جمعه, ۲۹ تیر, ۱۴۰۳ / 19 July, 2024
مجله ویستا

روژه فده رر غم ها و اندیشه هایش


روژه فده رر غم ها و اندیشه هایش

این تنیسور ۲۶ ساله زاده شهر باسل سوئیس, تنها این را فهمیده است كه برخلاف امیدهای اولیه اش هنوز راهی برای چیره شدن بر تنیس باز ۲۱ ساله و چپ دست اسپانیایی در پاریس نیافته است

۳ روز پس از قبول شكست مجدد در برابر رافایل نادال اسپانیایی در فینال مسابقات تنیس اوپن فرانسه ۲۰۰۷ در شهر پاریس، روژه فده رر مرد اول این ورزش از كشور سوئیس هنوز نتوانسته است برآورد دقیق و صحیح علمی از این رویداد داشته باشد و از چند و چون كار سردربیاورد.

این تنیسور ۲۶ ساله زاده شهر باسل سوئیس، تنها این را فهمیده است كه برخلاف امیدهای اولیه اش هنوز راهی برای چیره شدن بر تنیس باز ۲۱ ساله و چپ دست اسپانیایی در پاریس نیافته است.

این تنها تورنمنت در میان مسابقات بزرگ چهارگانه تنیس است كه فده رر هنوز درآن پیروز نشده، وگرنه او در ۳ گرند اسلم دیگر مشكلی نداشته و از ۲۰۰۳ به بعد سرجمع ۱۰ بار در آنها به رتبه نخست رسیده است. موضوع بدون شك به برگزاری اوپن فرانسه بر روی زمین های خاكی (Clay) مرتبط می شود. این زمینی است كه نادال عضلانی و فنی درآن احساس راحتی و اقتدار می كند و استاد در بازی بر روی آن است، اما نقطه ضعف نسبی فده رر راست دست به حساب می آید. از شروع سال ۲۰۰۵ فده رر و نادال ۱۱ بار روبه روی هم ایستاده اند و تنیسور سوئیسی در قبال ۷ باخت، بیشتر از ۴ برد نداشته است، اما موضوعی كه برشمردیم، موقعی بارزتر و روشن تر می شود كه درنظر بگیریم در مصاف های دو تنیس باز برروی Clay در این مدت فده رر تنها یك بار پیروز شده و در ۶ نوبت دیگر نادال او را برده است.

آن تك پیروزی چندی پیش در فینال تورنمنت تنیس اوپن آلمان در شهر هامبورگ به نام فده رر نوشته و سبب شد نوار ۸۱ برد متوالی تنیسور اسپانیایی در زمین های خاكی قطع شود و فده رر به این باور برسد كه قادر به گسترش موضوع به رولان گاروس هم هست، اما فینال یكشنبه شب پاریس به فده رر ثابت كرد كه چنین نیست.

۷۲ ساعت بعد از آن ناكامی فده رر می گوید: «بدیهی است كه ناراحت باشم. شكست در فینال هایی این چنین بزرگ به یقین غم انگیز است. با این حال من امیدم را برای این كه روزی سرانجام قهرمانی پاریس شوم، حفظ كرده ام. من نتوانستم آن طور كه دلم می خواست و لازم بود ضرباتم را از ته زمین بزنم. در طول مسابقه نیز دایم از نادال عقب بودم و باید می كوشیدم كه فاصله را جبران كنم و این نیز بر مشكلاتم می افزود.

در اصل بازی در چنین شرایطی كارآسانی نیست.» اگر فده رر در پاریس قهرمان می شد، فقط به ششمین مردی تبدیل می گشت كه توانسته است هر ۴ گرنداسلم تنیس را فتح كند و همچنین پس از دان باج و رادلیور به نخستین بازیكن تبدیل می شد كه قهرمانی در ۴ گرنداسلم را به طور همزمان در مشت خود دارد، هرچند باج و لیور آن كار را در طول یك سال مشخص و در چارچوب ۱۲ ماه از یك سال واحد انجام داده بودند و شروع نوار فده رر از ویمبلدون ۲۰۰۶ بود و می توانست به اوپن فرانسه ۲۰۰۷ منتهی شود و با این حساب یك پیروزی چهار گانه حاصله در طول یك سال كلاسیك و مشخص نبود و با این وجود می توانست بسیار مهم و عظیم باشد و قدر و درجه و ارزش تنیسور سوئیسی را كه همین حالا نیز زیاد است، افزایش بخشد.

● فقط نادال

فده رر بر روی زمین های خاكی نیز طی سال های اخیر پیشرفت داشته و نتایج پاریس نیز همین را می گوید اما همان نتایج به وضوح این را هم روشن می كند كه او از عهده نادال در آنجا بر نمی آید، زیرا در فینال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و نیمه نهایی ۲۰۰۵ به این رقیب اسپانیایی باخته است. اضافه بر این از ۲‎/۵ سال پیش، فده رر ۷ بار در برابر نادال تسلیم شده اما تعداد شكست هایش در برابر دیگر تنیسور های دنیا در همین مدت نیز از همان رقم (۷) تجاوز نمی كند و در عوض ۱۹۹ برد داشته است.

خوشبین ها و حتی بی طرف ها می توانند به این نكته استناد كنند كه در فینال یكشنبه شب نیز فده رر صاحب ۱۷ موقعیت «بریك پوینت» (پیروزی در گیم هایی كه سرویس زدن در آنها با نادال بود) شد، اما تنها در یك مورد از آنها استفاده كرد و در ۱۶ مورد دیگر تنیسور پر تنوع و سختكوش اسپانیایی توانست امتیازات از دست رفته را جبران كند و آن گیم ها را ببرد. نادال در نقطه مقابل از ۱۰ باری كه موقعیت «بریك» كردن سرویس های فده رر نصیبش شد، در ۴ نوبت به این مهم نایل گشت.

همین مسأله و واگذاری این گیم ها در عین داشتن «بریك پوینت» های لازم، فده رر را در طول مسابقه در یك حالت فشار روانی پیاپی و طولانی قرار داد و آرامش فكری را از او گرفت و بنابراین برای فتح گیم هایی هم كه سرویس زدن با خودش بود، مشكل داشت. خود فده رر می گفت: «فرصت های لازم را برای فتح این مسابقه به دست آوردم، اما از آنها استفاده نكردم. رافائل هم یك بار دیگر كوششی عظیم داشت و باید اعتراف كنم كه با رقیبی بزرگ روبه رو شده بودم.»

● بداقبالی

آن قدر بزرگ كه حالا در پاریس تبدیل به سدی عبور ناپذیر شده است. نادال هر ۲۱ بازی آخرش را در رولان گاروس برده و در هر ۳ دوره آخر اوپن فرانسه قهرمان شده است، ولی این هم از بد اقبالی رقیب گرانمایه سوئیسی اوست.

منبع: herld Tribune