پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

۸ اردیبهشت ـ ۲۸ آوریل ـ از ورود انگلیسی ها برای استقرار در آمریکای شمالی ۴۰۰ سال گذشت


۸ اردیبهشت ـ ۲۸ آوریل ـ از ورود انگلیسی ها برای استقرار در آمریکای شمالی ۴۰۰ سال گذشت
۲۷ آوریل سال ۱۶۰۷ میلادی سه كشتی انگلیسی به ریاست كاپیتان كریستوفر نیوپورت با عده ای مرد و پسر به آمریكای شمالی رسیدند و لنگر انداختند و این محل را به نام پسر ارشد پادشاه انگلستان، دماغه هنری (كیپ هنری) نامگذاری كردند كه اینك جزئی از شهر ساحلی ۶۰۰ هزار نفری «ویرجینیا بیج» است و از زمان جنگ جهانی اول، دولت آمریكا در آنجا یك پایگاه نظامی به نام «فورت ستوری» تاسیس كرده است. این دماغه مدخل خلیج «چه ساپیك» را تشكیل می دهد.
بعدا این سه كشتی كمی بالاتر رفتند و در محلی كه به نام پادشاه وقت انگلستان «جیمز تاون» نام نهاده شده یك قلعه چوبی ساختند و پایه كشور «ایالات متحده» در آنجا گذارده شد كه اینك ۳۰۰ میلیون جمعیت دارد كه جز یك میلیون بومی (سرخپوست)، بقیه مهاجر هستند. پیش از ورود انگلیسی ها، جمعیت بومیان بالغ بر ۲۰ میلیون نوشته شده است. قبل از این دسته، یك دسته انگلیسی دیگر در جزیره «رونوك» واقع در ساحل كارولینای شمالی پیاده شده بودند كه دیگر اثری از آنان به دست نیامده است. ۱۳ سال بعد هم دسته دیگری از انگلیسیها در پلیموت ماساچوست مستقر شدند و .... اسپانیایی های ۱۱۵ سال زودتر از انگلیسیها وارد قاره آمریكا شده بودند.
به مناسبت ۴۰۰ ساله شدن استقرار انگلیسی ها در آمریكای شمالی، المثنای آن سه كشتی كه در سالهای اخیر ساخته شده است در همان روز و ساعت (پیش از ظهر ۲۷ آوریل ۲۰۰۷) وارد كیپ هنری شدند.
منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز