چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

مرز ظرافت و کارآیی


مرز ظرافت و کارآیی

معرفی چند لپ تاپ خوش ترکیب

آفتاب: همه ما زیبایی را دوست داریم و می‌خواهیم محیط پیرامونمان مملو از زیبایی باشد.

به همین دلیل است که سعی می‌کنیم در انتخاب‌هایمان، نهایت سلیقه را به خرج داده و از هر چیز زیباترینش را انتخاب کنیم. حال می‌خواهد این انتخاب مربوط به پوشش و لباس باشد یا وسایل و لوازم خانه یا حتی تجهیزات اداری و... خوب، انسان زیبا پسند است و همه این را می‌دانند. اما گاه ناچاریم در انتخاب برخی از کالاها، به‌ویژه کالاهای تکنولوژیک و کالاهایی که طول عمر مفیدشان برایمان اهمیت زیادی دارد بنا به دلایلی فاکتور زیبایی را فدای قابلیت یا قیمت کنیم. نمونه این اتفاق را در بازار کالاهای کامپیوتری، صوتی و تصویری و... شاهد هستیم. یکی از این کالاها در بازار لپ‌تاپ است. کالایی با مخاطبان بسیار و بازاری به شدت پرتنوع و البته پرنوسان! کالایی که طی یک سال اخیر به شدت تحت تاثیر جریان‌های اقتصادی، بازاری متفاوت با سال‌های قبل را چه از لحاظ تجاری و چه از لحاظ ظاهری تجربه می‌کند. از آنجا که موضوع بحث ما زیبایی و طراحی ظاهری است، ما به تغییرات ظاهری بازار و وضعیت لپ‌تاپ‌ها با طراحی خاص یا همان فانتزی‌های معروف در بازار پرداخته‌ایم. اگر به این موضوع علاقه‌مندید، این مطلب را بخوانید:

● رنگارنگ‌هایی که پشت ویترین رنگ باختند

تا همین یکی دو سال قبل، رنگ و طراحی ظاهری لپ‌تاپ فاکتور مهمی نزد خریداران لپ‌تاپ بود و برخی از خریداران که اکثرا کاربران خانم لپ‌تاپ را تشکیل می‌دادند به رنگ و طرح لپ‌تاپ اهمیت بیشتری می‌دادند تا کانفیگ (قابلیت‌های فنی)! اما این روزها با توجه به روند صعودی قیمت‌ها در بازار و از سویی تخصصی‌تر شدن کاربری لپ‌تاپ‌ها اکثرا به قابلیت‌های فنی یا قیمت توجه دارند و دیگر رنگ و ظاهر به اندازه سابق اهمیت ندارد. شاید بهتر باشد بگوییم که اصلا از زمان رشد تعداد کاربران لپ‌تاپ و همچنین رده‌بندی کانفیگ‌ها (آماتور، نیمه‌حرفه‌ای، حرفه‌ای) در بازار لپ‌تاپ، مولفه‌های زیبایی در بازار این کالا تغییر کرده‌ است. به‌عنوان مثال اکنون دیگر مانند سال‌های قبل رنگ لپ‌تاپ و طراحی ظاهری تنها مولفه زیبایی آن به شمار نمی‌آید و مجموعه‌ای از ویژگی‌ها نظیر وزن، ضخامت و نوع کیبورد و... مولفه‌های زیبایی یک لپ‌تاپ به حساب می‌آیند. در این بین ممکن است نقش رنگ و طراحی روی درب لپ‌تاپ بسیار سطحی باشد. بر اساس بررسی‌های انجام شده از زمان عرضه اولترابوک‌ها و همچنین کامپیوترهای نازک و باریک و همچنین آنهایی که وزن کمتری دارند تا سایرین، ضخامت لپ‌تاپ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی به حساب می‌آید.

به همین دلیل شرکت‌های تولید و عرضه‌کننده در صدد عرضه نمونه‌هایی مجهز به این ویژگی به بازار هستند تا به این ترتیب سهم فروش خود را در بازار افزایش دهند. در این بین اپل، سونی، ایسوس حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. سایر برندها نیز برای ادامه بقا در بازار تلاش خود را می‌کنند و هر از چند گاهی شاهد عرضه محصولی جدید در این زمینه به بازار هستیم. در این بخش ما اشاره‌ای به تعدادی از خوش ترکیب‌ترین لپ‌تاپ‌های موجود در بازار داریم.

APPLE: برند اپل با آن مک بوک ایرهای زیبا و دوست داشتنی‌اش قلب‌ها را تصاحب کرده است و مطلوب اکثریت کاربران لپ‌تاپ است، البته اگر از قیمت گران آن چشم بپوشیم! مک بوک ایرهای این برند در سایزهای ۱۱ و ۱۳ اینچ در بازار موجودند که میانگین قیمت آنها در حدود ۳ تا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. مک‌بوک پروهای این برند نیز در بازار محبوبیت بسیاری دارند که از لحاظ ظاهری نیز بسیار زیبا هستند. این مک پروها در اندازه‌های گوناگون با نشان زیبای این برند در رده خوش ترکیب‌های بازار قرار دارند.

SONY: این برند از سال‌ها قبل در زمینه عرضه نمونه‌های رنگارنگ با طراحی‌های خاص فعال بوده است.اکنون نیز همچنان به عرضه رنگین‌ها در بازار لپ‌تاپ گرایش وجود دارد و می‌توان شاهد تنوع بالای رنگ در میان لپ‌تاپ و مینی لپ‌تاپ‌های این برند

در بازار بود. این برند لپ‌تاپ‌های سری Z و SVT را در رده باریک‌های زیبا داشت. لپ‌تاپ‌های این سری هم از لحاظ ضخامت مورد توجه هستند و هم تنوع رنگی بالایی دارند. اما اینک خبرها حاکی از این است که این شرکت لپ‌تاپ‌های زیبای جدیدی از سری PRO به بازار عرضه کرده است که نمونه‌های ۱۱ اینچی وزنی حدود ۸۰۰ گرم و نمونه‌های ۱۳ اینچی وزنی حدود یک کیلو و چند ده گرم دارند. نکته قابل توجه این است که لپ‌تاپ‌های سونی هم مانند اپل قیمتی بسیار گران دارند.

ASUS: این برند طی یکی دوسال گذشته و در پی کمرنگ شدن برخی از برندها در بازار تلاش‌های بسیاری برای کسب سهم فروش بالاتر در بازار داشت که موفق هم بوده است. اکنون این برند به عرضه زیباترین لپ‌تاپ‌ها در بازار معروف است و توانسته است با عرضه نمونه‌های فوق باریک (اولترابوک) با طراحی‌های زیبا و خاص توجه‌ها را خود جلب کند. اکنون نیز با عرضه VIVOBOOKهایش که به صفحه نمایش لمسی مجهز است و از لحاظ ظاهری نیز باریک و خوش ترکیب است به شدت توجه‌ها را به خود جلب کند. VIVO BOOK‌های ایسوس البته در تنوع رنگی بالایی به بازار عرضه شده‌اند و این موضوع در کنار قیمت دو میلیون تومانی نسخه ۶/۱۱ اینچی این لپ‌تاپ اشتیاق بیشتری برای خرید نزد خریداران

ایجاد می‌کند. شنیده می‌شود ایسوس عرضه لپ‌تاپ‌های جدیدتر با طراحی ظاهری زیباتر را در برنامه خود دارد.

ACER: بی شک عرضه اولترابوک‌های سری S و V باعث شد ایسر نیز که تا مدت‌ها به عرضه ارزان قیمت‌ها معروف بود، حالا به جرگه زیباسازان نیز بپیوندد، البته زمانی این برند در زمینه عرضه رنگین کمانی از مینی‌لپ‌تاپ‌ها در بازار معروف بود. اما اکنون با شکست مینی لپ‌تاپ‌ها و همچنین رقابت شدیدی که بین اولترابوک‌ها در بازار وجود دارد، این برند نیز روی عرضه فوق باریک‌ها تمرکز کرده است. این برند همچنین مانند برندهایی چون لنوو روی چرخش صفحه نمایش بر روی صفحه کلید نیز تغییراتی ایجاد کرده و با فراهم آوردن امکان چرخش ۱۸۰ درجه‌ای صفحه نمایش توجه‌ها را به خود جلب کرده است. لپ‌تاپ‌های سری S ،V و M این برند با میانگین قیمت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا سه میلیون تومان و گاه بیشتر در بازار موجودند.

LENOVO: این برند نیز با عرضه لپ‌تاپ هایی با صفحه نمایش‌های کاملا گردان و همچنین عرضه لپ‌تاپ‌های فوق باریک و رنگارنگ در میان عرضه‌کنندگان لپ‌تاپ‌های زیبا و شکیل سری در میان سرها در آورده است. لپ‌تاپ‌های سری YOGA این برند با طراحی خاص خود باعث شده است نام این برند بر سر زبان‌ها بیفتد. لپ‌تاپ‌های سری S این برند هم که از سری SLIMها است مورد توجه کاربران زیباپسند که به کانفیگ نیز اهمیت می‌دهند و از سویی قیمت نیز برایشان اهمیت دارد قرار گرفته است. سری Y نیز با طراحی زیبا و خاصش به نظر گزینه‌ای مناسب برای گیمرها به نظر می‌رسد. لپ‌تاپ‌های سری Z هم علاوه بر اینکه تنوع رنگی بسیار بالایی دارند، دارای ظرافتی خاص و وزنی سبک هستند.

HP: اچ پی هم از برندهایی است که با درک نیاز و خواست و البته سلیقه بازار روی طراحی و شکل ظاهری لپ‌تاپ‌هایش بازنگری کرده است و نمونه‌هایی از اولترابوک‌هایش را با رنگ‌های زیبا به بازار عرضه کرده است. لپ‌تاپ‌های سری SLEEK BOOK و ENVY SLEEK BOOK و همچنین سری تازه وارد Spectre برخی از نمونه‌های زیبا و خوش ترکیب از این خانواده هستند. همچنین در بازار شاهد عرضه مجدد برخی از مدل‌های معمولی با کانفیگ مطلوب و در رنگ‌های متنوع هستیم.

مریم عسگری