شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

وردربرمن, امیدوار به صعود


وردربرمن, امیدوار به صعود

اکثر تیم های شکست خورده و تیم هایی که کمتر شانس صعود دارند گه گاه چنان قدرتمند ظاهر می شوند که کمتر کسی تصور چنین بازی را از آنها دارد تیم فوتبال وردربرمن نیز که بخت کمی برای صعود دارد و در عین حال با مشکلات عدیده ای روبه رو است توانست در یک دیدار خانگی برابر میهمان صاحب نام خود رئال مادرید اسپانیا به پیروزی خیره کننده ای دست یابد تا همچنان شانس صعود به مرحله بعد را داشته باشد

اکثر تیم های شکست خورده و تیم هایی که کمتر شانس صعود دارند گه گاه چنان قدرتمند ظاهر می شوند که کمتر کسی تصور چنین بازی را از آنها دارد. تیم فوتبال وردربرمن نیز که بخت کمی برای صعود دارد و در عین حال با مشکلات عدیده ای روبه رو است توانست در یک دیدار خانگی برابر میهمان صاحب نام خود رئال مادرید اسپانیا به پیروزی خیره کننده ای دست یابد تا همچنان شانس صعود به مرحله بعد را داشته باشد. وردربرمن می دانست که اگر بخواهد در دور بعدی نیز حضور داشته باشد می بایست حریف خود را شکست دهد. این در حالی بود که رئال مادرید با ۸ امتیاز صدرنشین و وردربرمن با ۳ امتیاز قعرنشین گروه C بود. تیم برمن از آغاز فصل جاری بارها با مصدومیت های بازیکنانش مواجه بوده و در عین حال دیه گو بهترین بازیکن خود را نیز به دلیل محرومیت در این دیدار در ترکیب نداشت. اما در عوض تا قبل از این رقابت حساس روحیه خوبی بر تیم حاکم بود چرا که آنها به رغم بحران های پیش رو، در سه مسابقه گذشته خود در بوندس لیگا شکست نخورده بودند و تنها با یک امتیاز اختلاف نسبت به بایرن مونیخ صدرنشین، در مکان دوم این رقابت ها قرار داشتند.

▪ تیم بحران زده

پیش از این دیدار، اغلب کارشناسان وضعیت برمن را نگران کننده توصیف می کردند. آنها از طرفی با محرومیت بازی ساز خود دیه گو رو به رو بودند و از طرفی با بازیکنان مصدوم. تورستن فرینگس هافبک تیم ملی فوتبال آلمان در این فصل به دلیل مصدومیت زانو کمتر بازی کرد. کارلوس آلبرتو هافبک جدید نیز نتوانسته آنچنان که باید تاثیرگذار باشد. ایوان کلاسنیچ پس از ۸ ماه دوری از میادین تمرینات خود را آغاز کرد، اما هنوز قادر به همراهی تیم در جام باشگاه های اروپا نیست، هوگو آلمدیا نیز دیگر مصدوم تیم به شمار می رود. البته مشکلات اصلی وردربرمن با رفتن میروسلاوکلوزه به بایرن مونیخ شدت گرفت.

دیدار رفت دو تیم نیز که در مادرید انجام شد با حساب ۲ بر یک به سود رئال به پایان رسید که این خود زنگ خطری برای توماس شاف و شاگردان او بود. آنها به هر ترتیب عزم خود را جزم کردند و از پس رقیب قدرتمند خود برآمدند. شاف درباره وضعیت تیمش پیش از بازی می گوید: همگی نهایت سعی خود را می کنیم تا از این مرحله صعود کنیم. حریفمان را به خوبی می شناسیم و امیدوارم محاسباتمان در زمین موفقیت آمیز باشد چرا که نحوه بازی و کسب پیروزی اهمیت دارد، اگر چه به عقیده بسیاری ما از پیش بازنده هستیم. در لیگ امسال بسیار خوب ظاهر شدیم و از مدعیان اصلی به شمار می آییم. تنها کاری که باید انجام دهیم حفظ اعتماد به نفس است تا بتوانیم در رقابت های اروپایی نیز موفق شویم. تنها مشکل ما غیبت چند بازیکن کلیدی است که البته دیگر بازیکنان می توانند جای آنها را پر کنند.

اما در آن سوی میدان رئال مادرید، تیم پرآوازه اسپانیایی قرار داشت که با روحیه ای دوچندان به آلمان سفر کرده بود. تیم صدر جدول گروه C که همواره در صدر اخبار فوتبال جهان است، بخت اول صعود از این گروه است. به همین جهت یاران برند شوستر با آسودگی خاطر پا به سرزمین ژرمن ها گذاشتند و به عبارتی پیروزی خود را در این دیدار مسجل می دیدند. شوستر هرگز فکر نمی کرد که کار تیمش به این شکل در خانه برمن گره بخورد و با نتیجه مایوس کننده ۲ بر ۳ آلمان را ترک کند. در حالی که همگان منتظر درخشش ستارگان کهکشانی ها بودند. غرور بی جای آنها این بار کار دست رئال مادرید داد و با دست کم گرفتن حریف نه تنها حداقل امتیاز را نیز کسب نکردند بلکه این شانس را به برمن دادند تا همچنان به صعود امیدوار باشند.

▪ شبی به یادماندنی

اما پس از اتمام مسابقه سرمربی های دو تیم اظهار نظرهای متفاوتی داشتند. توماس شاف با تمجید از شاگردانش گفت: بازی به یادماندنی بود و به رغم مشکلات و مصدومانی که داشتیم بچه ها نشان دادند که اگر مصمم به کاری باشند، هرگز چیزی نشدنی نیست. تک تک بازیکنانم در این پیروزی سهم داشتند هر یازده نفر به دستوراتی که داده شده بود عمل کردند و شیوه ای که خواسته بودم را به درستی اجرا کردند. به عقیده من گل زود هنگام ما این فرصت را داد تا تیم بتواند بازی را تحت کنترل دربیاورد و همچنین بعد از این گل تازه فهمیدیم که قابلیت های بیشتری نیز داریم این امر سبب شد که برای گل های بیشتر حریص شویم. در مجموع بازی از آن ما بود و تیم برتر میدان بودیم.

در طرفی دیگر، برند شوستر بهت زده از نتیجه، چندان از تیمش رضایت نداشت و افزود: تقصیر خودمان بود. ما بودیم که فرصت های پی درپی را به برمن دادیم و آنها هم به درستی از فرصت ها بهره بردند. به خصوص که ما آنها را دست کم نیز گرفته بودیم و اگر به خط دفاعی و نحوه عملکردشان در این دیدار نگاه کنید، به درستی می توان فهمید که عملکرد مایوس کننده ای داشتند. از طرفی وردربرمن بازیکنان فرصت طلب زیادی دارد که به سرعت از اشتباهات ما استفاده می کردند. به هر حال به این نکته اذعان دارم که در طول بازی پر اشتباه ظاهر شدیم و من بارها به شاگردانم هشدار داده بودم که وردربرمن با وجود مصدومان زیادش تیم خطرناکی است و باید جدی گرفته شود که متاسفانه حرفم درست از آب درآمد. آنها در این بازی فوتبال کلاسیک آلمان را ارایه دادند و در نهایت ۳ امتیاز را نیز به چنگ آوردند. با این وجود جای نگرانی نیست چون ما هنوز صدرنشین هستیم و به راحتی به مرحله یک هشتم صعود خواهیم کرد.

شیوا نوروزی