شنبه, ۱۲ اسفند, ۱۴۰۲ / 2 March, 2024
مجله ویستا

افسانه‌های پائیز - LEGENDS OF THE FALL


افسانه‌های پائیز - LEGENDS OF THE FALL
سال تولید : ۱۹۹۴
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : ادوارد زوئیک، بیل ویتلیف و مارشال هرسکوویتس
کارگردان : زوئیک
فیلمنامه‌نویس : سوزان شیلیدی و ویتلیف، بر مبنای رمانی نوشتهٔ جیم هریسن
فیلمبردار : جان تال
آهنگساز(موسیقی متن) : جیمز هورنر
هنرپیشگان : براد پیت، آنتونی هاپکینز، آیدان کوئین، جولیا اورموند، هنری تامس و کارینا لومبارد
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۴ دقیقه


ـ ̎سرهنگ ویلیام لودلو̎ (هاپکینز) که از ارتش، جنگ و کشتار سرخپوستان متنفر است، در املاک خود در مونتانا یک امپرتوری خانوادگی تشکیل داده و با سه پسرش، ̎ آلفرد̎ (کوئین)، ̎تریستان̎ (پیت) و ̎ساموئل̎ (تامس) زندگی می‌کند. مادر، آنان را ترک کرده و به شرق رفته است. مدتی بعد، ̎ساموئل̎ نیز به شرق می‌رود و با دختری به نام ̎سوزانا ̎ (اورموند) که ادعا می‌کند نامزدش است، باز می‌گردد. پدر می‌خواهد که هر سه پسر نزدش بمانند و کارهای مزرعه را انجام دهند، اما با شروع جنگ جهانی اول، ̎ساموئل̎ در کانادا به ارتش می‌پیوندد. دو برادر دیگر نیز همین کار را می‌کنند. لیکن هر سه به یک اندازه خوش‌‌شانس نیستند تا به خانه بازگردند.
ـ اقتباسی از یک رمان کوتاه، به روایت سرخ‌پوستی به نام یک زخم و با تکیه بر جنبهٔ سرگرم‌کنندگی، به نوعی خاطرهٔ بازگشت به داستان‌‌های کلاسیک هالیوود را زنده می‌کند. این وسترن ملودرام، که از برخی جنبه‌ها به غول (جرج استیونز، ۱۹۵۴) است؛ در پس زمینه‌آی از تغییر و تحول جامعهٔ امریکا، سرگذشت سه برادر ـ و به طور برجسته‌تر سرگذشت ̎تریستان̎ ـ و تندین سرنوشت آنان با حضور دختری افسانه‌ای را در طول دو نسل ترسیم می‌کند، اما به رغم عاطفه و احساس عمیق روایت و طرفه‌های کلاسیک طرح داستانی آن، در جای گرفتن در طبقهٔ فیلم‌های ̎جدی̎ موفق نمی‌شود.


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینروزنامه تعادلسایت اقتصاد ایرانسایت ساعدنیوزسایت همشهری‌آنلاینروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری فارسروزنامه شهروندروزنامه دنیای اقتصادسایت تجارت نیوز