جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

ویژگی های منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر قاین


ویژگی های منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر قاین

بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک
شاخه های شسته، باران خورده، پاک
آسمان آبی و ابر سپید
برگ های سبز بید
نغمه شوق پرستوهای شاد
خلوت گرم پرستوهای مست
نرم نرمک می رسد اینک بهار
خوش به …

بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک

شاخه های شسته، باران خورده، پاک

آسمان آبی و ابر سپید

برگ های سبز بید

نغمه شوق پرستوهای شاد

خلوت گرم پرستوهای مست

نرم نرمک می رسد اینک بهار

خوش به حال روزگار...

آخرین روزهای سال ۱۳۸۷ را در حالی سپری می کنیم که خراسان جنوبی با دامن های پر از گل و سبزه های رسته برکنار جویباران خود را آماده پذیرایی از مهمانان بهار می کند.

هر چند این خطه دارای ویژگی های آب و هوای کویری است اما با نگاهی به اطراف متوجه می شویم که جاذبه های فراوانی در گوشه و کنار این دیار وجود دارند که هر بیننده ای را به تعجب وا می دارند.

در چند هفته گذشته به معرفی تعدادی از مناطق نمونه گردشگری خراسان جنوبی چون بند دره بیرجند و منطقه نمونه گردشگری مصعبی کریمو پرداختیم و اینک در واپسین ساعات سال ۱۳۸۷ و در آخرین صفحه میراث کویر امسال، قصد داریم تا با سفری هر چند کوتاه به قاین و گذراندن لحظاتی در مقبره بوذرجمهر، با بیان منطقه نمونه گردشگری بیشتری آشنا شویم.

شهرستان قاین در شمال استان و در مرز با خراسان رضوی قرار گرفته است و در ۳ کیلومتری جنوب قاین، بر دامنه کوه ابوذر مقبرهایی وجود دارد که متعلق به یکی از عرفای نامدار و شاعران قرن چهارم و پنجم هجری قمری به نام بوذرجمهر قاینی است.

بنای مقبره بوذرجمهر در قرن ۶ و ۷ هجری قمری به صورت چلیپایی و با معماری زیبایی ساخته شده است.

بقعه آن چهار ایوانی است که گنبدی برفراز ایوان ها استوار می باشد. طاق ایوان ها به صورت کلیل اجرا شده اما جرز اصلی طاق ها به صورت نیمه بیضی باز کار شده آن گاه با استفاده از پوشش کاذب به شکل کلیل درآمده است.

برای تزئین داخلی بنا از گچ استفاده شده و نوع کاربندی پیشانی ایوان ها به شکل طاق نماهای جناقی می باشد.تزئینات گچ کاری زیر گنبد نیز یکی از زیباترین بخش های این بنا محسوب می شود که لچکی های ۴ به ۸ آن مقرنس ها و گچ بری های خفیف و هنرمندانه ای دارد.

در این مکان اتاق های بسیار جالبی دیده می شود که یکی از آن ها گنبد زیبایی دارد که با سنگ کار شده است. مصالح اصلی به کارگرفته در ساخت این مقبره سنگ، گچ و آجر می باشد و در پشت بقعه، صفحه ای ایجاد شده که بناهای جنبی مقبره روی آن ساخته شده اند.

همچنین در کنار مقبره بوذرجمهر قاینی درخت کهنسال بنه ای دیده می شود که حداقل ۷۰۰ سال از عمر آن می گذرد.

منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر حدود ۵۰۹ هکتار وسعت دارد که از سمت شرق و جنوب شرق به ارتفاعات کوه ابوذر و قلعه کوه از جنوب تا انتهای پارک جنگلی قهستان در ضلع شرق جاده قاین- بیرجند و همچنین جاده کمربندی گسترده شده است.

در این منطقه سه گونه جاذبه تاریخی و فرهنگی، طبیعی و انسان شناخت وجود دارد که آرامگاه ابوالمفاخر (از رجال قرن ششم هجری)، آرامگاه بوذرجمهر و قلعه چهل دختر و قلعه کوه از جاذبه های تاریخی و فرهنگی این منطقه محسوب می شوند.

اراضی کوهستانی همراه با دشت و چشم اندازهای مناسب در حومه شهر که به منطقه بوذرجمهر جلوه خاصی بخشیده نیز از جاذبه های طبیعی این منطقه است.

میدان مشاهیر، اراضی زراعی زعفران، مزار شهدای گمنام، پارک جنگلی از جاذبه های انسان شناخت آن است.

عبور راه ارتباطی مشهد به استان سیستان و بلوچستان، جذب گردشگران ترانزیتی خراسان رضوی، امکان احداث و ایجاد خدمات زیرساختی و رفاهی مناسب از جمله اقامتگاه و ایجاد اشتغال از مهم ترین ظرفیت های موجود در این منطقه است.

همچنین ایجاد هتل، تاسیسات تجاری، پارک بازی از جمله فرصت های سرمایه گذاری است که می توان در منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر قاین در این زمینه اقدام کرد.