چهارشنبه, ۶ تیر, ۱۴۰۳ / 26 June, 2024
مجله ویستا

خود ارضایی کودک با دوش حمام


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دختر بيست ماهه ام مدتی است وقتی پوشك ندارد و باز است مدام به آلت خود دست می زند يا بازی می كند يا اگر چيزی در دست داشته باشد به آلت خود می فشارد.  حتي در حمام دوش حمام را زمين می گذارد و دو پا روی خود را كنار آن می گذارد، به نحوی كه آب مستقيم به آلتش بپاشد يا سعی می كند روی دوش بنشيند. چه كار كنم؟  2- او چند ماه است كه وقتی عصبانی می شود و به خواسته اش نمی رسد، سر خود را چندين بار به زمين يا هرچيزی كه در اطرافش باشد مثل ميز صندلی و ... می كوبد و يا گاهی بر اثر عصبانيت، دندان هايش را به هم فشار می دهد يا چیزی را گاز می گيرد و دستانش را از شدت عصبانیت مشت می كند و فشار می دهد، اما بعد از مدتی آرام می شود.  نگرانم اين حالت ها در دخترم آسيب جدی و روانی برای او به دنبال داشته باشد.

پاسخ دکتر کتایون رازجویان، روانشناس:
حالت هایی که در مورد آن توضیح داده اید،حالت های خود ارضایی است و طبیعی است و بچه همان لذتی که از این کار می برد، از مکیدن شصتش هم همین لذت را می برد. هر چند در نظر مردم زشت نیست. دوبار که پوشکش سفت بسته شود و با آلتش در تماس باشد، این حس در او ایجاد می شود. توصیه می کنم لباس های تنگ به او نپوشانید تا آن نقطه تحریک نشود. ضمن این که اگر در این شرایط قرار گرفتید، به نحوی حواسش را پرت کنید حالا یا با بازی کردن یا با هم کارتون تماشا کنیم. اما هرگز نگویید این کار را انجام نده تا به مرور این عادت را ترک کند. اما اگر این حالت در او شدید بود و بچه به ترفندهایی که برای پرت کردن حواسش به کار بردید جواب نداد یا مدام یک گوشه است و مدام در حال انجام این کار است و عرق می کند، حتما باید به روانپزشک مراجعه کنید. در مورد عصبانیت دخترتان هم باید بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد. شاید اختلال منشاء ژنیتیکی، محیطی یا اجتماعی داشته باشد. باید بفهمیم چطور این اتفاق افتاده است؟ شاید محیط باعث شده به این رفتارها روی بیارود. آیا پدر و مادر عصبی هستند؟ پرخاشگر هستند و داد و فریاد می کنند؟ بچه کاری می کند، پدر و مادر می گویند انجام نده و حالا برای این که بچه به خواسته اش جامه عمل بپوشاند، اقدام به انجام این کارها می کند. ممکن هم است همه اش با هم باشد. در هر صورت بهتر است به یک روانپزشک کودکان مراجعه کنید. 

برای عضویت در خبرنامه نی نی بان و اطلاع از بهترین و پربیننده ترین مطالب، کافی است یک بار فرم عضویت ما را از اینجا پر کنید.