سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

ویژگی خانه های ضد آلرژی


ویژگی خانه های ضد آلرژی

گرد و خاک، ذرات عطر، اسپری و محصولات شوینده و پاک‌کننده و دود ناشی از پخت ‌و ‌پز ممکن است در برخی افراد ایجاد آلرژی کند. برای ایجاد هوای تمیز در خانه بهتر است اقدامات زیر را انجام …

گرد و خاک، ذرات عطر، اسپری و محصولات شوینده و پاک‌کننده و دود ناشی از پخت ‌و ‌پز ممکن است در برخی افراد ایجاد آلرژی کند. برای ایجاد هوای تمیز در خانه بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

۱) از محصولات پاک‌کننده و شوینده بدون عطر استفاده کنید. از شمع‌های عطری و اسپری‌های خوشبوکننده هوا در خانه استفاده نکنید.

۲) مطمئن شوید تمام وسایل گازسوز خانه تهویه مناسبی به بیرون دارند. هنگام استفاده از اجاق گاز هود را روشن کنید.

۳) در فصل بهار که گرده گیاهان در هوا زیاد است، زیاد پنجره‌ها را باز نکنید. مقدار گرده گیاهان بین ساعات ۵ تا ۱۰ صبح بیشتر است. در صورت لزوم می‌توانید پنجره‌ها را در ساعت‌های اولیه صبح (قبل از ساعت ۵) که میزان آلودگی کمتر است، باز کنید.

۴) پنجره‌ها و پرده‌ها را به‌طور منظم بشویید و تمیز کنید.

۵) حداقل هفته‌ای یکبار خانه را جاروبرقی بکشید و گرد و خاک فرش‌ها، موکت‌ها و گوشه و کنار خانه را بگیرید.

۶) به طور منظم خانه را گردگیری کنید. هنگام گردگیری برای جلوگیری از انتشار گردوغبار در هوای خانه، از دستمال مرطوب استفاده کنید. قاب عکس‌ها، مجسمه‌ها و گیاهانی را هم که ممکن است قارچ‌ها را به خودشان جذب کنند، تمیز کنید.

۷) ملحفه‌ها را هر هفته با آب داغ (بالای ۵۵ درجه سانتی‌گراد) بشویید و به خوبی خشک کنید. به جای بالش‌های پر، از رختخواب‌هایی که از مواد مصنوعی ساخته شده استفاده کنید.

۸) برای کنترل قارچ‌ها و کاهش رطوبت لوله‌های آبی که نشتی دارند و شیرهایی را که چکه می‌کنند، تعمیر کنید. کف آشپزخانه و حمام را همیشه خشک نگه دارید.