سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

برخورد با در خواست های كودک چگونه باید باشد؟


پرسش: پسری سه سال و نیمه دارم. میخواستم سئوال كنم روش مواجهه با در خواست های كودک چگونه باید باشد؟( مثلا در مقابل اصرار برای خرید چیپس و ... در مغازه) معمولا من و مادرش ابتدا برایش توضیح می دهیم كه نمی شود برایش بخریم كه معمولا قانع نمی شود و بعد شروع به تهدیدش می كنیم كه اگر اینكارو بكنی یا فلان كار رو نكنی مثلا امشب تو رو پارك نمیبریم یا محرومیت هایی از این قبیل.
پاسخ: میتوانید برای او جدول تربیتی تهیه كنید و هر وقت كه كار خوبی (از كارهایی كه در جدول نوشته شده)انجام داد به او ستاره یا امتیاز بدهید و او میتواند در مقابل دادن ستاره هایش به شما و معادل ارزش انها از شما درخواست تهیه چیزی را داشته باشد اما خارج از این روند حتی اگر گریه كرد،جیغ زد یا هر كاردیگری انجام داد خواسته او را براورده نكنید البته لازم نیست او را تهدید یا محروم كنید فقط كافی است جوابش را با یك نه بدهید.

كودكانی كه در خانه همیشه نیازهایشان فوری و بدون زحمت برآورده می شود در موقعیتهای بیرون كه نیاز آن ها ارضا نشود یا به خواسته خود نرسند به دوصورت واكنش نشان میدهند :یا پرخاشگری میكنند یا  خودخوری میكند . بنابراین باید قبل از هر چیز در خانه و توسط والدین سیستمی روی بچه نصب شود كه برای رسیدن به خواسته هایش اولا مجبور شود صبر كند ثانیا كارهایی انجام دهد تلاشی داشته باشد تا به خواسته اش برسد و فورا نیازش برطرف نشود. و این سیستم همان جدول تربیتی است به به كودك امتیاز یا ستاره میدهید.

 هر بار كه كارها یا رفتارهای مناسب داشت به او ستاره بدهید و به چند ستاره هم جایزه تعلق میگیرد كه همان خواسته های كودك است به این ترتیب ارام ارام یاد میگیرد تحمل خود را افزایش دهد . در ضمن در مورد احساسات مختلف برایش توضیح دهید و احساسات او را بی ارزش نكنید.اما هر وقت هم با گریه به شما مراجعه كرد و از شما كمك خواست به او توضیح دهید كه خودش باید مشكلاتش را حل كند.
برای عضویت در خبرنامه نی نی بان و اطلاع از بهترین و پربیننده ترین مطالب، کافی است یک بار فرم عضویت ما را از اینجا پر کنید.