سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ / Tuesday, 23 January, 2018

چرا در انتخابات شرکت می کنیم


چرا در انتخابات شرکت می کنیم
۱) پس از اعتراضات صنفی معلمان در سال ۸۵ که به دلیل عدم تصویب و اجرای لایحه مدیریت خدمات کشوری صورت گرفت و مشکلات و گرفتاری های شدیدی که برای معلمان پیش آمد وزیر وقت آموزش و پرورش از یک سو و سخنگوی محترم قوه قضائیه از دیگر سو هر یک به نوعی از این واقعه اظهار بی اطلاعی کرده یا آن را به کلی انکار کردند و هیچ تریبون رسمی و غیررسمی وجود نداشت تا افکار عمومی را آگاه کند. در چنین وضعیتی بود که برای بسیاری از فعالان صنفی معلمان این سوال مطرح شد که اگر تنها یک نماینده واقعی معلمان در مجلس حضور می داشت آیا باز هم می شد اخبار صحیح این حوادث به اطلاع افکار عمومی نرسد؟
۲) همان گونه که می دانیم همواره از معلمان به عنوان تاثیرگذار ترین قشر جامعه در همه انتخابات استفاده ابزاری شده است و بسیاری از نمایندگان دوره های مختلف مجلس با رای مستقیم معلمان وارد مجلس شده اند و همواره یکی از بزرگ ترین فراکسیون های مجلس را فراکسیون فرهنگیان تشکیل داده و می دهد اما در حوادث اسفندماه ۸۵ به همه ثابت شد که شاید حضور یک نماینده واقعی معلمان در مجلس بهتر از وجود یک فراکسیون ۱۰۰ نفره است که تعلقی به فرهنگیان نداشته و ندارند و لذا هرگز از حقوق فرهنگیان دفاع نکرده و نمی کنند.
۳) در وضعیت فعلی که بسیاری از فعالان صنفی معلمان دارای پرونده های سنگین بوده و احکام متفاوتی علیه آنها صادر شده و سایر همکاران فرهنگی نیز به دلیل نبود یک تشکل فعال منفعل شده اند، ضرورت اتخاذ راهکارهای تازه برای برون رفت از وضعیت موجود کاملاً احساس می شود و زیرکی و هوشمندی فعالان صنفی ایجاب می کند که طرحی نو در اندازند و جامعه معلمان را از وضعیتی که بر آنها تحمیل شده برهانند.
فرهنگیان در پاسخ به یک نظرسنجی که در مناطق مختلف آموزش و پرورش تهران به صورت گسترده توزیع شد این نیاز را تایید کرده اند. بر اساس این نظرسنجی که در ۲۵۰۰ نسخه توزیع شده است،۸۵درصد معلمان موافق حضور نمایندگان واقعی خود در انتخابات مجلس هستند. ۸۰ درصد معتقدند که در صورت حضور مستقل فرهنگیان برای موفقیت آنان تلاش خواهند کرد.۷۵ درصد معتقدند حضور فعالان صنفی معلمان به اعتبار آنان لطمه نمی زند.۸۳ درصد فرهنگیان مخالف هرگونه ائتلاف با احزاب و۴۷ درصد آنان نیز مخالف ائتلاف با اصناف هستند.پس از بررسی نتایج این نظرسنجی به خوبی مشخص می شود که اکثریت همکارانی که در نظرسنجی شرکت کرده اند خواستار حضور فعالان صنفی در انتخابات هستند و معتقدند این حضور به اعتبار آنان لطمه نمی زند. به دنبال کسب نتایج این نظرسنجی تعدادی از فعالان صنفی شناخته شده تهران با تشکیل گروهی به نام«جمعی از فعالان صنفی مدنی معلمان» تصمیم به حضور فعال و مستقل در انتخابات گرفتند و نظرات همکاران را سرلوحه رفتار انتخاباتی خود قرار دادند.
اما مساله یی که برخی از دوستان را نگران کرده است اختلاف برداشتی است که از اساسنامه تشکل های صنفی معلمان و شورای هماهنگی به وجود آمده است. بر اساس اساسنامه تشکل های صنفی معلمان این تشکل ها از ورود به جناح بندی های سیاسی که استقلال آنها را خدشه دار می کند، منع شده اند و این مساله از نقاط قوت اساسنامه تشکل های صنفی معلمان است زیرا به دلیل گستردگی و تنوع دیدگاه های معلمان لازم است نهادی مستقل وجود داشته باشد تا بتواند به دور از جناح بندی های سیاسی آنها را دور مسائل صنفی جمع کند و این همان اتفاقی است که سال ۸۵ شاهد آن بودیم.
به راستی نقش اتحادیه های کارگری را در جهان نمی بینیم که بعضاً حتی پست ریاست جمهوری را به نفع صنف خود مصادره می کنند یا لااقل از طریق نفوذ در مجلس دولت ها را تحت کنترل خود درمی آورند. آیا دوستان ما فرق مدیران انتخابی را با مدیران انتصابی تشخیص نمی دهند؟ اگر چنین است آیا نباید مدیران انتخابی مدارس را نیز از حضور در تشکل های صنفی یا هیات مدیره آنها که می خواهند در اتحادیه جهانی معلمان عضو شوند، ممنوع کرد؟
قطعاً هدف اصلی از استقلال نهادهای مدنی چیزی جز این نیست که فرد یا افرادی از داخل حکومت وارد تشکل های صنفی نشوند و استقلال آنها را خدشه دار نکنند یا افرادی به نیت رسیدن به پست و مقام وارد تشکل ها نشوند وگرنه چه افتخاری بالاتر از اینکه نمایندگان صنف، منتخب مردم نیز باشند. به راستی تا کی می بایست شاهد این باشیم که دیگران با استفاده از پشتیبانی همکاران مان وارد مجلس شوند اما پس از ورود به مجلس همه چیز را فراموش کرده و با جسارت اعلام کنند که ما با حمایت فرهنگیان به مجلس نرفته ایم که اکنون موظف به پاسخگویی به آنان باشیم. با توجه به نکات فوق اینجانب بر این باورم که در صورت تایید صلاحیت فعالان صنفی توسط وزارت کشور و شورای نگهبان، اتفاق میمونی در تداوم فعالیت صنفی معلمان رخ خواهد داد که قاطبه معلمان از برکات آن بهره مند خواهند شد و چنانچه این دوستان ردصلاحیت شوند، قطعاً خواسته های فرهنگیان را همچون گذشته پیگیری خواهیم کرد. در خاتمه همان گونه که بارها گفته ام کافی است استعلامی از اتحادیه جهانی معلمان صورت گیرد تا بر همه روشن شود که حضور در نهادهای نظارتی که نمایندگانش با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند هیچ گونه مغایرتی با اساسنامه اتحادیه جهانی معلمان ندارد.

محمود بهشتی لنگرودیہ
بازرس کانون صنفی معلمان ایران و سخنگوی جمعی از فعالان صنفی - مدنی معلمان

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

مهندسی انتخابات


مهندسی انتخابات
به وضوح می توان دریافت شیرینی کیک قدرت در ایران لذیذتر از آنی است که تنها به دلیل رجوع به فضیلت اخلاقی و یا جوانمردی عیارانه گروهی که آن را چندان راحت نیز به دست نیاورده اند، از تصاحب دائمی آن صرف نظر کنند. از سوی دیگر اصلاح طلبان که ظاهراً در سه جریان عمده سیاسی تجمیع کرده اند، حال چه حقیقی و چه واقعی به صرافت دریافته اند که فایده همگرایی شان بسیار بیشتر از افتراق و واگرایی شان خواهد بود. البته بدون آنکه بتوانند برای ورود به عرصه انتخابات هشتم مجلس شورای اسلامی به طراحی یک مهندسی سیاسی - اجتماعی انتخاباتی برسند، نباید چندان امیدوار به این رقابت نابرابر باشند.
▪ در این میان اصلاح طلبان با چند مشکل اساسی روبه رو هستند؛
۱) آنها به درستی نمی دانند که برای عبور از هفت خوان صلاحیت آیا باید نیروهای شاخص خود را به صحنه آورند یا نیروهای ناشناس خود را؟ این سردرگمی از آنجا نشات می گیرد که در صورت ورود نیروهای سرشناس هزینه ردصلاحیت را هم برای جریان سیاسی خود و هم جریان مقابل بسیار بالا می برند. در صورتی که از نیروهای ناشناخته تر خود استفاده کنند با دو اشکال اساسی روبه رو خواهند بود. الف - کسب اعتماد عمومی در میان مردم با چالش روبه رو خواهد شد. ب - قدرت اثرگذاری و بازی سازی عناصر انتخابی جدید موجب آزاد شدن تمام انرژی آنها نخواهد شد.
۲) هیچ دورنمایی از مکانیسم روشن تایید صلاحیت ها وجود ندارد. با این وضعیت اصلاح طلبان تنها در فضای مه آلود و در مواجهه با حدس و گمان پیش می رانند. این وضعیت بغرنج از آنجایی ناشی می شود که آنها پذیرفته اند تحت هر شرایطی در چارچوب سیاسی موجود رفتار کنند. این وضعیت سبب جدی تر شدن رقیب می شود. آنها با علم به این شرایط قواعد بازی را یک طرفه به هم ریخته و فضاهای جدیدی را ایجاد می کنند. سازماندهی و هدایت منازعه در چنین شرایطی رفتن آرام با بلمی به سوی آبشار است.
۳) اصلاح طلبان بیش از آنکه مدیون هوشمندی سیاسی و آسیب شناسی منصفانه جریان خود باشند، مدیون اشتباهات استراتژیک رقیب هستند. زیرا حذف آنان از صحنه سیاسی هر چند با معیارهای شناخته شده سیاست صورت نپذیرفت، اما خود در ناکارآمد نشان دادن توانایی هایشان بی نقش نبودند. اصلاح طلبان شبیه قهرمانان داستان های فرانتس کافکا بودند. شخصیت هایی که نمی توان در آغاز و پایانشان به داوری نشست و همگی گرفتار سوءتفاهماتی بنیادین هستند.
دولت احمدی نژاد بزرگترین شانس را به اصلاح طلبان داد که مجدداً به کسب وجهه و اعتبار در سطح جامعه امیدوار باشند. اما یادمان نرود بد بازی کردن حریف همیشه نمی تواند موجب رستگاری شود. مهم خودانتقادی صریح و علمی در اردوگاه خودی است.
۴) تمام ظرفیت سیاسی اصلاح طلبان حول مثلثی در حال شکل گیری است که به نظر می رسد زوایای آن مثلث حداقل شواهدی مبنی بر طراحی یک مهندسی سیاسی انتخاباتی همه جانبه به دست نمی دهند.عجیب تر آن است بیش از آنکه رهبران جریان اصلاح طلب - خاتمی، کروبی و هاشمی - خود را در وضعیت پیشرو و هدایت این مهندسی نامیده باشند، عقبه اصلاح طلبان آنها را در چنین منزلتی نشانده اند لذا این نگرانی می رود که خاتمی با ملاحظات اخلاقی و امساک سیاسی، کروبی با تمرکز بر پرهیز از تندروی و هاشمی با منزلت سیاسی خود در حاکمیت عملاً نتوانند در موقع بحرانی انتخابات به جریان اصلاح طلب کمک چندانی کنند.
حداقل در انتخابات قبلی مجلس شورای اسلامی، کروبی به عنوان رئیس مجلس ششم و خاتمی به عنوان رئیس جمهور به رغم توافقات عالیه نتوانستند به اهداف خود دست یابند. امروز وضعیت آنها به مراتب از چهار سال پیش شکننده تر است.
۵) اصلاح طلبان باید همزمان با تمرکز رقیب برای چینش انتخابات، برنامه های خود را آغاز کنند. مهمترین مساله روشن کردن شفاف وضعیت گروه های اصلاح طلب است. این یک خودکشی سیاسی است چنانچه اصلاح طلبان از تمام ظرفیت های خود سود نبرند. مهمترین پاشنه آشیل حذف اصلاح طلبان به دست خویش است. رقیب فرمول حذف تندروها را به اصلاح طلبان تحمیل می کند. با پذیرش آن توسط سران اصلاحات، صریح ترین، صادق ترین و حتی متنفذترین عناصر سیاسی با کمترین هزینه حذف خواهند شد.
آنگاه نوبت به هیات های اجرایی و شورای نگهبان می رسد. آنها با رصد کردن وضعیت کاندیداها می توانند بخش دوم سناریو را اجرا کنند. در این مرحله حتی امکان رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس هفتم نیز خواهد رفت.
▪ برای عدم تحقق چنین تحلیلی سران اصلاح طلب می توانند به چند تاکتیک متصل شوند که مختصراً می توان به برخی از آنها اشاره داشت؛
۱) برگزاری کنگره سراسری احزاب، گروه ها و شخصیت های صاحب نفوذ اصلاح طلب با تمام سلایق و گرایشات و رسیدن به اهدافی روشن، صریح و قابل تحقق
۲) رایزنی رهبران اصلاح طلب با مقامات کشور و رسیدن به یک توافق قابل اندازه گیری و روشن.
۳) منوط داشتن شرط ورود به تحقق حداقل خواسته ها. به رغم فضاسازی رقیب، آنها هیچ تمایلی به برگزاری انتخابات بدون رعایت حداقل شرایط نخواهند داشت.
در این صورت اصلاح طلبان می توانند از این شرایط سود برده به جای زینت مجالس شدن، نمایشی جدی را به اجرا درآورند. محورهای دیگری نیز هست که در آینده به آنها اشاره خواهد شد.

وبگردی
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است!
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است! - دو هفته پس از بروز حادثه برای ناوچه دماوند بزرگترین کشتی جنگی ایران در دریای خزر، رسانه‌های روسیه با تفسیر تصاویر منتشر شده اخیر از وضعیت این شناور مدعی شده‌اند که بخش‌های زیادی از دماوند که سه سال پیش به ناوگان شمال نیروی دریایی ایران اضافه شده به زیر آب رفته و شکستگی آشکاری در قسمت پد بالگرد آن مشاهده می‌شود.
افشای راز یک ازدواج عجیب!
افشای راز یک ازدواج عجیب! - دو سال بعد، اخبار رابطه عاشقانه همسرش با یک نوجوان، مانند یک سیلی بر صورت اوزیر بود. بویژه آنکه، دخترشان لورنس، همکلاسی ماکرون بود.
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم - یک جوان در حوالی چهارراه بیمارستان قم به چند روحانی حمله کرد و دو تن از آنها را زخمی کرد به گفته شاهدان ضارب یک خودرو را نیز به آتش کشید و متواری شد.
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها