پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

بیکر بوی‌های شگفت‌انگیز - The Fabulous Baker Boys


سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : پالا واین‌استاین و مارک رُزنبرگ
کارگردان : استیو کلاوز
فیلمنامه‌نویس : استیو کلاوز
فیلمبردار : میکائیل بالهاوس
آهنگساز(موسیقی متن) : دیو گروسین
هنرپیشگان : جف بریجز، میشل فایفر، بو بریجز، وندی گرارد، الی راب، جنیفر تیلی، زاندر برکلی، دیکین ماتیوز، کن لرنر، آلبرت هال و گریگوری ایتسین.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۳ دقیقه.


سیاتل. «فرانک بیکر» (بو بریجز)، مرد خانواده و «جک» (جف بریجز)، برادرِ زن‌باره‌اش پانزده سالی است در کاباره‌ها پیانو می‌زنند و از موفقیتی نسبی نیز برخوردارند. «جک» (برادر بااستعدادتر) که یک نواختی کارشان خسته شده و به می‌خوارگی افتاده، با پیانو زدن در باشگاه‌های جاز خود را راضی می‌کند. بنابراین وقتی «فرانک» (که مدریریت مالی را برعهده دارد و به‌رغم افت کار، اصرار دارد اجراها را به همان روال همیشگی انجام دهند) پیشنهاد می‌کند برای تنوع هم که شده آوازه‌خوان زنی را به گروه اضافه کنند، «جک» با بی‌میلی قبول می‌کند. سی و هفت نفر نامزد آوازه‌خوانی در امتحان رد می‌شوند تا اینکه سروکله «سوزی دایموند» (فایفر)، زن جوانی پیدا می‌شود که به رغم آشفتگی تا اینکه سروکله «سوزی دایموند» (فایفر)، زن جوانی پیدا می‌شود که به غم آشفتگی سر و وضع، آدامس جویدن و بددهنی‌اش، نظرشان را جلب می‌کند. آن دو لباس‌های تازه‌ای برایش می‌خرند و با تغییر سر و وضع او، و از همان اجراهای نخست، برنامه‌شان بسیار طرفدار پیدا می‌کند و مورد استقبال قرار می‌گیرد. در همین حال، «جک» - که عشق خود را محدود به سگش و دختر کوچولوی همسایه کرده - با وجود آنکه از «سوزی» خوشش آمده ولی به وفاداری او تردید دارد. «سوزی» هم که به «جک» علاقه‌مند شده، به خاطر بی‌ثباتی روابطی که «جک» همیشه با زنان داشته، «جک» را از خود می‌راند. در اجرائی سه نفره در نیویورک به مناسبت سال نو، «فرانک» نزد خانواده‌اش می‌رود و «جک» و «سوزی» با هم رابطه برقرار می‌کنند. «سوزی» که از اجرای آوازهای یکنواخت حوصله‌اش سر رفته، به «جک» می‌گوید که به او پیشنهاد آوازه‌خوانی در فیلم‌های تبلیغاتی را کرده‌اند؛ و وقتی می‌بیند «جک» به جای آن که او را منصرف کند و از او بخواهد بماند، به او می‌گوید که کار را بگیرد، «سوزی»، دل‌چرکین «جک» را ترک می‌کند. «جک» و «فرانک» که دوباره تنها شده‌اند، به رغم میل باطنی‌شان در یک برنامه تلویزیون احمقانه شرکت می‌کنند. «جک» برنامه را به هم می‌ریزد و سپس دعوائی شدید بین دو برادر رخ می‌دهد. آن دو مدتی بعد با هم آشتی می‌کنند و «جک» که سرانجام خود را از زیر بال و پر برادرش بیرون کشیده و در یک باشگاه جاز کار گرفته، به دیدار «سوزی» می‌رود...
* بیکربوی‌های شگفت‌انگیز قصه چندان تازه‌ای ندارد، خواننده صفر کیلومتری که یک‌شبه ره صد ساله را می‌پیماید، از مایه‌های رویائی سینمای هالیوود است. اما فیلم طراوتی دارد که نشان‌دهنده این اصل قدیمی است که در هالیوود هیچ موضوعی کهنه نمی‌شود. همراهی جف بریجز که بهترین شمایل قهرمان سرد و جذاب دهه 1980 سینیمای آمریکاست با فایفر در اوج شادابی، یکی از آن رمانس‌های کلبی مسلکانه و همیشه دیدنی هالیوود را خلق می‌کند. در واقع هرچه دارد از حضور این دو و موسیقی گروسین است که از واپسین بازمانده‌های موسیقی جاز در سینمای آمریکاست. فایفر در نخستین تجربه خوانندگی‌اش حیرت‌انگیز است. حاشیه صوتی غنی فیلم یک گزیده‌شناسی جمع و جور از موسیقی کلاسیک جاز است.