جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

آنفلوآنزا در مدرسه


آنفلوآنزا در مدرسه

سال تحصیلی یک دوره زندگی جمعی برای دانش آموزان در هر سال است و این درکنار هم بودن با همه حسن‌هایش تهدیداتی را نیز از نظر سلامت جسمی و روانی واجتماعی در پی دارد که یکی از این تهدیدات …

سال تحصیلی یک دوره زندگی جمعی برای دانش آموزان در هر سال است و این درکنار هم بودن با همه حسن‌هایش تهدیداتی را نیز از نظر سلامت جسمی و روانی واجتماعی در پی دارد که یکی از این تهدیدات خطر ابتلا به آنفلوآنزا است. آنفلوآنزا در حقیقت یک بیماری تنفسی است که براثر ویروس آنفلوآنزا به‌وجود می‌آید .

این ویروس که منشاء میکروبی دارد هرساله میلیونها نفر را مبتلا می‌کند . این بیماری اگرچه از سوی بسیاری از مردم به عنوان یک بیماری ساده و زود گذر قلمداد می‌شود اما آنفلوآنزا در صورت درمان نشدن صحیح و به موقع می‌تواند تبعات منفی بسیاری برای شخص بیمار داشته باشدو حتی در مواردی جان بیمار را هم می‌گیرد. ویروس آنفلوآنزا به سرعت از یک نفر به فرد دیگر منتقل می‌شود. انتقال ویروس در مکان‌های شلوغ مثل مترو، اتوبوس ومدارس، شتاب بیشتری دارد. به گفته پزشکان آنفلوآنزا بسیار شدیدتر از سرما خوردگی فرد را ناتوان می‌کند به عنوان مثال کودکانی که دچار سرماخوردگی معمولی می‌شوند انرژی لازم را برای بازی کردن دارند اما کودکان دچار آنفلوآنزا غالبا در بستر می‌مانند وتوان وانرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه در آنان وجود ندارد.

علم پزشکی که تاکنون موفق شده است با ساخت واکسن‌های مختلف از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری نماید ولی متاسفانه تاکنون نتوانسته بر ویروس آنفلوآنزا غلبه نماید. در سال گذشته شاهد بودیم که میلیون ها نفر در سراسر جهان و حتی در برخی نقاط کشورمان به ویروسH۱N۱ (آنفلوآنزای خوکی) مبتلا شدند. هنگامی که یک بیماری خارج از مرزهای جغرافیایی قربانی می‌گیرد، به آن پدیده " پاندمی " گفته می‌شود . پاندمی آنفلوآنزا در سالهای ۱۹۸۹،۱۹۶۸،۱۹۵۷،۱۹۱۸ در جهان شیوع پیدا کرد. ویروس آنفلوآنزا در بینی و گلو قابل مشاهده است. از آنجایی که کودکان غالبا بینی ، چشم و دهان خود را با دست لمس می‌کنند و اشیای مختلفی را در دهان خود قرار می‌دهند، این ویروس خیلی زود آنها را آلوده می‌کند پدران ومادران نیز که در تماس مستقیم با فرزندان خود هستند به شدت در معرض ابتلا به آنفلوآنزا قراردارند . ویروس این بیماری از طریق ریز قطرات منتقل می‌شود. این ریز قطرات هنگام سرفه و عطسه تولید می‌شوند و حجم زیادی از ویروس را در هوا منتشر می‌کنند. آنفلوآنزا عموما با تب ناگهانی ولرز ، سردرد ، درد عضلانی ، خستگی و بی‌حالی شدید ، سرفه‌های خشک وگلو درد آغاز می‌شود. در بسیاری از موارد نیز کم اشتهایی شدید در بیمار قابل مشاهده است . افراد مبتلا به آنفلوآنزا عموما بیش از اندازه احساس ضعف دارند. در دهه‌های گذشته هنگامی که پاندمی آنفلوآنزا شایع می‌شد علم پزشکی قدرت لازم برای مقابله با آن را نداشت به همین دلیل میلیون ها نفر در سراسر جهان براثر این بیماری جان خود را از دست می‌دادند.

گزارش‌‌های علمی نشان می‌دهد بیشتر مبتلایان به این بیماری بدون مشکل خاصی آن را پشت سر می‌گذارند. تب و درد عضلات در این افراد چند روز طول می‌کشد و علائم سرفه وخستگی مزمن بین یک تا دو هفته کاملا از بین می‌رود. متاسفانه در صورت غفلت، این بیماری برخی مبتلایان را به کام مرگ می‌کشد. در برخی کودکان نیز که پس از چند روز علائم بهبودی ظاهر شده گاهی دوباره دچار تب شدید می‌شوند که باید بلافاصله آنان را به مراکز درمانی رساند.

محمد عمرانی