سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

تغییرات بدن در بارداری، هشت اتفاق عجیب


 داشتن عادت ماهانه
 در حدود زمانی که قرار است عادت ماهانه‌ی بعدی شما برسد جنین در داخل رحم جای‌داده می‌شود. این کار می‌تواند باعث لکه بینی یا خونریزی خفیفی شود که می‌تواند نهایت تا دو روز ادامه داشته باشد و گاه همراه با انقباضات رحمی است. ازآنجایی‌که خونریزی می‌تواند به خاطر مشکلات جدی‌تری نیز باشد باید حتماً روی شدت علائم توجه خاص داشته باشید.
 
بزرگ شدن خال‌ها
اگر در طول بارداری خال‌های شما بزرگ‌تر، تیره‌تر و یا برآمده‌تر می‌شوند نگران نشوید. هورمون‌هایی که در طول بارداری در گردش و روبه افزایش‌اند، مانند استروژن، سلول‌های بدن را در حالت رشد قرار می‌دهد.
 
زیاد شدن بزاق دهان
در سه‌ماهه‌ی اول بارداری ( و گاه در تمام مدت بارداری ) شاید متوجه شوید دهان شما بزاق بیشتری تولید می‌کند. دلیل اصلی این اتفاق مشخص نیست اما گمان می‌رود مربوط به حالت تهوع و استفراغ باشد.
 
رشد موها
افزایش در اندروژن ( هورمون مردانه ) می‌تواند باعث رشد موهای تیره در پاها، بازوها، ناحیه‌ی تناسلی و حتی صورت شود. هورمون پروژسترون نیز در طول بارداری افزایش می‌یابد که این هورمون نیز موهای سر شما را کلفت‌تر و زیباتر خواهد کرد.هورمون‌ها ریزش موی شما را کندتر می‌کنند، در نتیجه موها برای زمان بیشتری روی سر شما می‌ماند. پس از زایمان موهای شما به همان حالت قبل بر خواهد گشت.
 
صدای پایین‌تر
این مورد نیز از نکات مثبت دیگر هورمون‌های مردانه است، داشتن صدای آرام و دل‌نشین‌تر.
 
خارش شدید
احساس خارش در هر نقطه‌ی بدن در سه‌ماهه‌ی سوم رایج است. شما ممکن است روی پوست خود شاهد مشکلات پوستی یا قرمز شدن آن باشید اما این‌ها دائمی نیستند. استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها می‌تواند به شما کمک کند. باوجودی که خارش‌های شدید وضعیتی است که اغلب قبل از زایمان وجود دارد می‌تواند نشانه‌ای از مشکل جدی‌تر نیز باشد بنابراین همیشه در مورد علائم با پزشک خود صحبت کنید.
 
تغییر دید
سطح استروژن و پروژسترون در طول بارداری متغیر است که این می‌تواند میزان آب در  قرنیه و عدسی چشم را افزایش دهد و روی دید ما تأثیر بگذارد. ممکن است شما به لنزهای تماسی نیز حساسیت پیدا کنید. در طول بارداری شکل قرنیه شاید تغییر کند، بنابراین دیگر لنزها برای چشم شما مناسب نخواهند بود.
 
خونریزی لثه‌ها
تغییرات هورمونی بارداری می‌تواند جریان خون در بافت‌های لثه را تغییر داده و باعث التهاب و حساس شدن لثه‌ها شده و احتمال خونریزی در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن را افزایش می‌دهد. مراقبت صحیح از دندان‌ها در طول بارداری اهمیت زیادی دارد، بهداشت ضعیف دهان می‌تواند با زایمان زودرس در ارتباط باشد. برای جلوگیری از جمع شدن پلاک‌ها روی لثه و داشتن دندان‌های سفید روزی دوبار دندان‌های خود را مسواک زده و روزانه نخ دندان بکشید. اگر مشکل خونریزی لثه‌ی شما شدید شد بهتر است با پزشک خود موضوع را در میان بگذارید.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «زندگی با کودک» و «سلامت زنان» در اختیار شما قرار می‌دهد.