دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

فابرگاس ؛ کم فروغ در آرسنال ،ستاره در اسپانیا


فابرگاس ؛ کم فروغ در آرسنال ،ستاره در اسپانیا
● بیو گرافی
سسک فابرگاس در ۴ می سال ۱۹۸۷ در آرنا دمار ایالت «کاتالونیا» اسپانیا متولد شد. وی فوتبال حرفه ای خود را از تیم B بارسلونا آغاز کرد. او با تیم زیر ۱۷ سال اسپانیا قهرمان جام جهانی شد. همچنین در این جام به عنوان بهترین بازیکن و بهترین گلزن انتخاب گردید. هنگامی که تنها ۱۶ سال بیشتر نداشت با مبلغ قرارداد ۲۵/۲ میلیون یورو به انگلستان رفت تا فوتبال حرفه ای خود را در آرسنال دنبال کند. وی در آن زمان توانست عنوان جوانترین هافبک تاریخ را کسب نماید. اولین بازی او در ۲۳ اکتبر سال ۲۰۰۳ بود. آرسنال در آن روز با تساوی ۱بر۱ موفق شد در ضربات پنالتی در جام حذفی انگلستان به پیروزی برسد. نبوغ بعدی او هنگامی بود که توانست در دیدار مقابل ولورهمپتون گلزنی کند. توجه جامعه فوتبال هنگامی به وی معطوف شد برای امور خیریه مقابل منچستریونایتد به میدان رفت. آرسنال در آن بازی ۳ بر ۱ پیروز شد. هنگامیکه وی در رقابت های لیگ برتر به میدان رفت تا جای خالی پاتریک ویه را را پر کند توانایی های فوق العاده خود را به همگی ثابت کرد.
به همین دلیل به عنوان بازیکن همیشگی در بازی های بعدی به میدان رفت. اولین گل لیگ برتر فابرگاس در بازی مقابل بلکبرن بود که توپچی ها با نتیجه ۳ بر صفر بازی را به سود خود به پایان رساندند. متأسفانه وقتی پاتریک از بند مصدومیت رها شد و به ترکیب اصلی توپچی ها برگشت جای سسک جوان را گرفت و او را نیمکت نشین کرد اما بعد از چند بازی کمبود بازیکنی نظیر فابرگاس در تیم احساس می شد به همین دلیل در بازی های بعد در کنار پاتریک ویه را به میدان رفت. همچنین در چندین بازی بعد در غیاب ویه را در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا مقابل پاناتینایکو به میدان رفت و بازی را با حساب ۲ بر۲ به پایان رساند. این اولین بازی وی در این رقابت ها محسوب می شد. در همان سال فابرگاس اولین جام قهرمانی خود را به همراه آرسنال در جام حذفی انگلستان کسب کرد. تابستان سال بعد ویه را به «یوونتوس» پیوست و راه را برای این جوان اسپانیایی کاملاً بازگذاشت. وی با درخشش در بازی مقابل یوونتوس در جام باشگاه های اروپا که با به ثمر رساندن یک گل و ساختن موقعیت های گل برای بازیکنی نظیر «آنری» توپچی ها را با نتیجه ۲ بر صفر به پیروزی رساند. اینجا بود که نگاه رسانه ها و مردم جهان به وی و معطوف شد. آرسنال در آن سال با بازی های درخشان سسک توانست عنوان نایب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را از آن خود کند. وی به تیم ملی اسپانیا دعوت شد و اولین بازی خود را مقابل لیختن اشتاین انجام داد که این دیدار با نتیجه ۴ بر صفر به نفع اسپانیا به پایان رسید. با وجود سن کم سسک یکی از ارکان اصلی و مهره های کلیدی توپچی ها محسوب می شود و همگان از جمله سرمربی پرافتخار تیم یعنی آرسن ونگر بر این باورند که آینده ای درخشان تر در انتظار اوست.
● آرسنال باید قهرمان شود
سسک فابرگاس به عنوان یکی از هافبک های قدرتمند آرسنال پیرامون وضعیت تیمش که اکنون صدرنشین لیگ برتر است می گوید: ما در ۲۶ بازی توانسته ایم تاکنون ۶۳ امتیاز کسب کنیم. منچستریونایتد تیم بسیار قدرتمندی است. ما می دانیم آنها به راحتی شکست نمی خورند پس باید تا آخرین نفس تمام تلاش خود را انجام داده و تا پایان قدرتمند ظاهر شویم این برای رقم باانگیزه ای چون آرسنال ضعف بزرگی محسوب می شود اگر نتواند عنوان قهرمانی لیگ برتر را از آن خود کند!
● آراگونز: انتظار بیشتری از فابرگاس دارم!
باتوجه به پیشینه باشگاهی فابرگاس و درخشش خوب وی در آرسنال خصوصاً در ۲ دیدار از نظر آراگونز مربی تیم ملی اسپانیا فابرگاس در اسپانیا آنگونه که باید بازی نکرده است. از ۹ دیداری که سسک برای تیمش انجام داده ۳ بازی قابل قبول بوده است. آراگونز انتظار بیشتری از این ستاره دارد چرا که وی کارنامه درخشانی در جمع ونگر و توپچی ها کسب کرده است انتظار وی از او این است که بیشتر تلاش کند و از مسائل حاشیه ای خودداری نماید.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی