دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

تاثیر شیر مادر بر هوش نوزاد


اختلال رشد، سوء تغذیه، کمبود ریزمغذی ها در کودکان از عوارض عدم تغذیه با شیر مادر است و تغذیه با شیر مادر در افزایش بهره هوشی و رشد شخصیتی کودک مؤثر است.
فوق تخصص علوم تغذیه گفت: مادران باید بدانند که هیچ چیزی جایگزین شیر مادر نمی‌شود و شیر مادر علاوه بر تغذیه، به افزایش بهره هوشی کودک کمک بسیاری می‌کند.

تاثیر شیر مادر بر هوش نوزاد

دکتر زهرا عبداللهی گفت: اختلال رشد، سوء تغذیه، کمبود ریزمغذی ها در کودکان از عوارض عدم تغذیه با شیر مادر است و تغذیه با شیر مادر در افزایش بهره هوشی و رشد شخصیتی کودک مؤثر است.
وی افزود: شیر مادر به عنوان بهترین و کامل ترین غذا برای کودکان تا 2 سالگی است. به خصوص تا 6 ماهگی کودک، تنها باید با شیر مادر تغذیه شود چرا که تمام نیازهای کودک تا 6 ماهگی به طور کامل با شیر مادر فراهم می شود. همچنین پس از پایان 6 ماهگی تا 12 ماهگی نیز در کنار تغذیه کمکی، شیر مادر همچنان باید غذای اصلی کودک باشد.
در سال دوم زندگی هم شیر مادر، بخش مهمی از تغذیه کودک را شامل می شود، چرا که تقریباً نیمی از انرژی و پروتئین را تأمین می کند و علاوه بر این بر رشد کودک بسیار تأثیر می گذارد.
دکتر عبداللهی با اشاره به این که در طی دهه اخیر کودکان کمتر از شیر مادر تغذیه می شوند، تصریح کرد: مادران از اهمیت و کیفیت تغذیه ای شیر مادر آگاه نیستند یا تصور می کنند که شیر مصنوعی از شیر مادر بهتر است؛ در حالی که باید به این موضوع توجه داشته باشند که شیر مادر به لحاظ تغذیه ای، اقتصادی و زمانی بسیار برای خانواده به صرفه است.
این فوق تخصص علوم تغذیه خاطرنشان کرد: کودکانی که با شیر مادر تغذیه نمی شوند، معمولاً با اختلال رشد، سوء تغذیه، کمبود ریزمغذی مواجه می شوند، به طوری که با شیر مادر تغذیه می شوند، به لحاظ عاطفی، روانی، اعتماد به نفس، بهره هوشی و رشد شخصیتی نسبت به کودکانی که با شیر مادر تغذیه نمی شوند وضعیت بهتری دارند.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.