جمعه, ۲ آبان, ۱۳۹۹ / 23 October, 2020
گسل
کومان: باید نمایش خوب ما ادامه داشته باشد
۲۵ ساعت قبل / کینگسلی کومان / تیم فوتبال بایرن مونیخ
کومان: باید نمایش خوب ما ادامه داشته باشد
مهاجم فرانسوی بایرن مونیخ از پیروزی و گلزنی برابر اتلتیکو مادرید خوشحال است و تاکید کرد که باید این پیروزی ها  ادامه داشته باشد.
۳۹ ساعت قبل / جنگ جهانی دوم
نسل‌کشی نازی‌ها در یوگسلاوی
نازی‌ها برای حفظ یوگسلاوی و ماندن در این کشور هیچ خط قرمزی نداشتند و مقاومت‌های مردمی را با قتل‌ عام‌های گسترده و نسل‌کشی پاسخ می‌دادند. اوج این کشتارها به روز ۲۱ اکتبر ۱۹۴۱ برمی‌گشت که سربازان آلمانی ۲ هزار و ۳۰۰ نفر را در کراگویواتس، ۷ هزار نفر را در کرالیفو و ۶ هزار نفر را در ناحیه ماچوا تیرباران کردند و در این جنایت میان مرد و زن و کودک تفاوتی قائل نشدند.
۲ روز قبل
آخرین رییس جمهور
ملانیا کناوس ترامپ Melania Knavs Trump کلوپ کیت‌ کت از آن جاهای عجق وجقی است که در کنار ببر و مار و سوسمار تعدادی دختر خوشگل هم برای سلبریتی‌ها و ثروتمندان خوشگذران نیویورک قابل پیدا کردن هستند؛ دخترهایی که در هیچ جای دیگر امریکا نمی‌شود پیدا کرد. آن روز دونالد ترامپ برای دیدن جانوران پائولو زامپولی (Zam polli)  و مهمانی‌های مجلل و خودنمایی‌های عجیب و غریبش به آنجا نیامده بود. او که هنوز مشغول فیصله دادن به ماجرای طلاق با مارلا بود به آنجا آمده بود که با مدل‌های جوان و زیبایی که زامپولی دعوت کرده بود، آشنا شود. مثل همیشه دونالد هنوز پرونده قبلی بسته نشده، داشت پرونده بعدی را باز می‌کرد. در آنجا ملانیا کناوس برای اولین‌بار با دونالد ملاقات کرد. او …
حرکتِ گسل‌‌های سیاسی در لندن
۲ روز قبل
حرکتِ گسل‌‌های سیاسی در لندن
قوت گرفتن اجرای برگزیت بدون توافق؛ همسو با کناره‌گیری احتمالی جانسون
پیوند راه و مسکن می گسلد؟
۲ روز قبل / مسکن / وزارت راه و شهرسازی / تفکیک وزارت راه و شهرسازی
پیوند راه و مسکن می گسلد؟
تفکیک بخش راه از مسکن و تشکیل دو وزارتخانه مجزای برای این حوزه ها مورد نظر برخی فعالان بخش مسکن و نمایندگان مجلس است.
وقتی که پژوهشگاه زلزله شناسی، روی گسل ساختمان می سازد/ ۲۵ درصد ساختمان های کلانشهر تهران ایمن هستند
۳ روز قبل
وقتی که پژوهشگاه زلزله شناسی، روی گسل ساختمان می سازد/ ۲۵ درصد ساختمان های کلانشهر تهران ایمن هستند
زارع، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی، بر این باور است که روی گسل زلزله و نزدیک به آن نباید ساخت و ساز انجام شود و اگر تک ساختمان های مقاومی روی گسل ساخته می شود، مجوزی برای شهر سازی در این محدوده ها نیست.
آمار خطرناک ساختمانی‌های روی گسل در ۶ کلانشهر کشور | نقشه زلزله در ۶ کلانشهر به‌روزرسانی شد
۵ روز قبل / زلزله
آمار خطرناک ساختمانی‌های روی گسل در ۶ کلانشهر کشور | نقشه زلزله در ۶ کلانشهر به‌روزرسانی شد
اصلاح ساخت‌وساز در بافت شهری برای مقابله با خسارت‌های زلزله با تصویب حریم گسل‌های ۶ شهر تهران، تبریز، مشهد، کرج، کرمان و زنجان در شورای‌عالی شهرسازی و معماری، وارد فاز جدیدی خواهد شد و ضمن اینکه با اتکا به داده‌های کارشناسی و تحقیقی، احداث ساختمان‌های مهم در مناطق خطر ممنوع می‌شود، ساختمان‌های موجود در این مناطق نیز ملزم به مقاوم‌سازی خواهد شد.
۵ روز قبل
اعتماد، جوهره ارتباط اجتماعی
بنفشه حیرت‌نگاری/روان‌شناس بالینی   اعتماد واژه‌ای است که با آن آشنا هستیم و همواره از بود و نبود و افزایش و کاهش آن سخن می‌گوییم و می‌شنویم؛ مفهومی‌ که هر نوع ارتباط در هر سطح و زمینه‌ای بر پایه آن بنا می‌شود و به دلیل لطمه به آن آسیب دیده و یا از هم می‌گسلد. در یادداشت امروز قصد دارم شما را با مفهوم علمی‌ اعتماد آشنا کنم و ابعاد آن را توضیح دهم.  در فرهنگ فارسی عمید لغت اعتماد به معنی تکیه کردن، متکی شدن به کسی و‌‌کاری را بی‌گمان به او سپردن است. اعتماد بر اساس تعریف ارائه‌شده در فرهنگ لغات …
۵ روز قبل
به‌روزرسانی نقشه زلزله در6کلانشهر
با تصویب حریم گسل‌های ۶ شهر تهران، تبریز، مشهد، کرج، کرمان و زنجان در شورای‌عالی شهرسازی و معماری، اصلاح ساخت‌وساز در بافت شهری برای مقابله با خسارت‌های زلزله وارد فاز جدیدی خواهد شد و ضمن اینکه با اتکا به داده‌های کارشناسی و تحقیقی، احداث ساختمان‌های مهم در مناطق خطر ممنوع می‌شود، ساختمان‌های موجود در این مناطق نیز ملزم به مقاوم‌سازی خواهد شد. به گزارش همشهری، بعد از 3سال پژوهش و بررسی کارشناسی در مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی و تهیه 9هزار نقشه از پهنه مسکونی و حومه‌ای 6شهر تهران، تبریز، مشهد، …
خطر فاجعه انسانی در اثر حرکت گسل کلان شهرها
۵ روز قبل
خطر فاجعه انسانی در اثر حرکت گسل کلان شهرها
نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بر ضرورت تدقیق گسل و حریم آن در محدوده کلان شهرها تاکید کرد و گفت: در کرج حدود ۵۴ هزار ساختمان بر روی گسل احداث شده که اگر فعال شود، حادثه عظیم انسانی در پیش رو خواهیم داشت.
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
اگر جهان نابود شد
امیر حسین ذاکری ‪-‬ سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده که بلایای طبیعی دو برابر شده، این بلایا نسل بشر را تهدید می‌کند. چندی پیش هم طبق شایعه سازمان تحقیقات فضایی "ای اس اسپیس" احتمال برخورد چند سیاره بزرگ به کره زمین و نابودی کره زمین شدت گرفته! یکی از دوستان در شورا گفت: حالا چه کنیم با این بلایای زنجیره ای؟ امروز چند تا بلای جدید هم نازل شد. در خبرها شنیدم مافیا به "خیار شور" و قیمت کله پاچه هم رحم نکرد.شورش را در آوردند با این بی‌رحمی‌ها و شقاوت‌های ضد بشری. همه خندیدند.یکی از دوستان "دولت ستیز"گفت: من قبلا هم گفتم پاقدم دولت بوده این بلایا آمده، زمان احمدی‌نژاد کجا بلا بود؟هر چند خودش شیطون بلا بود! همه خندیدند.دیگری گفت: بلایا برای ما چیز تازه‌ای نیست. من خودم در منطقه "بلا خیز" زندگی می‌کنم. …
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / زلزله / زمین / شهر تهران / مدیریت بحران / معماری
تدوین سند پهنه‌های گسلی شهر تهران
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تدوین سند پهنه‌های گسلی شهر تهران خبر داد و گفت: این سند با معرفی موقعیت گسل‌ها و پهنه‌های گسلی شهر تهران با مقیاس مناسب برای کاربری شهری نهایی شده و به‌زودی منتشر خواهد شد.
ممنوعیت ساخت‌وساز ساختمان‌های مهم در حریم گسل‌های اصلی کلانشهرها
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
ممنوعیت ساخت‌وساز ساختمان‌های مهم در حریم گسل‌های اصلی کلانشهرها
بیت اللهی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از تصویب حریم اصلی گسلی ۶ شهر تهران، کرج، تبریز، مشهد، کرمان و زنجان خبر داد و گفت: مدارس، پمپ‌های گاز و بنزین، ساختمان‌های مهم نیز در زمره ساختمان‌های مهم تصویب شده‌اند و ممنوعیت ساخت و ساز این ساختمان‌ها در حریم گسل‌های اصلی نیز دنبال می‌شود.
توانمندسازی، رشته‌های وابستگی نابینایان را می‌گسلد
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / روز عصای سفید / اختصاصی ایرنا / نابینایان / شیراز / روز جهانی نابینایان / فارس
توانمندسازی، رشته‌های وابستگی نابینایان را می‌گسلد
شیراز- ایرنا- موسسه نابینایان توانگران کارآفرین در شهر شیراز، تنها موسسه کار آموزی و مهارت‌آموزی به نابینایان و کم‌بینایان در فارس است که به گفته مدیر عامل موسسه، برآن است اصول توانمندی را با مهارت‌آموزی به نابینایان بیاموزد و رشته‌های وابستگیشان را بگسلد.
بافت‌های شهری استان سمنان بر روی گسل زلزله قرار ندارد
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / سمنان / سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور / بلایای طبیعی / اختصاصی ایرنا / زلزله
بافت‌های شهری استان سمنان بر روی گسل زلزله قرار ندارد
سمنان- ایرنا- رییس سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی استان سمنان گفت: گسل در بافت شهری استان وجود ندارد و تمام گسل‌های موجود در استان در اطراف بافت شهری قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / حمل و نقل / رفت و برگشت / مرگ / مشهد / معماری
ایرانشهر
در سیزدهمین نشست شورای‬ عالی شهرسازی و معماری، موضوعاتی مانند راه‌اندازی سامانه‌ مکانیزه پایش توسعه شهری، تدقیق گسل کلان‌شهرها و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی مورد بررسی قرار گرفت.
حریم گسل‌های تهران تعیین شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
حریم گسل‌های تهران تعیین شد
راه‌اندازی سامانه‌ مکانیزه پایش توسعه شهری، تدقیق گسل کلان شهرها و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی در سیزدهمین نشست شورایعالی شهرسازی و معماری ایران بررسی شد.
راه‌اندازی سامانه مکانیزه پایش توسعه شهری
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
راه‌اندازی سامانه مکانیزه پایش توسعه شهری
سیزدهمین نشست شورایعالی شهرسازی و معماری ایران برگزار شد و طی آن، موضوعاتی مانند راه‌اندازی سامانه‌ مکانیزه پایش توسعه شهری، تدقیق گسل کلان شهرها و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی مورد بررسی قرار گرفت.
زلزله در تهران یک حادثه بین‌المللی خواهد شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
زلزله در تهران یک حادثه بین‌المللی خواهد شد
شهروند آنلاین : اسماعیل نجار در جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان‌های معین تهران در زمان زلزله که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور شهردارتهران، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مدیران کل مدیریت بحران استان‌های معین و جمعی از شهرداران مناطق ۲۲ گانه برگزار شد، گفت: تهران کلانشهری با گسل‌هایی متعدد است که اگر خدایی نکرده بعضی از این گسل ها فعال شوند، متاسفانه طبق مطالعات جایکا، کار پیچیده و سخت خواهد شد. اگر زلزله‌ای با قدرت تخریب بالا بیاید ما در تهران یک حادثه بین المللی را شاهد خواهیم بود.
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
چند خط خبر
  پایش ماهواره‌ای فرونشست و تخریب آثار تاریخی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام کرد: بررسی و پایش پوسته زمین و نرخ حرکت گسل‌ها ازجمله ۱۴ گسل موجود در تهران جزو برنامه‌های سازمان نقشه‌برداری است. به گزارش ایسنا، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به بهره‌برداری این سازمان از داده‌های ماهواره‌ای گفت: از این داده‌ها برای پایش انواع بحران‌ها مانند فرونشست‌ها و زمین لغزش‌ها و سیلاب‎‌ها و دبی رودها استفاده می‌شود. او افزود: این سازمان از داده‌های ماهواره‌ای برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز به‌ویژه …
از زلزله‌های کوچک تهران بترسید، زلزله بزرگ‌تر در راه است | آتشفشان دماوند فعال است 
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / زلزله / آتشفشان / زلزله تهران / کوه دماوند
از زلزله‌های کوچک تهران بترسید، زلزله بزرگ‌تر در راه است | آتشفشان دماوند فعال است 
عضو پژوهشگاه زلزله‌شناسی زلزله‌های کوچکی را که در تهران و اطراف آن رخ می‌دهد نشان‌دهنده فعال بودن گسل‌های تهران دانست و از امکان وقوع زلزله بزرگ‌تر در این استان خبر داد.
تهران هر روز ۳ بار می‌لرزد؛ این زمین‌لرزه‌ها از زلزله بزرگتر خبر می‌دهند | مواد مذاب آتشفشان دماوند جابه‌جا می‌شوند
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / زلزله / زلزله تهران / کوه دماوند
تهران هر روز ۳ بار می‌لرزد؛ این زمین‌لرزه‌ها از زلزله بزرگتر خبر می‌دهند | مواد مذاب آتشفشان دماوند جابه‌جا می‌شوند
مهدی زارع زلزله‌شناس گفت: تمام زلزله‌هایی که در تهران و اطراف آن رخ می‌دهد، نشان‌دهنده این است که گسل‌های تهران فعال هستند و مانند یک چراغ چشمک‌زن از زلزله بزرگتری خبر می‌دهند.
جدیدترین داده‌های ماهواره‌ای درباره گسل شمال تهران/رخداد زلزله خاموش در مکران
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
جدیدترین داده‌های ماهواره‌ای درباره گسل شمال تهران/رخداد زلزله خاموش در مکران
رییس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری کشور بیشترین نرخ حرکت مربوط به گسل "زندان-میناب" را ۱۱ میلی‌متر در سال دانست و گفت: پس از آن گسل تبریز با ۷ میلی‌متر در سال، عشق آباد با ۶ میلی‌متر در سال و مشا با ۱.۵ تا ۲ میلی‌متر در سال قرار دارد.
نکیسا: پرسپولیس صد در صد صعود می‌کند
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / نیما نکیسا / پرسپولیس تهران / لیگ قهرمانان آسیا
نکیسا: پرسپولیس صد در صد صعود می‌کند
نیما نکیسا (زاده ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران) دروازه‌بان و خواننده ایرانی است که مدتی عضو تیم ملی فوتبال ایران بود.نکیسا با پرسپولیس تهران چهره شد و توانست در حضور احمدرضا عابدزاده به عنوان دروازه‌بان پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران فعالیت کند. محمد مایلی کهن در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ امارات به او میدان داد. او در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه در بازی اول مقابل یوگسلاوی به میدان رفت.نیما نکیسا اولین دروازبان لژیونر ایران می باشد وی توانایی بالایی در دروازبانی داشت
وقوع ۳۷ زمین لرزه ۴ ریشتر و بیشتر در تابستان ۹۹
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / گسل / سازمان امداد و نجات هلال‌ احمر / زلزله
وقوع ۳۷ زمین لرزه ۴ ریشتر و بیشتر در تابستان ۹۹
تهران - ایرنا - مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از وقوع ۳۷ زمین لرزه چهار ریشتر و بیشتر در تابستان ۱۳۹۹ خبر داد.
یک بام و دو هوای طرح اقدام مسکن ملی پردیس؛ مردم نگران گسل
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
یک بام و دو هوای طرح اقدام مسکن ملی پردیس؛ مردم نگران گسل
پردیس- طرح اقدام مسکن ملی در پردیس با حواشی روبرو شده که نگرانی متقاضیان را در پی داشته است، استاندار تهران می‌گوید به دلیل وجود گسل این طرح منتفی شده اما مدیرعامل شرکت عمران پردیس معتقد است مردم نگران نباشند چرا که از اراضی قانونی برای ساخت پروژه استفاده می‌شود.
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
اجرای طرح اقدام ملی مسکن استان تهران در شهر پردیس منتفی است
 استاندار تهران با بیان اینکه به علت گسل های شرق استان اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهر پردیس منتفی است، گفت: این طرح با الحاق ۴۴۰ هکتار به اراضی شهر پرند در این شهر عملیاتی می‌شود.
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
پیش‌بینی نه، تنها هشدار
[لیلا مهداد] ترس لرزیدن مشا، ری، کهریزک، دارآباد و گرمسار لرزه بر اندام تهران می‌اندازد. تهرانی که آخرین‌بار 190سال پیش زمین‌لرزه بزرگ خود را تجربه کرد و در همه این سال‌ها واهمه طغیان یکی از گسل‌هایش خواب از چشمانش ربود؛ گسل‌هایی که هر 158سال یک‌بار هوس سرکشی به سرشان می‌زند و کارشناسان می‌گویند این هوس جان حدود یک‌ونیم میلیون تهرانی را خواهد گرفت، البته آمار کشته‌شدگان سه روز ابتدایی زلزله بر اثر خفگی، فشار به قفسه سینه، کمبود آب بدن و … را هم باید در نظر گرفت.
از امنیت تا خطر
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
از امنیت تا خطر
زهرا رستگارمقدم ـ روزنامه‌نگار از گسل‌های تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین دشمن این شهر یاد می‌کنند. با وجود ۳گسل اصلی شمال، مشاء و گسل ری در جنوب تهران، کمتر قسمتی را از این شهر می‌توان پیدا کرد که در فاصله‌ای مناسب از ۳ گسل فوق واقع شده باشد. گزارش مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران و نقشه مکان‌یابی بلند مرتبه‌سازی، ارگ قدیم را امن‌ترین ناحیه از نظر وجود گسل‌های زلزله می‌داند. از محلات به نسبت امن‌تر شهر تهران می‌توان به راه‌آهن، محور نواب، محور خیابان انقلاب و آزادی، هفت چنار و ارگ قدیم تهران اشاره کرد. …
کوچ بزرگ به شهرهای جدید
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
کوچ بزرگ به شهرهای جدید
فشار کم‌سابقه تورم مسکن در ابرشهرها باعث ثبت رکورد جمعیت مهاجر در 20 شهرجدید شد. روند افزایش جمعیت در حومه رسمی کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ نشان می‌دهد سال گذشته 90 هزار نفر ساکن تازه به شهرهای جدید اضافه شد؛ به‌طوری‌که کل جمعیت این مناطق از یک میلیون نفر گذشت. این کوچ، معادل 2/ 2 برابر میانگین سالانه جمعیت مهاجر طی دو دهه اخیر است. بررسی‌ها درباره شتاب مهاجرت به شهرهای جدید نشان می‌دهد‌ گسل قیمت مسکن و اجاره‌بها بین شهر مادر و شهر جدید، علت اصلی این انتقال جمعیت است. هزینه خرید و اجاره آپارتمان در شهرهای جدید به‌طور میانگین حدود 70 درصد کمتر از سطح قیمت‌ها در شهر اصلی است. از آنجا که این فاصله طی دو سال اخیر تشدید شده، روند مهاجرت نیز تند شده است. هر چند بعضا برای توجیه برنامه‌ خانه‌سازی‌های دولتی، …
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
بیشترین مستاجران کشور در تهران زندگی می‌کنند
استاندار تهران از سکونت بیشترین تعداد مستاجرین کشور در تهران خبر داد.  به گزارش ایلنا، انوشیروان محسنی بندپی گفت: طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران با توجه به وجود گسل‌های شرق استان نظیر گسل مشا و همچنین بارگذاری بیش‌ازحد جمعیت در این منطقه عملاً در شهر پردیس منتفی است و این طرح با الحاق ۴۵۰ هکتار به اراضی شهر پرند در این شهر  عملیاتی می‌شود.
گسل تورمی بین دهک‌ها + نمودار
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / تورم / تورم دهک‌های مختلف / دهک‌های جامعه / مرکز آمار ایران
گسل تورمی بین دهک‌ها + نمودار
دنیای ‌اقتصاد نوشت: شکاف دهکی تورم نقطه‌ای در شهریورماه به ۵/ ۱۳ درصد رسیده که رکورد بیشترین فاصله بین دو دهک هزینه‌ای بوده است. گزارش مرکز آمار کشور نشان می‌دهد در شهریورماه تورم نقطه‌ای دهک کم‌درآمد ۱/ ۳۱ درصد و تورم نقطه‌ای دهک پردرآمد ۶/ ۴۴ درصد بوده است.
زلزله خبر می‌دهد
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
زلزله خبر می‌دهد
صدم‌های ثانیه برای کاهش خسارات در برابر زلزله‌های بزرگ اهمیت فراوانی دارد. اگر پالس‌های اولیه هنگامی که گسل‌های اصلی فعالیت شدیدی از خود نشان می‌دهند، به درستی دریافت و پایش شوند، ده‌ها کار می‌توان انجام داد که از خسارات ثانویه جلوگیری می‌کنند. 20ثانیه جلوتر از آنکه زلزله به منطقه‌ای از شهر برسد، یک‌فرصت طلایی محسوب می‌شود؛ فرصتی که می‌تواند برای اقدامات مناسب در مترو، راه‌آهن، گاز، برق، آب و... به‌کار آید. این در حالی است که سامانه‌های شتاب‌نگار امکان اقدام 2تا 5دقیقه جلوتر را فراهم می‌کنند؛ سامانه‌هایی …
تجهیز تهران به 22 ایستگاه شتاب نگاری زلزله
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
تجهیز تهران به 22 ایستگاه شتاب نگاری زلزله
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه پروژه تکمیل، راه اندازی و ارتقاء سامانه هشدار سریع زلزله تهران در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد، گفت: عملیات احداث و تکمیل زیر ساخت های عمرانی و تاسیسات برقی در 22 ایستگاه شتاب نگاری این سامانه به اتمام رسیده و عملیات نصب این تجهیزات در اطراف تهران و محدوده گسل های فعال در دستور کار قرار داد.
۲۲ نقطه تهران که شتاب‌نگار زلزله نصب می‌شود | توقف مترو با هشدار سامانه | فعال شدن هشدار سریع بر روی خطوط موبایل
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / زلزله / مدیریت بحران / تهران / شهر
۲۲ نقطه تهران که شتاب‌نگار زلزله نصب می‌شود | توقف مترو با هشدار سامانه | فعال شدن هشدار سریع بر روی خطوط موبایل
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد: عملیات احداث و تکمیل زیرساخت‌های عمرانی و تاسیسات برقی در ۲۲ ایستگاه شتاب‌نگاری زلزله به اتمام رسیده و عملیات نصب این تجهیزات در اطراف تهران و محدوده گسل‌های فعال در دستور کار قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
تهران و پایتخت آینده: مساله ریسک زلزله
در روزهای اخیر اخباری از مجلس شورای اسلامی در مورد انتقال پایتخت اداری و سیاسی از تهران و تهیه طرحی در این مورد منتشر شد. عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت «تمرکز قدرت و ثروت در تهران خطری بالقوه برای نظام است. قرارگاه خاتم پایتخت جدید را از صفر می‌سازد. تمرکز بیش از حد مردم، ثروت، دانش و صنعت در تهران یک تهدید واقعی است؛ چه از لحاظ طبیعی و چه حمله‌های نظامی و چه نافرمانی‌های اجتماعی.» نگارنده در سال‌های اخیر با نگرش به وضع تهران از نظر خطر و ریسک زلزله در دفاع از انتقال پایتخت و تمرکززدایی از تهران قلم زده است.   دلیل انتخاب تهران نزدیکی به نواحی استقرار ایل قاجار در منطقه گرگان بود و آقا محمد خان ابتدا در مارس 1779 خود را به تهران رساند …
زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۴.۳ ریشتر حوالی کنارتخته در استان فارس را لرزاند
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / گسل / زلزله / فارس
زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۴.۳ ریشتر حوالی کنارتخته در استان فارس را لرزاند
تهران- ایرنا- زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۴.۳ در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بعدازظهر امروز پنجشنبه حوالی کنار تخته واقع در مرز استان‌های فارس و بوشهر را لرزاند.
با تو آبادم
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
با تو آبادم
یاسمن مجیدی: این‌جا، جایی که من ایستاده‌ام، در مسیر توفان است، در بستر سیل‌های هراس‌انگیز. فعال‌ترین گسل‌های بلا همین‌جا درست زیر پای من است. تنم از خاک است. خانه‌ام گِلی است. در و دیوارِ خانه‌های خشت و گلی تاب فشارهای بسیار و تحمل بارهای سنگین را ندارند. این‌جا در اطراف من کسی نیست که هجوم هرروزه‌ی بلا را تیتر اول رسانه‌های خود کند. کسی نیست که از دیگران به مهر و به هم‌دلی برایم یاری طلب کند. هرشب زیر نور رنگ‌پریده‌ی مهتاب به خویش می‌نگرم و ویرانه‌های تنم را می‌بینم، تَرَک‌های روحم را. کار هرشبم …
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
البته که عصبانی هستم!
شهروندآنلاین: دوبراوکا اوگرشیچ، نویسنده‌ای یوگسلاو است. بعد از تجزیه یوگسلاوی، هویت ملی‌اش به یغما رفت و برای کروات شدن زیر فشار قرار گرفت. چرا؟ چون زاگرب خانه‌اش بود؛ شهری که تا پیش از فروپاشی، جزئی از خاک یوگسلاوی بود اما حالا پایتخت کشور مستقل کرواسی خوانده می‌شد. وقت تصمیم‌گیری بود؛ آیا هویت تازه‌اش را می‌پذیرفت؟ آیا به جنبش نبرد برای تفوق کرواسی می‌پیوست؟ آیا از فرصت استفاده می‌کرد، بی‌صدا از کشور می‌زد بیرون و از نو در کشوری دیگر ریشه می‌دواند؟ یا نه، می‌گفت «هر چه بادا باد! من یوگسلاوم!» اوگرشیچ از همین دسته‌ هر چه بادابادها بود. او قلمش را چون اسلحه بالا گرفت و علیه کسانی که برای ربودن هویت یوگسلاوش دست به یکی کرده بودند، اعلام جنگ کرد. او در کتاب «البته که عصبانی هستم» به بررسی تأثیر …
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / زلزله / استان فارس
این منطقه در ایران، همیشه روی ویبره است!
خبرنیوز نوشت:ایران گسل های فعال زیادی دارد و هر از چند گاهی خبر می رسد که در گوشه ای از سرزمین مان زلزله ای رخ داده است؛ اما در این بین اسم محمله فارس بیشتر از مناطق دیگر و حتی شهرهای بزرگ ایران به گوش می رسد.
زمین لرزه شدید محتمل در استان تهران
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
زمین لرزه شدید محتمل در استان تهران
شنبه ۲۹ شهریور ۹۹ در جنوب شرق فیروزکوه با بزرگای ۳، زنجیره زلزله‌های کوچک با بزرگای بیش از ۲.۵ رخ‌داده در پهنه گسل‌های مشا و فیروزکوه از ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ تا پایان شهریور به ۱۸۰ رخداد رسید. این زمین‌لرزه‌های کوچک و پایش آن‌ها از نظر بررسی احتمال رخداد زمین‌لرزه‌ای شدید در مرکز و جنوب البرز ارزش فراوانی دارند.
هتل‌های تجملاتی بعد از جنگ یوگسلاوی
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
هتل‌های تجملاتی بعد از جنگ یوگسلاوی
فروپاشی یوگسلاوی یا تجزیهٔ یوگسلاوی به مجموعه‌ای از دگرگونی‌ها و درگیری‌هایی اشاره دارد که به چندپارگی یوگسلاوی انجامید. یک عکاس حرفه‌ای به مناطق جنگ‌زده اطراف یوگسلاوی سفر می‌کند و هتل‌های تجملاتی یوگسلاوی را که در طی جنگ‌های داخلی این کسور ویران شدند به تصویر کشیده است.
گسل فیروزکوه منشاء زلزله ۳.۱ ریشتری امروز بود
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / حمیدرضا نانکلی / سازمان نقشه‌برداری / گسل فعال / زلزله
گسل فیروزکوه منشاء زلزله ۳.۱ ریشتری امروز بود
رئیس اداره ژئو دینامیک سازمان نقشه برداری گفت: زلزله با بزرگای ۳.۱ که در ساعت ۰۹:۵۸:۴۲ امروز در عمق ۵.۷ کیلومتری رخ داد، مربوط به گسل فیروز کوه است.
ترکیدگی لوله نفت عامل آلودگی منابع آب چهارمحال و بختیاری/ برداشت آب از مناطق آلوده متوقف شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / محمد حاج رسولی‌ها / مشاور وزیر نیرو / آلودگی آب / چهارمحال و بختیاری
ترکیدگی لوله نفت عامل آلودگی منابع آب چهارمحال و بختیاری/ برداشت آب از مناطق آلوده متوقف شد
مشاور وزیر نیرو گفت: با توجه به قرارگیری لوله انتقال فرآورده‌های نفتی در مقطع گسل، فعالیت‌های تکتونیکی زمینه تغییر شکل لوله و ترکیدگی را فراهم کرده و همین امر منجر به نشت مواد نفتی شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
همیلتون فاتح هزارمین گرندپری تاریخ
نهمین مرحله رقابت‌های فرمول یک ۲۰۲۰ عصر یکشنبه در پیست فراری برگزار شد. این رقابت هزارمین گرندپری تاریخ فرمول یک بود که به میزبانی یکی از پیشگامان این رشته ورزشی به انجام رسید. هر چند در پایان رانندگان میزبان اصلا موفق نبودند.  رقابت در پیست فراری در شرایطی آغاز شد که لوییس همیلتون از تیم مرسدس جایگاه پودیوم را در‌اختیار داشت و به عنوان نفر نخست استارت زد. او در دور تعیین خط با زمان یک دقیقه و ۱۵ ثانیه و ۱۴۴ ثانیه بهترین عملکرد را به ثبت رسانده بود. هزارمین گرندپری تاریخ با یک حادثه بزرگ آغاز شد. همان لحظه استارت رایکونن به پشت ورشتاپن می‌زند. همین باعث شد، پیر گسلی قهرمان مرحله هشتم بین دو راننده ساندویچ شود همچنین کارلوس ساینز و استرول دچار مشکل شدند و همگی از دور رقابت …
قرار گرفتن "فارس" و "گلستان" در مناطق فعال لرزه‌زا/اثرات زلزله‌های القایی بر گسل‌ها
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / زمین لرزه / سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی / استان فارس / استان گلستان / لرزه زمینساختی / رشته کوه های زاگرس و البرز
قرار گرفتن "فارس" و "گلستان" در مناطق فعال لرزه‌زا/اثرات زلزله‌های القایی بر گسل‌ها
استان فارس در بخش جنوب خاوری رشته کوه زاگرس و استان گلستان در بخش خاوری رشته کوه البرز قرار گرفته‌­اند و این دو استان در مناطقی قرار گرفته‌­اند که هم دگرشکلی فعال و هم رخداد زمینلرزه‌­ها را دارند، به گونه‌ای که رخداد زلزله‌هایی با بزرگای ۶ و بزرگتر در سابقه لرزه‌خیزی آنها قابل مشاهده است و به اعتقاد محققان ثبت زلزله‌های بزرگ در مناطقی که پیشینه زلزله‌های مهم را دارند، پدیده غیر طبیعی نیست و آنچه که این پدیده را پر مخاطره می‌کند، تمرکز جمعیت در حریم گسل‌ها است که هم در شهرهای شمالی کشور و هم در شهرهایی چون شیراز و کازرون شاهد رشد شهرنشینی در پیرامون گسل‌های هستیم.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
نووچوک، سم گسلنده زنجیره حیات
عبدالرحمن نجل‌رحیم. مغزپژوه
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
۹۳ درصد کشور روی گسل‌های فعال است
مدیر امور حوادث و بلایای سازمان اورژانس کشور گفت: ۹۳ درصد کشور روی گسل‌های فعال قرار دارد. به گفته حمیدرضا خانکه، ۵۰ درصد کشور را سیل تهدید می‌کند و حداقل در ٢٠ سال گذشته ۶٠ درصد خسارتی که در حوادث دیدیم ناشی از سیل بوده است.
پس از ۶ ماه وقفه؛ تمرینات تیم ملی بوکس آغاز شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / فدراسیون بوکس / المپیک توکیو / علیرضا استکی
پس از ۶ ماه وقفه؛ تمرینات تیم ملی بوکس آغاز شد
تهران- ایرنا- تمرینات تیم ملی بوکس بزرگسلان ایران پس از ۶ ماه وقفه از سر گرفته شد.
در ایران از زلزله در امان نیستید/ هرسال چند حادثه طبیعی در ایران رخ می‌دهد؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / زلزله تهران / زلزله
در ایران از زلزله در امان نیستید/ هرسال چند حادثه طبیعی در ایران رخ می‌دهد؟
مدیر امور حوادث و بلایای سازمان اورژانس کشور گفت: ۵۲ مخاطره در کشور ما اتفاق می‌افتد و ۱۳ مخاطره اولویت‌دار در کشور داریم وهمچنین ۹۳ درصد کشور ما روی گسل‌های فعال قرار دارد.
نیاز اورژانس به بالگردهای دید در شب
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
نیاز اورژانس به بالگردهای دید در شب
مدیر امور حوادث و بلایای سازمان اورژانس کشور گفت: کشور ایران یکی از پر مخاطره ترین کشورهای دنیاست و در حال حاضر حدود ۵٢ مخاطره در ایران شناسایی شده است. ما به طور دایم لرزش هایی را تجربه می کنیم و ٩٣ درصد خاک ما در معرض گسل قرار دارد و سیل هم ۵٠ درصد کشور ما را تهدید می کند. 
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
شور و شر موج
حسنا مرادی   حدود ساعت یک نیمه‌شب هشتم آذرماه ۱۳۲۴، بلوچستان در خواب بود که زمین لرزید؛ قسمت شرقی گسل مکران در دریای عمان، لغزیده بود. زمین‌لرزه‌ای با شدت حدود 8.1 ریشتر رخ داد  که بیشتر مردم در سواحل بلوچستان ایران و هند (2 سال بعد، بلوچستان هند تبدیل به بلوچستان پاکستان شد) آن را احساس کردند. وقت سحر بود که دریا عقب رفت و بعد دوباره به سرعت بالا آمد. در مناطق مختلف، مردانی که برای نماز صبح به مسجد رفته بودند، دیدند که آب وارد مسجد می‌شود و به سرعت همه جا را می‌گیرد. آب وارد خانه‌ها شد و خیلی …
عامل زلزله شب گذشته دماوند مشخص شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
عامل زلزله شب گذشته دماوند مشخص شد
یک مقام مسئول گفت: شب گذشته در ساعت ۲۲:۱۷ ، زمین لرزه ای با بزرگای ۳ ریشتر، نزدیک دماوند رخ داد که گسل مشا مسبب آن زلزله بوده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
تعیین تکلیف اراضی اقدام ملی مسکن تا پایان شهریور امسال
وزیر راه و شهرسازی در نشست ویدئوکنفرانسی با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور بر تسریع و کیفیت دادن به ساخت و سازهای مسکن ملی تاکید کرد و گفت: پایان شهریور مهلت تعیین تکلیف تمامی اراضی است که مسکن ملی در آنها احداث می‌شود.به گزارش ایلنا، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جلسه‌ای که به شکل ویدئوکنفرانس با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور درخصوص پیشرفت فیزیکی طرح اقدام ملی مسکن برگزار شد، بر تسریع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن تصریح کرد و خطاب به معاونان خود و همچنین مدیران کل راه و شهرسازی، گفت: با همت بالا به سمت تحول بخشیدن به تولید و عرضه مسکن اقدام کنید. باید روند حرکت تولید مسکن سرعت داده شود و تولید مسکن در کشور برای رفع نیازهای متقاضیان واقعی به منصه ظهور برسد.وزیر …
تخمین خسارت زلزله در تهران با ۶۴ سنسور
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / بحران زلزله تهران / زلزله در تهران / گسل‌های تهران
تخمین خسارت زلزله در تهران با ۶۴ سنسور
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران از نصب سنسورهای تخمین خسارت زلزله در پایتخت خبر داد و گفت: تقریباً در هر منطقه ۳ شتاب‌نگار به طور متوسط نصب و ارزیابی خسارات انجام می‌شود.
فرمول یک ایتالیا| گسلی: قهرمانی‌ام باورنکردنی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / فرمول یک / پیر گسلی / گرندپری ایتالیا
فرمول یک ایتالیا| گسلی: قهرمانی‌ام باورنکردنی است
قهرمان فرمول یک ایتالیا گفت: با توجه به اتفاقاتی که در ۱۸ ماه گذشته برای من رخ داد این قهرمانی باورنکردنی است.
کومان: با وجود نیمار به پاری سن ژرمن نمی‌روم
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / تیم فوتبال پاری سن ژرمن فرانسه / کینگسلی کومان / تیم فوتبال بایرن مونیخ
کومان: با وجود نیمار به پاری سن ژرمن نمی‌روم
مهاجم فرانسوی بایرن مونیخ تاکید کرد که با وجود نیمار در پاری سن ژرمن غیر ممکن است که راهی این تیم شود.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
روز ملی زلزله در تقویم
روز دهم شهریور- اول سپتامبر- در کشور ژاپن روز یادبود زلزله بزرگ کانتو (1923) به عنوان روز پیشگیری از سوانح نامگذاری شده و برنامه‌های مختلفی در جهت آمادگی و پیشگیری و درس‌آموزی از زلزله‌ها در این مناسبت برگزار می‌شود. اتفاقا همین روز در ایران نیز روز یادبود زمین‌لرزه‌هاست: زمین‌لرزه 10 شهریور 1341 بویین‌زهرا با بزرگای 7.2 و بیش از 12 هزار کشته و زمین‌لرزه‌های 9 و10 شهریور 1347 دشت بیاض و فردوس با بزرگای 7.1 و 6.7 و حدود 2000 کشته در همین مناسبت تقویمی رخ داده‌اند. زمین‌لرزه 1 سپتامبر 1923 کانتو ژاپن با بزرگای 7.8 و 143 هزار کشته، نقطه عطف مهمی در تاریخ مطالعات زلزله در ژاپن است. در کشور همسایه، ترکمنستان روز 6 اکتبر هر سال به عنوان روز …
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
تعامل یا تعارض با جامعه بین‌المللی؟
ترمیم روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، اقدامی هوشمندانه برای کاستن از شدت فشار امریکا علیه برجام است. این اقدام که با وساطت تروئیکای اروپایی، روسیه و چین صورت گرفت، تاثیر‌مستقیم بر نتیجه تلاش‌واشنگتن در فعال‌سازی سیستم ماشه و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خواهد گذاشت.ائتلاف ایجاد شده میان اعضای اصلی دو بلوک غربی و شرقی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه یکجانبه‌گرایی امریکا، اتفاقی کم‌سابقه در تاریخ این سازمان محسوب می‌شود. این وضع برای ایران یک فرصت تلقی می‌شود تا با بهره‌گیری از آن، خطر بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را از خود دور کند. از این‌رو بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای که در پی سفر دو روزه «رافائل‌گروسی» به تهران منتشر و در آن بر همکاری دو طرف برای …
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
زلزله تهران و پایتخت جدید ایران
بعد از رخداد زمین لرزه 5 دی‌ماه 1382 بم، بحث مهمی در کشور در مورد ایمنی تهران در برابر خطر زلزله در گرفت. همان زمان در تاریخ 15 دی‌ماه 82 (10‌روز بعد از زلزله بم) دکتر روحانی رییس‌جمهور فعلی که آن هنگام دبیر شورای امنیت ملی بود، گفت که «این شورا تصمیم گرفته طرح انتقال پایتخت از تهران را، که بیش از 10 سال پیش مطرح شده و به دلیل عدم همکاری برخی نهادها مسکوت مانده بود، مجددا بررسی کند». ایشان افزود که «شورای عالی امنیت ملی در جلسه ... آینده خود طرح‌های میان مدت و بلندمدت انتقال پایتخت به نقطه‌ای دیگر را با جدیت بیشتری بررسی خواهد کرد چرا که از نظر شورای عالی امنیت ملی، تهران به دلیل قرار گرفتن روی خط زلزله برای پایتخت بودن مناسب نیست.»  …
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
دستاورد سیاست خارجی ترامپ درازای آزادی عمل امارات‌ در لیبی
توافق اخیر میان اسرائیل و امارات شکاف منطقه‌ای میان کشورهای سنتگرای سلطنتی و رقبایشان را تقویت کرده در حالی که نیروهای نیابتی مورد حمایت هر یک از آنها همچنان به جنگشان بر سر غنایم جنگی از لیبی تا یمن ادامه خواهند داد. جیسون پک، بنیانگذار انستیتوی Libya-Analysis در فارن پالسی می‌نویسد: برای چند دهه، جنگ اعراب-اسرائیل گسل ژئوپلتیکی اصلی در خاورمیانه به حساب می‌آمد. اما در سال‌های اخیر این مورد با توجه به نزدیک شدن بی‌سر و صدای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به اسرائیل دیگر موضوعیت ندارد. توافق اخیر عادی سازی روابط بین اسرائیل و امارات صرفا این تغییر رویه را رسمی ساخت. اگر چه این توافق ممکن است تاثیر چندانی بر حل نزاع اسرائیل-فلسطین نداشته باشد و عمدتا از آن اجتناب کرده است، …
گسل تبریز هر لحظه ممکن است این شهر را نابود کند
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / استانی-اجتماعی
گسل تبریز هر لحظه ممکن است این شهر را نابود کند
مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری گفت:  گسل تبریز، بزرگترین مخاطره بالقوه در تبریز است که هر آن ممکن است این شهر را نابود کند.
احساس متفاوت کومان بعد از قهرمانی
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / کینگسلی کومان / تیم فوتبال بایرن مونیخ
احساس متفاوت کومان بعد از قهرمانی
ستاره فرانسوی بایرن مونیخ از قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا بسیار خوشحال است با این حال او به خاطر ناکامی تیم سابق خود هم ناراحت است.
روابط ایران با شرق اروپا؛ اشتراکات بیشتر با اشتیاق کمتر
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / ایران و اروپا / مذاکرات ایران و اروپا / ایران و اتحادیه اروپا / شرق اروپا
روابط ایران با شرق اروپا؛ اشتراکات بیشتر با اشتیاق کمتر
علی بمان اقبالی زارچ در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: ایران با کشورهای منطقه در ادوار مختلف بویژه تا زمان فروپاشی کمونیسم تعاملات قابل توجهی داشته و در دوره پهلوی نیز علیرغم قرار گرفتن در دو اردوگاه متفاوت، کشورمان روابط متعادل و پایداری بویژه در امور زیربنایی و صنایع مادر داشته و در دوره پسا انقلاب اسلامی نیز کشورمان روابط نزدیکی با تعدادی از کشورهای منطقه بویژه رومانی و یوگسلاوی سابق و چکسلواکی سابق داشته است که در بخش بعدی بیشتر به آن خواهیم پرداخت. 
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
بهتر است حرفی نزنم
«خطا کردم؛ عذرخواهی می‌کنم» پاسخ پرویز فتاح بود به واکنش‌هایی که برخی مسوولان برابر اظهارات او درباره آنچه تصرف اموال بنیاد مستضعفان عنوان شد از خود نشان دادند. رییس بنیاد مستضعفان که در آستانه دومین سالگرد حضورش در این نهاد، مقابل دوربین شبکه یک سیما نشست و از اصلاح‌طلب و اصولگرا تا سیاسی و نظامی نام برد و گفت باید اموالی که بنیاد در اختیارشان قرار داده را پس بدهند، آخرین روز کاری هفته‌ای که گذشت در موقعیتی متفاوت، این ‌بار روبه‌روی دوربین شبکه خبر از آنچه گفته بود، عقب ‌نشست.  فتاح که در حاشیه بازدید از ساختمان پلاسکو اولین‌بار پس از آن سخنان جنجالی به تکذیبیه‌های متعدد اظهاراتش پاسخ می‌داد، بابت آنچه گفته بود و بسیاری آن را …
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
بررسی روانشناختی سریال هم‌گناه
در مورد سریال هم‌گناه باید این نکته بسیار مهم را بازگو کرد که برخلاف پرطرفدار بودن سریال موارد بسیار زیاد روانشناختی نیز در آن وجود دارد. سریال هم‌گناه که به کارگردانی مصطفی‌ کیایی و نویسندگی محسن کیایی و علی‌ کوچکی برای پخش در شبکه خانگی تولید شد در مورد خانواده‌ای است که ریشه بسیاری از مشکلات آنها به گذشته باز می‌گردد و جست‌وجوی علت‌های مسائل زندگی در گذشته و دوران کودکی افراد تقریبا مورد توافق اکثر روانشناسان است.  در این سریال شاهد ماجراهای پیش ‌روی افراد یک خانواده هستیم که به سبب تکیه بر نگرش‌ها و سبک زندگی سنتی برای هریک از آنها اتفاقاتی می‌افتد و در این میان تلاش‌های فرید برای حفظ صلابت خاندان صبوری بدون توجه به پیامدهای …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •