سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

تیترهای علمی دهه اول قرن جدید


تیترهای علمی دهه اول قرن جدید

نگاهی به برترین دستاورد های علمی دهه اول قرن

با توجه به آغاز سال ۲۰۱۰ نشریه ان بی سی گزارشی از برترین دستاورد های علمی دهه گذشته ارائه کرده است که کشف آب در ماه و رمزگشایی ژنوم انسان از مهم ترین های این دستاوردهای علمی به شمار می روند. به گزارش مهر آغاز سال ۲۰۱۰ به نوعی پایان نیز به شمار می رود؛ پایان دهه اول قرن بیست و یکم که وقایع متفاوتی را به همراه داشته است. دهه یی که جدا از وقایع سیاسی که تب آن سرتاسر جهان را فرا گرفته است، رخدادهای ارزشمند و شگفت انگیز علمی زیادی نیز در آن رخ داده است، از رمزگشایی ژنوم انسان تا کشف آب روی کره ماه. اولین دهه قرن بیست و یکم مملو از دستاوردهای شگفت انگیز علمی است که نشریه ان بی سی طی گزارشی به خلاصه یی از ۱۰ دستاورد برتر اشاره کرده است.

● فوریه ۲۰۰۱

رقابت میان شرکت های دولتی و شرکت های خصوصی به منظور ارائه توالی ژنتیکی در تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۰۱ به پایان رسید و اولین الگوی این توالی در نشریه بین المللی «ساینس» منتشر شد. این دستاورد علمی توانست تحولی بزرگ را در جهان پزشکی ایجاد کند.

● نوامبر ۲۰۰۲

در ۱۱ نوامبر سال ۲۰۰۲ جهان ریاضی پس از اینکه «گریگوری پرلمان» اولین سری از راه حل های یکی از قدیمی ترین مسائل لاینحل ریاضی متعلق به یک قرن پیش را ارائه کرد، به تکاپو افتاد. این مساله که به «حدس پوانکاره» شهرت دارد، می گوید در سه بعد هیچ راهی وجود ندارد که بتوان شکلی حلقوی را بدون شکافتن آن روی یک کره قرار داد، اما هر شکل بدون حفره یی را می توان روی یک کره قرار داد. «پرلمان» در سال ۲۰۰۶ با رد کردن جایزه یک میلیون دلاری و بزرگ ترین مقام ریاضی جهان غوغای دیگری به وجود آورد.

● فوریه ۲۰۰۳

در اول فوریه ۲۰۰۳، حادثه تلخ انفجار شاتل فضایی کلمبیا بر فراز تگزاس برای همیشه در خاطره سازمان ناسا به ثبت رسید. طی آن تراژدی هفت نفر از فضانوردان این سازمان جان خود را از دست دادند و تجدید نظری بزرگ در برنامه های شاتل های ناسا ایجاد کرد. پس از آن پرواز ناوگان شاتل ها به مدت دو سال به تعویق افتاد تا ناسا در این مدت به بررسی حادثه و بازسازی نقاط ضعف ایمنی شاتل ها بپردازد.

● ژانویه ۲۰۰۴

در این تاریخ کاوشگر «روح» و «فرصت» سازمان ناسا روی سیاره مریخ فرود آمدند و به سرعت شواهدی کافی را برای اثبات وجود آب مایع که در زمان های بسیار دور در این سیاره جاری بوده است به دست آوردند. این روبات ها پس از اتمام دوره ۹۰ روزه ماموریت خود به کشف پدیده های علمی ادامه دادند.

● ژوئن ۲۰۰۴

فضاپیمای SpaceShipOne زمانی که در ۲۱ ژوئن به فضا پرواز درآمد، خط مرز پروازهای فضایی خصوصی را شکست. این فضاپیما در چهارم اکتبر جایزه ۱۰ میلیون دلاری انصاری را برای پروازهای فضایی خصوصی به خود اختصاص داد. این موفقیت روزی می تواند منجر به آغاز صنعت توریسم فضایی شود.

● جولای ۲۰۰۵

در ۲۹ جولای ۲۰۰۵ فضانوردان برای اولین بار کشف سیاره یی منجمد و بزرگ تر از پلوتون را در ورای مدار نپتون گزارش کردند. این یافته اتحادیه بین المللی نجوم را بر آن داشت تا مذاکرات بیشتری را برای تعریف واژه سیاره برنامه ریزی کند. پلوتون و جرم تازه کشف شده به نام «اریس» پس از این تصمیم از مقام سیاره بودن به دو سیاره کوتوله تنزل رتبه پیدا کردند.

● دسامبر ۲۰۰۵

در ۲۰ دسامبر این سال یک قاضی فدرال اعلام کرد «طراحی هوشمند» به معنی آفرینش در جامه مبدل بوده و علم به شمار نمی رود. در عین حال تدریس این مبحث از سال ۲۰۰۵ در کلاس های علمی مدارس عمومی ممنوع شد. پشتیبانان طراحی هوشمند معتقدند ویژگی های جهان هستی به اندازه یی پیچیده است که بهترین توضیح برای آن وجود یک عامل هوشمند است.

● اکتبر ۲۰۰۷

تغییرات جوی جهانی در ۱۲ اکتبر این سال یکی از بزرگ ترین تیترهای خبری را به خود اختصاص داد، زیرا هیات بین دولتی تغییرات جوی و نایب رئیس ریاست جمهوری امریکا (ال گور) جایزه صلح نوبل را به دلیل تلاش های فراوانی که به منظور آگاه سازی عمومی در رابطه با ارتباط میان انسان و گرمای جهانی انجام داده بودند به خود اختصاص دادند؛ رابطه یی که مذاکره ها بر سر آن همچنان ادامه دارد.

● سپتامبر ۲۰۰۸

بزرگ ترین برخورددهنده اتمی جهان در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ فعال شد در حالی که دانشمندان امیدوار بودند این دستگاه بتواند رازهای نهفته چگونگی شکل گیری جهان هستی را آشکار کند. ۱۰ روز پس از این تاریخ این آزمایشگاه بزرگ ۱۰ میلیارد دلاری دچار نقص فنی شد. برخورددهنده بزرگ هادرون در ۲۰ نوامبر ۲۰۰۹ فعالیت خود را از سر گرفت و این فعالیت ها را برای ثبت رکوردهایی در فیزیک در سطوح بالای انرژی ادامه داد.

● اکتبر ۲۰۰۹

برخورد فضاپیمای ناسا با حفره یی در ماه در ۹ اکتبر ۲۰۰۹ و کشف آب در این کره به عنوان یکی از مهم ترین رویدادهای علمی سال جاری خبرساز شد. یافته های این آزمایش در ۱۳ نوامبر اعلام شدند و یافته های ماموریت های پیشین کره ماه مبنی بر وجود نشانه های آب در این سیاره به صورت رسمی به تایید رسید.