سه شنبه, ۲۸ فروردین, ۱۴۰۳ / 16 April, 2024
مجله ویستا

آذر هاشمی


آذر هاشمی
آذرهاشمی(مدرس سنتور و آهنگساز) فارغ التحصیل هنرستان موسیقی ملی است ؛ وی به مدت ۸ سال به اتریش ( وین) رفته و در رشته های آهنگسازی به تحصیل مشغول شده است؛ در آنجا با تشکیل گروهی جوان به اشاعه موسیقی سنتی و به اجرای کنسرتهایی پرداخته است.
وی با سازمان صداوسیما و وزارت ارشاد همکاری داشته وآهنگ هایی را نیز ارائه داده است.
هاشمی به عنوان سرپرست گروه نغمه کنسرتهای متعددی در داخل وخارج از کشور داشته و در تمامی برنامه ها ی فصلی و جشنواره ها شرکت داشته است که می توان به شرکت در فستیوال کانیرا ۲۰۰۰ در استرالیا کنسرتهای پاریس و کویت اشاره کرد.
آخرین برنامه های گروه "نغمه" کنسرت در تالارحافظیه شیراز و جشنواره گل یاس در تالار وحدت است که درآنجاهاشمی موفق به دریافت تندیس جشنواره گردید.
وی در سال ۲۰۰۳ به دعوت دولت ژاپن همراه با ۶ بانوی هنرمند دیگردر زمینه های مختلف ( کارگردان ، هنرپیشه ، مجسمه ساز ، عکاس و..) به کشور ژاپن ( توکیو ، کیوتو ، اوزاکا ) سفر کرد.
او به مناسبت بیست و پنج سال فعالیت هنری و تاسیس گروه نغمه موفق به دریافت لوح زرین شده است.
« دختر کدو تنبل » و« کشاورز پیر و خرس قهوه ای » از کارهای موسیقی کودک او است ودر سال ۸۳ سومین اثر داستان کودک را به سفارش کانون پرورش فکری کودکان ساخت.
اولین دبیرزن جشنواره گل یاس در دوره ششم در سال ۱۳۸۳ و دبیر هفتمین جشنواره موسیقی بانوان ۱۳۸۴ و نماینده خانه موسیقی در کمیته ملی موسیقی یونسکو در سفر به پاریس به مناسبت روز حمایت از زن از دیگر فعالیت های آذر هاشمی است.
● سمت های فعلی :
۱) سرپرست ارکستر بانوان صداوسیمای جمهوری اسلامی
۲) سرپرست گروه نغمه ( بانوان ) از سال ۱۳۷۵
۳) مدرس سنتور
۴) عضو هیات مدیره کانون مدرسان خانه موسیقی
۵) بازرس علی البدل هیات مدیره خانه موسیقی
۶) داور آزمون داوطلبان رشته سنتور مرکز گسترش آموزش هنری
منبع : سایت خانه موسیقی


همچنین مشاهده کنید