دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 23 April, 2018

چرا در انتخابات شرکت می کنیم


چرا در انتخابات شرکت می کنیم
۱) پس از اعتراضات صنفی معلمان در سال ۸۵ که به دلیل عدم تصویب و اجرای لایحه مدیریت خدمات کشوری صورت گرفت و مشکلات و گرفتاری های شدیدی که برای معلمان پیش آمد وزیر وقت آموزش و پرورش از یک سو و سخنگوی محترم قوه قضائیه از دیگر سو هر یک به نوعی از این واقعه اظهار بی اطلاعی کرده یا آن را به کلی انکار کردند و هیچ تریبون رسمی و غیررسمی وجود نداشت تا افکار عمومی را آگاه کند. در چنین وضعیتی بود که برای بسیاری از فعالان صنفی معلمان این سوال مطرح شد که اگر تنها یک نماینده واقعی معلمان در مجلس حضور می داشت آیا باز هم می شد اخبار صحیح این حوادث به اطلاع افکار عمومی نرسد؟
۲) همان گونه که می دانیم همواره از معلمان به عنوان تاثیرگذار ترین قشر جامعه در همه انتخابات استفاده ابزاری شده است و بسیاری از نمایندگان دوره های مختلف مجلس با رای مستقیم معلمان وارد مجلس شده اند و همواره یکی از بزرگ ترین فراکسیون های مجلس را فراکسیون فرهنگیان تشکیل داده و می دهد اما در حوادث اسفندماه ۸۵ به همه ثابت شد که شاید حضور یک نماینده واقعی معلمان در مجلس بهتر از وجود یک فراکسیون ۱۰۰ نفره است که تعلقی به فرهنگیان نداشته و ندارند و لذا هرگز از حقوق فرهنگیان دفاع نکرده و نمی کنند.
۳) در وضعیت فعلی که بسیاری از فعالان صنفی معلمان دارای پرونده های سنگین بوده و احکام متفاوتی علیه آنها صادر شده و سایر همکاران فرهنگی نیز به دلیل نبود یک تشکل فعال منفعل شده اند، ضرورت اتخاذ راهکارهای تازه برای برون رفت از وضعیت موجود کاملاً احساس می شود و زیرکی و هوشمندی فعالان صنفی ایجاب می کند که طرحی نو در اندازند و جامعه معلمان را از وضعیتی که بر آنها تحمیل شده برهانند.
فرهنگیان در پاسخ به یک نظرسنجی که در مناطق مختلف آموزش و پرورش تهران به صورت گسترده توزیع شد این نیاز را تایید کرده اند. بر اساس این نظرسنجی که در ۲۵۰۰ نسخه توزیع شده است،۸۵درصد معلمان موافق حضور نمایندگان واقعی خود در انتخابات مجلس هستند. ۸۰ درصد معتقدند که در صورت حضور مستقل فرهنگیان برای موفقیت آنان تلاش خواهند کرد.۷۵ درصد معتقدند حضور فعالان صنفی معلمان به اعتبار آنان لطمه نمی زند.۸۳ درصد فرهنگیان مخالف هرگونه ائتلاف با احزاب و۴۷ درصد آنان نیز مخالف ائتلاف با اصناف هستند.پس از بررسی نتایج این نظرسنجی به خوبی مشخص می شود که اکثریت همکارانی که در نظرسنجی شرکت کرده اند خواستار حضور فعالان صنفی در انتخابات هستند و معتقدند این حضور به اعتبار آنان لطمه نمی زند. به دنبال کسب نتایج این نظرسنجی تعدادی از فعالان صنفی شناخته شده تهران با تشکیل گروهی به نام«جمعی از فعالان صنفی مدنی معلمان» تصمیم به حضور فعال و مستقل در انتخابات گرفتند و نظرات همکاران را سرلوحه رفتار انتخاباتی خود قرار دادند.
اما مساله یی که برخی از دوستان را نگران کرده است اختلاف برداشتی است که از اساسنامه تشکل های صنفی معلمان و شورای هماهنگی به وجود آمده است. بر اساس اساسنامه تشکل های صنفی معلمان این تشکل ها از ورود به جناح بندی های سیاسی که استقلال آنها را خدشه دار می کند، منع شده اند و این مساله از نقاط قوت اساسنامه تشکل های صنفی معلمان است زیرا به دلیل گستردگی و تنوع دیدگاه های معلمان لازم است نهادی مستقل وجود داشته باشد تا بتواند به دور از جناح بندی های سیاسی آنها را دور مسائل صنفی جمع کند و این همان اتفاقی است که سال ۸۵ شاهد آن بودیم.
به راستی نقش اتحادیه های کارگری را در جهان نمی بینیم که بعضاً حتی پست ریاست جمهوری را به نفع صنف خود مصادره می کنند یا لااقل از طریق نفوذ در مجلس دولت ها را تحت کنترل خود درمی آورند. آیا دوستان ما فرق مدیران انتخابی را با مدیران انتصابی تشخیص نمی دهند؟ اگر چنین است آیا نباید مدیران انتخابی مدارس را نیز از حضور در تشکل های صنفی یا هیات مدیره آنها که می خواهند در اتحادیه جهانی معلمان عضو شوند، ممنوع کرد؟
قطعاً هدف اصلی از استقلال نهادهای مدنی چیزی جز این نیست که فرد یا افرادی از داخل حکومت وارد تشکل های صنفی نشوند و استقلال آنها را خدشه دار نکنند یا افرادی به نیت رسیدن به پست و مقام وارد تشکل ها نشوند وگرنه چه افتخاری بالاتر از اینکه نمایندگان صنف، منتخب مردم نیز باشند. به راستی تا کی می بایست شاهد این باشیم که دیگران با استفاده از پشتیبانی همکاران مان وارد مجلس شوند اما پس از ورود به مجلس همه چیز را فراموش کرده و با جسارت اعلام کنند که ما با حمایت فرهنگیان به مجلس نرفته ایم که اکنون موظف به پاسخگویی به آنان باشیم. با توجه به نکات فوق اینجانب بر این باورم که در صورت تایید صلاحیت فعالان صنفی توسط وزارت کشور و شورای نگهبان، اتفاق میمونی در تداوم فعالیت صنفی معلمان رخ خواهد داد که قاطبه معلمان از برکات آن بهره مند خواهند شد و چنانچه این دوستان ردصلاحیت شوند، قطعاً خواسته های فرهنگیان را همچون گذشته پیگیری خواهیم کرد. در خاتمه همان گونه که بارها گفته ام کافی است استعلامی از اتحادیه جهانی معلمان صورت گیرد تا بر همه روشن شود که حضور در نهادهای نظارتی که نمایندگانش با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند هیچ گونه مغایرتی با اساسنامه اتحادیه جهانی معلمان ندارد.

محمود بهشتی لنگرودیہ
بازرس کانون صنفی معلمان ایران و سخنگوی جمعی از فعالان صنفی - مدنی معلمان

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

جنبش علیه تبعیض

جنبش علیه تبعیض
اگر کسی بپرسد که ریشه مجموعه مشکلات جامعه ایران در حال حاضر چیست، من در یک کلام می گویم: تبعیض!
این کلام، فقط ادعای فردی منتقد نظام سیاسی حاکم نیست، بلکه عالی‌رتبه ترین مقام رسمی ایران نیز چند سال پیش، تبعیض را در کنار فقر و فساد ریشه مشکلات کشور اعلام کرد. با قاطعیت می‌توان گفت که خواست و مطالبه مجموعه نیروهای اصلاح طلب و تحول خواه و یا شاید بسیاری از نیروهای مخالف نظام، چیزی فراتر از رفع تبعیض در ابعاد مختلف آن نیست و اگر نظام سیاسی فقط قادر به رفع تبیعض علیه شهروندان ایرانی باشد، جامعه ایران به ساحل امن و آسایش و ثبات و رفاه خواهد رسید.
فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران هر کدام به بخشی از تبعیض‌های جاری معترض‌اند و هر گروه و دسته به فراخور حال خود، در این باره اولویت بندی‌های ویژه خود را دارد.
آنچه در واقع در بین فعالان سیاسی و اجتماعی ایران جای مناسب خود را پیدا نکرده، چارچوب نظری مستحکمی برای طرح مطالبات ضد تبعیض است که نیازی حیاتی تلقی می‌شود. معمولا اغلب فعالان عرصه سیاسی و اجتماعی بحث«حقوق بشر» را خاستگاه طرح خواسته‌های خود قرار می‌دهند، مفهومی که به باور من، از استحکام لازم نظری برای پیگیری هدف رفع تبعیض در ایران برخوردار نیست.
اشتباه نشود! من به هیچ وجه مخالف بحث‌های حقوق بشری و اصالت دادن به آنها بر مبنای اعلامیه جهانی حقوق بشر نیستم، بلکه تصور می‌کنم که این بحث‌ها مقدمه‌‌ای می خواهد که ما ایرانیان آن را نادیده گرفته و به واقع از روی آن پریده‌ایم. آنچه که من چارچوب نظری مناسبتری برای جنبش رفع تبعیض در ایران می‌دانم، حقوق شهروندی است که ارتباط ناگسستنی با مفهوم ملت – دولت دارد.
وقتی که ما از حقوق بشر سخن می‌گوییم، نگاهمان جهانی است، زیرا بشر به ماهیت بشری از حقوقی برخوردار است که رعیات آن در هر نقطه‌ای از این کره خاک الزامی است.
اما وقتی ما از حقوق شهروندی سخن می‌گوییم، نگاهمان ملی و در چارچوب ملت – دولتی است که در آن زیست می‌کنیم. از این رو، ما ایرانیان قاعدتا لازم است که فریاد بزنیم که به عنوان یک بشر، حقوق لازم‌الاجرایی داریم، اما مهمتر از آن این است که فریاد بزنیم که به عنوان یک ایرانی از حق شهروندی برخورداریم.
طبق فلسفه تشکیل ملت - دولت، هر تبعه‌ای که به اصل آن فادار باشد، بصرف نظر از عقاید مذهبی، گرایش‌های سیاسی و وابستگی‌های قومی خود، از حقوقی برابر با تک تک شهروندان دیگر برخوردار است. به عبارت روشن تر، همه ما ایرانیان که در این آب و خاک چشم به جهان گشوده‌ایم و تبعه ایران محسوب می‌شویم از هر نژاد و قوم و با هر مذهب و دین و با هر گویش و زبان و با هر مرام سیاسی و عقیدتی دارای حقوق برابر با هم هستیم و هرگونه نابرابری در این باره، تبعیض محسوب می‌شود.
دولتی که حقوق برابر ایرانیان را رد می کند و یکی را بر دیگری نه بر مبنای صلاحیتتش بلکه بر اساس، مذهب، قومیت، جنسیت و مرام سیاسی‌اش ترجیح می‌دهد، مخالف حقوق شهروندی و در نتیجه مخالف فلسفه وجودی ملت – دولتی به نام ایران است.
متاسفانه دولت ایران، به جای توجه به شایستگی شهروندان ایرانی برای کسب موقعیت های مختلف اداری، مدیریتی، اقتصادی، علمی، مطبوعاتی و غیره، نوعی ایدئولوژی بنیادگرایانه را مبنا قرار داده و نظامی سراسر تبعیض‌آمیز را در ایران زمین مستقر کرده است.
بر این مبنا، ما ایرانیان نه لزوما به عنوان یک بشر که حقوقی طبیعی و خدادادی دارد، بلکه از موضع یک شهروند و تبعه ایرانی که حقوقی پایه‌ای تر و ملموس‌تر دارد، باید به این تبعیض‌ها واکنش نشان دهیم.اعتراض به تبعیض از موضع شهروندی روی دیگری هم دارد که آن هم در جامعه ایران مغفول مانده است.
یک شهروند، همانگونه که از حقوقی مشخص و برابر با سایر شهروندان برخوردار است، وظایف و مسئولیت‌هایی نیز بر عهده دارد که باید شرافتمندانه به آنها پایبند باشد.
عمده ترین وظیفه شهروندی وفاداری صادقانه به ملت – دولتی است که در آن زیست می‌کند که این خود مسئولیت‌های خاص دیگری مانند احترام به قانون عادلانه و دمکراتیک و رعایت حقوق هموطنان و همشهریان را به دنبال دارد.
متاسفانه، صرف تاکید بر حقوق بشر، برخی از ما ایرانیان را به این توهم انداخته است که گویی ما حق داریم اما مسئولیت نداریم!
هر چند که علت اصلی عدم مسئولیت ما ایرانیان، نادیده گرفتن حقوق‌مان از سوی دولت است، اما رواج پاره‌ای مفاهیم جهان شمول و نادیده انگاری حقوق ملی و الزامات عینی آن، در این مورد احتمالا بی اثر نبوده است.
به گمان من انتخابات ریاست جمهوری در ایران فرصتی است که ما ایرانیان خواستار رفع تبعیض از جامعه ایرانی بر اساس حقوق برابر شهروندی شویم و در کنار آن، فهم و پایبندی به مسئولیت‌های شهروندی را نیز در متن جامعه برانگیزانیم و تعمیق بخشیم و این جز از راه معرفی کاندیدایی شایسته که در عین حال حقوق شهروندی از جمله حق کاندیداتوری او برای ریاست جمهوری، از طرف حکومت انکار می‌شود، احتمالا قابل دستیابی نیست.

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!