دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

نتایج اسکن از مغز همسران موفق


نتایج اسکن از مغز همسران موفق

راز موفقیت و شکست در زندگی مشترک چیست

به تازگی ال‌گور، معاون سابق رییس‌جمهوری آمریکا و همسرش پس از ۴۰ سال زندگی مشترک از هم جدا شدند و دوباره این سؤال را در ذهن رسانه‌های غربی بیدار کردند که: «راز موفقیت و شکست در زندگی مشترک چیست؟» روان‌شناسان، متخصصان علوم اعصاب و دانشمندانی که روابط میان انسان‌ها را مطالعه می‌کنند، به این سوال پاسخ می‌دهند....

چند سال قبل، پژوهشگر ازدواج، رابرت دبلیو لیونسون، رییس آزمایشگاه فیزیولوژی روانی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و همکاران‌اش ویدیوهایی از ۱۰ زوج تهیه کردند که در حال صحبت و بحث کردن بودند. دکتر لیونسون در آن زمان می‌دانست که رابطه ۵ تا از این زوج‌ها به هم خورده است و نهایتا طلاق گرفته‌اند. او این ویدیوها را به ۲۰۰ نفر از جمله کشیشان، متخصصان ازدواج‌درمانی و محققان روابط انسانی نشان داد و از آنها خواست تعیین کنند کدام یک از این زوج‌ها طلاق گرفته‌اند. این افراد در نیمی از موارد زوج‌های طلاق‌گرفته را به اشتباه تعیین کردند. لیونسون می‌گوید: «افرادی که در خارج از حلقه زوجین قرار دارند، به ندرت می‌توانند بگویند ازدواج چگونه پیش رفته است.»

حتی پژوهشگران دانشگاهی به طور فزینده‌ای در مورد نحوه ارتباط درونی در ازدواج‌هایی که برای مدت بسیار درازی ادامه یافته است، دچار شگفتی هستند و با انجام مجموعه‌ای از تست‌های آزمایشگاهی و اسکن‌های مغزی به دنبال کشف راز این عشق‌های پایدار بوده‌اند.

● نورولوژیست‌ها چه می‌گویند؟

بیانکا آسویدو، پژوهشگر دانشگاه کالیفرنیا در سانتا بارابارا در حال بررسی روابط زوج‌ها از دیدگاه علوم اعصاب است و جستجویی را برای زن و شوهرهایی که مدت درازی ازدواج کرده‌اند و هنوز نیز دیوانه‌وار عاشق یکدیگر هستند آغاز کرده است. او از طریق مصاحبه تلفنی، اطلاعاتی درمورد ۲۷۴ مرد و زن که روابط متعهد داشتند به دست آورد و از یک مقیاس رابطه استفاده کرد تا شادی زناشویی و عشق پرشور آنها را اندازه بگیرد. دکتر آسویدو انتظار داشت که تنها درصد کمی از زن و مردهایی که مدت درازی با یکدیگر ازدواج کرده‌اند، هنوز عشق پرشوری به هم داشته باشند. اما در کمال تعجب او، حدود ۴۰ درصد این افراد در مقیاس سنجش عشق در حد بالایی قرار داشتند. ۶۰ درصد باقی‌مانده نیز لزوما ناشاد نبودند. بسیاری از آنها میزان بالایی خشنودی از روابط شان داشتند و هنوز به یکدیگر عشق می‌‌ورزیدند، هرچند نه به شدت گروه اول.

● اسکن مغزی از زوج‌های موفق

در یک بررسی جداگانه، ۱۷ مرد و زنی که عشق پرشوری به هم داشتند، موافقت کردند که مورد اسکن مغزی قرار گیرند تا معلوم شود این عشق پایدار در مغز آنها به چه صورتی خود را نشان می‌دهد. به این افراد که به طور میانگین ۲۱ سال بود که ازدواج کرده بودند، عکس همسرشان نشان داده شد و برای مقایسه عکس‌های دو نفر از دوستان‌شان هم را به آنها نشان ‌دادند. دیدن عکس همسردر این زوج‌های قدیمی، در مقایسه با دیدن عکس افراد دیگر، بخش‌هایی از مغز را فعال می‌کرد که با عشق رومانتیک ارتباط داشتند و این فعال شدن این بخش‌های مغز به همان اندازه فعال شدن این بخش‌ها در زن و مردهایی بود که تازه عاشق یکدیگر شده بودند. اما پژوهشگران در زوج‌های قدیمی چیزهایی اضافی هم پیدا کردند: بخش‌هایی از مغز که مربوط به دلبستگی عمیق می‌شوند نیز فعال شده بودند که نشان می‌داد رضایت از ازدواج و عشق پر شور در ازدواج با یکدیگر تناقصی ندارند.

دکتر آسویدو می‌گوید: «این زوج‌ها احساسی از سرخوشی داشتند، اما در عین حال احساس آرامش و امنیتی داشتند که هنگام دلبستگی پیدا کردن به شخص دیگر در فرد ایجاد می‌شود و به نظر من این وضعیت فوق‌العاده است.» اما چگونه این زن و شوهرهای قدیمی آتش عشق را در زندگی‌شان روشن نگه می‌دارند؟ فراتر از اسکن‌های مغزی، روشن بود که این زوج‌‌ها در زندگی یکدیگر نقش فعالی داشتند. دکتر آسویدو می‌گوید: «آنها هنوز بسیار عاشق هم بودند. وضعیت آنها کاملا متفاوت با ال‌گور، معاون سابق رییس‌جمهوری آمریکا و همسرش بود که گرچه ازدواجی طولانی مدت داشتند، اما به قول خودشان در این ازدواج هر کدام راه خودش را رفته بود.»

● چرا ال‌گور و همسرش بعد از۴۰ سال زندگی مشترک جدا شدند؟!

اگر بتوان از جدایی ال‌گور و همسرش درسی گرفت، این است که برای موفقیت در ازدواج باید در آن نقش فعالی داشت. ستفانی کونتز، تاریخدان ازدواج در کالج ایالتی اورگرین در شهر المپیا در ایالت واشنگتن می‌گوید: «موضوع این نیست که به‌طور مداوم در مورد رابطه‌تان با همسرتان نگران باشید، اما باید این رابطه را مرتبا تجدید کنید. به‌نظر من جدایی گور و همسرش پس از ازدواجی طولانی مدت نباید شما را به این نتیجه برساند که همه ازدواج‌ها محکوم به شکست‌اند، بلکه نتیجه این است که ازدواجی که زن و شوهر در آن هر کدام راه خودش را می‌روند و توجهی به خود ازدواج ندارند، برای همیشه دوام پیدا نمی‌کند.»

پژوهشی در دانشگاه استونی بروک در نیویورک نشان می‌دهد که ازدواج زوج‌هایی که مرتبا همراه هم درگیر کارهایی متفاوت و جدید می‌شوند، شادتر از آن ازدواج‌هایی است که در آنها زن و شوهر همان عادات قدیمی‌شان را تکرار می‌کنند. نظریه این پژوهشگران این است که تجربیات جدید باعث فعال شدن دستگاه دوپامینی در مغز می‌شود و وضعیت واسطه‌های عصبی شیمیایی در مغز را به حالت عشق رومانتیک اولیه زن و شوهر باز می‌گرداند. اما برای کسانی مانند ما که اسکن‌کننده مغز در اختیارمان نیست، شیوه‌های ساده‌ای وجود دارد که از طریق آنها می‌توان فهمید آیا رابطه‌مان با همسرمان در حال رشد کردن است یا دارد ملال‌آور و خسته‌کننده می‌شود. از جمله پرسش‌هایی که باید از خودتان بکنید این‌هاست: «همسرتان تا چه حد برای شما یک منشأ تجربیات هیجان‌آور است؟ آشنایی با همسرتان شما را چه‌قدر به آدم بهتری بدل کرده است؟ در ماه گذشته، چه‌قدر احساس‌ کردید که ازدواج‌تان شادی‌‌آور و برانگیزاننده بوده است؟» اگر پاسخ‌ها دقیقا همان‌هایی است که انتظارشان را دارید، خیال‌تان آسوده باشد.

از دیدگاه آماری خطر طلاق هنگامی شروع به کاهش یافتن می‌کند که شما ۱۰ سال زندگی مشترک را گذرانده باشید. تنها ۴ درصد از طلاق‌ها زوج‌هایی را شامل می‌شود که ۴۰ سال یا بیشتر با هم زندگی کرده‌اند.منبع: New York Times

● طلاق خبرساز

خبر جدایی ال‌گور (معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکا) از همسرش، آن هم بعد از ۴۰ سال زندگی مشترک، رسانه‌های غربی را دوباره با این سؤال مواجه کرده که راز یک زندگی زناشویی موفق چیست؟ کارشناسان می‌گویند اگر بتوان از این جدایی درسی گرفت، این است که برای موفقیت در ازدواج باید همیشه همسران در آن نقش فعالی داشته باشند؛ همان‌طور که خود ال‌گور هم می‌گوید آنها گرچه ازدواجی طولانی‌مدت داشتند، اما در این ازدواج هر کدام راه خودش را رفته بود.

ترجمه:دکتر زهرا عباس‌پور تمیجانی