چهارشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۳ / 12 June, 2024
مجله ویستا

۱۶ آوریل سال ۴۶۵ پیش از میلاد ـ روزی که تخت جمشید پایتخت ایران اعلام شد


۱۶ آوریل سال ۴۶۵ پیش از میلاد ـ روزی که تخت جمشید پایتخت ایران اعلام شد

۱۶ آوریل سال ۴۶۵ پیش از میلاد رسما اعلام شد که تخت جمشید (مورخان یونان باستان آن را در جهان به «پرسپولیس» معروف ساخته اند) پایتخت اول ایران (شاه نشین) خواهد بود. ساختن شهر، کاخ شاه …

۱۶ آوریل سال ۴۶۵ پیش از میلاد رسما اعلام شد که تخت جمشید (مورخان یونان باستان آن را در جهان به «پرسپولیس» معروف ساخته اند) پایتخت اول ایران (شاه نشین) خواهد بود. ساختن شهر، کاخ شاه و تالارهای پذیرایی آن ۵۱ سال طول کشیده بود. نوروز سال ۴۶۵ پیش از میلاد در تخت جمشید برگزار شده بود، ولی در این روز (۲۷ روز پس از نوروز) مراسم پایتخت شدن تخت جمشید برگزار شده بود، زیرا اهمیت روز ملی ایرانیان چنان بوده است که نباید حتی با پایتخت اعلام شدن یک شهر مخلوط می شد. طرح ساختن تخت جمشید از داریوش بزرگ است.

در همین روز (با احتساب و تطبیق تقویم هامصادف با ۱۶ آوریل) همچنین اعلام شد که «شوش» همچنان پایتخت اداری ایران و محل ادارات دولتی خواهد بود که در فصل گرما، کارمندان می توانند به شهر همدان بروند و در آنجا انجام وظیفه کنند. ممکن است شاه نیز زمستان را در آنجا (شوش) باشد. به همین سبب مورخان یونانی، ایران را، کشوری دارای سه پایتخت، نوشته اند. ساختمان تخت جمشید که توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد از نظر وسعت و هنر معماری و فن مهندسی مهمترین عمارت پیش از میلاد و نماد تمدن بشر عهد باستان و نشانه عظمت ایران و ایرانی است و هویت ملی ما بشمار می رود.

۱۸ آوریل ۲۰۰۷ و دو روز پس از دو هزار و چهارصد و هفتاد و دومین سالگرد پایتخت شدن تخت جمشید، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران از آثار باقیمانده از این کاخ عظیم دیدن کرد و با بازدید کنندگان از آن که عمدتا خارجیان بودند گفت و شنودکرد.