پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

براستی تا چه حد در لیگ ما رقابت ها عادلانه است؟!


براستی تا چه حد در لیگ ما رقابت ها عادلانه است؟!
لیگ هشتم هم تمام شد.بازهم لیگی با فراز و نشیب بسیار جذابیت های خاص خودش که مثل این چند ساله قهرمان خودش را در روز اخر شناخت.اما این لیگ باز هم به مانند لیگ های برتر و حذفی سال های اخیر سناریویی تکراری داشت و آن رقابتی سخت بین تیم های اصفهانی و تهرانی بود.این رقابت که شاید در بسیاری از زمینه های حتی غیر ورزشی هم دیده می شود هر روز و هر سال ابعاد جدید تر و وسیع تری به خود می گیرد.در واقع شاید در بسیاری از زمینه ها رقابت فقط بین این دو شهر وجود داشته باشد و نتوان شهر دیگری را با این دو قیاس کرد. امسال هم همانند پارسال اصفهانی ها روز اخر و دقایق اخر جام ها را به تهرانی ها تقدیم کردند تا ۲ سال پیاپی در حالیکه شانس اول قهرمانی بودند به یکباره و در عین ناباوری جام را از دست بدهند.
در حقیقت امسال هم همانند پارسال روز اخر حاشیه های بسیار داشت.ابتدا باید به دو سه هفته قبل از ان مراجعه کنیم جایی که استقلال در اهواز به نتیجه تساوی تن داد و صدر جدول را بعد از هفته ها از دست داد و بعد از این بازی بود که امیر قلعه نوعی در یک مصاحبه عنوان نمود که اگر فولاد اینگونه بازی ها را ادامه دهد جز برد نتیجه ای نخواهد گرفت و در واقع بحث تبانی در روز اخر و اینگونه مسائل از همینجا کلید خورد.چیزی که الحق ناجوانمردانه مطرح شد , آن هم در شرایطی که مجید جلالی را همگان به عنوان یک جنتلمن واقعی می شناسند.
شاید این مسائل مطرح شد تا انگیزه صد چندان به بازیکنان و مربیان فولاد داده شود و می شود این پروژه را خیلی موفق دید اما به واقع به چه قیمتی؟! به قیمت تهمت زدن به یک تیم و مربی آن؟! براستی چرا مجید جلالی درمصاحبه خود عنوان می کند که یک هفته از طریق اس ام اس و ایمیل و فکس بسیاری تهدید ها را دیده و خوانده؟! آیا این فوتبال ارزش اینگونه اعمال را دارد؟! پارسال هم این مسائل به گونه ای دیگر مطرح شد و در مرتبه پیشین بازیکن صبا با چاقو تهدید شد که نباید مقابل پرسپولیس بازی کند و در حین بازی هم دیدیم که چگونه چاقو به سمت او پرتاب شد.
براستی فوتبال ما به کجا می رود؟ آیا بیانیه فدراسیون فوتبال که از جلالی بخاطر فوتبال پاک تشکر میکند بجاست؟! ایا قرار بوده فولاد و جلالی گونه ای دیگر بازی کنند؟
حکایت " کافر همه را به کیش خود پندارد " را بارها شنیده ایم.شاید در این جریان هم این سخن مصداق داشته باشد.اما مسئله مهم اینجاست که فرض کنید ذوب اهن آن تیم همیشگی فصل بود و موفق می شد فولاد را شکست دهد.شاید یک نتیجه عالی هم بدست می آورد.هرچه باشد ان ها مدعی قهرمانی بودند و فولاد انگیزه ای نداشت.اما اگر این اتفاق می افتاد جلالی باز هم اسطوره می شد؟! ایا اینگونه از او تشکر می شد یا احتمالا شدیدترین تهمت ها نثارش می شد؟ در آن صورت فدراسیون نشین ها هم از اینگونه بیانیه ها صادر می کردند؟!
زمانی که او بازی نکرده تهدید می شود وای به وقتی که ببازد.شاید خدا مجید جلالی را خیلی دوست داشت و برای آبروی او ارزش قائل بود که اینگونه داستان را رقم زد.
اما بعد از قهرمانی امیر قلعه نوعی از مجید جلالی و مردم خوزستان تشکرهای بسیار کرد و فوتبال را باز هم به جریان های حماسی و هشت سال دفاع مقدس ربط داد.انگار امروز هم ذوبی ها عراقی بودند و استقلالی ها ایرانی و احمد ال نعمه حسین فهمیده ای بود که اینگونه قهرمانانه ظاهر شد.
آقای قلعه نوعی شما بیشتر از اینکه از مردم خوزستان و فولاد تشکر کنید باید از مسئولان باشگاه سپاهان و ... که در ابتدای فصل باعث رفتن سپاهان نوین به لیگ یک و جایگزینی فولاد به ناحق بجای این تیم شدند تشکر کنید.چرا در روز یکشنبه نباید ذوب در اصفهان و مقابل دیدگان مردم اصفهان به میدان می رفت؟! ایا این مسئله خود نمی توانست تضمین کننده قهرمانی ذوب باشد؟! آیا استرس بازیکنان ذوب اهن تا ۷۰% کاسته نمی شد و در آنطرف امید تیم شما بسیار کمرنگ تر نمی شد؟! درست چند روز بعد از آن دیدار دیدیم که ذوب اهن ۹ نفره هم فولاد را در خانه ۳-۰ شکست داد تا جواب بسیاری مسائل و احتمالات را با این نتیجه داده باشد.
آری! شما باید از خیلی ها تشکر کنید.در واقع تمام کسانی که فولاد خوزستان را فولاد نوین کردند و این اتفاق تلخ را برای فوتبال اصفهان رقم زدند که هنوز می بینیم بزرگترین ترکش هایش را به قلب فوتبال این شهر و مردم این شهر که الحق زحمت های بسیار کشیدند تا نوین را نگه دارند اما نتوانستند، می زند.
آری! رقابتی بین تهران و اصفهان در جریان است.اما آیا این رقابت عادلانه و برابر است؟! هر منتقد منصفی پاسخ می دهد که از هیچ لحاظ. نه نرم افزاری و نه سخت افزاری .استقلال باید با سایپای کرج و راه اهن شهرری در تهران رفت و برگشت میزبان باشد اما به بهانه های واهی سپاهان نوین را از اصفهان می گیرند.
پی نوشت : در این بین باید یک دست مریزاد به ابراهیم زاده بگوییم که الحق تیم بسیار خوب و اماده ای را ساخته بود.تیمی که تنها محمد حسینی از ابومسلم و شاهین خیری از مس را به عنوان بازیکنان لیگ برتری جذب کرده بود.حال این قضیه را قیاس کنید با بسیاری از تیم های لیگ از جمله همین استقلال که تنها ۹ بازیکن لیگ برتری به استخدام خود در آورده بود. شاید اذری حق داشت که اعتراض کند که چرا مدام حرف از خرج کردن تیم های صنعتی است در حالیکه تیمش با کمترین هزینه مدعی اصلی قهرمانی بود.
حمایت های رسانه ای را هم به قضیه اضافه کنید تا باز بیشتر به کار بزرگ ذوبی ها پی ببرید.شاید آنها را بشود بهتر از سایر قهرمانان ادوار لیگ برتر معرفی کرد.
تکمله:رقابتهای لیگ برتر بدون شک پیشرفت محسوسی داشته است. این که تا آخرین بازی و همچون سال گذشته آخرین دقایق نمی توان قهرمان را به طور قطع پیش بینی کرد , دقیقا حاکی از بالا رفتن سطح کیفی این مسابقات دارد.
در این بین تمامی دوستداران این فوتبال عاشق این رقابت ها هستند به شرطی که عدالت در همه جای آن وجود داشته باشد و هر که شایسته تر است به معنای واقعی و در شرایط برابر قهرمان شود.
محسن ترابی
منبع : پارس فوتبال