دوشنبه, ۲۸ بهمن, ۱۳۹۸ / 17 February, 2020
اختلال یادگیری
تمام آنچه باید درباره اختلال یادگیری بدانید
پارسینه / ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / وبگردی
تمام آنچه باید درباره اختلال یادگیری بدانید
وقتی به کسی برچسب «اختلال یادگیری» می‌زنیم که آن فرد در رشد توانمندی‌های تحصیلی ناکام باشد. در واقع این کودکان هوشی طبیعی دارند.
  کودک  اختلال یادگیری  دانش آموزان
راه‌اندازی مرکز توانبخشی اختلالات یادگیری در هفتکل
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / ...
راه‌اندازی مرکز توانبخشی اختلالات یادگیری در هفتکل
رئیس آموزش و پرورش استثنائی خوزستان با اشاره به راه اندازی مرکز آموزشی و توانبخشی اختلالات یادگیری در هفتکل، گفت: این مرکز به دانش آموزان ابتدایی که در برخی از دروس دچار اختلال یادگیری هستند خدمات ارائه می‌دهد.
  استانی-اجتماعی  اخبار اجتماعی - خوزستان
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / ...
راهکارهای مناسب ترغیب کودک حواس‌پرت به درس خواندن
یک روانشناس درباره کودکانی که نمی‌توانند در جایی ثابت درس بخوانند، گفت: ابتدا باید علت اینکه فرزندمان نمی‌تواند یک جا بشیند و درس بخواند را ریشه یابی کنیم.به گزارش رکنا،‌هانیه لواف بیان کرد: گاهی اوقات علت آن بیش فعالی از نوع پرتحرکی است که کودک نمی‌تواند یک جا بنشیند و رفتارهایی مانند وسط حرف پریدن و عدم رفتار نظام‌مند دارد.وی افزود: اختلال یادگیری نیز می‌تواند عامل این رفتار کودکان باشد، چراکه باعث دلزدگی در کودک می‌شود و بازدهی کافی ندارد.لواف ادامه داد: برخی از کودکان با والدین لجبازی می‌کنندزیرا می‌خواهند از این طریق جلب توجه کنند، آنها می‌دانند درس خواندن آن‌ها برای والدینشان با اهمیت است.وی افزود: کودکانی که هنگام درس خواندن حواس پرتی دارند و نمی‌توانند یک جا بنشینند باید از لحاظ بیش فعالی …
نشانه‌های اختلال یادگیری در کودکان را بشناسیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / اجتماعی
نشانه‌های اختلال یادگیری در کودکان را بشناسیم
تهران- ایرنا- اگر کودک شما قادر به بستن بند کفش نیست، نمی تواند زیپ لباسش را ببندد یا در تلفظ کلمات ناتوان است، بدانید مبتلا به اختلال یادگیری است و باید برای رهایی وی از این اختلال اقدام کرد.
  سلامت روان
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / سیاسی
عامل مختل کننده حافظه و یادگیری
بر اساس تحقیقات دانشگاه لستر انگلستان مشخص شد چه عاملی عملکردهای شناختی مانند حافظه و یادگیری را با افزایش سن دچار اختلال می‌کند.
  حافظه انسان  کلسیم  مغز
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / ...
تنهایی کودکان اوتیسمی
وحید استرون: جامعه شناخت کافی از بیماری‌شان ندارد و به همین دلیل دست انجمن‌های حمایتی از کمک خیران جامعه کوتاه است. اوتیسم یک اختلال پیچیده و چند وجهی در تکامل ذهن کودکان است و این بیماری دربرگیرنده طیف وسیعی از ناتوانایی‌هایی را شامل می‌شود که با کاهش قدرت یادگیری و...
سفر به مریخ می‌تواند مغز فضانوردان را مختل کند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / علمی و آموزشی
سفر به مریخ می‌تواند مغز فضانوردان را مختل کند
"انجمن علوم اعصاب"(Society for Neuroscience) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند فضانوردانی که در آینده عازم مریخ هستند، در معرض تابش پرتوهای کیهانی هستند که باعث اختلال در یادگیری و حافظه و اضطراب در فضانوردان می‌شود.
  فضا  سفر به فضای عمیق  مغز  مریخ
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / ...
تشخیص اوتیسم در کودکان با نظارت بر مردمک چشم و ضربان قلب
دو دانشمند علوم اعصاب با همکاری دو پزشک بیمارستان کودکان بوستون آمریکا در مطالعه اخیرشان یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که می‌تواند احتمال ابتلا به «اوتیسم» و «سندروم رت» در کوکان را با نظارت بر آماس مردمک چشم و ضربان قلب آنها شناسایی کند.به گزارش ایسنا، اختلالات طیف اوتیسم مانند «سندرم رت» معمولاً در سنین پایین و خرسالی شناسایی می‌شود اما اکنون دانشمندان علوم اعصاب با همکاری پزشکان بیمارستان کودکان بوستون سیستم هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که به باور آنها توسط این سیستم می‌توان با نظارت بر مردمک چشم و ضربان قلب کودکان این اختلال‌ها را زودتر از پیش تشخیص داد.سندرم رت از اختلالات نادر ناشی از مشکلات رشد مغزی است که از رشد طبیعی نوزادان جلوگیری می‌کند. نوزادان مبتلا به این سندروم تا …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ / ...
هر استان حداقل به یک مدرسه اوتیسم نیاز دارد
رئیس سازمان آموزش‌ و پرورش استثنائی کشور گفت: آموزش‌ و پرورش امروز به دنبال عادی‌سازی و یکپارچگی دانش‌آموزان است و هر استان حداقل به یک مدرسه اوتیسم نیاز دارد.مجید قدمی در گردهمایی مشترک مدیران کل و معاونان سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، با تاکید بر توجه به تفاوت‌های فردی افراد، اظهار کرد: سال گذشته ۸۳ هزار دیرآموز در طرح سنجش معرفی شدند که این نشان می‌دهد مخاطبان ما یکسان نیستند و طیف گسترده‌ای را شامل می‌شوند و این فقط یک مصداق از تفاوت‌ها است. فضای آموزشی در مواجهه با این تفاوت‌ها باید آماده باشد. رئیس سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی کشور با تمجید از اجرای طرح توصیفی در مدارس ابتدایی، به آمار دانش‌آموزان با نیازهای ویژه اشاره و اظهار کرد: بیش از …
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / بهداشت و سلامت
اختلال یادگیری خاص چیست؟
یک دکترای روانشناسی گفت: اختلال یادگیری خاص، نقص در مهارت‌های تحصیلی عمومی محسوب می‌شود.
طرح بسندگی زبان فارسی و تصور عدالت آموزشی
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / سیاسی
طرح بسندگی زبان فارسی و تصور عدالت آموزشی
در طرح بسندگی، عدم کفایت زبان فارسی در کودکان غیرفارسی‌زبان، به مثابه یک ناتوانی و مانند مواردی همچون کم‌بینایی، کم‌شنوایی یا یک اختلال یادگیری برخورد خواهد شد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۳/۰۵ / ...
نتایج خوب در امتحانات، علاوه بر مطالعه و یادگیری نیاز به سلامت جسم و روح هم دارد
مثلثی برای موفقیت در امتحاناتگروه جامعه: امتحان همیشه برای دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان مهم بوده است‌ چرا‌که در درجه اول میزان آموختگی دانش‌آموز دانسته می‌شود و معیار سنجش درس خواندن او است و علاوه بر این، می‌تواند در مراحل بعدی تحصیلی او نیز موثر باشد؛ مثلا ورودی یک مدرسه خاص نیاز به معدل خاصی داشته باشد و یا سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور که در سال‌های اخیر به فرآیند ارزیابی داوطلبان اضافه شده، بر انتخاب رشته و دانشگاه او موثر باشد. در کنار درس خواندن اما‌ شرایط جسمی و روحی دانش‌آموزان نیز در نتیجه امتحان مهم هستند و نمی‌توان تمام نتیجه امتحان را به میزان درس خواندن دانش‌آموز ربط داد. این روزها که در ایام امتحانات برخی مقاطع هستیم و به امتحانات برخی مقاطع دیگر نیز نزدیک می‌شویم، مرور شرایطی که …
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ / وبگردی
چگونه چاقی و مقاومت به انسولین موجب اختلال در عملکرد شناختی مغز می‌شوند
چاقی با در هم شکستن سد خونی‌مغزی منجر به بروز مشکلاتی در زمینه‌ی یادگیری و حافظه می‌شود.
نکته بهداشتی: نشانه‌های اختلال یادگیری
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۱/۱۳ / وبگردی
نکته بهداشتی: نشانه‌های اختلال یادگیری
همشهری آنلاین: مشکلات خواندن و نوشتن در میان کودکان شایع‌ هستند و همیشه به معنای اختلال یادگیری نیستند.
اقتصادنیوز / ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ / اقتصادی
اختلالی که آرام آرام سلول های حافظه را نابود می کند
اقتصادنیوز: آلزایمر یک اختلال پیش رونده مغزی است که به تدریج حافظه شخصی و توانایی یادگیری و انجام فعالیت‌های روزانه را مختل می‌کند.
کدام دانش‌آموزان باید به مراکز "ال‌دی" ارجاع داده شوند
تسنیم / ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ / اجتماعی
کدام دانش‌آموزان باید به مراکز "ال‌دی" ارجاع داده شوند
رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی با بیان اینکه کودکان دارای اختلال یادگیری در دروس دیکته، فارسی و ریاضی مشکل دارند که در برخی مواقع در کلاس درس توسط معلم کنار گذاشته می‌شوند، موارد ارجاع دانش‌آموزان به مراکز "ال‌دی" را تشریح کرد.