یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

شـکـسـت خجالت‌آور نیست


شـکـسـت خجالت‌آور نیست

آیا همیشه آرزو می‌کنید که کاش می‌توانستید در زندگی روزانه، اندکی خطرپذیرتر ظاهر شوید؟ ماجراجویی نیازمند اعتماد به نفس است و این امر مستقیما با طرز تفکر شما ارتباط پیدا می‌کند. …

آیا همیشه آرزو می‌کنید که کاش می‌توانستید در زندگی روزانه، اندکی خطرپذیرتر ظاهر شوید؟ ماجراجویی نیازمند اعتماد به نفس است و این امر مستقیما با طرز تفکر شما ارتباط پیدا می‌کند.

باید دیگران شما را به رسمیت بشناسند. دفعه آینده که یک فکر محدودیت زا مانند: من هیچ وقت نمی‌توانم، به ذهنتان خطور کرد، مطابق این تکنیک عمل کنید؛ به جای اینکه بگویید من هرگز پیشرفت نخواهم کرد از جایگزین: اگر تمام تلاش خودم را برای به موفقیت رساندن این پروژه به کارگیرم، احتمالا پیشرفت از آن من خواهد بود؛ استفاده کنید.

سعی کنید هرگونه گله و شکایتی را تبدیل به یک پرسش کنید. گله و شکایت نمادی از شکست است و مانند مانعی، سد راه پیشرفت شما خواهد شد. اما از سوی دیگر مطرح کردن پرسش، قدرت را به دستان شما باز می‌گرداند و کاری می‌کند تا مشتاقانه به دنبال پیدا کردن راه حل بیفتید. برای مثال اگر به طور مکرر به خود می‌گویید: "انگار همه امروز حالشون بده" سعی کنید این جمله را پرسشی کرده و با خود تکرار کنید: "چه کار می‌توانم انجام دهم تا دیگران احساس خوبی پیدا کنند؟"

مراقب حرف زدنتان باشید، به ویژه زمانی که در حال صحبت کردن با خودتان هستید. توانایی ریسک‌پذیری از طریق عبرت‌های شما از شکست‌ها نشات می‌گیرد. دفعه آینده که دچار لغزشی شدید، ببینید کجای حرف زدنتان اشکال داشته است.

هر زمان که متوجه شدید در حال تحقیر شخصیت خود هستید، همان لحظه این کار را متوقف کنید. حالا بهتر است از روی زمین بلند شوی و یک بار دیگر از نو شروع کنی. شکست خجالت‌آور نیست، مگر اینکه در تلاش کردن شکست بخوری.