چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

ابروهای کم‌پشت چه کنیم؟


ابروهای کم‌پشت چه کنیم؟

مطمئنا شما نیز با ما هم عقیده‌اید که داشتن ابروهایی پر و سالم موجب می‌شود که چشم‌ها کشیده و درشت دیده شوند و در زیبایی چهره نقش بسیار مهمی‌ دارد. اما عوامل مشکل‌آفرینی برای …

مطمئنا شما نیز با ما هم عقیده‌اید که داشتن ابروهایی پر و سالم موجب می‌شود که چشم‌ها کشیده و درشت دیده شوند و در زیبایی چهره نقش بسیار مهمی‌ دارد. اما عوامل مشکل‌آفرینی برای داشتن چنین ابروهای پر، زیبا و جوانی وجود دارد که بعضی از ما با آنها دست به گریبانیم.

اول اینکه ما به طرق مختلف و ناخواسته به ابروهایمان آسیب می‌رسانیم. برای مثال ابروهایمان را مرتبا برمی‌داریم تا زیباتر شویم و ظاهر مرتبی داشته باشیم اما با برداشتن‌های متوالی و تراشیدن‌های زیاد، به آنها آسیب می‌رسانیم. با تکرار این عمل در طی چند سال موهای ابرو ضعیف، نازک و کم‌پشت شده و قدرت رشد خود را از دست می‌دهند گاهی هم برای تنوع اقدام به رنگ کردن، دکلره کردن و استفاده از مواد آرایشی شیمیایی (بعضا بی‌کیفیت) می‌کنیم و ابروهایمان را از بین می بریم.

علاوه بر اینها عواملی مانند بارداری، زایمان، ضربه (مانند تصادف رانندگی، سوختگی، مواد شیمیایی، برق‌گرفتگی)، سوء تغذیه و رژیم‌های غلط، سن و بیماری‌ها نیز می‌توانند موجب ریزش ابروها شوند.

از همه بدتر اینکه متاسفانه برخی از افراد بدون اینکه به علل ریزش ابروهایشان توجه کنند و درصدد رفع آن برآیند، برای پر کردن و ترمیم ظاهر ناخوشایند آن، از مداد، سایه و قلم استفاده می‌کنند، غافل از اینکه با این کار اگر چه موقتا ظاهری خوشایند برای ابرو ایجاد می‌کنند اما سبب ریزش شدید موی ابرو در آن ناحیه می‌شوند.

چگونه از ریزش ابروهایمان جلوگیری کنیم؟

همان‌طور که گفته شد ابرو نقش بسیار مهمی ‌در زیبایی صورت و اعتماد به نفس فرد دارد. اگر به شدت در حال از دست دادن ابروهایتان هستید، خوب است که ابتدا کلیه علل احتمالی از دست رفتن ابروها را به کمک یک پزشک مورد بررسی قرار دهید و در صورت وجود بیماری آن را درمان کنید زیرا در غیر این صورت ریزش ابرو با وجود تقویت آن و حتی با کاشت ابرو هم ادامه پیدا خواهد کرد.

یکی از راه‌های حفظ موهای ابرو و جلوگیری از ریزش آن شستن به موقع و استفاده درست از وسایل آرایشی است. اگر تمایل به استفاده از مواد رنگ‌کننده ابرو دارید حتما باید در انتخاب مواد آرایشی دقت لازم را داشته باشید و از محصولات مطمئن استفاده کنید.

امروزه لوسیون‌های موثری برای تقویت ابرو ساخته شده است اما شما به سادگی می‌توانید یکی از آنها را در خانه خود تهیه کنید و نتیجه را بعد از گذشت دو هفته مشاهده کنید.

یک لوسیون خانگی

مواد لازم:

ـ گیاه گزنه (در کتاب‌های پزشکی نیز به این نام معروف است و در عطاری‌ها نیز همین نام را دارد)

ـ بابونه

ـ آویشن

ـ رازیانه

ـ گیاه دم اسب (این گیاه را در عطاری‌ها به همین نام می‌شناسند)

لازم به ذکر است که مقدار استفاده هر کدام باید ?? گرم باشد و مقدار آبی که استفاده می‌کنید یک لیتر و نیم و کاملا تمیز و بدون نمک باشد. گیاهان نام برده شده را اگر سبز و تازه هستند کاملا تمیز شسته و ریز کنید. اگر گیاهان خشک شده را محیا کرده‌اید آن را کاملا با دقت تمیز کرده و جدا از هر گونه خار و خاشاک کنید و یک ساعت در آب سرد بگذارید تا نرم شوند (هر کدام را جداگانه بگذارید).

بعد از آماده کردن اولیه، گیاهان را برای مدت ?? دقیقه در آب تمیز بجوشانید و بعد شعله آن را کم کرده و بگذارید به آرامی ‌پخته شوند. باید طوری پخته شود که به اندازه ربع لیتر آب در ظرف باقی بماند. وقتی کاملا مشهود شد که مواد له شده و در هم مخلوط شده‌اند آن را از روی شعله بردارید و بگذارید سرد شود. بعد آن را از یک صافی کاملا تمیز عبور دهید. چیزی که به دست می‌آید لوسیون مورد نظر است که باید آن را در جای خنک گذاشته و بعد از یک ساعت آماده مصرف است.

طرز استفاده

ابروها را کاملا تمیز بشویید (لازم به ذکر است که باید از صابونی استفاده کنید که روی پوست اثری باقی نگذارد). حال لوسیون را روی خط ابرو گذاشته و مدت دو ساعت نگهدارید و بعد با آب سرد بشویید. دقت کنید که لوسیون را به جاهای دیگر صورت‌تان نپاشید و فقط با دقت روی خط ابرو و خطی که دوست دارید مو رشد کند بگذارید. این لوسیون باید در جای خنک نگهداری شود (یخچال) و برای مدت یک هفته قابل استفاده است.

نکته‌های ابرویی

برس زدن ابروها نیز در رشد آن موثر است. برای این کار باید با یک برس کوچک و تمیز روزی چند بار، مژه‌ها و ابروها را برس بزنید.

ماده موثر بعدی روغن بادام است. مقداری روغن بادام را با پوسته زیتون مخلوط کرده و بگذارید حدود سه روز بماند، پس از گذشت این مدت، حدود ۳۰ دقیقه آن را جوشانده و سپس صاف نمایید، این مایع صاف شده برای تقویت موهای مژه و ابرو مفید است.

اگر میوه سفید نارگیل و مغزهای چرب، مانند گردو و بادام را پودر کرده و روی ابروهای خود بمالید، موجب مشکی شدن آنها می‌شود و اگر خشک شده آنها را بسوزانید از خاکستر آنها هم می‌توانید استفاده کنید.

برای تقویت موی مژه و ابروها، می‌توان از روغن کرچک نیز استفاده کرد.

یک قاشق چایخوری سفیده و زرده تخم‌مرغ را خوب بزنید و به مدت پنج دقیقه روی ریشه موهای ابرو بگذارید، سپس با آب نیم گرم بشویید و برس بزنید.