سه شنبه, ۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 26 May, 2020
دلبر
دومین خانواده یوزپلنگ آسیایی در پارک توران استان سمنان مشاهده شد
۵ روز قبل / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / یوزپلنگ آسیایی / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
دومین خانواده یوزپلنگ آسیایی در پارک توران استان سمنان مشاهده شد
سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: دومین خانواده سه نفره یوزپلنگ آسیایی به فاصله یک هفته از مشاهده خانواده پنج نفره در پارک ملی توران این استان مشاهده شد.
فراهم آوردن تمهیدات افزایش شانس زادآوری ایران در پارک توران
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / یوزپلنگ آسیایی / دلبر / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
فراهم آوردن تمهیدات افزایش شانس زادآوری ایران در پارک توران
سمنان- ایرنا- دامپزشک و کارشناس بیماری‌های حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: تله‌های زنده‌گیری یوزپلنگ نر برای کمک به زادآوری یوزپلنگ انتقالی به استان سمنان از پارک پردیسان تهران با نام «ایران» در محدوده پارک ملی توران نصب شد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
یوزها در حاشیه
انتقال یوزهای پردیسان به پارک ملی توران یکی از مهم‌ترین خبرهای حوزه حیات‌وحش در سال 99 است‌؛ انتقالی که با حواشی بسیار همراه شد به‌طوری که حتی یوزها و وضعیت‌شان در این پارک ملی هم در حاشیه قرار گرفت. در صحبت‌های مسوولان یکی از موضوعاتی که مطرح می‌شد این بود که یوزها بالاخره به زیستگاه خود بازگشتند. تیترهایی با همین محتوا هم در شبکه‌های اجتماعی رد و بدل می‌شد و برخی را به وجد می‌آورد. در این حالت یوزها به مثابه شهرستانی‌هایی در نظر گرفته شده بودند که برای مدتی به پایتخت مهاجرت کرده و حالا برای رسیدن به آب و هوای خوب بار دیگر به شهرشان اسباب‌کشی می‌کردند. در پاسخ‌هایی که مسوولان به پرسش‌های خبرنگاران می‌دادند مشخص نبود …
غم رفتن کوشکی در دل دوست‌داران محیط زیست خراسان شمالی
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران / یوزپلنگ آسیایی / دلبر / جاجرم / خراسان شمالی / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
غم رفتن کوشکی در دل دوست‌داران محیط زیست خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- یک ماه از رخت کشیدن «کوشکی» و «دلبر»، یوزهای نر و ماده، از پارک پردیسان تهران به سمنان می‌گذرد، انتقالی که اگرچه کارشناسی شده عنوان شد اما این موجب نشد دل دوست‌داران محیط زیست در خراسان شمالی به آن راضی شود و انتقاد و گلایه آنان را نسبت به این امر درپی نداشته باشد.
نسل یوزپلنگ آسیایی حفظ نخواهد شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
نسل یوزپلنگ آسیایی حفظ نخواهد شد
ایمان معماریان: دلبر رو به مرگ بود. دلبر بیماری داشت و اگر درمان نمی‌شد تا حالا مرده بود، برای همین درمان نیز هزار دردسر و مشکل داشتیم. پیام محبی: از اوایل اسفند می‌دانستیم قرار است این کار را کنیم. روزی که برای دلبر به پردیسان رفتیم، کمتر از دوازده ساعت پیش از انجام کار مطلع شده بودیم.
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
کنار قبر جیران
یک: از قدیم رسم بود که زمان زیارت شاه، مردم عادی را از حرم بیرون و آنجا را برای «زائر ویژه» قُرق و خلوت می‌کردند. اما آن روز ناصر‌الدین‌شاه به نوکرانش گفت کسی کاری به کار مردم نداشته باشد و مزاحمتی برای سایر زیارت‌کنندگان حرم ایجاد نکند.  چند روز مانده بود به جشن‌های پنجاهمین سال سلطنتش و آمده بود که از امامزاده دعای خیر و تبرک بگیرد. نگران بود که اتفاق غیرمنتظره‌ای همه برنامه‌ریزی‌ها را به‌ هم بریزد. اول به حضرت عبدالعظیم سلام و عرض ادب کرد و بعد به سمت حرم امامزاده حمزه رفت و دقایقی آنجا ماند.  سپس برگشت، آهسته و بی‌خیال از جلوی قبر جیران، دلبر سال‌های جوانی‌اش گذشت و به ضریح عبدالعظیم نزدیک شد. هنوز به ضریح …
هیچ داده‌ای از وضعیت سلامت یوزپلنگ‌های پردیسان نداشتیم
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / یوزپلنگ ایرانی / کوشکی / دلبر
هیچ داده‌ای از وضعیت سلامت یوزپلنگ‌های پردیسان نداشتیم
مدیرکل حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: هیچ داده ای از وضعیت سلامت یوزپلنگ های پردیسان طی ۶ سال گذشته نداشتیم.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
دامپزشک متخصص حیات وحش نداریم
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان محیط‌زیست با بیان اینکه در حال حاضر دامپزشک متخصص حیات‌وحش در کشور وجود ندارد، گفت: داده‌ قابل‌استفاده‌ای در خصوص دلبر و کوشکی وجود نداشت. به گزارش مهر، شهاب‌الدین منتظمی در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر چند دامپزشک حیات‌وحش در کشور وجود دارند و چرا بیمارستان دامپزشکی تهران برای این انجام‌پروژه انتقال یوزها انتخاب شد، بیان کرد: ما در کشور دامپزشک متخصص حیات‌وحش نداریم و برای انجام چنین پروژه‌ای با مقیاس ملی معتقد به انحصارگرایی نیستیم و بیمارستان دامپزشکی یکی از گروه‌هایی بود که برای انجام این پروژه اعلام آمادگی کرده بود. او در ادامه تصریح کرد: دامپزشکان بسیار زیادی در حوزه حیات‌وحش فعالیت …
آیا کوشکی و دلبر صاحب خانواده می‌شوند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
آیا کوشکی و دلبر صاحب خانواده می‌شوند؟
کوشکی و دلبر دو یوزپلنگ نر و ماده‌ای هستند که از سال ۱۳۹۳ در پارک پردیسان زندگی کردند و فروردین ماه ۱۳۹۹ به زادگاه خود یعنی توران بازگشتند که در روند این انتقال نتایج آزمایش‌های بالینی نشان داد هر دو یوز از لحاظ زادآوری سالم هستند، حال آیا می‌توان امیدوار بود که آنها صاحب خانواده شوند.
آخرین وضعیت سلامت «کوشکی» و «دلبر»
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کوشکی و دلبر / حیات وحش در اسارت
آخرین وضعیت سلامت «کوشکی» و «دلبر»
تیم تخصصی بیمارستان دامپزشکی تهران، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت سلامت «کوشکی» و «دلبر» - یوزهای در اسارت - پیش از انتقال به پارک ملی توران و مناسب بودن آزمایش خون آن‌ها اظهار کرد: متاسفانه دندان‌های یکی از یوزها صدمه دیده است که این می‌تواند مشکلاتی را برای او در پی داشته باشد.
خاطره سازان ماه رمضان چه کسانی هستند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / کاظم احمدزاده / فرزاد جمشیدی / مجید اخشابی / سیروس گرجستانی / معاونت سیما / گمشده رمضان / علیرضا کاظمی‌پور / محمدحسین لطیفی / مهرانه مهین‌ترابی / تعطیلات نوروزی
خاطره سازان ماه رمضان چه کسانی هستند؟
از دهه 70 برنامه‌های رمضانی معاونت سیما شکل و شمایل منسجم‌تری به خودش گرفت و در کنار برنامه‌های معارفی، سریال‌های مناسبتی هم تولید و پخش شدند.
چشم امید به زادآوری یوزها در خانه
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / دلبر / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
چشم امید به زادآوری یوزها در خانه
سمنان- ایرنا- کوشکی ، دلبر و ایران، یوزپلنگ‌های در اسارت بودند که بعد از سال‌ها به زادگاهشان در پارک ملی توران استان سمنان بازگشتند، این اقدام تلاشی برای کمک به زادآوری و افزایش جمعیت این گونه ارزشمند و در خطر انقراض است.
رقیب هراسی، سیاست نخ‌نما شده اصلاح‌طلبان
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
رقیب هراسی، سیاست نخ‌نما شده اصلاح‌طلبان
سیاست رقیب هراسی و ترسیم دیو و دلبر اصلاح‌طلبان از جریان مقابل نزد مردم، گویی به یک دستورالعمل ثابت برای فعالان این جریان تبدیل شده است؛ سیاستی که برای روز‌های بی کارنامه و عملکرد غیرقابل دفاع آنها، جایگزین خوبی به‌حساب می‌آید.
همه تلاش سازمان محیط‌زیست جلوگیری از انقراض یوز ایرانی است
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / دلبر
همه تلاش سازمان محیط‌زیست جلوگیری از انقراض یوز ایرانی است
کیومرث کلانتری روز یکشنبه در نشست خبری درباره انتقال سه یوزپلنگ پارک پردیسان به منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان گفت: یوزپلنگ گربه‌سانی ارزشمند است و در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (آی یو سی ان - IUCN) به عنوان گونه‌ای در خطر انقراض قرار دارد و همه تلاش سازمان محیط‌زیست این است که یوز ایرانی به سرنوشت شیر ایرانی گرفتار نشود و از خطر انقراض نجات یابد.
«کوشکی» و «دلبر» اولویت دوم سازمان محیط‌زیست برای تکثیر در اسارت است
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / دلبر
«کوشکی» و «دلبر» اولویت دوم سازمان محیط‌زیست برای تکثیر در اسارت است
شهاب الدین منتظمی روز یکشنبه در نشست خبری درباره انتقال کوشکی، دلبر و ایران سه یوزپلنگ پردیسان به زیستگاه توران در استان سمنان در پاسخ به سوال ایرنا درباره سرنوشت کوشکی و دلبر گفت: «کوشکی» و «دلبر» یوزپلنگ نر و ماده‌ای که از پارک پردیسان به توران منتقل شدند، اولویت دوم این سازمان برای اجرای پروژه تکثیر در اسارت است، اولویت اول ما «ایران» ماده یوز جوان است.
نشست خبری درباره انتقال سه یوزپلنگ از تهران به سمنان
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / یوزپلنگ آسیایی / دلبر / پارک پردیسان
نشست خبری درباره انتقال سه یوزپلنگ از تهران به سمنان
ایرنا- تهران- نشست خبری درباره «کوشکی»، «دلبر» و «ایران» سه یوزپلنگ که از پارک پردیسان تهران به منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان منتقل شده‌اند روز یکشنبه با حضور کیومرث کلانتری معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در این پارک برگزار شد.
کاهش ۹۰ درصدی جمعیت یوزهای آسیایی در ایران طی ۶ دهه
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / یوزپلنگ آسیایی / سازمان محیط زیست ایران / کوشکی و دلبر / ایران
کاهش ۹۰ درصدی جمعیت یوزهای آسیایی در ایران طی ۶ دهه
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه طی شش دهه جمعیت یوزهای آسیایی در ایران بین ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش یافته است، گفت: برای حفاظت از یوزها به دنبال راه‌اندازی مرکز ملی تحقیقات یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران هستیم.
چرایی مخالف دوست داران طبیعت خراسان شمالی با انتقال کوشکی به منطقه توران
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / استانی-اقتصادی / کوشکی و دلبر / میاندشت / خراسان شمالی
چرایی مخالف دوست داران طبیعت خراسان شمالی با انتقال کوشکی به منطقه توران
منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم یکی از مناطق مستعد و زیستگاه های اصلی یوزپلنگ آسیایی در ایران و منطقه خاورمیانه است که همیشه بعد از گذشت مدتی خبر ثبت یوزپلنگ آسیایی به گوش می رسد.
ببینید | لحظه رهاسازی کوشکی و دلبر در پارک ملی توران
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / یوزپلنگ / حیوان / استان سمنان
ببینید | لحظه رهاسازی کوشکی و دلبر در پارک ملی توران
کوشکی و دلبر، زوج یوزپلنگ در اسارت، روز پنجشنبه به زادگاه خود در پارک ملی توران استان سمنان بازگردانده و در این پارک رهاسازی شدند.
پاسخ به حواشی انتقال کوشکی، دلبر و ایران
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / سازمان محیط زیست
پاسخ به حواشی انتقال کوشکی، دلبر و ایران
انگیزه اصلی نگارش این یادداشت، پاسخ به تقدیر و تشکرها و البته در موارد اندکی، طعن و لعن هایی بوده و هست که به دلیل فرایند انتقال موفقیت آمیز کوشکی، دلبر و ایران، سه یوزپلنگ ایرانی مهمان پارک پردیسان تهران به پارک ملی توران در استان سمنان و پوشش دقیق و لحظه به لحظه صوتی، تصویری و چندرسانه ای این اقدام افتخار آمیز، بوسیله روابط عمومی سازمان، نصیب مدیران ارشد و شخص من، به عنوان مدیر روابط عمومی سازمان محیط زیست شد.
دلبر و کوشکی روی نیسان آبی + عکس
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
دلبر و کوشکی روی نیسان آبی + عکس
یوز‌های ایرانی سوار بر نیسان آبی عازم توران شدند تا عاشقانه‌های دلبر و کوشکی در توران ادامه پیدا کند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
کوشکی و دلبر با موفقیت در زادگاهشان توران، رهاسازی شدند
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: کوشکی و دلبر ۲ یوزپلنگ ایرانی روز پنجشنبه با موفقیت پس از انتقال به پارک ملی توران استان سمنان با موفقیت رهاسازی شدند.
آغاز طرح جدید زادآوری یوزپلنگ ها
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / کوشکی / دلبر / یوزپلنگ ایرانی
آغاز طرح جدید زادآوری یوزپلنگ ها
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست، از اجرای موفقیت آمیز طرح انتقال دو یوزپلنگ ایرانی با نام‌های دلبر و کوشکی از پارک پردیسان تهران به پارک ملی توران در استان سمنان خبر داد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / دلبر و کوشکی / یوزپلنگ ایرانی
(تصاویر) بازگشت دلبر و کوشکی به توران تحت تدابیر پزشکی!
دلبر و کوشکی دو یوزپلنگ اصیل ایرانی به زادگاه اصلی شان یعنی دشت حفاظت شده توران در شاهرود برده و رها شدند تا همراه با ایران و دیگر گونه‌های حفاظت شده این منطقه در زیست بوم طبیعی خود آماده نجات این گونه در حال انقراض شوند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
کوشکی و دلبر هم به زیستگاه طبیعی یوزپلنگ بازگشتند
دو یوزپلنگ ایرانی باقیمانده در پارک پردیسان، کوشکی و دلبر به زیستگاه طبیعی یوزپلنگ در استان سمنان بازگشتند.  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، دو قلاده یوزی که در پارک پردیسان نگهداری می‌شدند برای ادامه تحقیقات به پارک ملی و ذخیره‌گاه زیستکره توران، واقع در استان سمنان بازگشتند. در فرآیند زنده‌گیری و انتقال این دو یوزپلنگ که به وسیله دامپزشکان سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری تیم تخصصی بیمارستان دامپزشکی تهران انجام شد، ابتدا دلبر (یوزپلنگ ماده) بیهوش و پس از انجام آزمایش‌های مختلف، سونوگرافی و رادیولوژی، وارد مرحله ریکاوری شد و در باکس مخصوص انتقال به هوش آمد. پس از آن، بلافاصله، بیهوشی کوشکی، یوزپلنگ نر، در دستور کار قرار گرفت و پس از بیهوشی و …
پنهانکاری دوباره سازمان محیط زیست در انتقال یوزپلنگ/ دلبر و کوشکی راهی سمنان شدند
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / یوزپلنگ ایرانی / سازمان محیط زیست / گونه های در حال انقراض
پنهانکاری دوباره سازمان محیط زیست در انتقال یوزپلنگ/ دلبر و کوشکی راهی سمنان شدند
سازمان محیط زیست با انتشار یک خبر کوتاه از انتقال «دلبر و کوشکی از پارک پردیسان به منطقه حفاظت شده توران استان سمنان خبر داده است و اعلام کرد: این انتقال موفقیت آمیز بوده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
قصد پنهانکاری نداشتیم
امیر عبدوس، مدیرکل محیط زیست سمنان با بیان اینکه برای اجرای پروژه انتقال یوزهای پارک پریسان قصد پنهانکاری نداشتیم، اظهار کرد: دلبر و کوشکی هم به سمنان منتقل می‌شوند. عبدوس در گفت‌وگو با مهر در خصوص اجرای طرح تکثیر در شرایط نیمه اسارت یوزپلنگ آسیایی که با انتقال یوز ماده جوان «ایران» هفته گذشته کلید خورد، گفت: پروژه انتقال این یوز ماده با موفقیت و منطبق با اصول علمی و با حضور تیم دامپزشکی انجام شده است. او با اشاره به اینکه درباره تصمیم سازمان به اجرای این طرح از آذر ماه سال گذشته با برخی رسانه‌ها گفت‌وگو کرده‌ام، ابراز کرد: به دلیل حساسیت‌هایی که در زمان انتقال وجود دارد و استرس بالایی که به حیوانات منتقل می‌شود در همه موارد مشابه در جهان سعی می‌شود …
انتقاد از نبود مستندات پزشکی درباره یوزهای پردیسان تا شخصی‌سازی اطلاعاتِ حیات وحش/ هیچ سندی درباره داروی مصرفی "دلبر" وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / ایران / دامپزشکی / حیات وحش ایران / یوزپلنگ آسیایی / پیام محبی / کوشکی و دلبر
انتقاد از نبود مستندات پزشکی درباره یوزهای پردیسان تا شخصی‌سازی اطلاعاتِ حیات وحش/ هیچ سندی درباره داروی مصرفی "دلبر" وجود ندارد
ایلنا: رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران گفت: ما در صورتی پیگیر وضعیت یوزها در سمنان می‌شویم که سازمان محیط زیست از ما درخواست کند.
قصدپنهانکاری نداشتیم/ «دلبر» و «کوشکی» هم به سمنان می‌روند
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / یوزپلنگ ایرانی / گونه های در حال انقراض / امیر عبدوس
قصدپنهانکاری نداشتیم/ «دلبر» و «کوشکی» هم به سمنان می‌روند
مدیرکل محیط زیست سمنان با بیان اینکه برای اجرای پروژه انتقال یوزهای پارک پریسان قصد پنهانکاری نداشتیم، اظهارداشت: دلبر و کوشکی هم به سمنان منتقل می‌شوند.
سلامت معنوی، تفکر تحلیلی و هشت چرخه زندگی؛ راهکار‌های مدیریت اضطراب کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
سلامت معنوی، تفکر تحلیلی و هشت چرخه زندگی؛ راهکار‌های مدیریت اضطراب کرونا
در این شرایط که به خوبی مراقبت از جسم خود را آموزش می‌بینیم و می‌کوشیم تا مبتلا به این بیماری نشویم، باید به فکر روح و روان خود نیز باشیم و تلاش کنیم درگیر بیماری‌های خطرناک در زمینه سلامت روان نشویم. این موضوع نیز راهکار‌هایی دارد که باید آموزش دید و یاد گرفت. در همین خصوص، دیدارنیوز در گفتگو با دلبر نیروشک که دارای دکترای روانشناسی بالینی است گفتگو کرده است. وی می‌گوید: یکی از راهکار‌هایی که در مدیریت اضطراب، وسواس فکری و حتی عملی، خیلی تاکید می‌شود راه اندازی تفکر تحلیلی است. تفکر تحلیلی یعنی تقویت ذهن پرسشگر، یعنی هر فکر منفی که به ذهنم رسید اول از خود دو تا سوال بپرسم. سوال اول این است که چه مدارک و مستنداتی وجود دارد برای اثبات این فکر منفی و سوال دوم این است که آیا دلایل دیگری وجود دارد …
سفر «ایران» به منطقه «توران» و پاسخهای محیط زیست
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / یوزپلنگ آسیایی / کوشکی و دلبر / تکثیر در اسارت یوزپلنگ آسیایی / سازمان محیط زیست ایران / ایران
سفر «ایران» به منطقه «توران» و پاسخهای محیط زیست
«ایران» - یکی از سه یوزپلنگ در اسارت پارک پردیسان- در حالی به منطقه حفاظت شده «توران» منتقل شد که واکتش های زیادی درباره نحوه انتقال آن تا شفاف نبودن برنامه‌های تکثیر در اسارت را به دنبال داشت.
امنیت توران شاهرود در خدمت یوز آسیایی/طرح زادآوری یوز و حواشی آن
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / محیط زیست سمنان / پارک پردیسان / سازمان محیط زیست / کوشکی / دلبر / پارک ملی توران / حنیف رضا گلزار / امیر عبدوس / یوزپلنگ آسیایی
امنیت توران شاهرود در خدمت یوز آسیایی/طرح زادآوری یوز و حواشی آن
شاهرود - بالاخره پس از سال‌ها «ایران» به زیست‌کره توران شاهرود رسید و قرار است دو یوز دیگر به نام دلبر و کوشکی نیز به این نقطه از مهم‌ترین زیستگاه یوز آورده شوند.
فیلم | لحظه رهاسازی ماده یوزپلنگ ایرانی در توران
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
فیلم | لحظه رهاسازی ماده یوزپلنگ ایرانی در توران
نخستین تصویر از حضور «ایران» یوزپلنگ ماده جوان در محوطه فنس کشی شده سایت یوزپلنگ دلبر در منطقه حفاظت شده توران (سمنان) را ببینید.
«ایران» به شاهرود رسید/ دلبر و کوشکی به خانه باز می‌گردند
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / امیر عبدوس / زیستکره توران شاهرود / پارک ملی توران / محیط زیست استان سمنان
«ایران» به شاهرود رسید/ دلبر و کوشکی به خانه باز می‌گردند
شاهرود - مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست سمنان از رها سازی ایران، یوز ماده سه ساله در زیست‌کره توران شاهرود خبر داد و گفت: کوشکی و دلبر نیز پس از بررسی‌های لازم به این مکان، منتقل خواهند شد.
ببینید | پشت پرده جنجال بزرگ بر سر سه قلاده یوز ایرانی!
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / یوزپلنگ / ایران / حیوانات وحشی
ببینید | پشت پرده جنجال بزرگ بر سر سه قلاده یوز ایرانی!
روز گذشته و انتقال یوزهای زیبای ایرانی به زیستگاه طبیعی توران سمنان جنجال بزرگی به پا کرد. ماجرای بیهوشی موقت ایران و کوشکی زوجی که باید در زیستگاه رها می‌شدند و دلبر که باید در سازمان محیط زیست می‌ماند حسابی خبرساز شد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
بازی با جان آخرین یوزهای اسیر
‏  [مهتاب جودکی] پیش از این، دو بار در اسفندماه تلاش کرده بودند «دلبر» و «کوشکی» را بیهوش کنند. چند ساعت دنبال آنها دویده و حریف یوزها نشده بودند. مسئولان دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌ زیست که تا پیش از این قرار بود «ایران»، ماده یوزپلنگ جوان پارک پردیسان را برای تکثیر در شرایط نیمه اسارت به منطقه حفاظت‌شده توران ببرند، صبح دیروز بار دیگر عجولانه عملیات بیهوشی و انتقال تنها یوزپلنگ‌های در اسارت جهان را آغاز کردند. آنها که در تلاش بودند خلاف پروتکل‌های مربوط کوشکی و ایران را زنده‌گیری کنند و به بهانه معاینه‌های دوره‌ای با قفس‌های آهنی به سمنان ببرند، این‌بار هم بدون مجوزهای سازمان‌های دامپزشکی و حفاظت …
انتقال یوزهای پارک پردیسان به سمنان
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / کوشکی و دلبر
انتقال یوزهای پارک پردیسان به سمنان
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست از انتقال یوزهای پارک پردیسان به استان سمنان خبر داد.
سازمان محیط‌زیست: انتقال «کوشکی» و «دلبر» اقدامی کارشناسی است
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / دلبر
سازمان محیط‌زیست: انتقال «کوشکی» و «دلبر» اقدامی کارشناسی است
تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست جابجایی یوزپلنگ‌های پارک پردیسان (کوشکی و دلبر) را اقدامی کارشناسی دانست.
کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / احمد دلبری / ویروس کرونا / سالمندی
کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
رئیس انجمن علمی سالمند شناسی و طب سالمندان ایران، گفت: کرونا برای آن دسته از سالمندانی که نکات بهداشتی و قرنطینه خانگی را رعایت میکنند بیماری خطرناکی نیست.
قطعه‌ای گمنام اما آشنا به گوش ایرانیان/ شنوندگان عزیز توجه فرمایید!
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / موسیقی ایرانی / علی اکبر دلبری / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی)
قطعه‌ای گمنام اما آشنا به گوش ایرانیان/ شنوندگان عزیز توجه فرمایید!
مارش موسوم به «۲۱ حمزه» یکی از مهم‌ترین نمادهای پیروزی رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس و در عملیات‌های مختلف بود؛ اما این مارش را چه کسی نوشت و چگونه در حافظه جمعی ایرانیان ماندگار شد؟
چگونه استرس ناشی از کرونا را در خانواده شکست بدهیم؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
چگونه استرس ناشی از کرونا را در خانواده شکست بدهیم؟
بیماری کرونا که باعث مرگ هم وطنان زیادی در کشور شده، ترس و استرس فراوانی را به جان مردم انداخته است، ترس و استرسی که اگر از امروز مدیریت نشود قطعاً در آینده موجب بروز اختلالات روحی و روانی فراوانی در میان افراد جامعه خواهد شد. برهمین اساس دیدارنیوز با دلبر نیروشک که دارای مدرک دکترای روانشناسی به گفتگو می‎پردازد تا در مورد راهکار‌های مناسب در زمینه حل استرس‎های ناشی از شیوع کرونا مطالبی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد. وی می‌گوید: من همیشه می‌گویم ما به کرونا هویت می‌دهیم و کرونا به خودی خود هیچ هویتی ندارد، یعنی ما داریم آن را بزرگ می‌کنیم. از کجا معلوم اگر حال تو بد است به خاطر کرونا است و به خاطر حوادث سه ماه گذشته نیست؟ چون از لحاظ روانشناسی ما یک ناخودآگاه داریم که تمام اتفاقات را مثل …
دیزنی دوباره به سراغ «دیو و دلبر» رفت
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / کمپانی دیزنی / دیو و دلبر / سریال خارجی
دیزنی دوباره به سراغ «دیو و دلبر» رفت
دیزنی نمی‌خواهد داستان «دیو و دلبر» را رها کند و به همین دلیل قصد دارد پیش‌درآمدی بر داستان اصلی بسازد.
راه ارتباطی ۱۱ روستای شاهیوند تا اطلاع ثانوی مسدود است
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / استانی-اجتماعی / سیلاب لرستان / سیل / اخبار سیلاب
راه ارتباطی ۱۱ روستای شاهیوند تا اطلاع ثانوی مسدود است
فرماندار چگنی گفت: هم‌اکنون راه ارتباطی بین شهرهای سراب دوره و ویسیان و روستاهای حیات‌الغیب، دلبر سادات، سبزوار، دوآب، ورپل و ۱۱ روستای انتهای بخش شاهیوند تا اطلاع ثانوی مسدود است.
۳۱ درصد جمعیت ایران در ۱۴۳۰ سالمند خواهند بود
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / احمد دلبری / سالمندی / دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
۳۱ درصد جمعیت ایران در ۱۴۳۰ سالمند خواهند بود
رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، گفت: آمارها نشان می دهد در سال ۱۴۳۰، ۳۱ درصد کل جمعیت کشورمان را سالمندان تشکیل خواهند داد.
دلایل نگهداری یوزهادرتهران پابرجاست/اتلاف هزینه بااحداث سایت تازه
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / پارک ملی کویر / آفریقای جنوبی / ایمان معماریان / کوشکی / دلبر / یوزپلنگ ایرانی / یوزپلنگ آسیایی / حیات وحش / مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان / سازمان محیط زیست
دلایل نگهداری یوزهادرتهران پابرجاست/اتلاف هزینه بااحداث سایت تازه
دامپزشک پیشین یوزهای پردیسان معتقد است راه‌اندازی سایت تازه تکثیر یوز در استان‌ها و جابه‌جایی یوزها به آن سایت اتلاف هزینه خواهد بود و دلایل انتخاب تهران برای این کار همچنان معتبر است.
تجربه‌های موفق تکثیر یوز در اسارت/ تعلل منجر به انقراض یوز می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / Endangered Wildlife Trust / پارک ملی کویر / یوزپلنگ / یوزپلنگ آسیایی / مرتضی پورمیرزای / مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان / سازمان محیط زیست / حیات وحش / یوزپلنگ ایرانی / انجمن یوز ایرانی
تجربه‌های موفق تکثیر یوز در اسارت/ تعلل منجر به انقراض یوز می‌شود
مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی بر ضرورت پرهیز از اعلام آمار نادرست تأکید کرد و گفت: در جهان تجربه‌های موفقی از تکثیر یوز در اسارت داریم و اگر دست روی دست بگذاریم یوز منقرض می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / کافه خبرورزشی / یادداشت / شهرام وزیری / استقلال / پرسپولیس / ایرج عرب / امیرحسین فتحی / خبرورزشی
کافه خبرورزشی| دلبر جانان من برده دل و جان من
اشتباه لپی امثال فتحی‌ها و عرب‌ها در این است که فکر می‌کنند اینان هستند که با حضورشان به صندلی‌ها و میز‌های استقلال و پرسپولیس اعتبار می‌بخشند.
۱۳۹۸-۰۹-۱۷
خسران دنیا؛ درباب عدم حضور ۱۰ ساله دلبر حکیم‌اُوا، استاد دانشگاه و نوازنده پیانو در ایران
هنگام شنیدن رسیتال پیانوی تازه‌ دلبر حکیم‌اُوا، گذشته از زیبایی تمام‌ وکمال و مسحور‌کننده‌ موسیقی که در لحظه‌لحظه‌ کنسرت جریان داشت، یک فکر، یک رؤیا ذهنم را به خود مشغول می‌کرد. برای آن که منشأ آن رؤیا را بهتر ببینیم باید به گذشته بازگردیم، به حدود 10 سال قبل هنگامی که نوازنده‌ نام‌آور تاجیک ایران را ترک کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / سازمان حفاظت محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی / پارک پردیسان / کوشکی و دلبر / تکثیر در اسارت
خط پایان کوشکی و دلبر
تهران- ایرنا- کوشکی و دلبر دو یوزپلنگ نر و ماده‌ای هستند که از سال ۱۳۹۳ با هدف تکثیر در اسارت و نجات گونه خود به پارک پردیسان منتقل شدند اما اقدامات زیاد صورت گرفته برای زادآوری آنهانتیجه‌بخش نبود و اکنون سازمان محیط‌زیست بر این باور است که خط پایان این دو فرا رسیده زیرا دیگر کارایی خود را برای زادآوری از دست داده‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶
هیلمن؛ از دلبر آهنی ایرانی تا بازسازی حشره کوچک! (+فیلم و تصاویر)
طی سال های فعالیت این برند تغییرات و جابجایی های زیادی در مالکیت آن شکل گرفت و اگر به قسمت های مهمتر آن بخواهیم اشاره کنیم از سال 1967 تا 1979 در مالکیت کرایسلر قرار داشت که در این دوران خودوری اونجر مدل 1970 معرفی شد که سال 1975 مدل 4 درب آن وارد ایران شد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / فیلم «رونا مادر عظیم» / جشنواره مانهایم و هایدلبرگ
جایزه آلمانی‌ها به برادران محمودی برای «رونا مادر عظیم»
فیلم «رونا مادر عظیم» موفق به کسب جایزه از شصت و هشتمین جشنواره مانهایم و هایدلبرگ آلمان شد.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / رونا مادر عظیم / فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» / جشنواره مانهایم و هایدلبرگ
«رونا، مادر عظیم» در جشنواره مانهایم آلمان
فیلم سینمایی «رونا، مادر عظیم» در دو بخش مسابقه جشنواره مانهایم و هایدلبرگ کشور آلمان به نمایش درمی آید.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / هادی دلبری / بوفه مدارس / لباس فرم مدارس / سرویس مدارس / سازمان دانش‌آموزی
چگونگی روند نظارت سازمان دانش آموزی بر بوفه، سرویس و لباس فرم مدارس
معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش‌آموزی کشور در رابطه با چگونگی سیستم نظارت بر بوفه ، سرویس و لباس فرم مدارس توضیحاتی را ارائه داد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / دیو کوکی و دلبر / نانسی کمپل الن / بیتا ابراهیمی
«دیو کوکی و دلبر» منتشر شد
«عاشقانه‌های عجیب دیو کوکی و دلبر» نوشته نانسی کمپل الن با ترجمه بیتا رحیمی منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / پارک پردیسان / شهاب الدین منتظمی / حیات وحش / دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست / معاونت محیط طبیعی سازمان محیط زیست / یوزپلنگ ایرانی / کوشکی / لقاح مصنوعی / مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان
دنبال بهترین گزینه برای یوزها هستیم/ هورمون‌تراپی دلبر ایراد داشت
مدیرکل دفتر حیات وحش با اعلام این که اشکالاتی به فرایند هورمون‌تراپی یوز ماده پردیسان در گذشته وارد شده است، گفت: تلاش می‌کنیم بهترین گزینه را برای سه یوزپلنگ پردیسان در اختیار داشته باشیم.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / امیرحسین بانکی‌پور فرد / طرح « حیات حسینی / کتاب «روایت سرّ دلبران» / معرفی کتاب برای ایام محرم
«سر دلبران» در طرح مطالعاتی محرم
«سر دلبران» نوشته امیرحسین بانکی‌پور فرد به عنوان یکی از کتاب‌های طرح مطالعاتی محرم ۱۴۴۱ معرفی شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / سازمان محیط زیست / لقاح مصنوعی / بهرنگ اکرامی / پارک پردیسان / یوزپلنگ ایرانی / حیات وحش / کوشکی / دلبر / ایمان معماریان
سریال لقاح مصنوعی عروس و داماد پردیسان/ معمای ناباروری «کوشکی» و «دلبر»
محیط‌زیستی‌ها مدتهاست چشم به راه فرزند یوزپلنگ نر و ماده پردیسان هستند، اما برخی دامپزشکان می‌گویند دلبر سلامتی لازم برای باروری را ازدست داده و برخی دیگر بر سلامت هر دو یوز تاکید می‌ورزند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / روز ملی یوزپلنگ آسیایی
از ماریتا تا دلبر و کوشکی
تهران- ایرنا- یوزپلنگ‌ها گربه‌سانانی ارزشمند اما در خطر انقراض هستند؛ امروزه یوزپلنگ آسیایی فقط در ایران زیست می‌کند از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی نیز می‌گویند و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حفاظت از گونه‌های وحشی با استفاده از کوشکی (یوزپلنگ نر)، دلبر (یوزپلنگ ماده) در پردیسان درصدد تکثیر در اسارت است، که البته تاکنون موفق نبوده اما روش‌های علمی پیشرفته‌ای را در این مسیر تعریف کرده بنابراین باید دید که آیا این گونه‌های در اسارت، ناجی نسل در خطر انقراض خود خواهند شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹
کوشکی، دلبر و ایران، یوزهای ایرانی در یک نگاه
۹ شهریور روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نام گرفته است؛ این نامگذاری به پیشنهاد جمعی از کارشناسان حیات وحش در سال ۱۳۸۶ انجام شده است. مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی اکنون پذیرای ۲ ماده یوز به نام‌های «دلبر» و «ایران» و یک یوز نر به نام «کوشکی» است. کارشناسان این مرکز از آذرماه سال ۱۳۹۳ تاکنون در تلاشند تا با به وجود آوردن یک مکان تحقیقاتی دانش تجربی به خصوص بخش رفتارشناسی یوزها را ارتقاء دهند. در ضمن موضوعاتی نظیر ارزش‌های آموزشی، حفظ ذخیره ژنتیکی و شناخت بیماری‌های تنها یوزهای آسیایی در سراسر دنیا که در اسارت هستند نیز بسیار مهم و مورد تاکید کارشناسان محیط زیست است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / باغ‌وحش تهران / کوشکی و دلبر / یوزپلنگ ایرانی / پلنگ ایرانی / هیرمان و ایلدا / شیرایرانی
معرفی شیرهای ایرانی باغ وحش تهران به یکدیگر
دامپزشک باغ‌ وحش تهران ضمن اشاره به اینکه امروز شیرهای ایرانی باغ وحش تهران برای نخستین بار در کنار یکدیگر قرار گرفتند، گفت: در حال حاضر قصد تکثیر آن‌ها در باغ وحش را نداریم.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ / حفاظت محیط زیست شهرستان زابل / هامون سابوری
پایش کانون‌های گرد و غبار هامون سابوری
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل گفت: به منظور بررسی وضعیت بادکن های تالاب هامون (کانون‌های تولید گرد و غبار) محیط بانان و کارشناسان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل منطقه بادکن های بش دلبر را مورد پایش قرار دادند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
ترامپ: پمپئو و ایوانکا دیو و دلبر هستند
پس از آنکه آقای پمپئو خواستار تحریم‌های تازه علیه کرهٔ شمالی شده بود، مقامات این کشور، وزیر خارجه دولت ترامپ را به خاطر «سخنان بی‌پروا» و «زبان‌بازی» سرزنش کردند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / حفاظت محیط زیست / حیات وحش / خراسان شمالی
وضعیت جسمانی یوز ایرانی دلبر باردار مطلوب است
بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: وضعیت جسمانی یوز ایرانی دلبر که به روش لقاح مصنوعی انجام شده هم اکنون مطلوب است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۸
خودداری مسئولان محیط زیست از انتشار گزارش فاز دوم پروژه یوز
تسنیم به مسئولان محیط زیست پیشنهاد می‌کند در راستای رفع شبهات،گزارش فاز دوم این پروژه را شامل قرارداد تولید مثل کوشکی و دلبر میان این پروژه و دامپزشکی به نام «شان مک‌کویین» و همچنین پرونده پزشکی این یوزها را در اختیار عموم بگذارند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۹
جلوه‌های ویژه فیلم سینمایی دیو و دلبر
فیلم سینمایی «دیو و دلبر / Beauty and the Beast» به کارگردانی بیل کاندن، و نویسندگی استیون شباسکی و ایوان اسپیلیوتوپولوس در سبک رمانتیک، فانتزی، و موزیکال محصول سال 2017 والت دیزنی پیکچرز است. بل یک دختر زیبا و جوان است. یک دیو بل را در ازای آزادی پدر بل در قلعه خودش زندانی می‌کند. بل با وجود ترس با کارکنان سحر شده قلعه دیو دوست می‌شود و یاد می‌گیرد که چگونه به قلب و روح انسان‌مندانه درون دیو پی ببرد. در همین حین یک شکارچی به نام گاستون که می‌خواهد به هر قیمتی بل را بدست آورد سعی در نجات او از زندان دارد... . اما واتسون، دن استیونز، لوک ایوانز، یوان مک‌گرگور، ایان مک‌کلن، اما تامسون، کوین کلاین، جش گد، آدرا مک‌دانلد، گوگو امبتا-را، استنلی توچی و آدریان شیلر در این فیلم سینمایی مقابل دوربین توبیاس …
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
آخرین خبر از بارداری یوزپلنگ‌های پارک پردیسان
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از انجام لقاح مصنوعی برای دلبر (ماده یوز نگهداری شده در پارک پردیسان) خبر داد و گفت: تا ۶۰ روز آینده نتیجه لقاح مشخص می‌شود.
۱۳۹۸/۰۱/۱۳
نماینده خرم‌آباد لرستان: در روستاهای دوآب، دلبر و بخش‌هایی از سپید دشت و بیران شهر ارتباط کاملاً قطع است
: در شهر دوره چگینی ارتباط تلفنی نیز قطع شده است و افراد برای برقراری ارتباط باید بتوانند ۱۰ کیلومتر جابه جا شوند. می‌توان گفت ارتباطات در غالب روستاها و شهرستان‌های استان قطع است و مردم به شدت در مضیغه هستند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۱
اقدامات اولیه برای لقاح مصنوعی «دلبر» انجام شد
فارس نوشت: دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان با اشاره به اینکه کوشکی (یوز نر) نگه داری شده در پارک پردیسان همچنان امکان بارور کردن را دارد، از اقدامات اولیه برای انجام عمل لقاح مصنوعی بر روی دلبر (یوز ماده) خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •