دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

زپ 70 | کشف بیماری جدید عفونی توسط پزشک بوشهری


توضیحاتی درباره بیماری زپ 70

یکی از متخصصان ایرانی موفق به شناخت نوع جدیدی از "زپ" یا بیماری نقص ایمنی شد. زپ 70 که بیماری نقص ایمنی است، پیش ازاین 14 مورد آن در دنیا شناخته شده بود . دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بعنوان رهبرتحقیقاتی تیم پژوهشی که فعالیتهای مشترکی به همراه دانشگاههای لوان بلژیک، کارنیستای سوئد و علوم پزشکی تهران را به انجام رساند که منجر به شناخت پانزدهمین مورد از این بیماری نادر شد .

 یک فوق تخصص آسم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد:در بیماری زپ 70 سیستم ایمنی بدن بدرستی فعالیت نمی کند و باعث عفونت های مکرر ازجمله سینوزیت، ذات الریه، عفونت های خونی یا مننژیت و بستری شدن های مکرر، افت پلاکت خون و خون مردگی شده که درنهایت منجر به فوت بیمار می شود .

با توجه به تشخیص و درمان زودهنگام بیماری در این کودک، اکنون وضعیت مطلوبی دارد و این گونه بیماران با پیوند مغز استخوان به بهبودی 100 درصدی خواهند رسید .

فوق تخصص آسم، آلرژی و بیماری های نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت:پیش از این ژن عامل بیماری زای زپ 70 در دنیا ناشناخته بود که برای نخستین بار در بوشهر با مطالعه ژنتیکی، این ژن استخراج و بزودی نتایج این پژوهش در ژورنال معتبر آسم و آلرژی و ایمونولوژی به چاپ خواهد رسید .

در هشتمین کنگره بین المللی نقص ایمنی، دانشمندان سطح اول بیماریهای نقص ایمنی از کشورهای آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان و ایتالیا حضور داشتند که پروفسور هانس استاد دانشگاه سیاتل آمریکا، پروفسور اشمیت استاد دانشگاه هانوفر آلمان، دکتر النورا گامبیرینی استاد دانشگاه پیوند مغز استخوان بیمارستان فیرنز ایتالیا از چهره های برجسته این مراسم بودند 

زپ 70 ، کشف بیماری جدید عفونی توسط پزشک بوشهری