پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

رکوردی دیگر از دایی


رکوردی دیگر از دایی
علی دایی كاپیتان سابق تیم ملی روز گذشته در دیدار دوستانه تیم های ستارگان فیفا با ستارگان آفریقا در كیپ تاون آفریقای جنوبی به میدان رفت و این برای دومین بار طی ۲ هفته اخیر است كه دایی به تیم ستارگان فیفا دعوت شده است.
اگر چه سالیانه مسابقات دوستانه و خیرخواهانه زیادی با عنوان تیم منتخب جهان در نقاط مختلف دنیا انجام می شود، اما تنها تیم هایی از نظر فیفا تیم منتخب جهان یا ستارگان فیفا محسوب می شوند كه توسط این نهاد بین المللی فوتبال انتخاب و مسابقات آن نیز توسط خود فیفا سازماندهی شود. مسابقه دیروز ستارگان فیفا در مقابل ستارگان آفریقا كه برای بزرگداشت هشتاد و نهمین سالروز تولد نلسون ماندلا انجام شد، دومین مسابقه رسمی این تیم در سال ۲۰۰۷ است. اولین مسابقه منتخب فیفا مقابل تیم ملی انگلستان در سال ۱۹۶۳ در ویمبلی لندن انجام شد كه با پیروزی ۲ - یك میزبان همراه بود. فیفا تاكنون ۲۱ مسابقه به مناسبت های مختلف برای تیم منتخب فیفا ترتیب داده است.
به جز مسابقاتی كه رسماً توسط فیفا سازماندهی می شود، مسابقات دوستانه زیادی كه اغلب با هدف خیرخواهانه انجام می شود، در سطح جهان ترتیب داده می شود. اولین ایرانی هایی كه به تیم منتخب دنیا دعوت شدند، ایرج دانایی فر و آندرانیك اسكندریان بودند كه در جام جهانی ۱۹۷۸ به میدان رفته بودند. این دو بازیكن ایرانی در دیدار دوستانه تیم های منتخب فیفا و كاسموس نیویورك برای تیم منتخب بازی كردند. این دیدار با هدف كمك به یونیسف در تاریخ ۳۰ اوت ۱۹۷۸ (۸ شهریور ۱۳۵۷) در نیویورك انجام شد و با تساوی ۲-۲ پایان یافت. آندرانیك اسكندریان در این دیدار مورد توجه باشگاه كاسموس قرار گرفت و به این تیم پیوست و دانایی فر نیز به دیگر تیم امریكایی، تولسارا پیوست و سال ها در این تیم توپ زد.
مهدی پاشازاده سومین بازیكن ایرانی بود كه به تیم منتخب فیفا دعوت شد. پاشازاده كه در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ و به خصوص در مسابقه با استرالیا نمایش خوبی داشت برای مسابقه دوستانه ستارگان فیفا و اروپا كه در ۴ دسامبر ۱۹۹۷ و قبل از مراسم قرعه كشی نهایی جام جهانی در مارسی انجام شد، دعوت شده بود اما به دلیل تأخیر بعد از پایان مسابقه به مارسی رسید! البته انتخاب پاشازاده باعث بروز جنجال هایی هم شد چرا كه خیلی از ملی پوشان اعتقاد داشتند كه حق آنها بوده كه به تیم منتخب فیفا دعوت شوند.
مهدی پاشازاده البته به آرزوی خود رسید و بالاخره در تیم ستارگان فیفا به میدان رفت. در دیداری كه به مناسبت سالگرد تأسیس فدراسیون فوتبال تركیه در ۹ سپتامبر ۹۸ و در شهر استانبول بین تیم منتخب فیفا و ستارگان تركیه انجام شد، پاشازاده ۹۰ دقیقه در تیم منتخب فیفا در كنار ستارگانی چون گئورگی حاجی، ژان پیرپاپن و... بازی كرد. این مسابقه ۸ گل داشت كه سهم هر تیم ۴ گل بود. گئورگی حاجی زننده ۳ گل تیم منتخب فیفا بود.
علی دایی و مهدی مهدوی كیا دیگر بازیكنان ایرانی بودند كه در تركیب تیم ستارگان فیفا قرار گرفتند. این دو بازیكن در دیدار تیم منتخب فیفا با تیم ملی بوسنی در مسابقه ای تحت عنوان «فوتبال برای صلح» كه در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۰۰ در سارایوو انجام شد به میدان رفتند. دایی از ابتدا در تركیب قرار گرفت و مهدوی كیا در نیمه دوم به زمین آمد. این بازی با تك گل روبرتو باجو كه از یك ضربه پنالتی حاصل شد به سود تیم فیفا به پایان رسید.
علی دایی برای دومین بار در همین روزهای اخیر بود كه در تیم فیفا به میدان رفت. دو هفته قبل و در روز اول جولای به مناسبت دهمین سال الحاق هنگ كنگ به چین یك دیدار دوستانه بین منتخب فیفا و منتخب چین و هنگ كنگ انجام شد كه علی دایی در كنار ستارگانی چون وه آ، چاپیوسات، كیم جو سونگ و... برای تیم منتخب فیفا به میدان رفت. دایی ۱۰ سال قبل در دیدار دوستانه ای كه به همین مناسبت در هنگ كنگ انجام شد در تركیب تیم آسیا مقابل تیم فیفا بازی كرده بود. در آن بازی كریم باقری و خداداد عزیزی نیز حضور داشتند.
حضور دایی در بازی دیروز، سومین حضور او در تركیب تیم ستارگان فیفا بود و او در بین بازیكنان ایرانی از این لحاظ ركورددار است. كاپیتان سابق تیم ملی كه ركورددار بیشترین بازی و گل ملی و همچنین برترین گلزن ملی جهان نیز هست، یك ركورد دیگر به كارنامه پرافتخار خود اضافه كرد.
منبع : روزنامه ایران ورزشی