چهارشنبه, ۶ تیر, ۱۴۰۳ / 26 June, 2024
مجله ویستا

از خودتان شروع کنید!


پرسش: پسری 2 ساله دارم كه به تازگی شیر خشک گرفته شده اما هنوز پستونک می خوره و پوشک می‌شه به نظر خودم عصبی هستش وقتی چیزی مطابق خواستش نیست بغلش می‌كنم یا هر فرد دیگری یا اون ناخن می‌كشه یا موهاشو می‌كشه در غیر اینصورت برای بدست آوردن شی مورد نظر با عصبانیت می‌لرزونه خودشو حدودا 2 هفته است اینطوری شده. آیا به نظر شما عادی هست و مقتضای سنشه یا باید نزد مشاور برویم در ضمن خیلی هم شیطونه و به همه زور میگه تو پارک...
پاسخ: به نظر می‌رسد، بیشتر از اینكه عصبی باشد، شخصیت زورگو دارد و می‌خواهد دیگران را مجبور كند به خواسته او تن بدهند. قاعدتا رفتاری كه شما با چنین كودكی دارید، بسیار تعیین كننده هست. اینكه قدم به قدم وقتی قوانین انسانی را می‌خواهید به او یادبدهید، قاطع باشید. اما با او خشن رفتار نكنید. بعد اینكه جاهایی كه حق او هست مداخله نكنید. زیرا این كودک عصبانی هست.
احتمالا این عصبانیت به این دلیل هست خیلی جاها حریمش رعایت نشده. حال برای اینكه بدانید كجاها قاطع باشید و كجا حق او هست. كتاب هایی مثل شیوه فرزند پروروی موفق را مطالعه كنید و یا جلسات مشاوره حضوری داشته باشید تا با آگاهی بیشتر بتوانید این مراحل را طی كنید.
برای عضویت در خبرنامه نی نی بان و اطلاع از بهترین و پربیننده ترین مطالب، کافی است یک بار فرم عضویت ما را از اینجا پر کنید.