سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ / Tuesday, 17 July, 2018

چرا در انتخابات شرکت می کنیم


چرا در انتخابات شرکت می کنیم
۱) پس از اعتراضات صنفی معلمان در سال ۸۵ که به دلیل عدم تصویب و اجرای لایحه مدیریت خدمات کشوری صورت گرفت و مشکلات و گرفتاری های شدیدی که برای معلمان پیش آمد وزیر وقت آموزش و پرورش از یک سو و سخنگوی محترم قوه قضائیه از دیگر سو هر یک به نوعی از این واقعه اظهار بی اطلاعی کرده یا آن را به کلی انکار کردند و هیچ تریبون رسمی و غیررسمی وجود نداشت تا افکار عمومی را آگاه کند. در چنین وضعیتی بود که برای بسیاری از فعالان صنفی معلمان این سوال مطرح شد که اگر تنها یک نماینده واقعی معلمان در مجلس حضور می داشت آیا باز هم می شد اخبار صحیح این حوادث به اطلاع افکار عمومی نرسد؟
۲) همان گونه که می دانیم همواره از معلمان به عنوان تاثیرگذار ترین قشر جامعه در همه انتخابات استفاده ابزاری شده است و بسیاری از نمایندگان دوره های مختلف مجلس با رای مستقیم معلمان وارد مجلس شده اند و همواره یکی از بزرگ ترین فراکسیون های مجلس را فراکسیون فرهنگیان تشکیل داده و می دهد اما در حوادث اسفندماه ۸۵ به همه ثابت شد که شاید حضور یک نماینده واقعی معلمان در مجلس بهتر از وجود یک فراکسیون ۱۰۰ نفره است که تعلقی به فرهنگیان نداشته و ندارند و لذا هرگز از حقوق فرهنگیان دفاع نکرده و نمی کنند.
۳) در وضعیت فعلی که بسیاری از فعالان صنفی معلمان دارای پرونده های سنگین بوده و احکام متفاوتی علیه آنها صادر شده و سایر همکاران فرهنگی نیز به دلیل نبود یک تشکل فعال منفعل شده اند، ضرورت اتخاذ راهکارهای تازه برای برون رفت از وضعیت موجود کاملاً احساس می شود و زیرکی و هوشمندی فعالان صنفی ایجاب می کند که طرحی نو در اندازند و جامعه معلمان را از وضعیتی که بر آنها تحمیل شده برهانند.
فرهنگیان در پاسخ به یک نظرسنجی که در مناطق مختلف آموزش و پرورش تهران به صورت گسترده توزیع شد این نیاز را تایید کرده اند. بر اساس این نظرسنجی که در ۲۵۰۰ نسخه توزیع شده است،۸۵درصد معلمان موافق حضور نمایندگان واقعی خود در انتخابات مجلس هستند. ۸۰ درصد معتقدند که در صورت حضور مستقل فرهنگیان برای موفقیت آنان تلاش خواهند کرد.۷۵ درصد معتقدند حضور فعالان صنفی معلمان به اعتبار آنان لطمه نمی زند.۸۳ درصد فرهنگیان مخالف هرگونه ائتلاف با احزاب و۴۷ درصد آنان نیز مخالف ائتلاف با اصناف هستند.پس از بررسی نتایج این نظرسنجی به خوبی مشخص می شود که اکثریت همکارانی که در نظرسنجی شرکت کرده اند خواستار حضور فعالان صنفی در انتخابات هستند و معتقدند این حضور به اعتبار آنان لطمه نمی زند. به دنبال کسب نتایج این نظرسنجی تعدادی از فعالان صنفی شناخته شده تهران با تشکیل گروهی به نام«جمعی از فعالان صنفی مدنی معلمان» تصمیم به حضور فعال و مستقل در انتخابات گرفتند و نظرات همکاران را سرلوحه رفتار انتخاباتی خود قرار دادند.
اما مساله یی که برخی از دوستان را نگران کرده است اختلاف برداشتی است که از اساسنامه تشکل های صنفی معلمان و شورای هماهنگی به وجود آمده است. بر اساس اساسنامه تشکل های صنفی معلمان این تشکل ها از ورود به جناح بندی های سیاسی که استقلال آنها را خدشه دار می کند، منع شده اند و این مساله از نقاط قوت اساسنامه تشکل های صنفی معلمان است زیرا به دلیل گستردگی و تنوع دیدگاه های معلمان لازم است نهادی مستقل وجود داشته باشد تا بتواند به دور از جناح بندی های سیاسی آنها را دور مسائل صنفی جمع کند و این همان اتفاقی است که سال ۸۵ شاهد آن بودیم.
به راستی نقش اتحادیه های کارگری را در جهان نمی بینیم که بعضاً حتی پست ریاست جمهوری را به نفع صنف خود مصادره می کنند یا لااقل از طریق نفوذ در مجلس دولت ها را تحت کنترل خود درمی آورند. آیا دوستان ما فرق مدیران انتخابی را با مدیران انتصابی تشخیص نمی دهند؟ اگر چنین است آیا نباید مدیران انتخابی مدارس را نیز از حضور در تشکل های صنفی یا هیات مدیره آنها که می خواهند در اتحادیه جهانی معلمان عضو شوند، ممنوع کرد؟
قطعاً هدف اصلی از استقلال نهادهای مدنی چیزی جز این نیست که فرد یا افرادی از داخل حکومت وارد تشکل های صنفی نشوند و استقلال آنها را خدشه دار نکنند یا افرادی به نیت رسیدن به پست و مقام وارد تشکل ها نشوند وگرنه چه افتخاری بالاتر از اینکه نمایندگان صنف، منتخب مردم نیز باشند. به راستی تا کی می بایست شاهد این باشیم که دیگران با استفاده از پشتیبانی همکاران مان وارد مجلس شوند اما پس از ورود به مجلس همه چیز را فراموش کرده و با جسارت اعلام کنند که ما با حمایت فرهنگیان به مجلس نرفته ایم که اکنون موظف به پاسخگویی به آنان باشیم. با توجه به نکات فوق اینجانب بر این باورم که در صورت تایید صلاحیت فعالان صنفی توسط وزارت کشور و شورای نگهبان، اتفاق میمونی در تداوم فعالیت صنفی معلمان رخ خواهد داد که قاطبه معلمان از برکات آن بهره مند خواهند شد و چنانچه این دوستان ردصلاحیت شوند، قطعاً خواسته های فرهنگیان را همچون گذشته پیگیری خواهیم کرد. در خاتمه همان گونه که بارها گفته ام کافی است استعلامی از اتحادیه جهانی معلمان صورت گیرد تا بر همه روشن شود که حضور در نهادهای نظارتی که نمایندگانش با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند هیچ گونه مغایرتی با اساسنامه اتحادیه جهانی معلمان ندارد.

محمود بهشتی لنگرودیہ
بازرس کانون صنفی معلمان ایران و سخنگوی جمعی از فعالان صنفی - مدنی معلمان

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

اگر دین نداریم...!‌‌

اگر دین نداریم...!‌‌
پس از اعلام نتایج اولیه از بررسی صلاحیت کاندیداها، سه گروه به حمایت جدی از عملکرد هیات‌های اجرائی پرداختند. این گروهها از هفته‌ها قبل و حتی پیش از آغاز رسمی ثبت نام کاندیداها و در خلال دوره بررسی اولیه صلاحیت ها، <آتش تهیه> را برای حملات و دفاعیات خود آماده کرده بودند. اظهارنظر یک مقام مسئول در انتخابات مبنی بر <بی تاثیر بودن داد و فریادها و تیترزدن‌ها در پاک کردن سوابق تخلف افراد>که یک روز قبل از انتشار نتایج رسمی تعیین صلاحیت‌ها بیان شد یک نمونه بود کـه تـا حـدودی نشـان می‌داد کاندیداها بایستیدر انتظار دریافت چه پاسخی باشند. اما جدی‌ترین حمایت‌ها از عملکرد هیات‌های اجرائی، از پایان هفته گذشته آغاز شد. در این میان حمایت برخی مقام‌های وزارت کشور که متولیان اصلی مراحل اجرائی انتخابات هستند، قابل پیش بینی بود. زیرا بسیاری از آنها، بارها موضع خویش درخصوص عملکرد مدیران دولتهای قبل و نمایندگان مجلس ششم را بیان کرده بودند. اصرار آنها بر بیان این دیدگاهها و تکرار مکرر ایرادگیری و اتهام افکنی‌های خــرد و کـلان بــه سـیـاستمـداران اصلاح طلـب، این موضوع را به یک عادت برای بعضی از این مدیران تبدیل کرده بود. در نتیجه ‌، حتی پس از به عهده گرفتن مـسـئـولـیـت رسمی در امر انتخابات – که اقتضای آن بـی طرفی نسبت به همه گروههای سیاسی است– آنها نتوانستند عادت بدگویی از رقیب دیروز و کاندیداهای امروز را کنار بگذارند. به هر حال، دفاع آنها از آنچه توسط هیأت‌های اجرائی انجام شد فاقد ایراد است و اگر ایرادی به آنها وارد باشد مربوط به پذیرش مسئولیت انتخاباتی است. زیرا اظهارنظرهای شفـاف پیشیـن، چهـره‌ای از ایـن افـراد در میانافکـار عمـومـی‌تـرسیـم کـرده است که حضور در مسئـولیت‌های مرتبط با انتخابات، هم قراردادن آنها در <موضع تهمت عدم بی‌طرفی> است و هم می‌توان آن را جفا به نظام جـمـهـوری اسـلامـی ‌دانـسـت، زیرا ممکن است عملکرد آنها و یا شائبه‌های ایجـاد شده به خاطر مواضع پیشین و فعلی آنها، موجب زیرسوال رفتن صحت و دقت در بخش هایی از انتخابات شود. ‌ ‌
گروه دوم که با شدت از عملکرد حذفی هیات‌های اجرائی حمایت کردند، بخشی از اصولگرایان بودند که تایید صلاحیت کاندیداهای اصلی و حتی نامزدهای رده‌های بعدی جناح متبوع ایشان و حذف رقبای اصلی در اکثر حوزه ها، آنها را به تسلط بر مجلس هشتم امیدوارتر از گذشته کرد. این گروه نیز حق داشتند که از اقدامات هیات‌های اجرائی حمایت کنند. زیرا نتایج انتخابات در یک دهه گذشته نشان داده است که آنها قادر نـیـسـتند بـر طرفداران خود بیفزایند و لذا شاید تنهاراه پیروزی برای آنها، کاهش مشارکت مردم از طریق حذف رقبای جدی انتخابات باشد.نگاهی به آرای نخستیـن منتخـب اصولگرایان در مجلس چهارم– در حوزه انتخابیه تهران – و مقایسه آن با آرای چهره اول آنها در مجلس هفتم، به خوبی این مدعا را ثابت مـی‌کند که علیرغم افزایش بیش از سی درصدی واجدان شرایط در این دوره ۱۲ ساله، مـحـافظه کاران با کاهش تعداد طرفداران مواجه شـده‌اند. البته آنها در انتخابات ریاست جمهوری هشتم و نهم، مجلس هفتم و دوره دوم و سوم شوراها، بـا آگاهی کامل از پایگاه اجتماعی خویش تلاش کردند با تابلوهای جدید وارد صحنه شوند، اما برخی اتفاقات بعدی، از جمله نحوه گزینش مدیران در دولت نهم، اصولگرایان سنتی را قانع کرد که ناچارند برای کاهش منت چهره‌های جدید بر خود، با تابلوهای اصلی خویش وارد عرصه انتخابات شوند و همین امر نـگرانی آنها را درخصوص ریزش آرا افزایش داده اسـت. فراکسیون‌های جدید این جناح نیز بخت خود را در انتخابات شوراها و خبرگان– آذر ۸۵ – آزمـودنـد و آنـهـا نـیـز امیدی بیش از پیشکسوتان خود ندارند. پس اکنون که عرصه از رقیب جدی خالی است، آنها حق دارند خوشحال باشند و به صورت فله‌ای از‌ ‌<‌ردصلاحیت>‌ها حمایت کنند.
اما عملکرد حمایت گونه گروه سوم، به هیچ وجه با رسالت اصلی و جایگاه صنفی آنها قابل تطبیق نیست. این گروه، رسانه‌ها و مطبوعاتی هستند که از مـدتها قبل با انواع اتهام افکنی به اصلاح طلبان، بـه خـیال خود فضا را برای ردصلاحیت گسترده رقیب آماده کرده بودند. ادعای موهوم و کلی حـمـایـت بـوش از اصـلاح طلـبان و متهم ساختن اصلاح طلبان به انواع اتهامات مالی و سیاسی و نیز تسری بـرخـی اقـدامات و مـــوضـــع گـیـــری‌هـــای نـسـنـجیـده بـه مجمـوعـهاصـلاح طلبان، گام‌های اولیه این رسانه‌ها بــرای تــوجـیـه رفـتـار امـروز آنـهـا بـود.
امـــا ظـــاهــراً اهمیـت جـایگـاه صنفـی و لـزوم خبررسانیهای دقیق و غیر کینه توزانه و نیز نقشی که رسانه‌ها می‌توانند با جلب اعتماد عمومی‌و اثبات صـداقـت خـود به مردم، در بحـران‌های داخلی و خارجی ایفا کنند، مورد غفلت برخی همکاران ما قرار گرفته است. در حالی که آنچـه ایـن گـروه درحـال حــاضـر انجـام مـی‌دهند کمـک بـه نهـادینه شدن بـرخـی ردصـلاحـیـت‌هـای غـیــردقـیـق و بـه خطر انداختن انتخابات امروز و فرداهای کشور است.
راستی آیا کسی تردید دارد که ردصلاحیت‌- یا به قول مجریان انتخابات <عدم احراز صلاحیت‌-> بعضی‌از کاندیداها، فاقد کوچک‌ترین توجیه است؟ آیا در این نکته بدیهی شکی هست که گاه وجود یک نماینده در مجلس می‌تواند در سرنوشت کشور موثر باشد و عدم وجود او، زیان بار؟ اگر اینچنین است، عده‌ای با کدام توجیه عقلی، شرعی و ملی به حمایت فله‌ای از ردصلاحیت‌ها می‌پردازند؟ آیا شرط آزادگی آن است که در برابر ردصلاحیت دهها مدیر کارآمد و تعدادی از نمایندگان فعلی و پیشین مجلس که هیچ مدرک محکمه‌پسند و یا مردم پسند برای اثبات عدم صلاحیت آنها وجود ندارد، سکوت کنیم تا مبادا عده‌ای از آن سوءاستفاده کنند؟با توجه به اینکه حتی وزیر کشور، تلویحاً برخی از رد صلا‌حیت‌ها را غیر ضروری دانسته است، حمایت همه جانبه و یکپارچه از رد صلا‌حیت ها توسط برخی مطبوعات، با کدام معیار دینی و یا آزادمنشی تطبیق دارد؟ شاید بد نباشد که برخی از این رسانه‌ها، عاقبت و نتیجه حمایت‌های چشم بسته خود از برخی عملکردها * را به یاد بیاورند و در حمایت فله‌ای خود از ردصلاحیت‌ها، تجدیدنظر کنند. اگر اینچنین کنند حمایت آنها از ردصلاحیت عناصری که فساد سیاسی ، مالی، عقیدتی یا اجتماعی آنها به اثبات رسیده است نه تنها با مخالفتی مواجه نخواهد شد، بلکه اعتماد بیشتر مردم به آنها و به طور کلی رسانه‌های عمومی را به دنبال خواهد آورد.
ما برخلاف برخی همکاران مطبوعاتی خود، آن قدر جرات نداریم که دست اندرکاران رسانه ای دیگر را به راحتی <بی دین> بنامیم یا آنها را ضدملت معرفی کنیم، اما یادآوری توصیه امام حسین (ع) برای همه ما راهگشا خواهد بود که اگر <دین نداریم و از معاد نمی‌ترسیم، لااقل آزاده باشیم.>

وبگردی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند