سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

مراقب سنگ کلیه باشید


مراقب سنگ کلیه باشید

کلیه ها عمل تصفیه خون را با خارج کردن مقدار اضافی سدیم (نمک) و دیگر مواد زاید و محلول در آب انجام می دهند. اشباع و غلیظ شدن ادرار باعث ته نشینی و رسوب ترکیبات آن در کلیه ها می شود و …

کلیه ها عمل تصفیه خون را با خارج کردن مقدار اضافی سدیم (نمک) و دیگر مواد زاید و محلول در آب انجام می دهند. اشباع و غلیظ شدن ادرار باعث ته نشینی و رسوب ترکیبات آن در کلیه ها می شود و در نتیجه سنگ کلیه به وجود می آید که قابل حل در ادرار نیست اجزای غیرقابل حل با هم جمع می شوند و تبدیل به سنگ سختی می شوند اسیدی یا قلیایی بودن ادرار نیز باعث تشکیل سنگ می شود.

سنگ کلیه غالبا در کلیه ها به وجود می آید اما می تواند در هر جای دیگری که مربوط به ادرار باشد تشکیل شود، مثلا در مثانه یا در لوله های جمع کننده ادرار که به مثانه متصل هستند.

سنگ ها ممکن است خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشند. ۸۰ درصد سنگ ها کمتر از ۲ سانتی متر پهنا دارند. هنگامی که سنگ کلیه خیلی کوچک باشد ممکن است به صورت غیرقابل مشاهده و خودبخود از ادرار دفع شود و گاهی سنگ به خاطر رشد زیاد به راحتی خارج نمی شود گاهی هم دارای گوشه های تیز و زبر می باشد و به سختی و با درد دفع می شود. رنگ این سنگ ها زرد و گاهی قهوه ای است.

انواع سنگ کلیه شامل سنگ های کلسیم، اگزالات سیسیتن استراویت اسید اوریک هستند در حدود ۸۰ درصد سنگ ها از ترکیب کلسیم با دیگر عناصر به وجود می آیند. اکثر سنگ ها از نوع کلسیم و اگزالات هستند.

نشانه های سنگ کلیه:

نشانه ها هنگامی ظاهر می شود که سنگ جابه جا شود و این نشانه ها شامل درد زیاد مانند درد زایمان (ابتدا درد کم و به مرور زمان درد بیشتر می شود) محل درد در قسمت پایین شکم است و ممکن است تا کشاله ران نیز کشیده شود حالت تهوع و استفراغ و معده درد، عفونت تب سرما خوردگی، وجود خون در ادرار کاهش دفع ادرار یا قطع کامل آن در هنگام ادرار کردن، ادرار بودار، ادرار تیره وجود چرک در ادرار.

چه کسانی بیشتر در معرض این بیماری هستند

کسانی که سفید پوست بوده و زنان بیشتر از مردان و سن بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی بیشتر در معرض این بیماری هستند. همچنین رژیم غذایی نامناسب مثل رژیمی که دارای مقدار زیادی سبزیجات سبز رنگ، چربی لبنیات نمک و چای جوشیده باشد در بروز این بیماری دخیل است یا اینکه کسی از نزدیکان فرد دچار این بیماری باشد (ارثی بودن) و کسی که قبلا دارای سنگ کلیه بوده و نیز می تواند دوباره به این بیماری دچار شود. عوامل زیر در این بیماری موثراند که عبارتند از:

عفونت در لوله های ادراری

کاهش مایعات بدن به علت اسهال و عرق کردن زیاد

بی نظمی و خوب کار نکردن کلیه ها

اختلال متابولیکی مانند مشکلات در روده غدد درون ریز و کلیه ها، اختلال ژنتیکی مانند نقرس (بیماری مربوط به مفاصل که موجب زیاد شدن اسید اوریک در خون می شود) زیاد شدن اگزالات در ادرار و اسیدی شدن لوله های کلیوی، اختلال در کار غده تیروئید، دریافت زیاد ویتامین های CوD مصرف بیش از حد قرص های کلسیم (C)، داروها از قبیل:

دیورتیک ها یا داروهای ضد اسید معده که دارای کلسیم می باشند، کمبود خواب، مصرف الکل، کم تحرکی همگی از عوامل این بیماری هستند.

درمان سنگ کلیه به چه صورتی است

از آنجا که سنگ کلیه انواع مختلفی دارد درمان هر کدام متفاوت است درمان به وسیله تغییر عادت غذایی، درمان دارویی یا جراحی. خوشبختانه بیشتر سنگ ها بدون نیاز به جراحی دفع می شوند ولی برخی سنگ ها هم به خودی خود خارج نمی شوند و به درمان دارویی مخصوص و در بعضی مواقع جراحی نیاز دارند. حدود ۹۰ درصد از سنگ ها با کمک دریافت مایعات، می توانند به راحتی دفع شوند در صورتی عمل جراحی لازم می شود که سنگ ها:

۱) یا بسیار بزرگ باشند یا در حال بزرگ شدن باشند

۲) بعد از مدت مورد انتظار دفع نشوند

۳) درد دائمی و پایدار باشد

۴) سنگ جلوی خروج ادرار را بگیرد

۵) عفونت در ادرار زیاد شود

۶) بافت کلیه را تخریب کند.

اگر در گذشته سنگ کلیه داشته اید این موارد را رعایت کنید:

۱) داشتن رژیم متعادل که مقدار پروتئین حیوانی در آن کم باشد

۲) دوری کردن از نوشیدن آب گریپ فروت

۳) نوشیدن آبلیموی تازه

۴) مشورت کردن با پزشک خود درباره مصرف مکمل های ویتامین و املاح.

نویسنده : محمدرضا عبدلی قهی