یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

با بدن خود آشتی کنید


با بدن خود آشتی کنید

آیا هنگامی که خود را در آیینه می بینید چنین جملاتی را به خود می گویید: «امروز چقدر زشت شدی»، «استیل بدنت خیلی بده، اصلاً به سن و سالت نمی یاد» و ... روانشناسان با این طرز تفکر مخالفند.
بسیاری …

آیا هنگامی که خود را در آیینه می بینید چنین جملاتی را به خود می گویید: «امروز چقدر زشت شدی»، «استیل بدنت خیلی بده، اصلاً به سن و سالت نمی یاد» و ... روانشناسان با این طرز تفکر مخالفند.

بسیاری از ما در مواجهه با دوستان خود با افرادی که در بیرون می بینیم اعتماد به نفس خود را از دست می دهیم و مدام در خفا و خلوت خود را سرزنش می کنیم.

اگر از بدشانسی یک روز بد هم داشته باشید، دیگر تمام امیدهای تان به ناامیدی تبدیل می شود.

در این مقاله شما را با راهکارهایی آشنا می کنیم که بتوانید بهتر با این موضوع کنار بیایید. توصیه هایی که در اینجا متذکر می شویم، راهکارهایی است که روانشناسان مشهور دنیا پیشنهاد می کنند.

شرایط و محیط خود را تغییر دهید

به خود بقبولانید که شما اکنون و در حال حاضر به همین شکل هستید و از خود توقعات بالا نداشته باشید.

شما دراین لحظه بهترین هستید، سعی کنید خود را با کسی مقایسه نکنید، زیرا در این صورت از لحاظ روانی به یک بن بست می رسید و احساس افسردگی و انزوا می کنید.

به جای این که با بدن خود بجنگید، سازش را انتخاب کنید.

لباس ها یا رنگ های شادی را که قبلاً نمی پوشید به علت اینکه شاید شما را چاق یا لاغر نشان دهد، بپوشید.

واقع بین باشید

شما ملکه نیستید، اما مسلماً شخص بی ارزشی هم نیستید. شما می توانید هر نقشی را که دوست دارید داشته باشید، پس استیل یا صورت خود توجهی نداشته باشید.

این مسایل نباید کوچکترین اهمیتی برای شما داشته باشد، زیرا این موضوع برای شما برجسته می شود برای دیگران نیز مهم می شود.

به کسی عیب های ظاهری و باطنی خود را بازگو نکنید:

اگر این مسایل را برای کسی بازگو کنید باعث می شود، اعتماد به نفس تان را به زیر صفر بیاورید. چون تمام افرادی که این موضوعات را می شنوند دوست شما نیستند و در مواردی که از این مسایل علیه شما سوء استفاده می کنند.

برای مثال اگر به کسی بگویید که زود رنج هستید و مخاطب شما فردی باشد که بخواهد گاهی شما را اذیت کند، از این حساسیت و ضعف شما سوء استفاده می کند و با ذکر این موضع شما را مدام آزار میدهد یا بر سر هر موضوع کوچکی به شما انتقاد می کند که خیلی زودرنج هستید یا ...

با کسی که واقعا به او اعتماد دارید صحبت کنید

(با شخصی که به او اعتماد دارید صحبت کنید، حرف های خود را با او درمیان بگذارید و از او بخواهید که مانند یک فرد صادق شما را راهنمایی کند. البته باید شخصی باشد که صلاحیت مشاوره را داشته باشد.

دوستان خود را به دوستی انتخاب کنید

دوستانی را انتخاب کنید که به شما اعتماد به نفس بدهند، نه اینکه شما را زیر سؤال ببرند.

انتقاد پذیر باشید

اگر کسی به شما انتقادی کرد، به جای اینکه با او به بدی صحبت کنید یا با او قطع رابطه کنید توصیه می کنیم انتقادپذیرباشید ودید خود را برای پذیرش انتقادهای سازنده گسترش دهید.

البته انتقادی که جانب گرایانه نباشد و از روی قصد و سوء نیت ارایه نشود.

تهیه و تنظیم: زینب اسدی

کارشناس ارشد مشاوره