یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

آیا می‌دانید؟


آیا می‌دانید؟
● آیا می‌دانید گران‌ترین و قوی‌ترین اتومبیل جهان چه نام دارد؟ بوگاتی ویرون ۴/۱۶ گران‌ترین، قوی‌ترین و سریع‌ترین اتومیل شهری در جهان است.
این اتومبیل که یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار قیمت دارد، می‌تواند به حداکثر سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. قدرت موتور آن ۲۵۳ اسب بخار است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتوموتو پورتال این اتومبیل را شرکت بوگاتی از شرکت‌های تابعه فولکس واگن با نام بوگاتی می‌سازد.
● آیا می‌دانید گران‌ترین اتومبیل فراری چه قیمتی دارد و نام تجاری‌اش چیست؟
گران‌ترین اتومبیل فراری یک میلیون دلار قیمت‌گذاری شده و فراری انزو نام دارد.
فراری انزو به اف ۶۰ نیز معروف است. موتور اتومبیل ۱۲ سیلندر دارد و اول بار در سال ۲۰۰۳ با استفاده از تکنولوژی فرمول یک ساخته شد.
● آیا می‌دانید گرم‌ترین شهر جهان چه نام دارد و کجاست؟
تیمبوکستو (Timbuktu)‌ در کشور مالی با دمای میانگین سالانه ۳/۲۹ درجه سانتیگراد گرم‌ترین شهر جهان است. این شهر ۳۲ هزار نفر جمعیت دارد و ارتفاعش از سطح دریا، ۲۶۱ متر است.
● آیا می‌دانید مایکل شوماخر، برترین قهرمان تاریخ رقابت‌های فرمول یک، از ۴ سالگی پشت فرمان نشست؟
وقتی شوماخر ۴ ساله بود، پدرش اتومبیل کوچک کارتینگ مایکل را که با پدالی حرکت می‌کرد، موتوری کرد. مایکل با این اتومبیل به تیر چراغ برق زد، اما آسیب ندید.
● آیا می‌دانید شوماخر اولین مقام قهرمانی‌اش را در ۶ سالگی کسب کرد؟
وقتی مایکل شوماخر ۶ ساله بود، والدینش نام او را در یک باشگاه کارتینگ نوشتند و او در اولین مسابقه رسمی خود شرکت کرد و در رده‌ سنی کودکان و نوجوانان، اول شد.
● آیا می‌دانید تلویزیون عامل آشنایی رونالدو با اولین همسرش شد؟
میلند دومینگوئز همسر اول رونالدو. عضو تیم ملی فوتبال بانوان برزیل بود. رونالدو بازی او را از طریق تلویزیون دید و او را شناخت همین آشنایی تلویزیونی سبب شد که به سراغش برود و به او پیشنهاد ازدواج بدهد. آنها در آوریل ۱۹۹۹ با هم ازدواج کردند. این ازدواج ۴ سال بعد به طلاق منتهی شد. حاصل این ازدواج یک پسر بود.
● آیا می‌دانید کریستیانو رونالدو قرار بود در ۱۶سالگی به تیم لیورپول ملحق شود؟
وقتی رونالدو ۱۶ ساله بود، ژرار هولیه مربی وقت لیورپول، به مدیران باشگاهش پیشنهاد کرد با رونالدو قرار داد امضا کنند. اما آنها گفتند این بازیکن خیلی جوان و ضعیف است و به زمان نیاز دارد تا مهارت‌های فوتبال ر ا بیاموزد.
● آیا می‌دانید چرا پدر کریستیانو رونالدو نام رونالدو را بر پسرش گذاشت؟
نام واقعی او کریستیانو و نام خانوادگی‌اش، دوسانتوس آویرا است. اما پدرش نام رونالدو را به کریستیانو اضافه کرد.
علتش هم این بود که او طرفدار رونالد ریگان رئیس جمهوری سابق آمریکا بود، البته رونالد ریگان هنرپیشه. به همین علت، نام رونالدو را برای پسرش انتخاب کرد.
● آیا می‌دانید شهر پکن حدود ۸ میلیون دوچرخه دارد؟
سایت ویکی به نقل از منابع دولت چین نوشت: با افزایش اتومبیل در پکن، سهم دوچرخه در سفرهای شهری، به ۲۰درصد کاهش یافته است. در حالی که در سال ۱۹۹۵ سهم آن ۳۳درصد بود.
● آیا می‌دانید در سراسر چین ۴۵۰ مییلون دوچرخه وجود دارد؟
پس از چین آمریکا با ۱۰۰ میلیون دوچرخه قرار دارد. کشورهای بعدی عبارتند از ژاپن با ۷۳ میلیون آلمان ۶۲ میلیون و هند با ۳۱ میلیون دوچرخه.

جهانگیر چراتی ــ‌گروه ترجمه
منبع : روزنامه جام‌جم