جمعه, ۲۹ تیر, ۱۴۰۳ / 19 July, 2024
مجله ویستا

پول همه چیز نیست


پول همه چیز نیست
انصراف غیرمنتظره کاکا از پیوستن به منچستر سیتی در رسانه های ایتالیا ، انگلیس، و حتی اسپانیا بازتاب گسترده ای داشته است. در میان دیدگاه های گوناگون، جنبه های رمانتیک داستان بیشتر به کام طرفداران میلان خوش می آید. حتی تا اواسط روز دوشنبه منچستر سیتی و برخی مطبوعات انگلیسی خوشبین بودند که کاکا و منچستر سیتی به توافق برسند، اما ساعت از ۸ شب گذشته بود که سیلویو برلوسکونی ، نخست وزیر ایتالیا و صاحب باشگاه میلان با دو برنامه ی تلویزیونی تماس مستقیم تلفنی گرفت و خیال همه را راحت کرد. او گفت: «کاکا نه تنها یک قهرمان بزرگ بلکه مرد بزرگی است که نشان داد پول همه چیز نیست. او برای خود ارزش هایی اخلاقی و معنوی دارد و حتی زیر پیراهن میلان پیراهنی می پوشد که روی آن نوشته شده: «من به عیسی تعلق دارم.» این پسر خود را یک سرخ و سیاه پوش حس می کند و ترجیح داده که در میان محبت هوادارانش به عنوان پرچم میلان باقی بماند.»
● «سیلویو کاکا را نفروش»!
به نظر می رسد محبت طرفداران نقش بزرگی در تصمیم کاکا بازی کرده باشد: بسیج هواداران از بازی شنبه (۱۷ ژانویه) در برابر فیورنتینا آغاز شد. پلاکاردها و شعارهایی مانند «کاکا فروشی نیست» ، «کاکا قیمت ندارد»، و »!Kaka touch Dont« جو خاصی به استادیوم سن سیرو داده بودند. دوشنبه (۱۹ ژانویه) حدود ۵۰۰ طرفدار که از مذاکره میان دو باشگاه باخبر شده بودند، زیر باران در برابر ساختمان میلان تظاهرات کردند. گردهمایی سپس به زیر خانه کاکا نقل مکان کرد. بر روی یک پلاکارد نوشته شده بود: ۶« سال فراموش شدنی نیست. کاپیتان، با ما بمان.» ستاره ی برزیلی بارها در چارچوب پنجره ظاهر شد و وقتی پیراهن شماره ۲۲ خود را به دوستدارانش نشان داد معلوم شد که ماندنی است. برنده سابق توپ طلایی اروپا و بهترین فوتبالیست جهان در سال ۲۰۰۷، دوشنبه شب به کانال تلویزیونی میلان، گفت که تحت تاثیر محبت هوادارانش و با "دل" تصمیم گرفته است. کاکا افزود که پس از بازی با فیورنتینا کودکان میلانی با دادن نقاشی هایی که برایش کشیده بودند او را منقلب کرده اند.
● گاردین: «منچستر سیتی مبهوت مانده است»
رسانه های انگلستان سه شنبه با آب و تاب از این ماجرا و پیامدهای آن خبر داده اند. تایمز و دیلی گراف در وبسایتشان از تحقیرشدن ثروتمندترین باشگاه جهان نوشتند. به نوشته دیلی گراف: «رد این رقم تاریخی درس سختی به شیخ منصور، صاحب اماراتی منچستر سیتی ، می دهد و آن اینکه برای ساختن یک تیم فوتبال تنها پول کافی نیست.» تیتر دیلی اکسپرس با کنایه از تصویر کاکا پشت پنجره اش گفت: «توافق از پنجره در رفت»! سرعت برگشتن ورق در این داستان پرهیجان برخی روزنامه ها را غافلگیر کرده بود: ایندیپندنت که در نسخه کاغذی اش هنوز از «خوشبینی منچستر سیتی» خبر می داد بر روی سایتش از «نابودی برنامه های سیتی» نوشته است. به راستی این ناکامی، آبی پوشان منچستر سیتی را در بد موقعیتی قرار داده است: این تیم در نیمه ی دوم جدول رده بندی لیگ برتر انگلیس دست و پا می زند و پس از شکست مذاکرات ، به نوشته دیلی میل، روبینیو ستاره برزیلی تیم که بسیار مشتاق آمدن هموطنش بود در پی دعوایی با مربی باشگاه راهی برزیل شده است! همچنین مدیر اجریی باشگاه، گری کوک، در گفت گویی با تلویزیون Sky میلان را متهم کرده که در زیر فشارهای سیاسی و اجتماعی از تصمیم آغازینش عقب نشینی کرده است.
● عشق به پیراهن یا بازارگرمی؟
جو در ایتالیا البته کاملا متفاوت است: روزنامه ایل جورناله، چاپ میلان، «خشم سیتی» را در میان تیترهای صفحه اول خود گذاشت و از قول برلوسکونی هر گونه اعمال فشار روی کاکا را رد کرد: «مانند یک پدر از او خواستم هرجور صلاح می داند برای آینده اش تصمیم بگیرد. حتی به دیدنش نرفتم تا روی تصمیمش اثر نگذارم.» تیتر روزنامه میلانی لیبرو در صفحه ورزشی اش «پیروزی دل» بود. در این میان بازار رد و بدل کردن "کامنت" میان خوانندگان داغ است. به نوشته پایگاه اینترنتی "دویچه وله" درحالی که سرخ و سیاه های میلانی در پوست خود نمی گنجند ، برخی از هواداران رقیب دیرینه، یعنی اینتر میلان، همان گونه که انتظارش می رفت همه داستان را ساختگی و بلوفی برای جلب توجه به میلان می خوانند. خواننده ای حتی هدف را بالابردن فروش پیراهن های با نام کاکا می داند! در این میان، هستند کسانی که می نویسند، انگیزه واقعی مسئولان میلان، بالابردن قیمت کاکا و فروش او در تابستان به رئال مادرید است. جالب آنکه روزنامه اسپانیایی مارکا نیز در همان روز دوشنبه (۱۹ ژانویه) در تیتر صفحه اولش نوشته است: «کاکا منتظر تلفن رئال است.» به نوشته ی سایت روزنامه میلانی ایل کوریره دلا سرا، این سریال پرهیجان هنوز تا پایان راه درازی دارد
منبع : روزنامه ابتکار