یکشنبه, ۱۳ اسفند, ۱۴۰۲ / 3 March, 2024
مجله ویستا

اتوموبیل - The Car


اتوموبیل - The Car
سال تولید : ۱۹۷۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : یونیورسال
کارگردان : الیوت سیلوراستاین
فیلمنامه‌نویس : دنیس شاریاک، مایکل باتلر و لین اسلیت، برمبنای داستانی نوشته شاریاک و باتلر.
فیلمبردار : جرالد هرشفلد.
آهنگساز(موسیقی متن) : لنرد رُزنمن.
هنرپیشگان : جیمز برولین، کاترین لوید، جان مارلی، ر. ج. آرمسترانگ، رانی کاکس، جان روبینستاین، الیزابت تامپسن، روی جنسن و کیم ریچاردز.
نوع فیلم : رنگی، ۹۸ دقیقه.


در شهر سانتا اینز در جنوب‌غربی آمریکا تصادف‌های زیادی رخ می‌دهد که عامل همه آنها یک اتوموبیل سیاه‌ رنگ مرموز است؛ از جمله دو دوچرخه‌سوار و یک مسافر بین راهی که قربانی این اتوموبیل شده‌اند. «کلانتر پک» (مارلی)، «معاون کلانتر پارنت» (برولین) و دستیارش برای یافتن اتوموبیل و دستگیری راننده آن دست به کار می‌شوند. یک پیرزن سرخ‌پوست ادعا می‌کند که اتوموبیل راننده ندارد. در اینجا وقتی اتوموبیل به صف دانش‌آموزان یک مدرسه یورش می‌برد، آنان گریز به گورستان پناه می‌برند و «الان» (لوید)، محبوبه «پارنت»، اتوموبیل را ناچار به ترک صحنه می‌کند. حادثه‌ها باز هم تکرار می‌شوند و «پارانت» طی یکی از آنها مجروح و در بیمارستان بستری می‌شود. سپس، «لارن» در تصادف‌ با اتوموبیل کشته می‌شود و پلیس برای نابودی آن، در تمهیدی کارساز دره بیرون شهر را با مواد منفجره تله‌گذاری می‌کند و «پارنت» اتوموبیل را به سمت دره ترغیب و ناگزیر به تعقیب می‌کند. انفجار روی می‌دهد و پلیس که کار را تمام شده می‌پندارد، صحنه را ترک می‌کند...
* فیلمی که در درجه اول مدیون استیون اسپیلبرگ است و مخلوطی از دوئل (1971) و آرواره‌ها (1975) به‌شمار می‌آید. و در درجه بعدی در نوع فیلم‌های «شیطانی» قرار می‌گیرد که طی دهه 1970 به‌دنبال موفقیت جن‌گیر (ویلیام فریدکین، 1973)، طالع نحس (ریچارد دانر، 1976) و... مدتی محبوب بودند.


همچنین مشاهده کنید

سایت انرژی پرسسایت نامه نیوزسایت چیدانهسایت فراروروزنامه ابتکارسایت در لحظهسایت عصرایرانسایت الفسایت مشرقخبرگزاری ایرنا