دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

شمع ژله ای در لیوان پایه دار


شمع ژله ای در لیوان پایه دار

● مواد و لوازم موردنیاز:
▪ لیوان‌هائی پایه بلند و کم‌عمق
▪ متر نواری
▪ سینی شیرینی‌پزی
▪ کاغذ آلومینیوم فُویل
▪ روغن مایع
▪ قابلمه
▪ دماسنج گیره‌دار
▪ موم ژله‌ای شمع
▪ رنگ آبی …

مواد و لوازم موردنیاز:

لیوان‌هائی پایه بلند و کم‌عمق

متر نواری

سینی شیرینی‌پزی

کاغذ آلومینیوم فُویل

روغن مایع

قابلمه

دماسنج گیره‌دار

موم ژله‌ای شمع

رنگ آبی مخصوص موم ژله‌ای

قاشق فلزی

خمیر پر

چاقو

فتیله

نکته طرح:

برای اینکه بتوانید خطوط را روی شمع فُرم دهید با دو رنگ مختلف مانند خال‌های قرمز روی سبز یا نوارهای قرمز و سفید آزمایش کنید تا مهارت لازم را به‌دست آورید.

روش ساخت:

۱) عمق کاسه لیوان را اندازه بگیرید و عرض نوارهائی را که نیاز دارید از ژل ببرید حساب کنید. برای مثال: لیوان‌های نشان داده شده در تصویر نوار ژله‌ای به عرض ۹/۱ سانتی‌متر نیاز دارند.

۲) سینی را با کاغذ آلومینیوم فُویل طوری که سطح یراق آن به سمت بالا باشد بپوشانید. روی آن را کمی با روغن مایع چرب کنید تا ژل را بتوانید به‌راحتی از آن جدا کنید.

۳) قابلمه را روی حرارت پائین قرار دهید و به اندازه کافی ژل تا اندازه‌ای که وقتی در سینی ریخته شد یک لایه به ضخامت حدود ۶ میلی‌متر شود ذوب کنید دماسنج را به بدنه قابلمه وصل کنید (دقت کنید که روی بسته‌های ژل میزان درجه حرارت داده شده) بنابراین ژل را تا همین درجه حرارت دهید و سعی کنید که ژل زیاد داغ نشود. به‌تدریج یا قطره قطره رنگ را اضافه کنید و با قاشق فلزی آرام آرام هم بزنید تا رنگ موردنظر شما به‌دست آید.

۴) ژل ذوب شده رنگی را با دقت در سینی پوشانده شده با فُویل بریزی و بگذارید تا به‌طور کامل سرد شود.

۵) با بُرش‌دهنده خمیر نوارهائی بلند به عرض ۹/۱ سانتی‌متر از ژل ببرید. هر یک از نوارها را در یک لیوان قرار دهید و به شکل مارپیچ فُرم دهید و این‌کار را از مرکز شروع کنید و به سمت بیرون خاتمه دهید. طول نوارها را که بستگی به طرح شما دارد. با چاقو به اندازه موردنظر ببرید. برای هریک از این لیوان‌ها شما می‌توانید نوارهائی با طول ۵/۳۰ سانتی‌متر ببرید. نوارهای ژل به آسانی به ته لیوان‌ها خواهند چسبید، نوارهای ژل را با دقت بردارید و اگر یکی از آنها پاره شد آنها را کنار گذاشته و برای طرح‌های دیگر مورد استفاده قرار دهید.

۶) یک قابلمه را روی حرارت پائین قرار دهید و مقدار کافی ژل شفاف ذوب کنید و ظرف را با آن پر کنید، ولی ژل را به داغی که معمولاً داغ می‌گردید داغ نکنید چون ژل رنگ یشما را ذوب می‌کند فقط تا اندازه‌ای داغ شود که قابل ریزش شود، نه کاملاً محلول. سپس ژل را در لیوان‌ها بریزید، و وقتی‌که ژل تقریباً سرد شد فتیله آنها را قرار دهید.