سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

ترک شكم در بارداری، چه کار کنم؟


 در بارداری علاوه بر خشكی پوست، متوجه خطوط ترك خورده پوست‌تان مخصوصا در نواحی شكم و پهلوها می‌شوید. این ترك‌های بزرگ اعتماد به نفس بسیاری از خانم‌ها را كاهش می‌دهد.
اغلب خانم‌های باردار بیشتر حواس‌شان به سمت بچه‌ای كه در شكم دارند، می‌رود و از این خطوط و ترك‌ها غافل می‌شوند.
این ترك‌ها معمولا از دو ماه مانده به زمان وضع حمل بروز می‌كنند چرا كه شكم‌ هر روز بزرگ‌تر می‌شود. نه تنها شكم بلكه سینه‌ها، ران‌ها، بازوها نیز درگیر این ترك‌ها می‌شوند. این ترك‌ها به دلیل تغییراتی كه در بافت زیر پوست رخ می‌دهد، ایجاد می‌شوند.
بسته به رنگ طبیعی پوست‌تان، این ترك‌ها می‌توانند، قهوه‌ای صورتی، قهوه‌ای قرمز و روشن باشند، البته زمانی كه وضع حمل اتفاق می‌افتد رنگ ترك‌ها روشن‌تر و روشن‌تر می‌شود ولی محو نمی‌شوند.
تقریباً نیمی از خانم‌ها در طول دوران بارداری دچار این ترك‌ها می‌شوند و شما نمی‌توانید به قطع و یقین بگویید كه در آینده شما در كدام دسته خواهید بود اما با رعایت برخی نكات می‌توانید این احتمال را به حداقل برسانید.
برای اینكه بدانید شما نیز در زمره افرادی هستید كه در دوران بارداری دچار ترك‌های شدید پوستی می‌شوید یا نه، بهتر است ابتدا به این مسئله توجه كنید كه آیا مادر و یا خواهر بزرگ‌ترتان نیز در دوران بارداری چنین وضعیتی داشتند؟
این ترك‌ها به سن بارداری نیز مربوط هستند. بارداری در سنین پایین‌تر باعث بروز ترك‌های بیشتر می‌شود. آیا در طول دوران بارداری بیش از حد معمول وزن اضافه كرده‌اید؟
اگر اینگونه باشد، ترك‌های بیشتری خواهید داشت، آیا جنینی كه در شكم دارید، وزن زیادی دارد؟ احتمالا قبل از بارداری نیز ترك‌هایی روی برخی نقاط سطح پوست‌شان داشتید. اگر اینگونه باشد در طول دوران بارداری ترك‌ها بیشتر می‌شوند.