پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
تغذیه سالم
دستگاه آبگیری میوه‌ها
۲۳ ساعت قبل / میوه / سبزیجات / تغذیه سالم
دستگاه آبگیری میوه‌ها
اهمیت سلامتی جامعه و استفاده از میوه و آبمیوه‌های تازه موجب رونق کسب و کار آبگیری شده است.
۳۴ ساعت قبل
وزن و چاقی دانش‌آموزان کنترل می‌شود
مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش از اجرای طرح کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: با توجه به کرونا قرار بر این شده است دانش‌آموزانی که نمی‌توانند در مدرسه حضورداشته باشند خانواده اندازه‌گیری قد و وزن را انجام دهند و این دو عدد را در اپلیکیشن و سامانه‌ای که تعریف می‌شود وارد کنند. به گزارش ایسنا، محمد محسن بیگی اظهار کرد: طرح کنترل چاقی بر تغذیه سالم و کنترل وزن به‌ویژه در دورانی که بچه‌ها اجباراً باید در خانه بمانند و تحرک کمتری دارند متمرکز است. وی افزود: بر اساس پیمایش‌هایی که قبلاً وزارت بهداشت انجام داده حدود ۲۰ درصد بچه‌ها اضافه‌وزن و چاقی  دارند.
60 درصد بیماران بستری در ICU دچار سوءتغذیه‌‌اند
۲ روز قبل / بهداشت و درمان / تغذیه سالم / ویروس کرونا
60 درصد بیماران بستری در ICU دچار سوءتغذیه‌‌اند
عضو هیئت‌ علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی شهید بهشتی گفت: 60 درصد بیمارانی که در آی سی یو بستری می‌‌شوند دچار سوءتغذیه هستند.
به این ۲ غذا لب نزنید تا کرونا نگیرید
۲ روز قبل / کرونا / تغذیه سالم / مبارزه با کرونا / پارسی خبر
به این ۲ غذا لب نزنید تا کرونا نگیرید
یک پزشک متخصص سوری درباره عواقب مصرف دو غذای پرطرفدار در روز‌های کرونایی هشدار داد.
فروش غذاهای گرم و انواع لقمه ها در بوفه مدارس ممنوع شد
۳ روز قبل
فروش غذاهای گرم و انواع لقمه ها در بوفه مدارس ممنوع شد
معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش آموزی از بازنگری در دستورالعمل بازگشایی پایگاه های تغذیه سالم در مدارس خبر داد و گفت: برای سال تحصیلی آینده فروش غذاهای گرم، انواع لقمه ها و غذاهای پخته شده را به هیچ عنوان در بوفه ها نخواهیم داشت.
نکات تغذیه‌‌ای ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران کرونا
۳ روز قبل / بهداشت و درمان / تغذیه سالم / ویروس کرونا
نکات تغذیه‌‌ای ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران کرونا
متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشکده تغذیه دانشگاه شهید بهشتی برخی نکات تغذیه‌‌ای برای تقویت سیستم ایمنی در دوران کرونا را تشریح کرد.
ابتلای 5 میلیون ایرانی به دیابت نوع دو
۳ روز قبل / تغذیه سالم / بهداشت و درمان
ابتلای 5 میلیون ایرانی به دیابت نوع دو
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده حدود 4.5 تا 5 میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت نوع دو هستند، ولی در مورد آمار مبتلایان به دیابت نوع یک، آمار دقیقی وجود ندارد.
میان وعده‌های مفید در ایام کرونایی کدامند
۴ روز قبل / تغذیه سالم / بهداشت و سلامت
میان وعده‌های مفید در ایام کرونایی کدامند
تهران - ایرنا - مصرف نوشیدنی‌های مفید و میان وعده‌های غذایی به تامین موادمغذی، ویتامین‌ها و بخشی از انرژی مصرفی افراد در ایام کرونایی کمک می‌کند.
رتبه نخست ایران در خاورمیانه با 11 بانک شیر
۵ روز قبل / انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر / اختلال تکاملی نوزادان / تغذیه سالم
رتبه نخست ایران در خاورمیانه با 11 بانک شیر
تهران - ایرنا - مسوول بانک شیر مادران بیمارستان الزهرا(س) تبریز با بیان اینکه ایران با دارا بودن 11 بانک شیر در رده نخست خاورمیانه قرار دارد، گفت: اهدای شیر همانند اهدای خون به منزله شریک شدن در نجات جان انسان‌ها است زیرا تعداد بسیار زیادی نوزاد نارس در بیمارستان‌ها وجود دارند که بهترین تغذیه برای آنان شیر مادر است.
بهترین تغذیه برای والیبالیست ها
۵ روز قبل / تغذیه / والیبال / مواد غذایی / مایعات / ریکاوری ورزشی / علم تمرین ورزشی / مسابقه
بهترین تغذیه برای والیبالیست ها
داشتن رژیم غذایی سالم در طول روز تامین کننده تمام عناصر مورد نیاز برای یک ورزشکار است.
حذف تمام چربی‌ها از رژیم غذایی چه پیامدهایی به دنبال دارد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / سلامت / رژیم غذایی / چربی / تغذیه سالم
حذف تمام چربی‌ها از رژیم غذایی چه پیامدهایی به دنبال دارد؟
در این مطلب در خصوص نقش مؤثر چربی‌ها در عملکرد بدن و همچنین منطقی بودن یا نبودن حذف آن‌ها صحبت شده است.
مصرف مکمل ویتامین D را فراموش نکنید
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / سازمان غذا و دارو / تغذیه سالم / بهداشت و سلامت
مصرف مکمل ویتامین D را فراموش نکنید
تهران- ایرنا- ویتامین D را می توان از طریق قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی ویتامین D و مصرف مکمل دریافت کرد.
عوامل تغذیه‌‌ای مؤثر بر سلامت باروری مردان
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / تغذیه سالم / بهداشت و درمان
عوامل تغذیه‌‌ای مؤثر بر سلامت باروری مردان
عضو هیئت علمی گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشکده علوم تغذیه شهید بهشتی نقش تغذیه در باروری مردان را تشریح کرد و گفت: کیفیت اسپرم در مردان چاق پایین‌‌تر است.
تغذیه مناسب برای کنکوری‌ها در شب آزمون
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
تغذیه مناسب برای کنکوری‌ها در شب آزمون
یک کارشناس ارشد تغذیه گفت: همانطور که برای درس برنامه‌ریزی می‌کنید به فکر رژیم غذایی خوب، سالم و متنوع باشید تا کارایی مغز خود را افزایش داده و نتیجه مطلوبی در کنکور کسب کنید.
توصیه‌های تغذیه‌ای برای کاهش تب‌های عفونی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / ویروس کرونا / تغذیه سالم / بهداشت و سلامت / کرونا و معضل بازار لوازم پیشگیری از آن
توصیه‌های تغذیه‌ای برای کاهش تب‌های عفونی
تهران - ایرنا - تب نشان دهنده وجود یک نوع عفونت در بدن است. عفونت‌ها منجر به افزایش متابولیسم بدن، تجمع مواد سمی در بدن، اختلال در تعادل آب بدن، اختلال گوارشی، از بین رفتن پروتئین های نسوج که حاصل آن دفع ازت از بدن است، می‌شود، بنابراین در مراقبت تغذیه‌ای بیماری‌های عفونی اولویت با تامین انرژی، پروتئین، ویتامین‌ها و املاح است.
احتمال ابتلای اهالی یک روستای گرگان به کرونا قوت گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / گرگان / گلستان / تغذیه سالم / بهداشت و سلامت / مدیریت استانی کرونا
احتمال ابتلای اهالی یک روستای گرگان به کرونا قوت گرفت
گرگان - ایرنا - در پی مسمومیت دهها نفر از اهالی روستای محمدآباد گرگان طی چند روز اخیر و افزایش سریع تعداد مسمومان؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت که احتمال دارد این افراد به ویروس کرونا مبتلا شده باشند.
خوراکی‌های التهاب‌زا را بشناسیم
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / تغذیه سالم / بیماری / بهداشت و سلامت
خوراکی‌های التهاب‌زا را بشناسیم
تهران - ایرنا - برخی خوراکی‌ها در کنار تامین نیازهای ضروری بدن، گاه ممکن است به خاطر اثرات سوء بر سیستم گوارش منجر به اختلال‌های فیزیکی شوند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
آموزش والدین می‌تواند از سلب حقوق کودک جلوگیری کند
  [دکتر فاطمه ابراهیمی ورکیانی-  مدرس دانشگاه، پژوهشگر حقوق کودک، زن و خانواده] یکی از مهم‌ترین اهداف اجرای کنوانسیون حقوق کودک، ارتقا و تکامل همه‌جانبه توانایی‌های جسمی، ذهنی، فکری و استعداد کودک است. کودک باید برای زندگی مسئولانه و فردی در جامعه‌ آماده شود و بتواند نقش سازنده‌ای توأم با احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی بپذیرد. در ماده 6 کنوانسیون حقوق کودک، حق زندگی برای کودکان جزو حقوق ذاتی تلقی شده است و بر وظیفه دولت‌ها در به‌کارگیری ابزارها و سازوکارهایی که بقا و پیشرفت کودکان را بیش از پیش تضمین کند، تأکید شده است. بر اساس ماده فوق، کودکان حق بر حیات دارند، یعنی حق دارند زنده بمانند و در هیچ شرایطی این حق تعلیق نمی‌شود، حتی در …
سبک زندگی را برای پیشگیری از کرونا اصلاح کنیم
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / ویروس کرونا / تغذیه سالم / بهداشت و سلامت / کرونا و معضل بازار لوازم پیشگیری از آن
سبک زندگی را برای پیشگیری از کرونا اصلاح کنیم
تهران - ایرنا- اکنون با آغاز موج جدید کرونا، همه‌گیری ویروس کرونا از پنج ماه گذشته بیشتر شده است و روزانه هر ۶ دقیقه جان یک ایرانی را می‌گیرد، بنابراین حالا همه ما برای رهایی از این ویروس مهلک، باید به فکر تغییر سبک زندگی خود باشیم.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
اقدامی برای داشتن سیاره‌ای سالم
[شیما بیرقی – کارشناس برنامه سلامت مادران و شیر مادر مرکز بهداشت شمال تهران]هفته جهانی تغذیه با شیر مادر از یکم تا هفتم آگوست مصادف با دهم تا شانزدهم مرداد به مدت یک هفته در ‏سراسر جهان گرامی‎ ‎داشته می‌شود. هدف از برگزاری هفته جهانی تغذیه با شیر مادر بالا بردن آگاهی ‏همگانی درباره اهمیت تغذیه با شیر‎ ‎مادر و تشویق مادران به شیردهی برای بهبود سطح سلامت کودکان ‏در سراسر جهان است. هر ساله شعاری برای این‎ ‎هفته اعلام می‌شود و شعار امسال «سیاره‌ای سالم با ‏حمایت از تغذیه با شیرمادر» است. شیر مادر مناسب‌ترین تغذیه برای شیرخواران است. توصیه جهانی ‏برای تغذیه مطلوب شیرخواران مبنی بر شروع تغذیه با شیرمادر در ساعت اول تولد، …
نحوه انتخاب و خرید عسل طبیعی
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / تولید عسل / عسل / تغذیه سالم
نحوه انتخاب و خرید عسل طبیعی
خرید عسل طبیعی باید به سادگی برداشتن یک ظرف که روی آن عبارت «عسل طبیعی» درج شده، باشد اما قوانین حاکم بر صنعت زنبورداری به قدری سهل‌انگارانه است که نمی‌توان به راحتی به یک لیبل اعتماد کرد.
پیامدهای زیاده روی در نوشیدن آب
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / اخبار سلامت / تغذیه سالم
پیامدهای زیاده روی در نوشیدن آب
 این باور که ما باید آب بیشتری از آن‌چه که بدنمان برایش علامت می‌دهد بنوشیم، می‌تواند پیامد‌های خطرناکی داشته باشد.مصرف بیش از اندازه مایعات، زمانی که موجب رقیق شدن سدیم خون شود، می‌تواند عواقبی جدی داشته باشد. این موضوع می‌تواند موجب ورم مغز و ریه‌ها شود.
خطر تغدیه ناسالم بر سلامت اجتماع
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / استانی-علمی و آموزشی / پژوهش / تغذیه / غذای ناسالم / غذای سالم / انتخاب غذای سالم کودکان
خطر تغدیه ناسالم بر سلامت اجتماع
یک رژیم غذایی سالم می‎تواند خطر بیماری‌های پیشرونده مانند انواع بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها و دیابت را کاهش دهد، الگوی غذایی مبحثی است که اخیراً توسط متخصصان اپیدمیولوژی تغذیه مورد توجه قرار گرفته است، اما هنوز به اندازه‌ای که به مواد مغذی یا غذاها توجه می‌شود به این مقوله توجه نشده است.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
دستیابی به جهان عاری از گرسنگی در ‌هاله‌ای از ابهام
[شهروند] سازمان ملل متحد می‌گوید که جهان در مسیر به صفررساندن گرسنگی قرار ندارد. همچنین هشدار می‌دهد که درصورت تداوم روندهای کنونی، شمار مردمانی که تحت‌تأثیر گرسنگی قرار دارند، تا‌ سال ۲۰۳۰، از ۸۴۰‌میلیون نفر فراتر رود. گزارش جدید سازمان ملل متحد (که فائو، صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی، یونیسف، برنامه جهانی غذا و سازمان جهانی بهداشت تهیه کرده‌اند) نشان می‌دهد که درحال حاضر حدود ۶۹۰‌میلیون نفر یا به عبارتی ۸.۹‌درصد جمعیت جهان از گرسنگی رنج می‌برند. براساس این گزارش، شمار گرسنگان جهان در‌ سال ۲۰۱۹ نسبت به ‌سال پیش از آن، تقریبا ۱۰‌میلیون نفر و نسبت به پنج‌سال پیش از آن نزدیک به ۶۰‌میلیون نفر افزایش داشته است. براساس …
خصوصیات خاک مناسب برای رشد گیاهان
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / خاک مناسب / رشد گیاهان / گل و گیاه / سبک زندگی / پارسی خبر
خصوصیات خاک مناسب برای رشد گیاهان
تمامی گیاهان برای رشد و نمو به خاک مناسب نیاز دارند. خاک باید دارای مواد مغذی برای رشد گیاهان باشد. همچنین گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها برای رشد سالم به خاکی نیاز دارند که دارای بافت سبکی باشد. در خاک با زهکشی مناسب آب اضافی باقی نمی‌ماند. آب اضافی در خاک معمولاً باعث پوسیدگی ریشه و انتقال پوسیدگی به تنه گیاه خواهد شد. همچنین در خاک باید هوا نیز در جریان باشد. ریشه‌ها نیز برای بقا به جریان هوا تا حدودی نیاز دارند. خاک‌های سنگین هم زهکشی مناسبی برای آب ندارند و هم جریان هوا در آن به خوبی انجام نمی‌شود. همان‌طور که قبلاً اشاره شد، اصولاً میزان تهویه در خاک‌هایی که بافت سبک دارند بیشتر از خاک‌هایی است که بافت سنگین دارند. منظور از تهویه نیز یعنی میزان وجود هوا در بین ذرات خاک. توجه داشته باشید که در درون …
علائم کبد چرب و درمان انواع آن
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / اخبار سلامت / تغذیه سالم
علائم کبد چرب و درمان انواع آن
وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است، اما اگر کبدی دارای ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می‌شود که این بیماری عوارض مخربی برای اعضای بدن دارد.
پیشگیری از کرونا با تقویت ایمنی بدن
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / ویروس کرونا / تغذیه سالم / بهداشت و سلامت / کرونا و معضل بازار لوازم پیشگیری از آن
پیشگیری از کرونا با تقویت ایمنی بدن
تهران - ایرنا - تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از راه‌های مهم محافظت بیشتر از بدن در برابر بیماری‌ها بویژه ویروس کرونا است، و بدون شک با مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی و رفتارهای سالم غذایی می توانیم به خود و خانواده کمک کنیم که سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشیم.
استاد دانشگاه: ورزش در برخی رشته‌ها با وجود کرونا خطرآفرین است
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / فوتبال / دانشگاه شیراز / قند خون / کلسیم / تغذیه سالم / سازمان جهانی بهداشت
استاد دانشگاه: ورزش در برخی رشته‌ها با وجود کرونا خطرآفرین است
شیراز -ایرنا- استاد دانشگاه شیراز اعلام کرد: ورزش کردن و انجام برخی از رشته‌های ورزشی همچون فوتبال، کشتی، بدنسازی و دیگر رشته‌هایی که مستلزم تماس بدن با وسایل و افراد در شرایط کرونایی باشد با ریسک بالایی همراه است.
بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای در بحران کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای در بحران کرونا
نایب رییس انجمن تغذیه ایران با اشاره به نقش تغذیه سالم در تقویت سیستم ایمنی و کاهش شانس ابتلا به بیماری ها به خصوص همزمان با شیوع کرونا، ضمن تاکید بر ارجحیت پیشگیری بر درمان، گفت: این روزها همواره بر داشتن تغذیه سالم برای پیشگیری از بروز بیماری و تقویت سیستم ایمنی تاکید می‌شود که این مهم را می‌توان با رعایت تعادل، تنوع و تناسب در مصرف مواد غذایی محقق کرد.
رژیم غذایی پرچرب و آنتی‌‌بیوتیک، عوامل مهم بروز بیماری‌‌های التهابی روده
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / تغذیه سالم / بهداشت و درمان
رژیم غذایی پرچرب و آنتی‌‌بیوتیک، عوامل مهم بروز بیماری‌‌های التهابی روده
محققان به تازگی دریافته‌‌اند که مصرف آنتی‌‌بیوتیک و پیروی از یک رژیم غذایی پرچرب، می‌‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌‌های التهابی روده نظیر سندروم روده تحریک‌‌پذیر شود.
کرونا باعث شد تا آمریکایی ها به غذاهای سالم بپیوندند
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
کرونا باعث شد تا آمریکایی ها به غذاهای سالم بپیوندند
در میان تعداد روزافزون ویروس های آلوده کرونا در کشور، بسیاری از آمریکایی ها روی سلامتی خود تمرکز کرده و به سمت تغذیه مناسب از جمله محصولات گوشتی ارگانیک و میان وعده های با کیفیت بالا روی آورده اند.
علائم افسردگی در کودکان چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / علائم افسردگی / افسردگی کودکان / تربیت فرزند / سبک زندگی / پارسی خبر
علائم افسردگی در کودکان چیست؟
 اگرچه وجود افسردگی در کودکان رایج نیست و این مشکل بیشتر در نوجوانان دیده می‌شود، اما افسردگی دوران کودکی می‌تواند بسیار مهم و تاثیرگذار بر سال‌های بعدی زندگی کودک باشد.  فرزند شما ممکن است کلمات لازم را برای درک یا توضیح افسردگی نداشته باشد، اما با مشاهده برخی علائم می‌توانید برای پیشگیری از گسترش افسردگی اقدام کنید. نمرات فرزند شما در حال افت است افسردگی دوران کودکی تمرکز را دشوار می‌کند، که می‌تواند کودک شما را در گوش دادن به معلم یا انجام تکالیف خانه با مشکلاتی مواجه کند. بسیاری از کودکان در دوران افسردگی گیج هستند و درک درستی از شرایط ندارند. کودک شما همیشه خسته است کاهش شدید سطح انرژی و احساس خستگی مداوم نیز می‌تواند نشانه دیگری از افسردگی باشد. افراد مبتلا به افسردگی اغلب زود بیدار می‌شوند …
۵ مورد از بدترین مواد غذایی که به هیچ عنوان نباید صبح خود را با آن‌ها آغاز کنید
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / صبحانه / سلامت / پارسی خبر
۵ مورد از بدترین مواد غذایی که به هیچ عنوان نباید صبح خود را با آن‌ها آغاز کنید
  در این مقاله پنج صبحانه غیر مغذی و بسیار نامناسب برای سلامتی را به شما معرفی خواهیم کرد که بهتر است دورشان را یک خط قرمز پر رنگ بکشید. غلات صبحانه بسیاری از مردم فکر می‌کنند، غلات صبحانه یک انتخاب مقوی و مغذی برای بزرگسالان و کودکان است؛ به ویژه که روی بسته بندی بسیاری از آن‌ها ادعاهایی مثل تمام غله بودن و داشتن ویتامین آ و آهن دیده می‌شود. واقعیت اما چیز دیگری است، غلات صبحانه خوراکی‌هایی به شدت فرآوری شده هستند که حاوی مقادیر ناچیز غلات کامل می‌شوند. به علاوه اینکه مواد مغذی به صورت مصنوعی به پروسه تولید این محصولات اضافه شده و به اصطلاح غنی سازی می‌شوند.  یک پژوهش نشان داده کودکانی که غلات صبحانه غنی شده را با ادعای بالا بردن عملکرد سیستم دفاعی مصرف کرده بودند، در نهایت درست به اندازه …
اگر جزو این مشاغل هستید حتما شکلات بخورید!
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / اخبار سلامت / تغذیه سالم
اگر جزو این مشاغل هستید حتما شکلات بخورید!
مطالعات علمی اثر غیرقابل انکار مثبت شکلات بر سلامتی زنان، معلمان و پزشکان را اثبات کرده است.
اثرات مخرب فست فودها بر سلامت بدن
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / اخبار سلامت / تغذیه سالم
اثرات مخرب فست فودها بر سلامت بدن
فست فود‌ها اثرات مخربی بر سلامت بدن می‌گذارند، به همین دلیل باید در مصرف آنها بیشتر احتیاط کرد.
چگونه با تقویت میل جنسی زندگی خود را مستحکم تر کنیم؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / تقویت میل جنسی / رابطه جنسی / رابطه زناشویی / روابط زوجین / سبک زندگی / پارسی خبر
چگونه با تقویت میل جنسی زندگی خود را مستحکم تر کنیم؟
یکی از دلایل عمده در پیدایش مشکلات زناشویی کاهش غریزه جنسی در زوجین است که دلایل متعددی می‌تواند منجر به ایجاد آن شود. در ادامه برخی از این دلایل را بررسی و برخی راهکارها را برای حل آن ارایه خواهیم کرد. 1- استرس، افسردگی و مشکلات روحیدر شرایط پر استرس، ترشح هورمون های هیپوفیز و هیپوتالاموس کاهش می یابد و در نهایت با تاثیر روی غدد جنسی ترشح هورمون های جنسی کاهش می‌یابد. به همین دلیل یکی از علل کاهش میل جنسی، استرس و افسردگی است. البته بد نیست بدانید که جدا از تاثیر سیستم هورمونی، استرس و افسردگی به تنهایی نیز باعث کاهش میل جنسی می شوند. برخی مطالعات نشان داده داشتن رابطه زناشویی روزانه به مدت 2 هفته باعث کاهش فشار خون و سطح استرس مورد بررسی می شود. برای مشکلات ذهنی و افسردگی میتوانید علاوه بر …
کمبود خواب باعث افزایش اشتها می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / کمبود خواب / افزایش اشتها / لاغری / سبک زندگی / پارسی خبر
کمبود خواب باعث افزایش اشتها می‌شود
سعید اوسطی، متخصص تغذیه با تأکید بر اینکه برای لاغر شدن باید حساسیت‌ها و سَم بدنتان را بشناسید، اظهار کرد: هیچ چربی‌سوزی وجود ندارد و من  به اِف‌دی‌اِی(یکی از نهادهای وابسته به وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا) وبه کسانی که این نهاد را بُت می‌کنند، انتقاد دارم. قرار نیست به هر چیزی که این سازمان می‌گوید چَشم بگوئیم، چنانچه آن‌ها خیلی از مطالب را ساختگی درست می‌کنند. لازم نیست مرتب برای لاغری تحت نظر باشید او با اشاره به اینکه بدن ما هر چیزی که نتواند بسوزاند و به آب و دی اکسید کربن تبدیل کند داخل بافت چربی ذخیره می‌کند، ادامه داد: برخی می‌گویند ما همه چیز می‌خوریم اما ورزش می‌کنیم تا لاغر شویم، موضوع  این است که اگر سم وارد بدن شود دیگر این اتفاق نمی‌افتد. خیلی‌ها اذعان می‌کنند …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
غرق شدن «جام‌جم» در حوض کلیشه
فاطمه امین‌الرعایااین روزها فضای مجازی در تمام جنبه‌های زندگی حضور پیدا کرده است، از دید و بازدید مجازی گرفته تا دانشگاه‌های آنلاین. در بسیاری از رسانه‌ها، فضای مجازی تامین‌کننده سوژه یا بخشی از محتوای آن‌ها است تا اینجا شاید روند، عادی باشد اما وقتی درهم‌آمیختگی فضای مجازی و رسانه‌ای بزرگ مانند صدا و سیما که رسانه ملی نام دارد بیش از اندازه باشد این پرسش مطرح می‌شود که فضای مجازی باید به رسانه‌ای با چنین تاثیرگذاری‌ای جهت و محتوا بدهد با برعکس؟شبکه‌های تلویزیون را که بالا و پایین کنید حتما در بخشی چهرهای از یکی از افراد مطرح در شبکه‌های اجتماعی را می‌بینید، همین‌طور برخی از سوژه‌های مورد توجه توسط این سازمان برگفته از اتفاقات دنیای مجازی است. حال آنکه قرار بود رسانه ملی دانشگاه باشد و خود به …
درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی ساده
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی ساده
نفخ شکم که بعضی اوقات با درد هم همراه است، ریشه در مشکلات گوارشی و تغذیه دارد. مثلا از دلایل آن می‌توان به مصرف مواد غذایی نامناسب برای بدن، پرخوری، تجمع بیش از حد گاز در دستگاه گوارش یا وجود مشکلاتی مرتبط با عضلات دستگاه گوارش اشاره کرد. درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی می‌تواند به داشتن بدنی سالم و نشاط بیشتر کمک کند.
مرگ‌ومیر کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر است/ شیوع 14 درصدی چاقی و اضافه‌وزن در کودکان زیر 5 سال
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / تغذیه سالم / وزارت بهداشت / ویروس کرونا
مرگ‌ومیر کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر است/ شیوع 14 درصدی چاقی و اضافه‌وزن در کودکان زیر 5 سال
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت با بیان این‌که مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر است، گفت: حدود 14 درصد کودکان زیر 5 سال دچار اضافه‌وزن و چاقی هستند.
کودکان در شرایط کرونا به تحرک بدنی بیشتر و غذای سالم نیاز دارند
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / مدیر دفتر تغذیه جامعه وزارت بهداشت
کودکان در شرایط کرونا به تحرک بدنی بیشتر و غذای سالم نیاز دارند
ایلنا: مدیر دفتر تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: والدین بدانند که چاقی نشانه سلامت کودک نیست و خیلی از کودکان و نوجوان‌های چاق به بزرگسالان چاق تبدیل می‌شوند.
با خواص بی‌نظیر میگو آشنا شوید
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / میگو / پرورش میگو / تغذیه سالم
با خواص بی‌نظیر میگو آشنا شوید
میگو یکی از رایج‌ترین غذاهای دریایی است که سرشار از مواد کاملاً مغذی بوده و برای سلامتی بسیار مفید است و گنجاندن آن در رژیم غذایی توصیه می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
میکروب‌ها، سلاحی جدید برای تشخیص آثار هنری تقلبی
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد با بررسی میکروب‌هایی که روی سطح گنجینه‌های هنری باستانی وجود دارند، می‌توان اصل یا تقلبی بودن آنها را تشخیص داد.به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه خبرگزاری فرانسه، نتایج مطالعات جدید پژوهشگران موسسه تحقیقاتی جی کریگ ونتر آمریکا حاکی از آن است که می‌توان از میکروب‌هایی که به سطح تابلوهای نقاشی و مجسمه‌ها چسبیده‌اند، برای شناسایی آثار جعلی و تقلبی استفاده کرد. شناخت رفتار این میکروب‌ها همچنین می‌تواند نقش مهمی در توقف فرآیند پوسیدگی برخی از باارزشترین گنجینه‌های فرهنگی جهان ایفا ‌کند.به گفته مانولیتو تورالبا میکروب‌شناس، ارگانیسم‌های ریزی که روی آثار هنری زندگی می‌کنند می‌توانند خاستگاه اثر و در برخی موارد محل نگهداری آن را در طول تاریخ نشان دهند.این مطالعه که با …
۳ نشانه که خبر از هضم نشدن غذا می‌دهد
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / تغذیه سالم / پیاده روی / رژیم غذایی / هضم غذا / پارسی خبر
۳ نشانه که خبر از هضم نشدن غذا می‌دهد
هضم نکردن غذا باعث ناراحتی فرد و از بین رفتن اوقات خوب می‌شود. این عامل خود باعث پشیمانی از زیاد خوردن می‌گردد.
میان وعده ای که انرژی بدن را تامین میکند!
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
میان وعده ای که انرژی بدن را تامین میکند!
نرگس جوزدانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره خواص برخی از مواد غذایی سالم در میان وعده اظهار کرد.
نکاتی برای تغذیه بهداشتی در محیط کار در ایام کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / ویروس کرونا / محل کار / تغذیه / سبک زندگی / پارسی خبر
نکاتی برای تغذیه بهداشتی در محیط کار در ایام کرونا
در شرایطی که هنوز با شیوع کرونا دست به گریبانیم نیاز به تغذیه سالم تری در محیط کار داریم.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
با این 9 خوراکی یبوست شما بدتر می شود
یبوست مشکلی است که گاهی واقعا طاقت فرسا و ناراحت کننده می شود. تغذیه سالم یکی از مهم ترین راه ها برای رفع یبوست است.
آلودگی مواد غذایی ابتلا به بیماری‌های روده‌ای را افزایش می‌دهد
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / تغذیه سالم / بیماری / بهداشت و سلامت
آلودگی مواد غذایی ابتلا به بیماری‌های روده‌ای را افزایش می‌دهد
تهران - ایرنا - آلودگی واد غذایی در فصل گرما ابتلا به بیماری‌های روده‌ای را دو برابر افزایش می دهد و می‌تواند منجر به انواع سرطان و آسیب‌های عصبی شود.
چند توصیه برای تهیه بهترین غذا با کمترین هزینه
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / ویروس کرونا / تغذیه سالم / بهداشت و سلامت / کرونا و معضل بازار لوازم پیشگیری از آن
چند توصیه برای تهیه بهترین غذا با کمترین هزینه
تهران - ایرنا - یک کارشناس تغذیه گفت: در ایام کرونایی و با توجه به افزایش قیمت‌ها، خانواده‌ها باید فهرستی از مواد غذایی که ارزش تغذیه‌ای بالایی دارند مانند انواع مختلف حبوبات و یا مواد غذایی حاوی آهن را بر اساس قیمت اولویت‌بندی کنند.
پنج راهکار اصلی کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر را بشناسید
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / آلزایمر / ورزش / ترک سیگار / تغذیه سالم / مغز
پنج راهکار اصلی کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر را بشناسید
مطالعه جدید نشان می دهد تلفیق عادات سالم نظیر رژیم غذایی خوب و ورزش منظم ریسک بیماری آلزایمر را تا ۶۰ درصد کاهش می دهد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
هفته ای چند عدد موز بخوریم تا بیشتر عمر کنیم؟
چطور عمر طولانی تری داشته باشیم: با داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش مستمر. اما متخصصان علوم تغذیه گفته اند که با خوردن موز میتوانیم امید به زندگی مان باز هم بالا ببریم و خطر ابتلا به سرطان و فشار خون را پایین بیاوریم. در هفته چند عدد موز باید بخوریم؟ در ادامه به شما خواهیم گفت.
باریویتال؛ برند جدید باریج‌اسانس در تولید مکمل‌های غذایی و رژیمی
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / مکمل دارویی / مصرف مکمل / تغذیه سالم
باریویتال؛ برند جدید باریج‌اسانس در تولید مکمل‌های غذایی و رژیمی
مدیر عامل داروسازی باریج اسانس از تولید مکمل‌های غذایی و رژیمی با برند باریویتال خبر داد.
با این ۳ ماده طبیعی ساده‌تر لاغر شوید
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / عسل / تغذیه سالم / مکمل لاغری
با این ۳ ماده طبیعی ساده‌تر لاغر شوید
لاغری فواید بسیاری دارد که مهم‌ترین آن سلامت ارگان‌های بدن است اما برای رسیدن به این هدف باید از روش‌هایی استفاده کرد که سلامت انسان را به خطر نیندازد.
ارتباط موفقیت تحصیلی و تغذیه
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی / تغذیه دانش‌آموزان / موفقیت تحصیلی
ارتباط موفقیت تحصیلی و تغذیه
آخرین تحقیقات انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور نشان می‌دهد، موفقیت تحصیلی کودکان و نوجوانان با تغذیه و شاخص‌های تغذیه‌ای همچون قد و وزن مرتبط است. سوء تغذیه، گرسنگی و کمبودهای تغذیه‌ای، از جمله کمبود ریز مغذی‌ها و الگوی غذایی ناسالم با موفقیت کمتر تحصیلی و بالعکس رژیم سالم و وضعیت تغذیه‌ای مطلوب با موفقیت بیشتر همراه بوده است.
۵ ماده غذایی فوق‌العاده سالم که می‌توان به وعده صبحانه افزود
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / غذای سالم / تغذیه سالم / صبحانه سالم
۵ ماده غذایی فوق‌العاده سالم که می‌توان به وعده صبحانه افزود
صبحانه به عنوان یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی محسوب می‌شود که می‌توان با افزودن خوراکی‌های سالم به آن انرژی بیشتری در طول روز کسب کرد.
افزودن وایتکس در شیر صحت ندارد
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / تغذیه سالم / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
افزودن وایتکس در شیر صحت ندارد
تهران - ایرنا - استادیار دانشکده تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: افزودن وایتکس به شیر صحت ندارد، میزان افلاتوکسین در شیرها نیز ناچیز است.
۸ ماده غذایی سرشار از کلسیم و تأثیر آن در بهبود سلامت استخوان‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / مواد غذایی / سلامت روان / تغذیه سالم
۸ ماده غذایی سرشار از کلسیم و تأثیر آن در بهبود سلامت استخوان‌ها
نقش کلسیم در سلامت بدن انکار نشدنی است، کلسیم بر سلامت عمومی بدن و سلامتی استخوان‌ها، دندان، قلب، سیستم عصبی و عملکرد ماهیچه‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد و باعث بهبود وضعیت جسم و ذهن می‌شود.
میوه‌های رسیده مصرف کنید
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / سیستم ایمنی بدن / تغذیه سالم / بیماری
میوه‌های رسیده مصرف کنید
تهران - ایرنا - یک متخصص تغذیه گفت: مصرف میوه‌های کال فصل بهار می‌تواند برای بدن انسان مضر باشد بر این اساس توصیه می‌شود از میوه‌های رسیده مصرف کنیم.
کولیک نوزاد چیست؟ / علائم و نشانه‌ های کولیک
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / کولیک نوزاد / کولیک / شیرخوارگی / سبک زندگی / پارسی خبر
کولیک نوزاد چیست؟ / علائم و نشانه‌ های کولیک
در صورتی که یک شیرخوار کاملا سالم با سن بین دو هفته تا چهار ماه به مدت بیش از سه هفته، هر هفته حداقل سه بار دچار حملات بی‌قراری، غرغر یا گریه به مدت بیشتر یا مساوی سه ساعت در روز شود، شیرخوار مزبور مبتلا به کولیک شناخته می‌شود. محققان در مطالعه‌ای مروری، کولیک شیرخوارگی را از پایه تا درمان بررسی کرده‌اند. در این پژوهش آمده است: «طبق یک بررسی سیستماتیک که در سال ۲۰۱۵ انجام گرفت، شیوع کولیک نوزادان بین سه تا ۷۳ درصد متغیر بود و به طور کلی حدود ۲۰ درصد گزارش شد. با این که ماهیت کولیک خوش‌خیم و خودمحدود است و شیرخواران مبتلا از هر لحاظ کاملا سلامت بوده و تغذیه مناسبی دارند، این وضعیت عامل ایجاد اضطراب و خستگی شدید خانواده‌ها در ماه‌های اول تولد است؛ بنابراین تشخیص و درمان آن همواره حائز اهمیت است.» در …
هشدار درمورد مصرف شیرهای غیر پاستوریزه
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر / تغذیه سالم
هشدار درمورد مصرف شیرهای غیر پاستوریزه
تهران - ایرنا - مدیرگروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی ضمن توصیه به مردم برای استفاده از شیرهای پاستوریزه و هموژنیزه گفت: مصرف شیرهای غیر پاستوریزه، امکان دارد بیماری‌های عفونی، میکروبی و انواع اسهال‌ها را بدنبال داشته باشد.
طرز تهیه ماسک موی خانگی
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / ماسک مو / طرز تهیه ماسک / سبک زندگی / پارسی خبر
طرز تهیه ماسک موی خانگی
تابستان می‌تواند فصلی بسیار سخت برای موی سر شما باشد. پرتو‌های UV، باد و آلودگی می‌توانند به مو‌های شما حمله کنند و ظاهر آن را بسیار زشت وخشک کنند. خوشبختانه چندین ماسک خانگی وجود دارند که به مو‌های شما کمک می‌کنند تا ظاهر زیبای خود را دوباره به دست بیاورند. در حالیکه خرید ماسک مو پول زیادی نمی‌خواهد، ولی چرا ماسک مو را با استفاده از مواد عالی و طبیعی در منزل تهیه نکنیم؟ بدون هیچ حرف اضافه‌ای در اینجا ۷ ماسک موی خانگی را به شما معرفی می‌کنیم. ماسک آواکادو برای موی سر آواکادو در بسیاری از محصولات زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از بهترین ماسک‌ها برای موی سر می‌باشد. ماسک آواکادو بهترین ماسک برای مو‌های خشک است. این ماسک به مو‌های شما کمک می‌کند که صاف و نرم و ضخیم شوند. مقداری آواکادوی …
خوراکی های مناسب برای بلندی سریع موی سر
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / رژیم غذایی / بیوتین / آنتی اکسیدان / بلندی مو / تقویت مو / سبک زندگی / پارسی خبر
خوراکی های مناسب برای بلندی سریع موی سر
 بسیاری از افراد مو‌های قوی و سالم می‌خواهند، این موضوع به خصوص با افزایش سن همیت بیشتری پیدا می‌کند. جالب اینجاست که مو‌های شما در حدود ۰.۵ اینچ (۱.۲۵ سانتی متر) در هر ماه و ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر) در سال رشد می‌کند. اما سرعت رشد آن به عواملی مانند سن، سلامتی، ژنتیک و رژیم غذایی بستگی دارد. اگرچه شما نمی‌توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، اما رژیم غذایی چیزی است که شما بر آن کنترل دارید. در حقیقت، رژیم غذایی فاقد مواد مغذی مناسب می‌تواند منجر به ریزش مو شود. از طرف دیگر، خوردن یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی مناسب می‌تواند به رشد مو کمک کند، به خصوص اگر به دلیل تغذیه ضعیف دچار ریزش مو هستید. اما چه خوراکی‌هایی بخوریم تا مو‌هایی قوی‌تر داشته باشیم؟ تخم مرغ منبع عالی پروتئین و بیوتین …
شیر و هزاران رمز و راز سلامتی
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / تغذیه سالم / بیماری / بهداشت و سلامت
شیر و هزاران رمز و راز سلامتی
تهران - ایرنا - شیر به عنوان یک غذای کامل حاوی ۱۸ ماده از ۲۲ ماده ضروری برای بدن است و نسبت به هر مواد دیگری در رژیم غذایی روزمره در هر کالری مقدار بیشتری کلسیوم، منیزیوم، فسفر، پتاسیوم، زینک و پروتئین دارد.
معرفی میان وعده های کم کالری و خوشمزه
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / تغذیه سالم / کالری / میان وعده / سبک زندگی / پارسی خبر
معرفی میان وعده های کم کالری و خوشمزه
در مطلب زیر به شما چند میان وعده کم کالری (زیر ۱۰۰ کالری) ساده و خوشمزه را پیشنهاد می‌کنیم.
شیر سالم بنوش با کرونا بجنگ
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / سلامت / تغذیه سالم / بهداشت و سلامت
شیر سالم بنوش با کرونا بجنگ
تهران - ایرنا - دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شعار «شیر سالم بنوش با کرونا بجنگ» از هموطنان برای پیوستن به بسیج جهانی شیر دعوت کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
بلایی که خوردن پاستیل بر سرمان می‌آورد!
سید مرتضی صفوی، متخصص تغذیه درباره «مصرف پاستیل توسط افراد مختلف»، اظهار داشت: پاستیل اسنکی است که به عنوان میان‌وعده‌ای بدون چربی، بدون مواد نگهدارنده و محتوی ۱۰۰ درصد ویتامین C با میوه‌های طبیعی برچسب می‌خورد و کاملاً سالم به نظر می‌رسد، اما در واقع اینگونه نیست.
تاثیر حذف وعده صبحانه بر ریزش مو
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / وعده صبحانه / ریزش مو / رژیم غذایی / سبک زندگی / پارسی خبر
تاثیر حذف وعده صبحانه بر ریزش مو
نرگس جوزدانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره فواید صبحانه اظهار کرد: صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های اصلی غذایی است. او افزود: مهم بودن صبحانه یعنی اینکه مصرف آن نباید به هیچ عنوان حذف شود، بلکه صبحانه همانند ناهار و شام باید مورد اهمیت قرار بگیرد. جوزدانی با بیان اینکه بیشتر مواد مغذی برای بدن از طریق صبحانه دریافت می‌شود، تاکید کرد: افراد بیشتر به مصرف ناهار و شام برنجی اقدام می‌کنند اما نان، شیر، پنیر، کره بادام زمینی، تخم مرغ و... که در وعده صبحانه میل می‌شود، دارای خواص فراوانی است بنابراین با حذف صبحانه بخش مهمی از پروتئین‌های دریافتی بدن را از دست خواهیم داد. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی تصریح کرد: لبنیات و تخم مرغ که بخش عمده مصرف آنها در وعده صبحانه است برای تامین پروتئین بدن نقش …
مردم نان با کیفیتی مصرف نمی‌کنند
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / تغذیه سالم / بهداشت و سلامت
مردم نان با کیفیتی مصرف نمی‌کنند
تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: یکی از دلایل اصلی اضافه وزن، چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی، مصرف نان سفید شده در جامعه است و متاسفانه مردم نانی مصرف می‌کنند که به اندازه کافی، سبوس ندارد.
کرونا می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / کرونا / ویروس کرونا / سوء تغذیه / کلسیم / تغذیه سالم / چاقی / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / بهداشت و سلامت / دیابت / زندگی پس از کرونا
کرونا می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد
تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، آموزش پزشکی گفت: با شیوع کرونا، تبعات اقتصادی هم ایجاد شده و این تبعات اقتصادی می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد و با کاهش درآمد و افزایش قیمت مواد غذایی، دهک‌های درآمدی پایین ممکن است دچار ناامنی غذایی شوند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
راهکار‌های جلوگیری از تغذیه ناسالم کودکان
در گزارش زیر راهکار‌هایی برای جلوگیری از تغذیه نا سالم کودکان ارائه داده ایم.
نقش سبد غذایی سالم در سلامت و تشریح ۶ زیرگروه غذایی
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / تغذیه / غذای سالم
نقش سبد غذایی سالم در سلامت و تشریح ۶ زیرگروه غذایی
نایب رئیس انجمن تغذیه ایران، با تاکید بر اینکه مصرف اقلام موجود در سبد غذایی سالم برای تمام گروه‌های سنی لازم است، شش گروه غذایی را به شکل کامل معرفی کرد.
۱۰ پیشنهاد برای آشپزی سالم و تغذیه مناسب
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / آشپزی / پارسی خبر / سبک زندگی / تغذیه سالم
۱۰ پیشنهاد برای آشپزی سالم و تغذیه مناسب
ما بسیاری از افراد را در طول روز مشاهده می کنیم که ظاهر سالم و آراسته ای دارند، اما با مشکلات جسمی متعددی مواجه هستند. در عصر جدید حفظ سلامت جسمانی کار مشکلی به نظر می رسد.
یک صبحانه مقوی چه ویژگی‌هایی دارد؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / صبحانه سالم / مواد مغذی / تغذیه سالم
یک صبحانه مقوی چه ویژگی‌هایی دارد؟
صبحانه یکی از وعده‌های اصلی و حائز اهمیت است و تاثیر بسیار زیادی بر تأمین انرژی روزانه، سلامتی روان، جسم و به ویژه بهبود عملکرد مغز دارد.
ارتقای آموزش‌های اهمیت فرزندآوری سالم و اجتناب از تک فرزندی و بی‌فرزندی
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / جمعیت / ناباروری / باروری
ارتقای آموزش‌های اهمیت فرزندآوری سالم و اجتناب از تک فرزندی و بی‌فرزندی
مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت در سال ۹۳، گفت: با توجه به ابلاغ این سیاست‌ها لزوم تغییر در سیاست‌های جمعیتی و پیشگیری از پیر شدن و حفظ جوانی جمعیت با مد نظر قرار دادن کارآمدی و کیفیت جمعیت مورد تاکید قرار گرفت.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
۱۰ ماسک خانگی برای اینکه پوستی درخشان داشته باشید
یک پوست سالم علاوه بر اینکه به تغذیه مناسب نیاز دارد، به رسیدگی و توجه هم نیازمند است.
توصیه های سازمان جهانی بهداشت در مورد تغذیه سالم
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / رژیم غذایی / سازمان جهانی بهداشت / تناسب اندام / ویروس کرونا
توصیه های سازمان جهانی بهداشت در مورد تغذیه سالم
یک رژیم غذایی سالم و کامل یعنی غذایی که ویتامین‌های کافی را داشته باشد و بدن املاح مورد نیاز را از طریق مواد غذایی مثل گوشت، شیر، غلات و حبوبات به طور کافی دریافت کند.چنین رژیم غذایی موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن انسان می‌شود و شادابی و طراوت پوست را به همراه خواهد داشت. رژیم غذایی سالم موجب حفظ تناسب اندام و دوری انسان از ابتلا به انواع بیماری‌ها مانند دیابت، افزایش کلسترول و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.سازمان جهانی بهداشت به رعایت چند نکته تغذیه‌ای مهم توصیه کرده است:   ۱- نوشیدنی‌های الکلی را به هیچ عنوان مصرف نکنید.۲- مصرف نمک خود را به کمتر از پنج گرم در روز کاهش دهید.۳- از مصرف نوشیدنی‌های قنددار پرهیز کنید.۴- از مصرف بیش از حد چربی و روغن اجتناب کنید.۵- غذا‌های متنوع مصرف کنید که …
۶ خاصیت مصرف دانه‌ های آفتابگردان
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / دانه‌های آفتابگردان / سبک زندگی / پروتئین / منیزیم / سیستم ایمنی بدن
۶ خاصیت مصرف دانه‌ های آفتابگردان
محتوای پروتئین دانه‌های آفتابگردان یکی از دلایلی است که برخی متخصصان تغذیه مصرف آن را به عنوان یک میان وعده سالم توصیه می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
کینوا چیست؛ با خواص ثابت شده این ماده غذایی آشنا شوید
کینوا نوعی دانه باستانی متعلق به آمریکای لاتین است که خواص ارزشمند آن تا قرنها از دید مردم سراسر دنیا پنهان ماند و تازه مدتی است که مردم به خاطر مواد مغذی موجود در این «اَبَر غذا» به آن روی آورده اند. حالا کینوا به یک غذای خاص برای عاشقان خوردن و تغذیه سالم بدل شده است.
اتمام بخش نهایی طرح ملی بررسی مصرف غذا در کشور
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / تغذیه / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / تغذیه سالم
اتمام بخش نهایی طرح ملی بررسی مصرف غذا در کشور
معاون پژوهشی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، به اتمام بخش نهایی طرح ملی بررسی مصرف در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: نتایج این طرح ملی امسال آنالیز می شود.
دانه‌های آفتابگردان و 6 فایده سلامت آنها
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
دانه‌های آفتابگردان و 6 فایده سلامت آنها
محتوای پروتئین دانه های آفتابگردان یکی از دلایلی است که برخی متخصصان تغذیه مصرف آن را به عنوان یک میان وعده سالم توصیه می کنند.
«انارستان» نقش تغذیه سالم در سلامت جامعه را بررسی می‌کند
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / شبکه افق / برنامه تلویزیونی / سازمان صداوسیما
«انارستان» نقش تغذیه سالم در سلامت جامعه را بررسی می‌کند
برنامه تلویزیونی «انارستان» با موضوع نقش تغذیه سالم در سلامت جامعه، یکشنبه ۲۸ اردیبهشت از شبکه افق پخش می شود.
تغذیه سالم دوره کودکی و کاهش ریسک چاقی و بیماری قلبی در بزرگسالی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
تغذیه سالم دوره کودکی و کاهش ریسک چاقی و بیماری قلبی در بزرگسالی
مطالعه جدید نشان می دهد رفتارهای سالم تر تغذیه ای کودکان می تواند ریسک اضافه وزن، چاقی و بیماری قلبی عروقی را در بزرگسالی کاهش دهد.
چگونه سوء تغذیه دوشادوش ویروس کرونا در سراسر جهان قربانی می‌گیرد؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
چگونه سوء تغذیه دوشادوش ویروس کرونا در سراسر جهان قربانی می‌گیرد؟
همه گیری کرونا ضعف سیستم‌های غذایی و بهداشتی را در سراسر جهان برجسته می‌کند، زیرا گزارش‌های سازمان تغذیه جهانی نشان می‌دهد که از هر ۹ نفرجمعیت جهان یک نفر گرسنه است. این گزارش نشان می‌دهد که اکثر مردم در سراسر جهان نمی‌توانند به غذای سالم دسترسی داشته یا از آن استفاده کنند.
زولبیا بامیه‌های رنگی بخوریم یا نه؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / زولبیا و بامیه / عوارض زولبیا و بامیه / پارسی خبر
زولبیا بامیه‌های رنگی بخوریم یا نه؟
زولبیا و بامیه از شیرینی‌های سنتی و پرمصرف در ماه مبارک است که سلامت آن نقش مهمی در حفظ سلامتی افراد دارد. متاسفانه در تهیه زولبیا و بامیه از مواد نامرغوب مانند روغن‌های چند بار مصرف و رنگ‌های غیرمجاز استفاده می‌شود. زولبیا و بامیه‌های رنگی از جذابیت بیشتری برخوردار هستند بنابراین افراد زیادی ترغیب به خرید این نوع شیرینی‌ها می‌شوند. اما آیا مصرف زولبیا و بامیه‌های رنگی برای سلامتی مضر است؟ با این بخش از سلامت تغذیه نمناک همراه شوید تا جواب سوال خود را بگیرید. عوارض زولبیا بامیه رنگیزولبیا و بامیه رنگی مصرف نکنید: مهم‌ترین ترکیبات زولبیا و بامیه شامل آرد، شکر، تخم مرغ و ماست است و برخی برای خوش عطر و رنگ شدن آن از گلاب و زعفران هم استفاده می‌کنند، اما برخی واحد‌های قنادی به خاطر گرانی قیمت …
آیا بیدار ماندن تا سحر در ماه رمضان به بدن آسیب میزند؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / ماه رمضان / شب زنده داری / پارسی خبر / سحری
آیا بیدار ماندن تا سحر در ماه رمضان به بدن آسیب میزند؟
 دکتر سکینه مهرابی با بیان اینکه بیداری‌های شبانه در ماه مبارک رمضان شدت می‌گیرد، اظهار کرد: این یک باور غلطی است که بسیاری از خانواده‌ها به آن مبتلی به هستند و شب‌های رمضان تا زمان سحر را بیدار می‌مانند.وی با تاکید بر اینکه این باورغلط بیداری‌های شبانه، به سیستم جسمی افراد آسیب می‌رساند، افزود: این اصلا درست نیست که برخی‌ها در ماه رمضان تا سحر بیدار می‌مانند و از آن طرف تا نصف روز می‌خوابند چرا که این اقدام بدترین روش روزه داری است.این پزشک تصریح کرد: وقتی افراد تا خود سحر بیدار بمانند منتظر این هستند که سحری را میل کنند و سریع بخوابند که این زیاد جالب نیست و مجزا از اینکه آن زمان خوابی که در حدود ساعت ۱۱ شب تا ۳ نیمه شب برای فرد سالم باید اتفاق بیافتد از بین می‌رود و اثرات معنوی خود روزه هم …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •