یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

شایع ترین بیماری های ژنتیکی در ایران


عامل ژنتیک در بروز اکثر بیماری‌ها موثر است و در برخی بیماری‌ها به طور 100درصد این عامل ‌مداخله دارد. مسعود ‌گرشاسبی، رئیس انجمن ژنتیک با اشاره به اهمیت آزمایش ژنتیک گفت: از این رو به افراد توصیه می‌شود در صورت وجود این نوع از بیماری‌ها در خانواده و اقوام حتما به مشاوره ژنتیک مراجعه شود تا در صورت لزوم با انجام آزمایش‌های ژنتیک از بروز این گونه بیماری‌ها پیشگیری شود.
رئیس انجمن ژنتیک تصریح کرد: در حال حاضر بیماری‌های سندروم‌ دان، مشکلات ‌کروموزومی و بیماری‌های متابولیک از قبیل تالاسمی و هموفیلی جزء شایع ترین بیماری های مرتبط با ژنتیک در ایران است.

شایع ترین بیماری های ژنتیکی در ایران


دکتر ‌گرشاسبی با تاکید بر اهمیت این آزمایش ها گفت: با توجه به اینکه دسته کمی از بیماری ها بی ارتباط با ژنتیک هستند می‌توان به اهمیت آزمایش های ژنتیک پی برد.
این پزشک با اظهار تأسف از عدم توجه افراد به این موضوع گفت: با وجود اطلاع رسانی‌های انجام شده اکثر افراد به این موضوع اهمیت نمی‌دهند و حتی در موارد ازدواج فامیلی نیز اکثرا بدون مراجعه به مشاوره ژنتیک اقدام به ازدواج نموده و متأسفانه در نقاطی مانند روستاها که افراد از اطلاعات کمتری در این زمینه برخوردارند با وجود تولد نوزادی با مشکل بیماری ژنتیک  اقدام به تولد نوزاد دوم و سوم می‌کنند به امید اینکه شاید بالاخره دارای یک فرزند سالم شوند.
وی با اشاره به بالا رفتن سن ازدواج یادآور شد: با توجه به این که بارداری ‌در سنین بالا احتمال تولد نوزادان مبتلا به بیماری های ‌کروموزومی را افزایش می‌دهد از این رو توصیه می‌شود در سنین بالا قبل از بارداری افراد حتما به پزشک مربوط مراجعه ننمایند.
دکتر ‌گرشاسبی خاطرنشان کرد: در موارد ازدواج های فامیلی ممکن است با وجود مشکل ‌دار بودن جواب آزمایش ژنتیک زوجین با مراقبت ها و توصیه های پزشکی صاحب فرزندان سالم نیز شوند. 
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.