شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

نکاتی مهم درباره بهداشت فردی همسران زیر یک سقف


نکاتی مهم درباره بهداشت فردی همسران زیر یک سقف

در این مطلب قصد داریم به عادت های غلط و بی توجهی به بهداشت فردی بپردازیم و به شما بگوییم که برای همسرتان مهم است که بهداشت را رعایت کنید

● بهداشت فردی زیر یک سقف

دلایل جذابیت‌های انسان‌ها متفاوت است. بعضی‌ها به خاطر ظاهر خوبشان جذابند، بعضی به خاطر اخلاق خوششان و دلایل مختلف دیگر. اما برای این‌که برای هم جذاب و دوست‌داشتنی باشیم یکی از مسائل مهم تمیز بودن و مرتب بودن است. حتما بارها دیده‌اید چهره‌های زیبایی را که به خاطر دندان‌های نامرتب و کثیف زشت به نظر می‌آیند و انسان‌هایی که بهداشت فردی خود را رعایت نمی‌کنند و فکر می‌کنند کسی متوجه این امر نیست. در حالی که اطرافیان سعی می‌کنند از او دور شوند.

در زندگی زناشویی، هم زن و هم مرد در تلاش است که برای همسرش دوست‌داشتنی بماند و جذابیتش روز به روز بیشتر شود. بسیاری از زن‌ها و مردها شکایتشان از همسر خود رعایت نکردن بهداشت فردی است و این امر زندگی زناشویی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رعایت نکردن بهداشت می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی مثل یادگیری عادت‌های غلط در کودکی و عدم آموزش والدین باشد و گاهی نیز نشانه اعتراض به موضوع خاصی باشد.

در این مطلب قصد داریم به عادت‌های غلط و بی‌توجهی به بهداشت فردی بپردازیم و به شما بگوییم که برای همسرتان مهم است که بهداشت را رعایت کنید.

● مظاهر بهداشت فردی

باید بدانید که بهداشت فردی به معنی تمیز و مرتب نگه داشتن بدن و محیط زندگی است.

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین قسمت‌های صورت دهان است. رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند زیبایی شما را دوچندان کند. مسواک زدن یکی از ساده‌ترین اقداماتی است که باید برای تمیزی و خوشبوبودن دهانتان انجام دهید. چکاپ حداقل هر ۶ ماه یکبار برای سالم بودن دندان‌هایتان و نیز رفع بیماری‌های دهان و دندان در رعایت بهداشت دهان شما ضروری است. گاهی افراد به دلایل مختلف از قبیل ترسیدن از دندانپزشکی یا زیاد بودن هزینه دندانپزشکی و... به بهداشت دهان خود اهمیت نمی‌دهند و مشکلات آن را جدی نمی‌گیرند تا به بیماری بزرگ‌تری تبدیل می‌شود که هم هزینه مالی و هم هزینه جسمی بیشتری را متحمل می‌شوند و روی سلامتی قسمت‌های دیگر بدن نیز تاثیر منفی می‌گذارد. از طرفی وقتی شما دهان بیماری داشته باشید همسرتان حتی از حرف زدن با شما نیز لذت نخواهد برد.

حمام کردن و بهداشت بدن از مسائلی است که گاهی افراد از آن فقط برای بیرون رفتن از خانه استفاده می‌کنند. بدنی تمیز و خوشبو از ابتدایی‌ترین وظایف شما در زندگی زناشویی است. اگر از آن دسته از افراد هستید که بدنتان تعریق زیادی می‌کند حتما زود به زود حمام بروید و از خوشبوکننده‌های بدن ضد عرق استفاده کنید.

به ظاهر خود برسید. بسیاری از جدایی‌ها در زندگی مشترک از آنجایی شروع شده است که زوجین دیگر به هم اهمیت نداده و کم‌کم جذابیتشان را برای هم از دست داده‌اند. اگر شما سعی کنید که همیشه در برابر همسرتان آراسته باشید همیشه نیز جذاب خواهید بود.

به موی خود نیز برسید و اگر سرتان شوره دارد برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. آرایش موها و لباستان را طوری انتخاب کنید که به شما بیاید و زیباترتان کند و در انتخاب آنها از همسرتان نیز نظر بخواهید.

بهداشت دست و پای خود را نیز رعایت کنید. هم زنان و هم مردان دوست دارند که همسرشان دستان و پاهای تمیز و لطیفی داشته باشد. درست است که خانم‌ها پوست لطیف‌تری دارند، اما این دلیل نمی‌شود که مردان پوستی سخت و خشن پیدا کنند. گاهی نیز به دلیل داشتن بعضی شغل‌ها ممکن است برخی جاهای دست و پا به اصطلاح پینه ببندد، اما در کل می‌توان با استفاده از سنگ پا برای از بین بردن زبری کف پا و استفاده از مرطوب‌کننده‌ها برای داشتن دستی لطیف و البته رعایت بهداشت ناخن‌ها از دستان و پاهایی زیبا و سالم برخوردار شد. حواستان به بوی پای خود نیز باشد و حتما آن را از بین ببرید و هیچ‌گاه با پاهایی که بو می‌دهند در خانه قدم نزنید.

بهداشت محیطی که در آن زندگی می‌کنید نیز مهم است و می‌توان آن را تا حدی جزو بهداشت فردی به حساب آورد. اما یادتان باشد که هم زن و هم مرد در زندگی مشترک نسبت به بهداشت محیط زندگی خود مسوولند و باید با کمک هم و اصلاح عادات غلط محیط زندگی خود را تمیز و سالم نگه دارند و کارهای خانه را روی دوش یک نفر نیندازند.

● عادات ناپسند غیربهداشتی

گاهی بعضی افراد به دلیل عدم آموزش در خانواده عادات غلطی را با خود به زندگی مشترکشان می‌آورند و همسرشان از این عادات ناراحت می‌شود و گاهی نیز باعث بروز مشکلات در زندگی زناشویی آنها می‌شود.

● برخی از این عادت‌ها از این قبیل‌اند

▪ سرفه و عطسه: هرگاه سرفه یا عطسه می‌کنید جلوی دهان خود را بگیرید و سعی کنید که صداهای ناهنجار و غیرمتعارفی نداشته باشید. درست است که عطسه و سرفه یک امر تقریبا غیرارادی است اما تا حدی می‌توان آن را کنترل و مهار کرد.

▪ گوش و حلق و بینی: تمیز کردن بینی و گوش و خالی کردن گلو عملی است که معمولا برای افرادی که شاهد این اعمال هستند مشمئزکننده است. همسر شما هم اگرچه عاشق شماست اما دوست ندارد که این اعمال را در حضور او و بدون هیچ ملاحظه‌ای انجام دهید. حمام و دستشویی جایی است که شما می‌توانید یک آزادی نسبی در مورد این اعمال داشته باشید و برای کسی مزاحمت ایجاد نکنید.

● تمیز نیستم، چون اعتراض دارم

گاهی افراد در مقاطعی نسبت به نظافت و بهداشت خود بی‌توجه می‌شوند، در حالی که همیشه این‌طور نیستند. این افراد معمولا از عدم رعایت بهداشت برای نشان دادن اعتراض‌شان استفاده می‌کنند که البته معمولا به صورت ناخودآگاه است. درست است که این اتفاق ممکن است برای اکثر ما بیفتد و مثلا یک روز یا چند ساعت حوصله رسیدگی به خود را نداشته باشیم یا به علت مریضی‌های جسمی شرایط رسیدن به ظاهر و بهداشت خود را نداشته باشیم اما گاهی افراد به شکل بیمارگونه دچار این وضعیت می‌شوند که می‌تواند دلایل مختلف روحی داشته باشد.

یکی از این دلایل می‌تواند افسردگی باشد. وقتی افراد از لحاظ روحی افسرده یا خسته باشند، اولین فردی که به او بی‌اهمیت می‌شوند خودشان است.

دلیل دوم می‌تواند اعتراض به چیزی در زندگی باشد مثل مورد توجه نبودن و بی‌اهمیتی‌های همسر به او یا خستگی از کارهای خانه یا مشکلات کاری بیرون از خانه، ارضاکننده نبودن زندگی و بی‌هدف بودن و گاهی به خاطر این‌که همسرش به خود نمی‌رسد او نیز مانند همسرش نسبت به خود بی‌اهمیت می‌شود و... .

بیماری‌های دیگر روحی نیز می‌تواند زمینه‌ساز این امر باشد و باعث شود که فرد به خود رسیدگی نکرده و بهداشت فردی خود را رعایت نکند، برای همین امر اگر مشاهده کردید که همسرتان به طور مقطعی یا یکباره نسبت به خود بی‌توجه شد و این مطلب ادامه پیدا کرد بدانید مشکل چیز دیگری است و در صورت لزوم از یک روان‌شناس کمک بخواهید تا راهنمایی‌تان کند.

● بهداشت وسواس‌گونه

بعضی افراد از همسرانشان نه به دلیل این‌که بهداشت را رعایت نمی‌کنند بلکه به خاطر این‌که با رعایت افراطی بهداشت زندگی زناشویی‌شان را مختل کرده‌اند شکایت دارند.

افراط و تفریط در هر مساله‌ای می‌تواند مضر و برای افراد دردسرساز باشد. رعایت بهداشت نیز به صورت افراطی، هم برای خود فرد و هم برای افراد دیگر دردسرساز است. ممکن است افراد آنقدر در بهداشت افراط کنند که دچار وسواس شوند و آن وقت زندگی با آنها بسیار سخت می‌شود و حتما باید تحت درمان قرار بگیرند. افرادی که دچار وسواسند در معرض خطر ابتلا به اختلالات دیگر روحی نظیر افسردگی و بی‌اشتهایی و... می‌باشند. در نظر داشته باشید که برای پیشگیری از بروز وسواس باید با هرگونه وسواس کوچک و غیرمتعارفی مقابله کرد تا این وسواس‌ها گسترش پیدا نکنند و رفته‌رفته بزرگ‌تر و عمیق‌تر نگردند.

رعایت بهداشت بدون افراط و تفریط و با اصلاح الگوهای غلط رفتاری می‌تواند سلامت و نشاط را برای شما به ارمغان بیاورد و در زندگی زناشویی به شما عمری طولانی‌تر برای در کنار هم زیستن و جذابیت بیشتر برای عشقی بیشتر هدیه دهد.