شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

تفسیر و درک اطلاعات رمز گذاری شده


تفسیر و درک اطلاعات رمز گذاری شده
● چگونه کارگران مجهز به فناوری همراه چاپ و اسکن، کمیت و بازدهی را ارتقاء می دهند ؟
بطور متوسط ۲۵% از بسته هائی که توسط پیکها جابجا می شوند، فاقد اطلاعات بارکد شده ای هستند که رسیدن آنها را به مقصد تضمین نماید. به رغم وجود پیشرفته ترین فناوری رهگیری درجهان، این مرسولات غالباً در انبارها می مانند تا بالاخره با یک اعلامیه حمل بطور دستی (manually ) جابجا شوند. برچسب ها و چاپگرهای قابل حمل و رومیزی با آسان کردن پیگیری و رهگیری کالاها، کار را برای شرکت های پیک و ادارات پستی راحت تر کرده اند. اداره مرکزی زبرا (zebra ) در انگلستان واقع شده و شرکت تا کنون بیش از ۵ میلیون چاپگررا به ۱۰۰ کشور جهان با تقاضاهای خاص شرکت های پیک و ادارات پستی اشان از این فناوری، به فروش رسانده است.
شرکت TNT اکسپرس روزانه ده ها هزار مرسوله را در سراسر جهان به نیابت از طرف مشتریانش حمل و نقل می کند که ۲۵ درصد از این اقلام بدون برچسب هستند و باید با ورود به آمادگاه محلی TNT اکسپرس، برآنها برچسب زده شود.
تا این اواخر، این فرآیند با استفاده از چاپگرهای برچسب مرسوم رومیزی در ایستگاه های کاری آمادگاه انجام می شد. شرکت TNT اکسپرس به تازگی کارگران خود را در بزرگترین مراکز توزیع اروپا با چاپگرهای همراه Zebra QL۴۲۰ تجهیز کرده است تا بتوانند اسکن کد میله ای و چاپ بر چسب را درصورت نیاز در هر محل که لازم باشد، انجام دهند.
بدین ترتیب اپراتورهای TNT سریعتر و با دقت بیشتر کار می کنند و وقتشان در رفت و آمد به نزدیک ترین ایستگاه کاری بیهوده تلف نمی شود. کاهش تعداد نفر ساعت لازم برای برچسب زدن به تعداد معینی از اقلام به این معناست که چاپگرهای همراه zebra هزینه صرف شده برای خود را در کمتر از چهار ماه جبران می کنند.
تئووان الست (Theo van Alst ) از شرکت TNT توضیح می دهد: ((در سیستم قبلی اطلاعات لازم برای چاپ برچسب های مقصد از اداره مرکزی به چاپگر رومیزی در نزدیک ترین ایستگاه کاری فرستاده می شد. اپراتور مسئول این اقلام مجبور بود به ایستگاه کاری رفته، برچسب ها را جمع آوری نماید و پس از بازگشت به محل اقلام وارده، برچسب ها را بدقت با آنها مطابقت و سپس الصاق نماید.))
اضافه بر کندی و وقت گیر بودن، در سیستم قبلی خطاهای زیادی در نتیجه عدم تطبیق برچسب و مرسوله و ارسال بسته به نشانی اشتباه، پیش می آمد. هرکس که در زمینه لجستیک کارمی کند می داند که فرآیند بازگرداندن بسته ها به آمادگاه مشکل و پرهزینه است، ضمن اینکه به روابط با مشتریان لطمه وارد می شود.
زمانیکه تصمیم به طراحی یک سیستم جدید گرفته شد، TNT اکسپرس مایل بود به منظور افزایش کارآئی و همچنین به حداقل رساندن زمان و رفت و آمد اپراتورها به ایستگاه کاری برای جمع آوری برچسب ها و حذف خطاهای پر هزینه ناشی از الصاق برچسب های اشتباه بر بسته ها، دو فرآیند اپراتوری اسکن و چاپ را باهم ترکیب نماید. زمانیکه پرسنل بارکد اسکنر و چاپگر برچسب قابل حمل خود را تحویل گرفتند، عملاً هر اپراتور به یک مرکز سیار دریافت کالا تبدیل شد و اصلاح سیستم قبلی بلافاصله امکان پذیر شد.
ایستگاههای کاری مسئله ساز بر چیده شد و هر اپراتور با یک چاپگر همراه zebra QL۴۲۰ و یک اسکنر مچی symbol wss۱۰۴۰ مجهز گردید. هر دو وسیله مستقیماً به سیستم مدیریت مرکزی شرکت TNT اکسپرس بوسیله یک ارتباط شبکه بی سیم ۸۰۲.۱۱b(۲MB) متصل هستند و در نتیجه نیاز به کابل هم برطرف می شود چاپگر و اسکنر طوری طراحی شده اند که سبک و به راحتی قابل حمل هستند. اسکنر به ساعد بسته می شود در حالیکه چاپگر را می توان یا با بند چرمی به شانه حائل کرد یا با گیره به کمربند وصل نمود. اپراتور با استفاده از اسکنر مچی symbol اطلاعات را مستقیماً به مرکز مدیریت عملیات می فرستد. سپس سیستم داده های برچسب را مستقیماً به چاپگر همراه اپراتور zebra فرستاده و برچسب بلافاصله چاپ می شود.
وان الست ادامه داد: ((این روش جدید بسیار سریع تر و با بازدهی بیشتر است. تقریباً اشتباهی پیش نمی آید چراکه اپراتورها برچسب را برای هر بسته زمانیکه لازم است چاپ می کنند و پس از الصاق آن به بسته بعدی می پردازند.)) زمان پرهزینه رفت و آمد دیگر یک مسئله نیست و تمام مراحل اسکن پالت ها (pallet )، ورود اطلاعات به سیستم مدیریت مرکزی و الصاق برچسب در محل دریافت کالا انجام می شود. پردازش پالتها در کمتر از یک دقیقه باعث صرفه جوئی قابل ملاحظه ای در زمان می شود.
محاسبات شرکت TNT اکسپرس نشان میدهد که سود حاصل از بکارگیری سیستم جدید در کمتر از ۱۶ هفته هزینه ها را جبران می کند. البته این فقط با درنظر گرفتن صرفه جویی مربوط به حذف زمان رفت و آمد است. کاهش اشتباهات، انعطاف پذیری بیشتر و رضایت مشتریان مزایای دیگر استفاده از سیستم جدید هستند که هرچند بیان آنها به ارقام مشکل تر است ولی همگی سبب افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاری اولیه می شوند .
قبلاً باید بسته های وارده لزوماً در انبارهای مشخصی تخلیه می شدند، درحالیکه به علت انعطاف پذیری سیستم جدید، کامیونها می توانند در هر انباری که نزدیک تر یا راحت تر است بار خود را تخلیه نمایند.
منبع : پورتال مرکز فناوری اطلاعات