جمعه, ۲۹ تیر, ۱۴۰۳ / 19 July, 2024
مجله ویستا

آلبالو، درمانگاه تابستانی


آلبالو، درمانگاه تابستانی
آلبالو، درختچه‌ یا درختی است که در باغات کشت و در بعضی مکان‌ها به صورت خودرو دیده می‌شود. مکان‌هایی که آلبالو در کشور ما رشد و نمو پیدا می‌کند عبارتند از: کرمان، لرستان، اراک و...
● خواص درمانی آلبالو:
از شیره میوه ترش مزه آن نوعی شربت تهیه می‌شود که از آن به بیماران تب‌دار و مبتلا به ناراحتی‌های کبدی و ورم دستگاه هضم (معده و روده) والتهاب ورم کلیه داده می‌شود. خواص دیگر درمانی این میوه این است که مانند گیلاس مدر و برای دفع ادرار مفید می‌باشد. طریقه جوشاندن و دم کردن دم آلبالو به این شرح می‌باشد، ابتدا یک مشت دم آلبالو را خوب شسته، این مقدار حدودا باید به مقدار ۳۵ گرم باشد و سپس در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه می‌گذاریم تا بجوشد و بعد ازسرد شدن آن را صاف کرده و در یک استکان ریخته و میل می‌کنیم. مصرف دم کرده آلبالو برای برخی از بیماری‌ها از جمله: رماتیسم، تصلب شرایین،‌دفع سنگ کلیه و سنگ‌های صفراوی و یبوست بسیار مفید می‌باشد. علاوه بر آن اثر تصفیه‌کنندگی خوبی بر روی خون می‌گذارد. جوشانده دم این میوه نه تنها ضدسم می‌باشد، بلکه اعصاب را تسکین می‌دهد و اما اثرات درمانی دیگر این میوه اگر هسته‌اش در نایلون پیچیده، بر روی پیشانی بگذاریم دردهای سر از جمله درد میگرن را بهبود می‌بخشد.همچنین له شده آلبالو بر روی ناحیه گردن وصورت اثر شفابخشی زیادی دارد و باعث تقویت پوست می‌شود. روغن مغز آلبالو در تسکین دردهای رماتیسمی و از بین بردن زگیل و رفع لکه‌های صورت بسیار موثر است.
اگر مغز دانه‌های آلبالو را کوبیده و با پنجه مالش داده و به صورت فتیله‌های نرم از آن درست کنیم و در موضع ناراحتی‌های مجرای ادرار گذاشته شود آن را برطرف می‌سازد و ادرار بدون هر ناراحتی دفع خواهد شد. این عمل باعث برطرف شدن انسداد ادرار شده و آن را به‌طور کلی از بین می‌برد. مخلوط آب آلبالو یا مربای آن با یک دهم رازیانه جهت دفع سنگ و حرارت مثانه و سوزش مجاری ادرار موثر است و کلام آخر اینکه شربت و مربای آن برای نارسایی‌های قلبی و کبدی نافع می‌باشد. پس بیاییم هرچه بیشتر با مصرف سبزی و میوه‌جات شادابی و سلامتی را برای خود به ارمغان بیاوریم.

فرزانه محمدحسینی
منبع : روزنامه رسالت