دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

بهترین اسباب‌بازی برای کودکان پیش‌دبستانی


روزنامه اعتماد: بازی و اسباب بازی برای کودکان بسیار مهم است، به طوری که آنها بیشترین ساعات بیداری خود را به بازی و فعالیت می‌پردازند. کودکان زمان بازی را بسیار دوست داشته و این زمان را بر هر چیز دیگری مقدم می‌دارند.


بهترین اسباب‌بازی برای کودکان پیش‌دبستانی
انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است، به طوری که بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش دبستانی، اسباب بازی های آموزشی است چرا که این گروه از اسباب بازی ها موجب پرورش تفکر، تخیل، سرگرمی، لذت و مهم تر از همه یادگیری در کودک می شود و او را با مفاهیم و دنیای پیرامون آشنا می سازد.

علاوه بر اینها، اسباب بازی باید از ایمنی و کیفیت لازم برخوردار باشد. به اعتقاد انجمن جهانی تعلیم و تربیت دوران کودکی (ACEI) اگر اسباب بازی های کودکان به دقت انتخاب شوند، موجب ارتقای کیفیت بازی و رشد کودک می شوند. اسباب بازی های آموزشی، نقش بسزایی در رشد کودکان پیش دبستانی ایفا می کنند.

آنها موجب بالا رفتن هوش، مهارت های اجتماعی و همچنین رفتارهای احساسی کودکان می شوند. این گونه اسباب بازی ها طراحی شده اند تا دید وسیع تری در گروه های سنی مختلف ایجاد کنند.

هدف از اسباب بازی های آموزشی

به طور کلی اسباب بازی های آموزشی دو هدف عمده دارند؛یکی سرگرمی و دیگری توسعه مهارت های کودکان. اولین هدف کاملاً روشن است. کودکان دوست دارند بازی کنند. بنابراین تمام اسباب بازی ها به انضمام اسباب بازی های آموزشی، برای کودکان جنبه سرگرمی دارند مگر اینکه کودک، خود تمایلی به بازی کردن نداشته باشد. دومین هدف اسباب بازی های آموزشی توسعه مهارت های کودکان است اما این هدف برای همگان کاملاً واضح و روشن نیست.

بیشتر والدین فکر می کنند تنها هدف اسباب بازی ها تفریح و سرگرمی است. آنها نمی دانند که اسباب بازی های آموزشی برای کمک به آموزش بهتر کودکان طراحی شده اند. به همین دلیل است که در انتخاب اسباب بازی، بیشتر اسباب بازی هایی را که جنبه لوکس و فانتزی دارند برای کودکان شان خریداری می کنند. از اسباب بازی های مناسب برای کودکان پیش دبستانی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

اسباب بازی های علمی و طبیعی

اسباب بازی های علمی برای این گروه سنی، دنیایی از علم هستند. این گونه اسباب بازی ها این شانس را به کودک می دهند که دنیای اطراف را کشف کرده و دامنه دانستنی های خود را افزایش دهند. اما متاسفانه والدین هنگام انتخاب اسباب بازی، کمتر به دنبال خرید این گونه اسباب بازی ها هستند.

پازل ها و بازی های حل مساله

امروزه پازل ها و بازی های حل مساله در اشکال و ابعاد مختلف به وفور در بازار یافت می شوند. کیفیت و طراحی آنها نیز روزبه روز بهتر و متنوع تر می شود. پازل ها با توجه به ماهیتی که دارند قدرت تمرکز، تفکر خلاق و منطقی را در کودکان افزایش داده و کودکان را وادار به تفکر می کنند.

کودک با تمرکز روی پازل به راحتی قطعه ها را جابه جا کرده و آن را حل می کند، به طوری که در بعضی مواقع موجب حیرت والدین خود می شود.

پازل ها و بازی های حل مساله بهترین نوع اسباب بازی های آموزشی برای کودکان سنین پیش دبستانی هستند زیرا آنها چندبعدی و قابل لمس هستند، مدل های مختلفی از آنها برای سنین مختلف وجود دارد و کودک می تواند به تنهایی یا با دوستان خود به بازی بپردازد.

لگو

لگوها قطعاتی هستند که کودکان از طریق متصل کردن آنها به یکدیگر، اشکال مختلفی را می سازند. این بازی بسیار مورد توجه و علاقه کودکان است. لگوها به تفکر، ابتکار و خلاقیت کودک کمک بسیاری می کنند.

تخته سیاه یا وایت بورد

تخته سیاه یا وایت بورد یکی از انعطاف پذیرترین اسباب بازی های گروه سنی پیش دبستانی است که برای رشد خلاقیت کودکان بسیار مفید هستند. کودک از طریق تخته سیاه یا وایت بورد، نوشتن و نقاشی کردن را تجربه کرده و نقش افراد مختلف به ویژه معلم را بازی می کند.

ابزار و آلات موسیقی

موسیقی نقش بسزایی در رشد فکری و شخصیتی کودک دارد. اگر کودک شما کوچک ترین توجهی به موسیقی نشان می دهد، وقت آن است که او را با یک ابزار واقعی موسیقی آشنا کنید.

 والدین می توانند با در اختیار گذاشتن آلات گوناگون موسیقی همچون پیانو، گیتار و... در سایز کوچک، دید کودک را در موسیقی گسترش داده و این فرصت را به کودک بدهند که نه تنها عشق و علاقه خود را به موسیقی افزایش دهد بلکه مهارت های هنری خود را نیز به معرض نمایش گذاشته و خود را کشف کند.

دوچرخه

داشتن دوچرخه به عنوان اسباب بازی، برای یک کودک پیش دبستانی نهایت آرزوست. والدین باید هنگام خرید دوچرخه دقت کرده و سایزی را که مناسب با قد و جثه کودک است خریداری و از سلامت و استاندارد بودن دوچرخه اطمینان حاصل کنند.