پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

رژیم و ورزش یا لیپوساکشن


رژیم و ورزش یا لیپوساکشن
همان‌طور که می‌دانید امروزه بسیاری افراد به دنبال راه‌حل‌های یک شبه‌ای مثل انواع قرص‌ها و جراحی‌ها برای درمان چاقی خود می‌گردند. یکی از این راه‌ها که ظرف حداکثر چند ساعت می‌تواند مقداری از وزن افراد را کاهش دهد لیپوساکشن است. مقاله ذیل از دریچه دیگری به این راه حل می‌نگرد.
مطالعات جدید در این زمینه نشان می‌دهند گرچه لیپوساکشن ممکن است محیط دور کمر شما را کاهش دهد اما خطرات مرتبط با چاقی مثل بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت را کاهش نمی‌دهد در نتیجه، روش قدیمی یعنی کاهش کالری دریافتی و افزایش فعالیت بدنی روزانه برای بهبود سطح سلامتی بسیار سودمندتر است.
بعد از اینکه در مطالعه‌ای، چربی اضافی شکمی ۱۵ زن چاق توسط لیپوساکشن برداشته شد، محققان دریافتند که این کاهش ناگهانی وزن هیچ بهبودی را در وضعیت فاکتورهای خطر مرتبط با چاقی مثل حساسیت به انسولین، مقدار بالای کلسترول و چربی‌های خون و فشارخون فرد ایجاد نمی‌کند. در واقع محققان این مطالعه شگفت زده شده بودند چون مقدار زیادی چربی، یعنی در حدود ۱۰ کیلوگرم از بدن هر فرد برداشته بودند (که در واقع ۲۰ درصد از کل چربی بدن فرد محسوب می‌شود) ولی هیچ تغییری در وضعیت سلامتی این زنان ایجاد نشده بود.
دکترکلین، پروفسور دارو و تغذیه دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «حتی برخی محصولات هم که باعث برداشت چربی اضافی بدنی می‌شوند نه تنها باعث بهبود سطح فاکتورهای خطرمرتبط با چاقی نمی‌شوند بلکه حتی ممکن است خطر بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش دهند.»
وی می‌گوید: «اگر بیماران به وسیله رژیم غذایی تلاش کنند که چربی اضافی خود را کم کنند، حتی اگر این کاهش بسیار کمتر از آن چیزی باشد که درعمل لیپوساکشن از بدن فرد خارج می شود، بهبود چشمگیری را در وضعیت متابویکی شان ایجاد کرده اند.»
احتمالا این وضعیت را می‌توانیم به این شکل تفسیر کنیم که وقتی شما وزن خود را توسط رژیم غذایی یا ورزش کم می‌کنید، اندازه سلول‌های چربی بدن خود را کوچک‌تر می‌کنید که همین کوچک‌تر شدن سلول‌های چربی باعث بهبود سطح سلامت متابولیکی‌تان می‌شود، ولی در عمل لیپوساکشن، شما تعداد سلولهای چربی خود را کم می کنید و اندازه سلولهای چربی باقی مانده همچنان ثابت می ماند.
محققان تأکید می‌کنند که رژیم غذایی که کالری روزانه فرد را محدود می‌کند سلول‌های چربی را کوچک می کند بنابراین برای دستیابی به مزایای سلامتی کاهش وزن باید به یک تعادل منفی انرژی دست پیدا کنید یعنی بیشتر از آنچه که توسط غذا به بدن‌تان می رسد در طی روز کالری بسوزانید.
نوع چربی‌های برداشته شده توسط لیپوساکشن هم می‌تواند یافته‌های دکتر کلین را توضیح دهد. در لیپوساکشن، چربی زیرپوستی شکم یا دیگرنقاط بدن برداشته می‌شود ولی همان‌طور که مطالعات قبلی نشان داده‌اند، چربی‌های اضافه‌ای که ارگان‌های داخلی بدن را احاطه کرده‌اند بیش از چربی‌های زیر پوستی باعث افزایش خطرات مرتبط با چاقی می‌شوند.
تحقیقاتی که در این مدت توسط دکتر کلی از مرکز تحقیقات چاقی و تغذیه دانشگاه پتس‌برگ و دکتر کلین روی حیوانات انجام شده است نشان می‌دهد که برداشتن چربی‌های داخلی بدن که معمولا اعما و احشای درون بدن را احاطه کرده‌اند باعث بهبود چشمگیری در مقاومت به انسولین این حیوانات می‌شود ولی برداشت چربی‌های زیر پوستی که به‌طور معمول در لیپوساکشن انجام می‌شود تاثیرات بسیار اندکی بر بهبود وضعیت سلامتی این حیوانات دارد.
متاسفانه مطالعات پی در پی این خبر ناراحت‌کننده را تکرار می‌کنند که تنها تغذیه مناسب و ورزش روزانه خطرات و مشکلات مرتبط با چاقی را کاهش می‌دهند و در این زمینه راه میان‌بری وجود ندارد.
دکتر کلین می‌گوید نباید به لیپوساکشن به عنوان یک متهم نگاه شود چون به هرحال به‌عنوان یک جراحی زیبایی، می‌تواند برای افراد چاق مفید باشد. البته از دیگر مزایای احتمالی لیپوساکشن، ایجاد انگیزه در افراد برای داشتن تحرک بیشتر است که این تحرک بیشتر می‌تواند به کاهش بیشتر وزن و حفظ این وزن کاهش یافته در افراد کمک کند. در صورتی که لیپوساکشن بتواند به این هدف نایل شود می‌تواند راه‌حل خوبی برای چاقی باشد.
● آنچه باید درباره لیپوساکشن بدانید
لیپوساکشن نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد یا حداکثر مدت زمان بستری یک شب است. اگر عمل موفقیت‌آمیز باشد، دوران نقاهت کوتاه است و فرد پس از چند روز می‌تواند سر کار برود و تقریبا بعد از ۲ هفته کاملا فعالیت‌های عادی خود را انجام دهد.
لیپوساکشن یا بیرون کشیدن چربی‌های بدن یکی از پرطرفدارترین جراحی‌ها در جهان است. جراحان می‌توانند به کمک این تکنیک، چربی‌های زیر پوست بدن را بیرون بکشند. لیپوساکشن روشی برای برداشتن چربی مازاد از نقاط مختلف بدن مانند شکم، باسن، ران، بازو، گردن و چانه و زیر چانه است، لیپوساکشن بیشتر در برجستگی‌های کناره پا و شکم‌های چاقی که افتاده نیستند ثمربخش است.
با این تعریف مشخص است که لیپوساکشن برای افرادی که در نقاط خاصی از بدنشان، تراکم چربی دارند اما با این وجود، وزن‌شان خیلی بالاتر از حد طبیعی نیست مناسب است و به‌هیچ وجه، شیوه‌ مناسبی برای کاهش وزن نیست.
● قبل از جراحی‌
اگر می‌خواهید لیپوساکشن شوید، باید از سلامت عمومی برخوردار باشید، یعنی مشکل قلبی و عروقی، دیابت و بیماری‌های سیستم ایمنی نداشته باشید. اگر سن شما هم بالا رفته و حالت ارتجاعی پوستتان کم شده باشد، لیپوساکشن برای شما مناسب نیست. مهم‌تر از همه لیپوساکشن اصلا روش مناسبی برای کاهش وزن نیست. البته برای کاهش تورم جیب روش بسیار خوبی است.
اگر سیگار می‌کشید، ۲ ماه قبل از جراحی باید سیگارتان را کنار بگذارید؛ زیرا سیگار کشیدن شانس بروز لخته‌های خونی را زیاد می‌کند. بعضی داروها مانند آسپرین و دیگر مسکن‌ها را هم باید پیش از عمل کنار بگذارید. البته لازم است در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.
● هنگام جراحی‌
عمل لیپوساکشن با بیهوشی انجام می‌شود که بسته به میزان چربی که باید برداشته شود و نوع لیپوساکشنی که باید انجام شود، ممکن است به‌صورت بی‌حسی موضعی باشد یا بیهوشی عمومی داده شود.
بعد از بی‌حسی یا بیهوشی با استفاده از یک دستگاه مکش که به یک وسیله فولاد زنگ نزن کوچک به نام کانولا وصل است، لیپوساکشن آغاز می‌شود. کانولا از طریق برش‌های کوچکی وارد نواحی چربی بین پوست و عضله می‌شود و با استفاده از پمپ مکش یا سرنگی بزرگ، چربی‌ها برداشته می‌شود. طول مدت کار به مقدار چربی‌ای که باید برداشته شود بستگی دارد.
لیپوساکشن تکنیک‌های مختلفی دارد. در نوعی، جراح محلولی را درون چربی موردنظر که قرار است برداشته شود، تزریق می‌کند. محلول تزریقی باعث می‌شود جراح بتواند راحت‌تر چربی‌ها را بردارد. همچنین خونریزی فرد کمتر شده و بعد از آن درد بیمار هم کمتر خواهد بود.در روش دیگر از انرژی اولتراسوند استفاده می‌شود تا چربی به حالت مایع درآید و بعد از بدن خارج شود.
● پس از جراحی‌
لیپوساکشن نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد یا حداکثر مدت زمان بستری یک شب است. اگر عمل موفقیت‌آمیز باشد، دوران نقاهت کوتاه است و فرد پس از چند روز می‌تواند سر کار برود و تقریبا بعد از ۲ هفته کاملا فعالیت‌های عادی خود را انجام دهد.
برای فعالیت‌های ورزشی و سنگین باید چند هفته‌ای صبر کنید. پزشکان توصیه می‌کنند تا چند هفته پس از لیپوساکشن، از لباس‌های تنگ و چسبان استفاده کنید. بعد از لیپوساکشن ممکن است، تا مدتی درد، تورم و سوزش داشته باشید. نتیجه جراحی را به طور معمول باید یک ماه پس از لیپوساکشن ببینید.
● عوارض‌
هیچ جراحی بدون عارضه‌ای وجود ندارد. لیپوساکشن مثل هر جراحی دیگری خطر مرگ هم دارد به این صورت که لخته‌های خون یا چربی ممکن است وارد رگ‌ها شود و پس از ورود به ریه، موجب مرگ‌ شود.
میزان عوارض بعد از این عمل و حتی مدت دوران نقاهت و بهبودی پس از این عمل جراحی هم کاملا بستگی به میزان چربی که از بدن بیرون کشیده شده و محل جراحی دارد.
ناهمواری‌های ظاهری در سطح پوست، کرختی و بی‌حسی موضعی و عفونت‌های پوستی از خطرات اختصاصی عمل لیپوساکشن است.
منبع : گیگاپارس