پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

برادری از سیاره دیگر - The Brother From Another Planet


برادری از سیاره دیگر - The Brother From Another Planet
سال تولید : ۱۹۸۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : پگی راجسکی و مگی رنتسی
کارگردان : جان سیلز.
فیلمنامه‌نویس : جان سیلز.
فیلمبردار : ارنست ر. دیکرسن
آهنگساز(موسیقی متن) : میسن دینگ
هنرپیشگان : جو مورتن، تام رایت، کارولین آرون، هربرت نیوسام، دی دی بریج واتر، داریل ادواردز، لنرد جکسن، بیل کابز، استیو جیمز و ادوارد باران.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۸ دقیقه.


نیویورک. پس از سقوط سفینه‌ای در الیس آیلند، «برادر» (مورتن) موجودی ماورای زمینی در هیئت یک سیاه‌پوست وارد هارلم می‌شود. در نوشگاه اُدل، مشتریان همیشگی، «فلای» (ادواردز)، «اسموکی» (جکسن)و «والتر» (کابز) از ناتوانی بیگانه در برقراری ارتباط شگفت‌زده می‌شوند. اما «سام پرسکات» (رایت)، مددکار اجتماعی، ترتیبی می‌دهد تا او نزد «رندی سو کارتر» (آرون) و پسر کوچک اوف «ارل» (نیوسام) اقامت کند در اینجا دو جایزه بگیر در تعقیب «برادر» از فضا وارد می‌شوند و رد او را تا نوشگاه دنبال می‌کنند. «برادر» رابطه‌اش را با «ارل» نزدیکتر می‌کند و در این بین مورد توجه «مالورن دیویس» (بریج‌واتر)، خواننده یک باشگاه شبانه قرار می‌گیرد. جایزه‌بگیرها درباره «برادر» شروع به تحقیق می‌کنند و «رندی سو» که ترسیده، به «برادر» می‌گوید از آنجا برود. اما «برادر» که شاهد مرگ یک جوان هروئینی در خیابان بوده، رد قاچاقچی او را می‌گیرد و تا دفتری در وال استریت دنبال می‌کند. در نوشگاه اُدل، «برادر» پس از مبارزه‌ای از دست جایزه بگیرها فرار می‌کند، به همان دفتر در خیابان وال استریت می‌رود و «آقای ونس» (باران) توزیع کننده هروئین را می‌کشد. در رویاروئی نهائی «برادرها» متحد می‌شوند و جایزه‌بگیرها را وادار به خودتخریبی می‌کنند. حالا «برادر» زندگی‌اش را در نیویورک از سر می‌گیرد.
* فیلمی که هزینه و نامتعارف در نوع افسانه - علمی که به ماجرای یک «ئی.تی.» سیاه‌پوست در هارلم می‌پردازد. سیلز مایه افسانه - علمی اثر را با نوعی تعمق اجتماعی توأم می‌کند و شیوه گه‌گاه مستند گونه او به شخصیت‌ها امکان می‌دهد تا مسائل و طرز تلقی خود را به شکل مناسبی نمود دهند. ضعف‌هائی در روایت فیلم دیده می‌شود که تا حدی حس شوخ‌طبعی اثر و نیز بازی فوق‌العاده مورتن آن را جبران می‌کند. سیلز خودش در نقش یکی از جایزه بگیرها ظاهر می‌شود.