شنبه, ۲۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰ / 15 May, 2021

فرآیند ثبت سفارش کالا و واردات کالا
واردات و صادرات کالا درو امر مهم در تجارت و گردش اقتصاد یک کشور است. در ایران نیز بازرگانان و تجار بسیاری به دنبال واردات کالا هستند. اولین قدم در واردات ثبت سفارش کالا است. ثبت سفارش امری ضروری برای واردات است، اما جهت واردات برخی کالاها لازم است که قبل از از ثبت سفارش، مجوزهای لازم را کسب کنند. به طور مثال ثبت سفارش کالا برای واردات لوازم و تجهیزات پزشکی نیاز به مجوز هایی دارد و فقط شرکت هایی که دارای مجوزهای لازم جهت واردات تجهیزات پزشکی دارند می توانند اقدام به ثبت سفارش و واردات آن کالاها کنند. در ادامه این متن به نحوه ثبت سفارش و شرایط آن می پردازیم.

فرآیند ثبت سفارش کالا و واردات کالا

ثبت سفارش کالا چیست؟
همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم جهت واردات کالا از خارج از کشور، بازرگانان ملزم به ثبت سفارش کالا در سیستم وزارت بازرگانی هستند تا مجوز واردات به آن ها داده شود. اولین قدم برای ثبت سفارش دریافت پیش فاکتور یا پروفرما است. بعد از این مرحله سازمان توسعه تجارت به شما مجوز لازم جهت واردات کالا را می دهد. در تجارت و واردات لازم است که وارد کننده در سیستم ثبت سفارش آنلاین ثبت نام کند. در این مرحله شما لازم است مشخصات محصول وارداتی خود را به طور کامل وارد کنید. محصول شما باید دارای کدینگ یا تعرفه گمرکی باشد. انتخاب تعرفه نادرست برای محصولتان در نهایت ممکن است باعث جریمه شدن شما شود. بنابراین در انتخاب تعرفه محصول خود دقت کنید. 
اقدامات لازم جهت واردات کال
قبل از آنکه واردات کالا را انجام دهید لازم است که اقداماتی را انجام دهید. در قدم اول لازم است که اطلاعات دقیق محصول، کشور مبدا، تولید کننده خارجی، شرکت کشتیرانی خارجی، گیرنده و ارزش کالا وارداتی در سامانه به طور کامل ثبت شود. جهت واردات لازم است که حتما اقدامات و مراحل زیر انجام شود:

• ثبت سفارش کالا
• دریافت کارت یا شماره بازرگانی
• بررسی کالا از نظر ترکیبات، نمونه و تعرفه
• تعیین کنید که خودتان یا ترخیص کار قرار است کار ترخیص کالا را انجام دهد.


فرآیند ثبت سفارش کالا و واردات کالا

مراحل ثبت سفارش کالا
در بالا تقریبا به تمام مایحتاج شما برای ثبت سفارش کالا اشاره کردیم. اما برای اینکه دقیقا تمامی مراحل و موارد لازم جهت ثبت سفارش را بدانید می توانید موارد نام برده در زیر را مطالعه کنید.

• تعیین دقیق تعرفه یا کدینگ کالا
• اخذ پروفرما یا پیش فاکتور از فروشنده
• مراجعه به معاونت بازرگانی و تکمیل فرم ثبت سفارش( به صورت آنلاین انجام می شود)
• دریافت مجوز ورود کالا 
• ثبت سفارش در بانک واسطه معامله جهت انتقال ارز


همچنین جهت ثبت سفارش کالا به صورت آنلاین لازم است که مدارکی را تهیه و آماده کنید. این مدارک جهت ارائه به وزارت بازرگانی به هنگام ثبت سفارش الزامی هستند که عبارتند از:

• کارت بازرگانی معتبر 
• کارت عضویت وزارت بازرگانی
• اخذ مجوزهای قانونی لازم بر اساس تعرفه 
• کاتالوگ و بروشور برای برخی کالاها 
• اصل پروفرما به همراه کپی
• ارائه ترجمه فارسی برای پروفرماهای که به زبان غیرانگلیسی و فارسی
• ارائه کاتالوگ جهت ماشین آلات و بعضی کالاهای مصرفی و شیمیایی

هزینه ثبت سفارش و ترخیص کالا
حق ثبت سفارش هزینه ای است که فرد جهت ثبت سفارش واردات کالا باید پرداخت کند. هزینه این مبلغ هر ساله با توجه به بودجه تعیین می شود و به برخی از کالاهای وارداتی تعلق می گیرد. هدف اصلی از ثبت سفارش کالا در سیستم در واقع ثبت و نظارت بر آمار و کنترل ضوابط فنی توسط دولت است. بعد از انجام تمام این مراحل و اخذ مجوزهای لازم نوبت به ترخیص کالا از گمرک می رسد. جهت ترخیص کالا، وارد کننده می تواند خود اقدام کرده و کارهای لازم را انجام دهد. البته برای ترخیص کالا وارد کننده باید حتما دارای کارت بازرگانی باشد. در غیر این صورت می تواند از ترخیص کاران گمرک کمک بگیرد.
انواع ثبت سفارش در ایران
ثبت سفارش در ایران بسیار متنوع است و بر اساس موارد مختلفی تعیین می شود. ثبت سفارش ها می تواند بر اساس متقاضی شامل افتتاح، جایگزین اصلاحیه، افتتاح از محل تنخواه، کانتینر و حمل باشد. همچنین برخی دیگر از انواع ثبت سفارش بر اساس روش پرداخت تعیین می شود. پرداخت ها می تواند به صورت ارز بانکی نقدی، مدت دار، برات دار، یا وصلی باشد و همچنین می تواند ثبت سفارش به صورت غیر بانکی یعنی بدون انتقال ارز، واردات در مقابل صادرات و ارز منشا خارجی باشد. 

فرآیند ثبت سفارش کالا و واردات کالا

جمع بندی
ثبت سفارش کالا یکی از مهمترین فرآیندها در واردات کالا است و هیچ کس بدون ثبت سفارش کالا نمی تواند اقدام به واردات هیچ گونه کالایی کنند. ثبت سفارش فرآیندی است که نیاز به کارت بازرگانی دارد و برای انجام آن نیز نیاز به برخی مدارک از جمله ارائه پیش فاکتور با پروفرما است. ممکن است شما به عنوان فردی وارد کننده اطلاع دقیقی از این فرآیند و نحوه انجام آن ندارید. رادکامرشیال گروب به آدرس اینترنتی radcommercialgroup.com یکی از گروه ها و شرکت ها بازرگانی است که می تواند در انجام این فرآیند به شما کمک های لازم را کرده و برای ترخیص کالاهای شما نیز به شما مشاوره های لازم را بدهد. البته این شرکت جهت ترخیص کالا می تواند به شما ترخیص کاران مطمئنی را نیز معرفی کند.