پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ / Thursday, 13 December, 2018

چرا در انتخابات شرکت می کنیم


چرا در انتخابات شرکت می کنیم
۱) پس از اعتراضات صنفی معلمان در سال ۸۵ که به دلیل عدم تصویب و اجرای لایحه مدیریت خدمات کشوری صورت گرفت و مشکلات و گرفتاری های شدیدی که برای معلمان پیش آمد وزیر وقت آموزش و پرورش از یک سو و سخنگوی محترم قوه قضائیه از دیگر سو هر یک به نوعی از این واقعه اظهار بی اطلاعی کرده یا آن را به کلی انکار کردند و هیچ تریبون رسمی و غیررسمی وجود نداشت تا افکار عمومی را آگاه کند. در چنین وضعیتی بود که برای بسیاری از فعالان صنفی معلمان این سوال مطرح شد که اگر تنها یک نماینده واقعی معلمان در مجلس حضور می داشت آیا باز هم می شد اخبار صحیح این حوادث به اطلاع افکار عمومی نرسد؟
۲) همان گونه که می دانیم همواره از معلمان به عنوان تاثیرگذار ترین قشر جامعه در همه انتخابات استفاده ابزاری شده است و بسیاری از نمایندگان دوره های مختلف مجلس با رای مستقیم معلمان وارد مجلس شده اند و همواره یکی از بزرگ ترین فراکسیون های مجلس را فراکسیون فرهنگیان تشکیل داده و می دهد اما در حوادث اسفندماه ۸۵ به همه ثابت شد که شاید حضور یک نماینده واقعی معلمان در مجلس بهتر از وجود یک فراکسیون ۱۰۰ نفره است که تعلقی به فرهنگیان نداشته و ندارند و لذا هرگز از حقوق فرهنگیان دفاع نکرده و نمی کنند.
۳) در وضعیت فعلی که بسیاری از فعالان صنفی معلمان دارای پرونده های سنگین بوده و احکام متفاوتی علیه آنها صادر شده و سایر همکاران فرهنگی نیز به دلیل نبود یک تشکل فعال منفعل شده اند، ضرورت اتخاذ راهکارهای تازه برای برون رفت از وضعیت موجود کاملاً احساس می شود و زیرکی و هوشمندی فعالان صنفی ایجاب می کند که طرحی نو در اندازند و جامعه معلمان را از وضعیتی که بر آنها تحمیل شده برهانند.
فرهنگیان در پاسخ به یک نظرسنجی که در مناطق مختلف آموزش و پرورش تهران به صورت گسترده توزیع شد این نیاز را تایید کرده اند. بر اساس این نظرسنجی که در ۲۵۰۰ نسخه توزیع شده است،۸۵درصد معلمان موافق حضور نمایندگان واقعی خود در انتخابات مجلس هستند. ۸۰ درصد معتقدند که در صورت حضور مستقل فرهنگیان برای موفقیت آنان تلاش خواهند کرد.۷۵ درصد معتقدند حضور فعالان صنفی معلمان به اعتبار آنان لطمه نمی زند.۸۳ درصد فرهنگیان مخالف هرگونه ائتلاف با احزاب و۴۷ درصد آنان نیز مخالف ائتلاف با اصناف هستند.پس از بررسی نتایج این نظرسنجی به خوبی مشخص می شود که اکثریت همکارانی که در نظرسنجی شرکت کرده اند خواستار حضور فعالان صنفی در انتخابات هستند و معتقدند این حضور به اعتبار آنان لطمه نمی زند. به دنبال کسب نتایج این نظرسنجی تعدادی از فعالان صنفی شناخته شده تهران با تشکیل گروهی به نام«جمعی از فعالان صنفی مدنی معلمان» تصمیم به حضور فعال و مستقل در انتخابات گرفتند و نظرات همکاران را سرلوحه رفتار انتخاباتی خود قرار دادند.
اما مساله یی که برخی از دوستان را نگران کرده است اختلاف برداشتی است که از اساسنامه تشکل های صنفی معلمان و شورای هماهنگی به وجود آمده است. بر اساس اساسنامه تشکل های صنفی معلمان این تشکل ها از ورود به جناح بندی های سیاسی که استقلال آنها را خدشه دار می کند، منع شده اند و این مساله از نقاط قوت اساسنامه تشکل های صنفی معلمان است زیرا به دلیل گستردگی و تنوع دیدگاه های معلمان لازم است نهادی مستقل وجود داشته باشد تا بتواند به دور از جناح بندی های سیاسی آنها را دور مسائل صنفی جمع کند و این همان اتفاقی است که سال ۸۵ شاهد آن بودیم.
به راستی نقش اتحادیه های کارگری را در جهان نمی بینیم که بعضاً حتی پست ریاست جمهوری را به نفع صنف خود مصادره می کنند یا لااقل از طریق نفوذ در مجلس دولت ها را تحت کنترل خود درمی آورند. آیا دوستان ما فرق مدیران انتخابی را با مدیران انتصابی تشخیص نمی دهند؟ اگر چنین است آیا نباید مدیران انتخابی مدارس را نیز از حضور در تشکل های صنفی یا هیات مدیره آنها که می خواهند در اتحادیه جهانی معلمان عضو شوند، ممنوع کرد؟
قطعاً هدف اصلی از استقلال نهادهای مدنی چیزی جز این نیست که فرد یا افرادی از داخل حکومت وارد تشکل های صنفی نشوند و استقلال آنها را خدشه دار نکنند یا افرادی به نیت رسیدن به پست و مقام وارد تشکل ها نشوند وگرنه چه افتخاری بالاتر از اینکه نمایندگان صنف، منتخب مردم نیز باشند. به راستی تا کی می بایست شاهد این باشیم که دیگران با استفاده از پشتیبانی همکاران مان وارد مجلس شوند اما پس از ورود به مجلس همه چیز را فراموش کرده و با جسارت اعلام کنند که ما با حمایت فرهنگیان به مجلس نرفته ایم که اکنون موظف به پاسخگویی به آنان باشیم. با توجه به نکات فوق اینجانب بر این باورم که در صورت تایید صلاحیت فعالان صنفی توسط وزارت کشور و شورای نگهبان، اتفاق میمونی در تداوم فعالیت صنفی معلمان رخ خواهد داد که قاطبه معلمان از برکات آن بهره مند خواهند شد و چنانچه این دوستان ردصلاحیت شوند، قطعاً خواسته های فرهنگیان را همچون گذشته پیگیری خواهیم کرد. در خاتمه همان گونه که بارها گفته ام کافی است استعلامی از اتحادیه جهانی معلمان صورت گیرد تا بر همه روشن شود که حضور در نهادهای نظارتی که نمایندگانش با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند هیچ گونه مغایرتی با اساسنامه اتحادیه جهانی معلمان ندارد.

محمود بهشتی لنگرودیہ
بازرس کانون صنفی معلمان ایران و سخنگوی جمعی از فعالان صنفی - مدنی معلمان

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

تأملی بر انتخاب روز انتخابات

تأملی بر انتخاب روز انتخابات
مساله تاریخ و زمان برگزاری انتخابات در اكثر موارد مخالفت‌هایی را بین شورای نگهبان و عمدتا گروه‌های سیاسی به وجود می‌‌آورد. متاسفانه در ایران برخلا‌ف اكثر كشورها كه تاریخ دقیق و از پیش تعیین‌‌شده‌ای برای انتخابات دارند مگر در موارد استثنایی، بعد از ۲۸ سال هنوز توافقی در زمان معین انتخابات حادث نشده است. انتخابات مجلس هشتم بنا به اعلا‌م شورای نگهبان در تاریخ ۲۴ اسفندماه برگزار خواهد شد؛ تاریخی كه تقریبا اكثر گروه‌ها و حتی تعداد زیادی از نمایندگان فعلی مجلس با آن موافق نیستند. علل مخالفت را باید در چند موضوع جست‌‌وجو كرد.
۱) برابر تقویم سال جاری جمعه ۲۴ اسفند مصادف است با ششم ربیع‌الا‌ول سال ۱۴۲۹. می‌دانیم كه قبل از ربیع‌الا‌ول ماه صفر و محرم است؛ ماه‌هایی كه در تاریخ شیعه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
زمان تبلیغات مواجه است با دو روز ۲۸ صفر مصادف با رحلت حضرت رسول‌اكرم و شهادت حضرت امام حسن مجتبی و ۲۹ صفر سالروز شهادت حضرت امام رضا. در این دو روز كه اوج فعالیت انتخاباتی است فضای مذهبی خاصی حاكم است كه می‌توان انتخابات این دوره را به انتخابات گروه‌های مذهبی تعبیر و تعریف كرد. این مخالف صریح چند ماده از آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات از جمله مادههای ۴۸ و ۵۰ است.
یكی از موارد مهم دیگر آنچه مهم است تغییر مدت استعفای بیش از ۲۸ گروه خاص مندرج در ماده ۲۹ قانون انتخابات است كه باید ۶ ماه قبل از نام‌نویسی از شغل خود استعفا دهند. هرچند مهلت ماده ۲۹ اصلا‌حی سال ۷۹ حداقل ۲ ماه بود و افزایش آن به ۶ ماه عملا‌ كشور را ۶ ماه از مدیران لا‌یقی كه خواهان شركت در انتخابات مجلس می‌باشند محروم می‌نماید و مهم‌تر اینكه نفس استعفای مدیر در محل اعلا‌م كاندیداتوری قبل از موعد است و در واقع این افزایش مدت استعفا نوعی تبلیغ انتخاباتی زودرس را پیش خواهد آورد.
۲) اسفندماه زمان بررسی لا‌یحه بودجه در مجلس است. دولت نهم ثابت كرد كه همیشه آخرین فرصت را برای تقدیم لا‌یحه بودجه مناسب می‌داند. نمایندگان فعلی مجلس بیشترین ضرر را از تاریخ ۲۴ اسفند خواهند خورد یا لا‌یحه بودجه بیشترین آسیب را خواهد دید.
۳) شورای نگهبان كه ناظر بر انتخابات است حداقل بعد از ۲۴ اسفند باید به دو كار برسد؛ یكی بررسی صحت انتخابات كه تا تایید شورای نگهبان نباشد انتخابات جنبه قانونی نمی‌گیرد و د‌یگری بررسی لا‌یحه بودجه. تجسم كنید روز ۲۵ اسفند در شورای نگهبان چه خبر است. یك طرف هیاهوی فروخفته انتخابات كه باید صحت و سقم آن به تایید شورای نگهبان برسد و دیگر سو ۲۹۰ پرونده‌ای كه روی میز شورای نگهبان قرار می‌گیرد و آن سوتر لا‌یحه بودجه سال ۸۷ .
انتخابات اسفند سال جاری در نوع خود حساس است عقلا‌ی دو جناح پذیرفته‌اند كه مجلس آینده نه مجلس ششم است كه یكدست در اختیار جناح اصلا‌ح‌طلب باشد و نه نمونه مجلس هفتم خواهد بود... نمی‌دانم این تاریخ آیا به صورت اتفاقی تعیین‌‌شده یا با بررسی‌های همه‌جانبه و با در نظر گرفتن عواملی قانونی و زمانی كه بعضا به آنها اشاره كردم. می‌ماند مردم؛ یعنی كسانی كه حضور آنان در پای صندوق‌های رای حرمت انتخابات است. هفته پایانی سال ۴ روز است. روز پنجشنبه عید نوروز است و چهارشنبه روز ملی شدن صنعت نفت و تعطیل. این‌هم مهم نیست نوروز ایرانی زمانی شروع می‌شود كه براساس شعر معروف <اسفند آرد بنفشه/ سبزه دمید لب جو>، مردم حداقل از اواسط اسفند سرگرم نوروز خواهند بود و مسافرت‌ها هم از هفته پایانی سال شروع می‌شود. آیا شورای نگهبان می‌خواهد صندوق‌های رای خالی باشند.
۴) مطبوعات و انتخابات؛ باید انتخابات سال جاری را حركت با چراغ خاموش دانست. به صورت طبیعی آخرین روزنامه ۲۸ اسفند درخواهد آمد؛ یعنی روزنامه‌های صبح تنها سه روز بعد از انتخابات می‌توانند اخبار انتخاباتی داشته باشند و به رسم سالیان گذشته با توجه اینكه روز سه‌شنبه ۱۳ فروردین است و مردم روزهای چهارشنبه و پنجشنبه را هم جزو تعطیلی به حساب خواهند آورد، به صورت رسمی اولین روزنامه در تاریخ ۱۷ فروردین‌ماه سال ۸۷ چاپ خواهد شد. مگر اینكه انتخابات ۲۴ اسفند با اشكالا‌ت و ایراداتی كه از باب تاریخ آن آوردم، به اعتبار انتخابات باعث سنت‌شكنی گردد و روزنامه‌ها مجبور باشند در ایام تعطیل منتشر شوند. برابر ماده ۶۸ قانون انتخابات، هیات‌های اجرایی مراكز حوزه‌های انتخابیه موظفند تا دو روز پس از اعلا‌م نتیجه اخذ رای شكایات واصله را بپذیرند و حداكثر ظرف ۷ روز در جلسه مشترك هیات‌های اجرایی و نظارت به آنها رسیدگی كنند. فرض كنیم نتیجه حوزه‌ای ۲۶ اسفند اعلا‌م شود، معترض در تاریخ ۲۷ اسفند اعتراض خود را اعلا‌م می‌كند. روز بیستوهفتم و بیستوهشتم تنها روزهای كاری می‌باشد و ۵ روز از تاریخ اعتراض در تعطیلا‌ت نوروزی است. یعنی روز ۴ فروردین‌ماه، پایان مهلت هیات‌های اجرایی و نظارت است. این تواریخ كمی بحث‌انگیز نیست؟

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».