جمعه, ۲۹ تیر, ۱۴۰۳ / 19 July, 2024
مجله ویستا

ویتامین D در بهبود آسم موثر است


ویتامین D در بهبود آسم موثر است

افراد ابتلا به فقر ویتامین D بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به آلرژی و آسم بودند و تشدید علا ئم آلرژی در این افراد بیشتر است.آزمایشی که روی تعدادی از کودکان مبتلا به آسم و آلرژی …

افراد ابتلا به فقر ویتامین D بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به آلرژی و آسم بودند و تشدید علا ئم آلرژی در این افراد بیشتر است.آزمایشی که روی تعدادی از کودکان مبتلا به آسم و آلرژی های شدید انجام شد نشان داد که کودکان مبتلا به فقر ویتامین D از اختلا ل عملکرد سیستم های تنفسی رنج برده و علا ئم آلرژیک شدید مثل تنگی نفس در آنها مشاهده شده است. این تحقیقات نشان داد بیماران مبتلا به آسم و علا ئم آلرژیک پس از مصرف مکمل های سرشار از ویتامین D به داروهای کنترل کننده علا ئم آلرژی پاسخ بهتری داده و شدت علا ئم در آنها کاهش پیدا کرده است. محققان تائید ویتامین D بر بهبود فعالیت کورتیکو استروئیدها را که موثرترین دارو برای کنترل بیماری در مبتلا یان به آسم به شمار می رود، می دانند.

در تحقیق انجام شده بیش از ۴۷ درصد از بیماران به فقر ویتامین D مبتلا بوده و سطح این ویتامین در خون آنها کمتر از ۳۰ نانو گرم در هر میلی لیتر خون گزارش شده است.

از طرف دیگر مصرف میزان مورد نیاز بدن از این مکمل در افراد مبتلا به آلرژی میزان اثر بخشی داروهای ضد حساسیت مانند دگزامتازون را افزایش داده و باعث تخفیف علائم در این بیماران می شود.