شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

طاعون در «توردوفرانس»


طاعون در «توردوفرانس»
در آستانه آغاز رقابت‌های توردوفرانس ۲۰۰۷، مشهورترین رقابت دوچرخه‌سواری جهان، بار دیگر رسوایی دوپینگ همچون طاعون این رقابت‌ها را تهدید می‌كند و هواداران گسترده این رشته بیم آن دارند كه در این ننگ ستارگان بیشتری درگیر شوند.
یورگ یاكشه دوچرخه‌سوار آلمانی و ۳۱ ساله كه از آغاز دوران حرفه‌ای خود در سال ۱۹۹۷ برای ۵ تیم ركاب زده است هفته گذشته داستان خود را به مجله اشپیگل آلمان فروخت و این نشریه آن را چاپ كرد. البته یاكشه با حفظ وفاداری به این رشته ورزشی به غیر از خود نامی از هیچ ركابزنی نبرد.
او اذعان كرد كه استفاده از خون دوپینگی را تحت نظارت و هدایت پزشك اسپانیایی یوفمیانو فوئنتس در سال ۲۰۰۵ آغاز كرده است. در حمله موسوم به «عملیات پوئرتو» به آزمایشگاه این پزشك در مادرید بسته‌های خونی با نام «بلد» متعلق به این ركابزن آلمانی بوده است. یاكشه افزود: فوئنتس استاد تقلب و پنهان كاری بود، هیچیك از مشتریان او یكدیگر را نمی‌شناختند. حتی در تیم ما هیچ‌كس نمی‌دانست كه آیا هم‌تیمی او از این خون‌ها استفاده كرده یا نه.
این راننده یكی از معدود افرادی بود كه در تحقیقات مرتبط با عملیات پوئرتو شناسایی و به همراه ۱۲ نفر دیگر، از مسابقات سال گذشته كنار گذاشته شد. او در آن موقع عضو تیم «لیبرتی سگورس» اسپانیا بود كه پس از انتشار اخبار دوپینگ در ماه مه سقوط كرد. یاكشه امسال با تیم كوچك «تینك آف كردیت سیستم» با حمایت مالی روسیه قرارداد امضا كرد.
اما به دلیل اتهامات دوپینگ محروم شد و فدراسیون دوچرخه‌سواری آلمان او را از حضور در مسابقات‌ قهرمانی جاده بازداشت. میشائیل لرنر وكیل یاكشه گفته است او برای شهادت در حضور آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (WADA) و اتحادیه بین‌المللی دوچرخه‌سواری (ICU) كه مسوولیت این رشته را برعهده دارد، آمادگی دارد. گفته می‌شود یاكشه برای اعترافاتش مبلغ یكصد هزار یورو دریافت كرده است. او سابقه حضور در تیم‌های بزرگی چون یولتی، تله‌كوم، ONCE و CSC را دارد و قهرمان مسابقه پاریس ـ نیس در سال ۲۰۰۴ شده است. تله‌كوم، ONCE و CSC در رسوایی دوپینگ مشاركت داشته‌اند.
● بازخواست احتمالی
از آنجا كه این ركابزن به نام دیگران اشاره‌ای نكرده مشخص نیست اعترافات او دامنگیر چه كسانی می‌شود و تا چه اندازه‌ای گستره خواهد داشت اما ممكن است به تحقیقات بیشتر در این زمینه از سوی مقامات ورزشی منجر شود. مسوولان برگزاری توردوفرانس كه قرار است از امروز در لندن آغاز شود، تصریح كرده‌اند ركابزنانی كه در تحقیقات دوپینگ مورد بازپرسی قرار گیرند، اجازه حضور در این رقابت‌ را ندارند.
یك دوچرخه‌سوار كه ممكن است در این مورد بازخواست شود، الساندرو پتاكی ۳۳ ساله و ایتالیایی است كه برای تیم میلرام ركاب می‌زند. او دوشنبه گذشته در دادگاه كمیته ملی المپیك حاضر شد و به سوالات دادستان اتوره توری پاسخ داد.
وی تمام تلاشش را كرد تا جواز حضور در مسابقات را به دست بیاورد و به دادستان بستگی دارد كه این اجازه را به او بدهد یا نه. این دوچرخه‌سوار به دلیل استفاده بیش از حد از داروی سالبوتامول كه برای درمان آسم به كار می‌رود، متهم شده است اما خود آن را به دلیل بیماری و برابر با نسخه پزشك می‌داند. پتاكی به روزنامه گاتزتا دلواسپورت گفت: «من چه كار باید بكنم تا حسن نیت خود را نشان دهم. ممكن است اسپری را كمی بیش از حد معمول مصرف كرده باشم اما هیچ كار غیرقانونی انجام ندادم».
پتاكی مانند بسیاری از دوچرخه‌سواران (حدود ۴۰ درصد دوچرخه‌سواران از آسم رنج می‌برند كه از آمار مردم عادی بسیار بیشتر است) مبتلا به آسم است و اجازه مصرف سالبوتامول را دارد. (البته نه بیش از اندازه تجویز شده) تیم میلرام هم او را محروم كرده و هم نامش را از فهرست شركت‌كنندگان در توردوفرانس قرار داده و از كمیته ملی المپیك ایتالیا خواسته هر چه زودتر تكلیف او را مشخص كند كه آیا اجازه حضور در این مسابقات را دارد یا نه. اگر او نتواند در این مسابقات شركت كند، دیگر نمی‌تواند در تور حاضر شود.
● یك مظنون دیگر
یك نام بزرگ دیگر كه ممكن است در پرونده دوپینگ درگیر شود، دانیلو دی‌لوكا، ركابزن ۳۱ ساله ایتالیایی است كه در رقابت‌های دور ایتالیا موسوم به جیروی امسال قهرمان شده است. دی‌لوكا كه در سال ۲۰۰۴ به دلیل دست‌داشتن در رسوایی ایتالیایی نفت در برابر دارو از حضور در توردوفرانس منع شد، قصد ندارد در رقابت‌های امسال شركت كند.
وی در آن مورد، در نهایت تبرئه شد اما در مورد كنونی با استفاده از فیلم و نواری كه توسط یك نیروی پلیس ضددوپینگ جمع‌آوری شده، بار دیگر در مظان اتهام قرار دارد. مطبوعات از ایتالیا گزارش كردند، از دی‌لوكا در حال تزریق EPO كه یك داروی تقویتی ممنوع است،‌ فیلمبرداری شده است.
این كار توسط یك پزشك ورزشی انجام شده، ضمن اینكه همین دكتر مكالمه تلفنی او درباره دوپینگ و نحوه انجام آن را استراق‌سمع كرده است.
كمیته ایتالیایی همچنین تحقیق درباره یك مساله عجیب را آغاز كرده است. در مسابقات جیرو كه در كنار توردوفرانس و دور اسپانیا،
۳ رقابت مهم دوچرخه‌سواری را تشكیل می‌دهد، ركابزن پس از یك مرحله كوهستانی سخت، سطح پایینی از هورمون خاصی داشته است، در حالی كه در شرایط عادی دوچرخه‌سواران سطح بالایی از این هورمون دارند. این ۴ نفر دانیلو دی‌لوكا قهرمان، ادی ماتزولنی كه در نهایت سوم شد، جیلبرتو سیمونی كه آن مرحله را در عین شگفتی با قهرمانی پشت‌سر گذاشت و در نهایت چهارم شد و ریكاردو ریكو، دارنده مقام ششم این رقابت‌ها و هر ۴ نفر از ایتالیا هستند. سخنگوی این كمیته گفت: «اینكه هر ۴ نفر در یك روز به چنین نتایجی دست یافتند، كمی عجیب به‌نظر می‌رسد.»
● كمی نگرانی
تنها ماتزولنی كه برای تیم آستانه قزاقستان ركاب می‌زند، قرار بود كه در مسابقات توردوفرانس شركت كند اما تیم وی نام او را برای این رقابت‌ها ارائه نكرده است. ضمن اینكه ماتزولنی در پرونده نفت در برابر دارو نیز متهم است. آستانه همچنین ماتیاس كسلر آلمانی را كه در بهار امسال با تست مثبت دوپینگ همراه شد، از حضور در توردوفرانس محروم كرد.
رهبر این تیم، الكساندر وینوكوروف قزاق است كه در ابتدا نامش جزو مدعیان قهرمانی مطرح شده بود اما پس از اینكه گفت مشاور اصلی تمریناتش میكله فراری بوده، كمی نگرانی در این خصوص به‌وجود آمده است. این پزشك ایتالیایی بارها به اتهامات مربوط به دوپینگ متهم شناخته‌شده و سپس تبرئه شده است. وینو كوروف در گفت‌وگو با روزنامه اكیپ فرانسه با اشاره به اینكه لانس آرمسترانگ قهرمان ۷ دوره این رقابت‌ها نیز با فراری كار كرده و هیچ مشكلی پیش نیامده، گفت: خیلی چیزها درباره فراری گفته می‌شود اما من هیچگاه از اینكه با او كار می‌كنم احساس شرم ندارم. من خلافی مرتكب نشده‌ام كه بخواهم خودم را سرزنش كنم. من با شیوه كارلو كاملا آشنا هستم.
این دوچرخه‌سوار قزاق می‌افزاید: در چنین سطحی كه همه دوچرخه‌سواران در یك رده قرار دارند، تفاوت‌ها در این است كه چگونه می‌توان از كوچك‌ترین امتیاز بهره‌ برد و با حریفان فاصله گرفت و دقیقا به همین دلیل است كه با او كار می‌كنم.
● باید منتظر ماند
وینو كوروف ۳۳ ساله و هم‌تیمی‌هایش در آستانه، ماه گذشته پس از اینكه اتحادیه بین‌المللی دوچرخه‌سواری اعلام كرد آزمایش تصادفی دوچرخه‌سواران در خارج از مسابقات نشان داده ۶ یا ۷ ورزشكار رده بالا تست «غیر منفی» داشته‌اند، بار دیگر تحت فشار قرار گرفته و در معرض اتهام هستند. «غیر منفی» راه دیگری برای گفتن مثبت‌، بدون اشاره مستقیم به این مساله است و اینكه آیا این ۶ یا ۷ دوچرخه‌سوار چه كسانی هستند؟ اتحادیه دوچرخه‌سواری بین‌المللی گفته است تا زمانی كه نمونه B آنها مثبت بودنشان را تایید نكرد، به نام این افراد اشاره‌ای نمی‌كند. باید منتظر ماند.
منبع : روزنامه تهران امروز