چهارشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۳ / 12 June, 2024
مجله ویستا

تغذیه کودک بیمار، توصیه پزشکان


کاهش اشتهای فرزندتان، می تواند اولین نشانه بیماری او باشد، اما اگر بیماری کوتاه باشد جایی برای نگرانی وجود ندارد. کافی است یک سری از نکات را در رابطه با تغذیه فرزندتان بدانید و با رعایت کردن آن ها نقش به سزایی در تسریع بهبود او داشته باشید.
اگر کودک تان هنوز با شیر شما تغذیه می کند، بهترین غذا در این دوران همان شیر می باشد. شیر مادر غذایی عالی، غنی از مواد مغذی با هضم آسان بوده و مکیدن پستان مادر برای کودک بیمار راحت تر است.
در طول بیماری باید به کودک مایعات فراوان بدهید، به خصوص وقتی کودک دچار اسهال یا استفراغ باشد.
بیشتر پزشکان توصیه می کنند که وقتی کودک تان مبتلا به گاستروانتریت (بیماری التهاب معده ای روده ای) می باشد نوشیدنی های حاوی شیر به او ندهید.
اشتهای فرزندتان در هنگام بیماری، کاهش پیدا می کند در این زمان باید با دادن نوشیدنی مورد علاقه کودک تان مقدار زیادی مایعات به بدن او برسانید.
هیچ نیازی به رژیم غذایی خاصی نیست، البته اگر معده فرزندتان در اثر بیماری تحریک شده در این دوره بهتر است از دادن غذاهای سنگین به او خودداری کنید.
کودکان بیمار به غذاهای دارای انرژی و مغذی احتیاج دارند، نه فقط به غذاهای آبکی و رقیق شده.
برای جلوگیری از نفخ و دل پیچه پس از خوردن حبوبات، آن ها را 24 ساعت قبل در آب خیسانده و قبل از پخت آب آن ها را دور بریزید. در صورت امکان پوست لوبیا و نخود را جدا کرده و قبل از اضافه به سوپ کامل بپذیرید و له کنید در صورت بروز نفخ مجدد با پزشک کودک تان مشورت کنید.

برای خوشحال کردن کودک غذاهای مورد علاقه اش را برای او تهیه کنید و وعده های غذایی کم حجم تر از معمول به او بدهید. از آنجایی که کودک بیمار بیشتر در حال استراحت است نیاز او به غذا نیز کاهش پیدا می کند.
کودکانی که تغذیه خوب و مقوی در حین بیماری دارند خیلی بهتر می توانند با عفونت ها مقابله کنند تا کودکانی که تغذیه مناسبی در این دوران ندارند.

باید به کودک بیمارتان، غذاهای سبک و زود هضم بدهید و از دادن غذاهای چرب و ادویه دار خودداری کنید.
باید در رژیم غذایی فرزندتان مقدار ترکیبات قندی و انواع شیرینی ها را به حداقل برسانید.
میزان مایعات روزانه برای کودکی که دچار تب می باشد 100 تا 150 میلی لیتر به ازای هر کیلو از وزن بدن می باشد که برای مثال برای کودکی که 9 کیلو وزن دارد معادل روزانه 1 لیتر مایعات می شود.
در صورت ابتلا کودک به یبوست دو عدد آلو را شسته و به سوپش اضافه کنید و قبل از کشیدن غذا هسته های آن را بیرون آورید.