یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

در توصیف چلسی و این مورینیوی بزرگ


در توصیف چلسی و این مورینیوی بزرگ
مربیگری در باشگاهی مانند چلسی كه همه چیز در نتایج خلاصه می شود، دیوانگی به نظر می رسد. ۳ سال از زمان حضور مورینیو در استمفوردبریج می گذرد و دیگر نمی توان او را یك مرد ویژه برای رساندن تیم لندنی به آرزوهایش نامید.
می دانیم پورتو در غیاب خوزه همان تیم قدرتمند سابق است و می رود برای نهمین بار در سیزدهمین فصل اخیر، مقام قهرمانی لیگ پرتغال را به دست آورد، پس او آن قدرها هم تأثیر گذار نیست. داستان قهرمانی تیم سرزمین ماژلان در لیگ قهرمانان هم خواندنی است. آنها در حالی با شكست ۳ بر صفر موناكو، جام را بالای سر بردند كه هنوز طرفداران منچستریونایتد اعتقاد دارند داور با نپذیرفتن گل سالم اسكولز در بازی برگشت ۲ تیم در مرحله یك هشتم نهایی فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۳ ، صعودبندرنشینان را رقم زد.
خریدهای مورینیو پرسروصداتر از آن اتفاق بود!كاروالیو، فریه را و تیاگو به اندازه ۴۲ میلیون پوند كارآیی نداشتند. دروگبا و كژمان نیز در چند ماه ابتدایی حضور خود در جمع آبی ها اسباب خنده هواداران را فراهم كردند؛ هرچند ستاره ساحل عاجی ثابت كرده ارزش ۲۴ میلیون یورو را دارد. تیم پایتخت انگلستان با ورود رومن آبراموویچ فلسفه خرید «موفقیت با پول» را معنا كرد. منتقدان منتظر زمین خوردن چلسی بودند اما این اتفاق رخ نداد و در عوض تیم مورینیو پی در پی با شكستن ركوردها جام برد.هنوز فتح جام حذفی جزیره و لیگ قهرمانان امكان پذیر است، با این حال حتی اگر آبی ها نتوانند این رقابت ها را فتح كنند، باز هم به خاطر فتح جام اتحادیه بهترین فصل دوران معاصر را به پایان خواهند رساند.
امسال، همه مسایل اطراف باشگاه جالب توجه به نظر می رسید.خرید ۴ بازیكن مؤثر به نام های بالاك، شوچنكو، بولاهروز و اشلی كول زیر سایه مصدومیت های طولانی مدت چك، تری و جوكول قرار گرفت. از طرفی پایتخت نشینان با اتكا به تنها ۲ انگلیسی (لمپارد و تری كه قرارداد هر ۲ به زودی پایان می یابد) راهی كارزار لیگ برتر شدند.این همه اتفاق مثبت رخ داده اما دشمنان باشگاه همچنان مقابل تمام اركان باشگاه از آرنسن تا كنیون، موضع می گیرند. آسیب دیدگی و افت بازیكنان، هر باشگاه قدرتمندی را به دره سقوط می كشاند و در این شرایط تیمی كه مقابل جریان های منفی ایستادگی كند، بزرگی خود را نشان داده است.
چلسی چنین فاكتوری داشت. اعضای مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر، در تمام گفت و گوها از مربی خود حمایت كرده اند. شخصاً در دوران مورینیو پای صحبت ۱۳ بازیكن چلسی نشسته ام و واقعاً نتوانسته ام آنها را علیه مورینیو بشورانم.
این افراد دل خوشی از مربی خود ندارند اما بیرون از باشگاه همواره او را «یك آدم استثنایی»معرفی می كنند.چنین رفتاری در واقع بازتاب آموخته های سرمربی پرتغالی تلقی می شود. بیشتر شاگردان او جوان نیستند اما وقتی فریادهای «خوزه» را می شنوند، انگیزه سال های از دست رفته را بازمی یابند و این، هنر بزرگان محسوب می شود. نمی خواهم بگویم مورینیو اصلاً شكست نخورده، چه اینكه در انتخاب تاكتیك تیم اشتباه كرد. او در حالی سیستم ۲-۴-۴ را برگزید كه فقط ۳ مدافع مركزی ایده آل در اختیار داشت.
مردان موفق در روزهای طوفانی، آفتابی هستند اما آیا این نوع برخورد كافی خواهد بود؟ از اشتباهات خود درس می گیرید یا اجازه می دهید آنها تكرار شوند و در ادامه روزگار شما را سیاه كنند؟ استناد به گفته های «كنیون» مدیر اجرایی چلسی، مورینیو بدون توجه به نتایج ۵ هفته آتی بهترین فصل چند سال اخیر راسپری خواهد كرد. او در این باشگاه می ماند. شك نكنید!(نكته جالب در مورد چلسی، توجه فراوان آبراموویچ است.
این مرد قبل و بعد از هر بازی در رختكن آبی ها حاضر می شود اما هرگز در تمرینات تیم حضورنمی یابد. او یك بار ۵ هفته ناپدید شد) فقط پس از برتری ۴ بر صفر چلسی مقابل نورویچ حضور مجدد خود را اعلام كرد و پس از تبریك پیروزی، دیگر هرگز پای خود را در رختكن نگذاشت. صحبت های پایانی مورینیو را بخوانید: «این باشگاه متعلق به آبراموویچ است اما لازم نیست برای ورود و خروج از او اجازه بگیرم!»
نویسنده: گابریل مارکوتی
منبع : روزنامه ابرار ورزشی