یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

رابطه مشکلات جنسی و اعتیاد نوجوانان


رابطه مشکلات جنسی و اعتیاد نوجوانان

در حالی که مردم، علت اصلی اعتیاد نوجوانان را دوست ناباب می‌دانند کارشناسان معتقدند یکی از مهم‌ترین عوامل ترغیب افراد به مصرف موادمخدر، عدم ارضای جنسی است. این کارشناسان …

در حالی که مردم، علت اصلی اعتیاد نوجوانان را دوست ناباب می‌دانند کارشناسان معتقدند یکی از مهم‌ترین عوامل ترغیب افراد به مصرف موادمخدر، عدم ارضای جنسی است. این کارشناسان حتی تا ۷۰ درصد شروع به استفاده از موادمخدر را به این دلیل می‌‌دانند...

اما برخی دیگر این آمار را غیرواقعی می‌دانند. همه کارشناسان روی این نکته اتفاق‌نظر دارند که عدم‌ارضای جنسی، عامل حداقل یک‌سوم موارد اعتیاد است.

بسیاری از مردانی که از انزال زودرس رنج می‌برند، با توصیه دوستان مصرف موادمخدر را آغاز می‌کنند. با شروع مصرف موادمخدر محرک مانند شیشه، در ابتدا مشکل حل می‌شود ولی با ادامه مصرف، فرد دچار کاهش شدید میل جنسی می‌شود. متاسفانه با اعتیادآوری شدید شیشه، این مساله به‌راحتی باعث اعتیاد فرد می‌شود.

چرخه معیوب

متاسفانه در افراد مصرف‌کننده موادمخدر، یک چرخه معیوب شکل می‌گیرد یعنی برای حل مشکل خود راه‌حل اشتباهی را انتخاب می‌کنند که خود این راه‌حل، مشکل بزرگ‌تری ایجادمی‌کند حتی معتادانی که مدت‌ها از موادمخدر استفاده می‌کنند، در صورت ترک دوباره، مشکلات جنسی پیدا می‌کنند و در بسیاری از موارد دوباره به استفاده از موادمخدر بازمی‌گردند و در این میان به این باور نمی‌رسند که راه‌حل مشکلات جنسی آنها، موادمخدر نیست.

استفاده از موادمخدر به عنوان محرک جنسی در زنان و مردان اتفاق می‌افتد. این نکته پیامدهای منفی اجتماعی بسیار سنگینی ایجاد می‌کند، متاسفانه یکی از دلایل تداوم اعتیاد در میان زنان و مردان، حل مشکلات جنسی‌شان است.

باورهای نادرست

مهم‌ترین دلایل این رویکرد اشتباه در میان معتادان، باورهای نادرستی است که درباره ارتباط جنسی در ذهن دارند. بسیاری از آنان مشکل زودانزالی را مساوی عدم توانایی جنسی و نقص در مرد بودن خود می‌دانند. شرم، خجالت و نگرانی از دست‌دادن همسر، به این ذهنیت دامن می‌زند.

باور نادرست دیگر، از فرهنگ عمومی جامعه نشأت می‌گیرد که حوزه مسایل جنسی را کاملا فردی و متکی به تجربه‌های خود می‌دانند و اصولا درمورد مراجعه به درمانگر در زمینه مشکلات جنسی و ارتباطی از پایه و اساس بی‌اطلاع هستند یا عده?ای نیز اعتقادی به موثربودن آن ندارند. آنها به‌دلیل ضعف اعتماد‌به‌نفس، مشکل را فقط به خود مربوط می‌‌کنند.

در بیشتر موارد، بهانه‌هایی مثل هزینه درمان، لاعلاج بودن و... مانع مراجعه و طرح مشکل می‌شود یعنی با پاک‌کردن صورت‌مساله، دیگر لزوم رفتن به دنبال درمان را در خود سرکوب می‌کنند.

دکتر فاطمه خالقی