دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

سرطان در بچه ها، چگونه تشخیص دهیم؟


دیدن کودکان مبتلا به سرطان که مجبورند روز‌های خوش کودکی را روی تخت‌های بیمارستان بگذرانند برای همه صحنه‌ای دردناک است. اما بسیاری از آنها با فداکاری والدین، ‌حفظ روحیه و پیگیری درمان‌شان توانسته‌اند بر آن غلبه کنند. د راین مطلب با حالا در نحوه‌ی تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز سرطان در کودکان آشنا شوید.
دکتر سید محمد کاظم نوربخش، متخصص اطفال و فوق تخصص خون و انکولوژی اطفال، درباره تشخیص این بیماری می‌گوید:« برای اینکه پزشک بتواند سرطان را در کودک تشخیص دهد ابتدا از او نمونه پاتولوژی و نمونه مغز استخوان می‌گیرند و در صورت تشخیص قطعی این بیماری، مراحل شیمی‌درمانی،‌جراحی و رادیوتراپی را برای او آغاز می‌کنند.»
در بعضی از موارد نادر، تومور در جنین نهادینه شده و جنین در هنگام به دنیا آمدن مبتلا به سرطان است و یا مدت کمی بعد از به دنیا آمدن به سرطان نوروبلاستوما مبتلا می‌شود. اما به طور کلی، سرطان خون و تومور‌های کبدی و کلیوی در کودکان، بیشتر در سنین 2 تا 4 سالگی بروز می‌کنند و معمولا در پسران شایع هستند. نوروبلاستوما و تومور‌های کبدی در شیرخواران و در اوج 1 تا 2 سالگی شایعند. تومور‌های مغزی هم معمولا در بین کودکان 5 تا 6 ساله شیوع دارد. لنفوم هوچکین نیز بیشتر در دهه‌ی دوم زندگی کودکان بروز می‌کند و لنفوم غیر‌هوچکین نیز در دهه‌ی اول زندگی آنها را درگیر می‌کند.»
تغذیه یکی از ارکان با‌اهمیت درمان است و اگر کودک مبتلا به سرطان دچار سوء‌تغذیه هم باشد، درمان او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابر‌این بچه‌ها باید در این دوران از مکمل‌های غذایی مناسب استفاده کنند و بدنشان باید پروتئین‌های طبیعی و مطلوب دریافت کند. همچنین زمانی که سوء‌تغذیه استقرار پیدا کرد، باید ویتامین‌های مورد‌نیاز را دریافت کند.
محیط زندگی، شیوه‌ی زندگی بچه‌ها و تغذیه‌ی صحیح آنها از عواملی است که می‌تواند از بروز سرطان جلوگیری کند. به همین دلیل دکتر نوربخش توضیح می‌دهد:« اگر مادران با مشاهده وضعیت کودک، بسیاری از علائم را ببینند و متوجه بعضی از تغییرات ناگهانی شوند، باید به پزشک مراجعه کنند. در این مرحله با انجام سونوگرافی، روند درمان برای کودک آغاز می‌شود. بسته به نوع بیماری و پیشرفت آن،  نوع درمان متفات است. بنابر‌این اگر والدین هرچه زودتر کودک را برای معاینه پیش متخصص برند و تشخیص اولیه داده شود، هم برای پزشک و هم برای بیمار  کار‌ها بهتر پیش می‌رود.»
تغذیه یکی از ارکان با‌اهمیت درمان است و اگر کودک مبتلا به سرطان دچار سوء‌تغذیه باشد، درمان او تحت تأثیر قرار این موضوع قرار می‌گیرد. بنابر‌این بچه‌ها باید در این دوران از مکمل‌های غذایی مناسب استفاده کنند و بدنشان باید پروتئین‌های طبیعی و مطلوب دریافت کند. همچنین زمانی که سوء‌تغذیه استقرار پیدا کرد، باید ویتامین‌های مورد‌نیاز را دریافت کند.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «زندگی با کودک» و «سلامت زنان» در اختیار شما قرار می‌دهد.